Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

5/1981. (II. 11.) ÉVM rendelet

a lakásberuházások előkészítésének rendjéről

A lakásberuházások rendjét - az Országos Tervhivatal elnökével és a pénzügyminiszterrel, továbbá a beruházási fogalmak tekintetében a Központi Statisztikai Hivatal elnökével, az energiaellátás tekintetében az ipari miniszterrel, a lakásépítő szövetkezetek vonatkozásában pedig a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőképpen állapítom meg:

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉS

1. §

A tanácsok által megvalósítandó célcsoportos (a továbbiakban: tanácsi célcsoportos), az egyéb állami és a vállalati lakásberuházások, továbbá a telepszerű többszintes magánlakás-építések előkészítése során a beruházások rendjéről szóló jogszabályokat az e rendeletben foglalt kiegészítésekkel és eltérésekkel kell alkalmazni.

A TANÁCSI CÉLCSOPORTOS LAKÁSBERUHÁZÁSOK ELŐKÉSZÍTÉSE

2. §

A tanácsi célcsoportos lakásberuházásokra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni a központi lakásépítés keretében megvalósuló tanácsi bér- és tanácsi értékesítésű lakásokra, valamint ezek és a telepszerű többszintes magánlakás-építés előkészítését szolgáló beruházásokra is.

A LAKÁSBERUHÁZÁSI PROGRAM KÉSZÍTÉSE

3. §

(1) A tanácsi célcsoportos lakásberuházások közül beruházási programot kell kidolgozni azokra a komplexen épülő (a szükséges alapfokú és egyéb infrastrukturális ellátást biztosító) telepszerű többszintes lakásberuházásokra, amelyeknél - hároméves időszak alatt - egy településen belül, egy összefüggő lakásépítési területen (a továbbiakban: lakásépítési terület) legalább ötszáz lakás megvalósítására kerül sor.

(2) Beruházási programot kell készíteni akkor is, ha hároméves időszak alatt legalább ötszáz lakás közös lakásépítési területen tanácsi célcsoportos, egyéb állami (vállalati), illetve telepszerű magánlakásként valósul meg.

(3) A beruházási programban tételesen fel kell sorolni a lakásépítési területen megvalósításra tervezett alapfokú infrastrukturális ellátást - ezen belül kiemelten az energiaellátást - és az egyéb infrastrukturális ellátást. Az ellátás kapacitás- és költségadatait a beruházó tanács - az érintett szakigazgatási szerv útján - a megfelelő ágazati vélemény figyelembevételével határozza meg.

(4) Amennyiben a beruházási program három évnél hosszabb megvalósítási időtartamot irányoz elő, a lakásépítési feladatot 36 hónapos ütemezésben kell szakaszolni, a megfelelő műszaki-gazdasági feltételek (lakóépületek és ellátó létesítmények komplex megvalósításának és üzemeltetésének biztosítása stb.) figyelembevételével.

A beruházási program 36 hónapos kötelező szakaszolására a fővárosban a különszabályok az irányadók.

(5) A beruházási program kidolgozásáról - a jóváhagyott középtávú tervvel összhangban - az 1. számú mellékletben* foglalt kötelező tartalmi előírások rendszerében, az érdekelt beruházó (építtető, szervező) szervek, valamint lakásszövetkezeteket érintően Budapesten a Budapesti Fogyasztási és Lakásszövetkezetek Szövetsége (a továbbiakban: BFLESZ), vidéken a Fogyasztási Szövetkezetek Megyei Szövetsége (a továbbiakban: MESZÖV) bevonásával - a tanács végrehajtó bizottsága gondoskodik a tervezést és kivitelezést végző vállalatok (építőipari szövetkezetek) közreműködésével.

(6) A lakásberuházási program készítése során az egyéb jogszabályokban előírt energiahordozó kijelölési, illetve engedélyezési kérelmek elkészítéséről és benyújtásáról is gondoskodni kell.

A LAKÁSBERUHÁZÁSI PROGRAM VÉLEMÉNYEZÉSE

4. §

(1) A lakásberuházási programot - ha az abban építésre tervezett lakások száma az ötszázat meghaladja - a megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága ágazati véleményezés céljából köteles az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztériumnak (a továbbiakban: ÉVM) megküldeni.

(2) Az ÉVM indokolt esetben (nagyobb mértékű városrekonstrukció vagy szanálás, magas lakóházak építése, műemlékvédelem alatt álló terület, új építési technológiák alkalmazása stb.) ötszáznál kevesebb lakás beruházási programját is kijelölheti ágazati véleményezésre.

(3) A programot az ÉVM lakáságazati és egyéb szakmai (településfejlesztés, kivitelezés, technológia, költségek stb.) szempontból elbírálja és véleményét 30 napon belül közli a megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottságával.

A LAKÁSBERUHÁZÁSOK JÓVÁHAGYÁSA

5. §

(1) A tanácsi célcsoportos lakásberuházásokról - beruházási program készítése és egyszerűsített előkészítés esetén egyaránt - az előírt mutatókat tartalmazó engedélyokiratot kell kiadni. Amennyiben a megvalósítási időtartam meghaladja a 36 hónapot, az engedélyokiratot a beruházási programban meghatározott szakaszolásokra kell kiadni.

(2) Az engedélyokiratot az ágazati véleményezésre kerülő lakásberuházások esetében a megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága, egyéb lakásberuházások esetében pedig az illetékes helyi tanács végrehajtó bizottsága adja ki.

(3) Beruházási program készítése esetében az engedélyokiratot a kiadástól számított 15 napon belül egy-egy példányban az ÉVM-nek és - a lakásszövetkezeteket érintően - a BFLSZ-nek, illetőleg MESZÖV-nek, továbbá - a beruházási program egy példányával együtt - az Országos Takarékpénztár (a továbbiakban: OTP) területileg illetékes fiókjának is meg kell küldeni.

(4) Az engedélyokirat alapján történik a lakásberuházás nettó építési- és egyéb költségeinek a finanszírozása. Az infrastrukturális és ezen belül az alapfokú ellátást szolgáló létesítmények megvalósításának finanszírozási alapokmánya a tanács által külön (ágazatonként, egyéb tanácsi beruházásra) kiadott - a település infrastrukturális fejlesztési tervével egyeztetett - engedélyokirat.

6. §

(1) A tanácsi célcsoportos lakásberuházások engedélyokiratát a 2. számú mellékletben* foglalt kötelező tartalmi előírások szerint kell elkészíteni.

(2) A beruházási program jóváhagyási rendjét, valamint az engedélyokirat kiadására vonatkozó eljárást a megyei (fővárosi, megyei városi) tanács végrehajtó bizottsága

a) az ágazati véleményezésre kerülő lakásberuházások esetében az ÉVM-mel és az Ipari Minisztériummal egyetértésben,

b) az a) pontban nem említett lakásberuházások esetében pedig az ÉVM és az Ipari Minisztérium véleményének figyelembevételével szabályozza.

(3) A nem telepszerű lakásberuházások esetében a megyei (fővárosi, megyei városi) tanács végrehajtó bizottsága egyszerűsített előkészítési eljárást is engedélyezhet.

AZ EGYÉB ÁLLAMI (VÁLLALATI) LAKÁSBERUHÁZÁSOK ELŐKÉSZÍTÉSE

7. §

(1) Az egyéb állami (vállalati) lakásberuházások (bér- és szolgálati lakásépítés stb.) előkészítésére a 2-6. § rendelkezéseit a (2)-(5) bekezdésben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

(2) Telepszerű lakásberuházások esetében az 1. számú mellékletben* foglalt tartalmi előírásoknak megfelelő beruházási programot kell készíteni. Nem telepszerű lakásberuházások esetében a felügyeleti szerv vezetője egyszerűsített előkészítést engedélyezhet.

(3) Beruházási program kidolgozása esetében a felügyeleti szerv vezetője a jóváhagyásról a 2. számú melléklet* szerinti adatokat és mutatókat tartalmazó engedélyokiratot ad ki.

(4) Egyszerűsített előkészítés esetében a lakásberuházás jóváhagyásáról a felügyeleti szerv (minisztérium, országos hatáskörű szerv) beruházásainál előírt engedélyokiratot kell kiadni.

(5) A telepszerű lakásberuházások engedélyokiratát az ÉVM-nek és az érdekelt banknak is meg kell küldeni.

A TELEPSZERŰ TÖBBSZINTES MAGÁNLAKÁS-ÉPÍTÉS ELŐKÉSZÍTÉSE

8. §

(1) A rendelet alkalmazása szempontjából a telepszerű többszintes magánlakás-építés körébe tartoznak az OTP beruházásában és a lakásépítő szövetkezetek útján megvalósuló, valamint a munkáltató vagy más szervek által szervezett és a külön jogszabályok szerint telepszerűnek minősülő többszintes lakásépítések.

(2) A telepszerű többszintes magánlakás-építés esetében a beruházó (építtető, szervező) szervnek az e célra kijelölt lakásépítési területre a 2. számú melléklet* tartalmának megfelelő egyszerűsített beruházási programot kell kidolgozni.

(3) Tanácsi célcsoportos lakásberuházási keretből előkészített lakásépítési terület esetében a beruházási program kidolgozásáról az egyes lakásépítési formák megfelelő különválasztásával (lakásszám, pénzügyi fedezet stb.) - a beruházó (építtető, szervező) szervek közreműködésével - a helyi tanács végrehajtó bizottsága köteles gondoskodni.

9. §

(1) A 8. § (2) bekezdésében említett lakásberuházási programot - az előkészítés és megvalósítás műszaki-gazdasági és egyéb feltételeinek egyeztetése céljából - a helyi tanács végrehajtó bizottságához meg kell küldeni. A programot - a helyi tanács végrehajtó bizottsága egyetértése esetén - az előírt mutatókat tartalmazó beruházási engedélyokirat kiállításával kell jóváhagyni.

(2) Lakásépítő szövetkezetek útján megvalósuló, valamint a munkáltató vagy más szervek által szervezett telepszerű többszintes magánlakás-építések esetében

a) az engedélyokiratot a helyi tanács végrehajtó bizottsága, az OTP területileg illetékes fiókja, továbbá - lakásépítő szövetkezetek esetében - a MESZÖV, illetőleg a BFLESZ részére is meg kell küldeni;

b) az OTP pénzügyi fedezetigazolást akkor ad, ha az engedélyokiratot megkapta és a tagok az engedélyokirat szerinti lakásépítés céljára a beruházási programban szereplő építési költségek figyelembevételével őket terhelő készpénzbefizetéseket teljesítették, továbbá a munkáltató szerv az általa vállalt támogatást a lakásépítési számlára átutalta.

VEGYES ÉS ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

10. §

A lakásberuházások műszaki-gazdasági megalapozása érdekében az ágazati véleményezésre kerülő lakásépítési területek előkészítése során részletes rendezési és beépítési tervet is kell készíteni: ezek tartalmi követelményeit az ÉVM - az Ipari Minisztériummal egyetértésben - külön állapítja meg.

11. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a lakásberuházások előkészítésének rendjéről szóló 14/1975. (XI. 12.) ÉVM rendelet hatályát veszti.

(2) A lakásberuházási programra vonatkozó rendelkezéseket azoknál a lakásberuházásoknál kell alkalmazni, amelyekre a beruházás engedélyokiratát még nem adták ki.

(3) Az V. ötéves tervidőszakban megkezdett lakásberuházások engedélyokiratait a jelen rendelet előírásainak megfelelően módosítani kell.

Dr. Ábrahám Kálmán s. k.,

építésügyi és városfejlesztési miniszter

Tartalomjegyzék