Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

10/1982. (XI. 16.) KPM rendelet

a közületi szervek gépjárműveiről szóló 59/1982. (XI. 16.) MT számú rendelet végrehajtásáról

1. §

(1) A közületi szervek gépjárműveiről szóló 59/1982. (XI. 16.) MT számú rendelet (a továbbiakban R.) alkalmazása szempontjából

a) gépjármű a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM számú együttes rendelet függelékében meghatározott gépjármű és mezőgazdasági vontató (pótkocsival is);

b) illetékes minisztérium

- a közületi szerv felügyeletét ellátó minisztérium, illetőleg országos hatáskörű szerv,

- a fővárosban működő tanácsi szervek, azok vállalatai és intézményei tekintetében a Fővárosi Tanács,

- a megyékben működő tanácsi szervek, azok, vállalatai és intézményei tekintetében a Minisztertanács Tanácsi Hivatala,

- a mezőgazdasági termelőszövetkezetek tekintetében a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium,

- más szövetkezetek tekintetében az országos érdekképviseleti szerv;

c) díj ellenében végzett személyszállítás a 20/1981. (VI. 19.) MT számú rendeletben szabályozott közúti személyszállítás, autóbusz bérbeadása, illetőleg rendelkezésre bocsátása;

d) fuvarozás a 2/1981. (I. 31.) MT számú rendeletben szabályozott közúti árutovábbítás;

e) főtevékenységként végzett a személyszállítás, ha a közületi szerv díj ellenében végzett személyszállításának tervezett évi összteljesítménye a saját személyszállítások évi összteljesítményét meghaladja, továbbá - minden esetben - a személytaxi rendelkezésre bocsátása és az autóbusszal menetrend szerint végzett személyszállítás;

f) főtevékenységként végzett a fuvarozás, ha a közületi szerv fuvarozásának tervezett évi összteljesítménye a saját szállítások évi összteljesítményét meghaladja, továbbá - minden esetben - a darabárufuvarozás, a tehertaxi rendelkezésre bocsátása, a házhozszállítás, az árugyűjtés és -térítés, az állomási szállítmányozás, valamint a gépjármű-bérbeadás;

g) kiegészítő tevékenységként végzett a személyszállítás és a fuvarozás, ha nem tartozik az e), illetőleg az f) pont alá;

h) szocialista gyártmányú nagyértékű reprezentatív személygépkocsi: a GAZ Sirály (Csajka) M13, a Polonéz 1500, a Tátra 613 és a ZIL 2152 típusú gépkocsi.

(2) A R. alkalmazása szempontjából nem minősül főtevékenységű személyszállításnak, ha a közületi szerv az üzemi autóbusszal az üzembentartáshoz kiadott tanácsi engedélyben kikötött menetrend szerinti személyszállítást végez.

(3) A R. alkalmazása szempontjából nem minősül fuvarozásnak, ha a közületi szerv (díj ellenében vagy anélkül)

a) általa előállított (termelt), forgalomba hozott vagy javított terméket szállít,

b) az általa javítandó terméket - a javítás elvégzése céljából - saját üzemébe szállítja, illetőleg

c) saját dolgozója (tagja) részére végez áruszállítást.

2. §

(1) Limousin és combi kivitelű szolgáltató személygépkocsik csak a következő szolgáltatási feladatokra engedélyezhetők:

a) baleseti helyszínelés,

b) egészségügyi (közegészségügyi) és állategészségügyi készenlét,

c) gépjárművezető-képzés,

d) közúti ellenőrzés.

(2) Egyéb szolgáltató gépjármű engedélyezhető:

a) árvízvédelmi készenlét és riporteri készenlét,

b) elektromos, gáz-, olaj-, távközlési, út-, csatorna- és vízvezetékhálózati ellenőrzés,

c) dolgozók szállítása,

d) postai levélgyűjtés,

e) szerviz és hibaelhárítás,

f) anyagbeszerzés,

továbbá a felsoroltakhoz hasonló tevékenység ellátására.

(3) Az 1. számú mellékletben felsorolt gépjárművek csak szolgáltató gépjárműként tarthatók üzemben.

3. §

A szolgáltató személygépkocsival nem utazhat a dolgozó azon a területen, amelyre saját személygépkocsijának hivatalos használatáért átalánytérítésben részesül.

4. §

Az illetékes minisztérium a KPM Autófelügyeletet tájékoztatja, ha a felügyelete alatt álló közületi szervek között az üzemi személygépkocsik üzembentartási jogát átcsoportosítja.

5. §

(1) Taxirendszerű üzemeltetés során a közületi szerv összes üzemi személygépkocsija egy közös személygépkocsiparkot képez. Kizárólagosan használhatja üzemi személygépkocsiját az a szervezeti egység, amely a központtól távol esik.

(2) Több közületi szerv az üzemi személygépkocsi közös - taxirendszerű - üzemeltetésében állapodhat meg. A közös üzemeltetés feltételeit és az elszámolás rendjét szerződésben kell rögzíteni.

(3) A taxirendszerben üzemeltetett üzemi személygépkocsit - engedély alapján - az üzembentartó közületi szerv bármely dolgozója igénybe veheti, ha feladatának ellátásához szükséges. Ki kell jelölni azt a dolgozót, aki - a bejelentett igények alapján - a gépkocsihasználatot engedélyezi.

(4) Az engedélyezéskor mérlegelni kell, hogy a feladat ellátható-e más eszközzel vagy takarékosabb formában. Engedély csak akkor adható, ha az utazás közhasználatú közlekedési eszközzel gazdaságtalan vagy megoldhatatlan.

(5) Az üzemi személygépkocsival nem utazhat a dolgozó azon a területen, amelyre saját személygépkocsijának hivatalos célú használatáért átalánytérítésben részesül.

6. §

(1) A közületi szerv vezetője évente üzemi személygépkocsinként legfeljebb 3000 kilométer magáncélú használatot engedélyezhet (szociális kilométerkeret).

(2) A közületi szerv vezetője az üzemi személygépkocsi magáncélú használatát esetenként és írásban engedélyezi. Az engedélyben fel kell tüntetni, hogy a használat térítési díjjal vagy anélkül történik. Az engedély a menetlevél melléklete.

(3) Az üzemi személygépkocsi magáncélú használata saját vezetéssel is engedélyezhető. Engedély adható heti pihenőnapra vagy munkaszüneti napra is.

(4) A magáncélú használatért - betegség vagy haláleset kivételével - térítést kell fizetni. A térítés mértéke azonos a saját személygépkocsi hivatalos célú használatáért járó díj összegével.

7. §

(1) Az üzemi személygépkocsi lakás és munkahely közötti rendszeres használata esetén évente felül kell vizsgálni, hogy az engedélyezés indoka továbbra is fennáll-e. A használatért a dolgozónak az utazás helyén érvényes autóbusz bérletjegy árával azonos összegű térítést kell fizetnie.

(2) Az üzemi személygépkocsi lakás és munkahely közötti rendszeres használata nem terheli a szociális kilométerkeretet.

8. §

A személygépkocsik bérletéért járó díjat gazdálkodó szervezeteknél és egyesületeknél belföldi utazási és közlekedési költségként, állami költségvetési szerveknél az éves belföldi kiküldetési előirányzat terhére kell kifizetni.

9. §

A közületi szerv vezetője az üzemi autóbusz magáncélú használatát esetenként és írásban engedélyezi. Az engedélyben fel kell tüntetni, hogy a használat térítési díjjal vagy anélkül történik Az engedély a menetlevél melléklete.

10. §

(1) A közületi szervnek

a) autóbusszal menetrend szerint végzett személyszállításra, darabáru-fuvarozásra, házhozszállításra és gépjármű bérbeadására a Közlekedés-és Postaügyi Minisztérium,

b) minden egyéb tevékenységre - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - a KPM Autófelügyelet

adhat engedélyt.

(2) Közületi szerv főtevékenységként akkor végezhet díj ellenében személyszállítást vagy fuvarozást, ha

a) annak irányítására, valamint a szervezési teendők ellátására 5 gépjármű felett 100 gépjárműig 25 gépjárművenként legalább egy, e felett 100 gépjárművenként további egy forgalmi tiszti vagy ennek megfelelő képesítésű dolgozót alkalmaz, és gondoskodik a díjelszámolás ellenőrzéséről,

b) a megrendelések folyamatos felvétele céljából - önállóan vagy más szervekkel közösen - a szükséges eszközökkel (távbeszélő, díjszabás, távolságmutató térkép, kilómétermutató stb.) felszerelt szolgálatot tart fenn,

c) a megrendelésekről - a közvetlenül a gépjárművezetőtől történő megrendelést kivéve - naplót vezet; a naplóban fel kell tüntetni a megrendelő nevét és címét, valamint a megrendelés tárgyát és időpontját,

d) a továbbítandó árunak a gépjárművön való elhelyezéséhez, rögzítéséhez és megóvásához szükséges eszközök (rakszerek és rakodóberendezések) rendelkezésre állnak.

(3) Ha a közületi szerv gépjárműveinek száma a 300-at meghaladja, a főtevékenységű személyszállítás és fuvarozás engedélyezése további feltételhez köthető.

11. §

A közületi szerv az országhatáron kívül.

a) személygépkocsiját, autóbuszát, valamint közhasználatú tehergépkocsiját a közületi szerv vezetőjének, mezőgazdasági termelőszövetkezet tekintetében a megyei tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének, más szövetkezet tekintetében a szövetkezet országos érdekképviseleti szervének,

b) szolgáltató és üzemi tehergépkocsiját a KPM Autófelügyeletnek

az engedélyével használhatja;

12. §

Közületi szerveknél

a) négy üzemi személygépkocsiból egy személygépkocsit,

b) a gépjárművezető-képzésre és az egészségügyi készenlétre használt személygépkocsikat kivéve a limousin és combi kivitelű szolgáltató személygépkocsik 30%-át,

c) az egyéb szolgáltató gépjárművek 40%-át,

d) a legfeljebb 12 fő befogadó-képességű üzemi autóbuszok 20%-át,

e) a 3500 kg-nál nem nagyobb megengedett együttes tömegű üzemi tehergépkocsik 40%-át

gépjárművezetői munkakört betöltő dolgozó nélkül kell üzemeltetni.

13. §

(1) A menetlevelet a gépjármű ügyek intézésével megbízott dolgozó (a továbbiakban: gépjármű ügyintéző) adja ki és érvényesíti.

(2) A menetlevelet helyi forgalomban egy napra, helyközi forgalomban egy útra, de legfeljebb három napra szabad érvényesíteni. Három napot meghaladó helyközi használat esetében több menetlevelet kell kiadni.

(3) A gépjárművezető köteles a menetlevelet az út folyamán magánál tartani, rovatait folyamatosan vezetni, a gépjármű használójával az igénybevételt igazoltatni és az út befejezésekor aláírva a gépjármű ügyintézőnek átadni.

(4) A hasznos terheléssel közlekedő tehergépkocsi vezetőjét el kell látni olyan igazolással (szállítójegyzék, kísérőjegyzék, anyagkivételezési jegy, számlamásolat, MÁV fuvarlevél stb.) is, amelyből a rakomány származása és rendeltetési helye megállapítható.

(5) A gépjárművet használó (a rendelkezésre Jogosult) személy az út befejeztével, a gépjármű igénybevételét, illetőleg a rakomány elszállításának megtörténtét az időpont (óra, perc) megjelölése mellett a menetlevélen aláírásával igazolja.

(6) A menetlevél űrlapokat, zárt helyen kell tartani úgy, hogy azokhoz illetéktelen személy hozzá ne férhessen.

(7) A menetlevéltömböt a gépjármű vezetőjének kiadni általában nem szabad. A menetlevéltömb - a helyes kezelésre történt kioktatás után - kiadható:

a) a kihelyezett gépjármű vezetőjének,

b) az üzemi motorkerékpárt, üzemi motoros triciklit használó külszolgálatos dolgozónak.

(8) A menetleveleket sorszám szerint kell felhasználni. A sorszám szerint mutatkozó hiány esetén a menetlevél felkutatására nyolc napon belül vizsgálatot kell indítani.

(9) A felhasznált menetleveleket a gépjármű rendszáma vagy a menetlevelek sorszáma szerint csoportosítva kell irattározni, és három évig meg kell őrizni. A menetlevelekkel együtt kell irattározni és megőrizni azokat a menetlevélen feltüntetett útra vonatkozó okiratokat is, amelyeket egyéb előírás szerint nem kell más helyen megőrizni.

(10) A menetlevelek fajtáit és a kitöltésűkre vonatkozó szabályokat a 2. sz. melléklet tartalmazza.

14. §

A közületi gépjárművekről és teljesítményeikről vezetendő nyilvántartásokat, valamint a teljesítendő adatszolgáltatásokat a 3. számú melléklet tartalmazza.

15. §

A szolgáltató gépjármű, illetőleg a közhasználatú vagy az üzemi személygépkocsi szabálytalan magáncélú igénybevétele miatt kiszabott bírságot a "KPM Autófelügyelet 232-90173-8807" számú számlára kell befizetni

16. §

Ez a rendelet 1983. évi január hó 1. napján lép hatályba. Egyidejűleg hatályát veszti

- a közületi szervek gépjárműveiről szóló 17/1969. (IV. 24.) Korm. számú rendelet végrehajtására kiadott 4/1969. (VI. 25.) KPM számú, valamint azt ezt módosító és kiegészítő 6/1972. (IV. 22.) KPM számú, 7/1974. (IX. 27.) KPM számú, 1/1979. (I. 24.) KPM számú, 6/1980. (II. 8.) KPM számú, 19/1980. (X. 13.) KPM számú és 14/1981. (XI. 4.) KPM számú rendelet,

- a közületi szervek közúti fuvarozási tevékenységéről szóló 7/1972. (VIII. 12.) KPM számú rendelet,

- a reprezentatív közületi személygépkocsik bérletéről szóló 13/1980. (VI. 25.) KPM számú, valamint az ezt módosító 6/1981. (V. 12.) KPM számú rendelet, továbbá

- az egyes magasabb vezető állású dolgozók utazási költségtérítéséről szóló 9/1980. (IV. 4.) KPM-MüM-PM számú együttes rendelet, valamint az ezt módosító 14/1980. (VII. 1.) KPM-MüM-PM számú és 19/1981. (XII. 28.) KPM-PM számú együttes rendelet.

Urbán Lajos s. k.,

közlekedés- és postaügyi minisztériumi államtitkár

1. számú melléklet a 10/1982. (XI. 16.) KPM számú rendelethez

Szolgáltató gépjárművek

Szolgáltató gépjárművek a következő gépjárművek is, ha azokat a rendelet hatálybalépése előtt körablakossá alakították át:

2. számú melléklet a 10/1982. (XI. 16.) KPM számú rendelethez

1. A gépjárművek az alábbi menetokmányokkal vehetnek részt a közúti forgalomban:

a) közhasználatú személygépkocsi (taxi) Gépjármű 39. számú menetlevéllel,

b) közhasználatú autóbusz Gépjármű 42. számú menetlevéllel,

c) közhasználatú tehergépkocsi, vontató és mezőgazdasági vontató

- fuvarozás esetén 101-107. számú egyesített menet- és fuvarlevéllel (továbbiakban: fuvarlevél),

- darabárufuvarozás esetén 111-112. számú egyesített fuvarlevéllel (darabárufuvarlevél),

- ha a fuvarozáshoz egyéb, szállítmányozási jellegű tevékenység kapcsolódik, 121-126. számú okmánnyal, illetőleg a fuvarlevél (darabárufuvarlevél) mellett a szerződés tartalmát, az áru átadását, átvételét, az elvégzett teljesítményt megfelelően bizonyító más okmánnyal (árukísérő jegyzék, szállítmányozási levél stb.),

- gépjármű rendelkezésre bocsátásra kötött szerződésnél 131-134. számú szigorú elszámolás alá vont két vagy három példányos menetlevéllel,

- kizárólag rakodási feladat ellátása esetén Gépjármű 64. számú menetlevéllel.

d) szolgáltató személygépkocsi, szolgáltató autóbusz és szolgáltató tehergépkocsi Gépjármű 36. számú menetlevéllel, illetőleg áruszállítás esetén Gépjármű 36/A. számú menetlevéllel,

e) üzemi személygépkocsi hivatalos úton Gépjármű 36. számú menetlevéllel, a R. 7. §-a alapján történő használat alkalmával az erre adott engedéllyel és Gépjármű 36. számú menetlevéllel,

f) üzemi autóbusz Gépjármű 41. számú menetlevéllel, a R. 8. §-ának (2) bekezdése alapján történő használat alkalmával Gépjármű 43. számú menetlevéllel,

g) üzemi tehergépkocsi, vontató, mezőgazdasági vontató és tehermotorkerékpár Gépjármű 21. számú menetlevéllel, a R. 9. §-ának (2) bekezdése alapján történő használat alkalmával Gépjármű 101-107. számú egyesített menet- és fuvarlevéllel,

h) üzemi motorkerékpár Gépjármű 38. számú menetlevéllel.

A menetlevelek kitöltésének szabályait a Gépjármű 71-73. számú nyomtatványok tartalmazzák

2. A gépjárművet használó személy az út befejeztével a gépjármű igénybevételét, illetőleg az áru elszállításának megtörténtét az időpont (óra, perc) megjelölése mellett a menetlevélen aláírásával igazolni köteles.

3. A szolgáltató és az üzemi gépjármű helyközi - az állandó vagy ideiglenes telephely közigazgatási határán túl történő - használatát a közületi szerv vezetője vagy az általa ezzel megbízott dolgozó a menetlevélnek erre a célra rendszeresített rovatában engedélyezi. Az üzemi gépjármű ilyen engedély nélkül helyközi viszonylatban nem használható.

4. A szolgáltató és az üzemi személygépkocsi helyközi használatának engedélyezése az útvonal és a kiküldetésben részt vevő személy, illetőleg személyek nevének megjelölésével történik; azt az engedélyezésre jogosult személy aláírja, és a szerv pecsétjével ellátja. Ha az utazás végcélja több útvonalon is elérhető, a menetlevélen az útvonal egyértelmű meghatározásához szükséges közbenső helységneveket is fel kell tüntetni. Ha az utazás megkezdése után a kiküldetésben levő személy munkájának elvégzése céljából az útvonal megváltoztatása válik szükségessé, a gépjárművezető a módosítást a menetlevélen keresztülvezetni, a kiküldetésben levő személy pedig a bejegyzés helyességét aláírásával elismerni köteles

5. Az üzemi motorkerékpárt használó külszolgálatos dolgozó részére - a menetlevél helyközi használatának engedélyezése helyett - olyan igazolást kell adni, amelyből működési körzete megállapítható.

6. Az okmányok készletben tartásáról a PIÉRT Kereskedelmi Vállalat gondoskodik.

3. számú melléklet a 10/1982. (XI. 16.) KPM számú rendelethez

1. A gépjárművekről és teljesítményeikről beszámoló jelentést (Gépjármű 52. sz. nyomtatvány) kell kiadni.

A beszámoló jelentést félévenként kell elkészíteni, egy-egy példányát a tárgyfélévet követő hó 15. napjáig a KPM Autófelügyeletnek kell megküldeni.

2. A beszámoló jelentés összeállításához -amennyiben az adatfeldolgozás nem gépi úton történik - munkatáblául és az ellenőrzés bizonylatául a havi teljesítményösszesítő és az adatgyűjtőlap szolgál. A KPM Autófelügyelet a beszámoló jelentés adataiból a Központi Statisztikai Hivatal részére összesítőket készít, és az érdekelt szerveknek - kérésükre - tájékoztatást ad.

3. A gépjárművezető, illetőleg a gépjármű teljesítményadatainak összesítésére, valamint a gépjármű üzemeltetésével összefüggő egyéb nyilvántartások céljaira a következő további nyomtatványok használhatók:

a) havi teljesítményösszesítő (Gépjármű 53. számú nyomtatvány),

b) adatgyűjtőlap (Gépjármű 54. számú nyomtatvány),

c) gépjárművezetők óra- és kilométer-terjesítményi gyűjtőlapja (Gépjármű 55. sz. nyomtatvány),

d) szerszámkönyv (Gépjármű 56. sz. nyomtatvány) és

e) garázsforgalmi napló (Gépjármű 57. sz. nyomtatvány).

4. A havi teljesítményösszesítő a menetlevél adatainak folyamatos gyűjtésére és havi összesítésére szolgál. A összesítő alapján értékelhető és hó közben ellenőrizhető a havi teljesítmény és az üzemanyagfogyasztás.

5. A havi teljesítményösszesítő adatainak gépjárműtípusonkénti csoportosítását az adatgyűjtőlap tartalmazza.

6. A gépjárművezetők óra- és kilométer-teljesítményi gyűjtőlapja a balesetmentes közlekedés elbírálásához szolgál alapul.

7. A nyomtatványok készletben tartásáról a PIÉRT Kereskedelmi Vállalat gondoskodik.

Tartalomjegyzék