Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

18/1982. (IX. 28.) MÉM rendelet

a mezőgazdasági őrszolgálatról szóló 16/1980. (VII. 23.) MÉM számú rendelet módosításáról

A mezőgazdasági őrszolgálatról szóló 16/1980. (VII. 23.) MÉM számú rendelet (a továbbiakban: R.) - az érdekelt miniszterekkel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével, a Szakszervezetek Országos Tanácsával és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - az alábbiak szerint módosul.

1. §

Az R. 2. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"2. § (1) Az állami vagy szövetkezeti gazdálkodó szerv vezetője, továbbá a személyi és magántulajdonban levő földterületek esetében a községi, a nagyközségi, a városi és a fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottsága, illetőleg a megyei városi kerületi hivatal elnöke a helyi adottságok, domborzati viszonyok és az őrzési feladatok hatékony ellátásának figyelembevételével állapítja meg, hogy milyen nagyságú földterületen kell legalább egy mezőgazdasági őrt foglalkoztatni.

(2) A megyei, fővárosi tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve (a továbbiakban: megyei szakigazgatási szerv) a halászati üzemtervben hagyja jóvá a megyében levő természetes halasvizek őrzését ellátó halőrök számát. A halastavak esetében a halőrök számát a vízhasználó állapítja meg.

(3) Az állami vagy szövetkezeti gazdálkodó szervek egymással és a községi szakigazgatási szervekkel közösen is foglalkoztathatnak mezőgazdasági őrt."

2. §

Az R. 4. § (4) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A közösen foglalkoztatott mezőgazdasági őr munkaviszonyban (tagsági viszonyban) csak egy munkáltatóval áll. Az érdekelt foglalkoztató szervek a mezőgazdasági őr közös foglalkoztatására megállapodást kötnek. Ebben rendezniök kell területeik őrzésének ellátását és a foglalkoztatással járó összes költségek (bér, természetbeni juttatás stb.) viselését."

3. §

Az R. 9. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"9. § (1) Mezőőri, erdőőri feladat ellátására az állami vagy szövetkezeti gazdálkodó szerv, valamint a községi szakigazgatási szerv az üzem, illetőleg a község területére, a természetes halasvizek őrzésére a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium az ország területére, a megyei szakigazgatási szerv a megye területére kiterjedő hatáskörrel társadalmi mezőgazdasági őröket bízhat meg.

(2) A társadalmi mezőgazdasági őröket a mezőgazdasági őröknek az őrzéssel kapcsolatos jogai illetik meg és kötelességei terhelik, de ezen a címen fegyvertartásra és egyenruha viselésére nem jogosultak. Tevékenységüket társadalmi munkában végzik, a megbízó által évente egyszer a szolgálatban eltöltött időtől függően 4000,- Ft-ot meg nem haladó összegű tiszteletdíjban részesíthetők.

(3) Az Állami vagy szövetkezeti gazdálkodó szerv által megbízott társadalmi mezőgazdasági őr a gazdálkodó szerv székhelye szerinti községi szakigazgatási szerv előtt esküt tesz. Az államigazgatási szerv által megbízott társadalmi mezőgazdasági őr a megbízó előtt tesz esküt. A megbízó a megbízást bármikor visszavonhatja. Ha a Társadalmi mezőgazdasági őr a tevékenységével összefüggésben bűncselekményt vagy szabálysértést követ el, a megbízást vissza kell vonni.

(4) A társadalmi mezőgazdasági őr megbízása nem érinti az állami vagy szövetkezeti gazdálkodó szervek és a községi szakigazgatási szervek mezőgazdasági őr foglalkoztatásával kapcsolatos kötelezettségét. A társadalmi mezőgazdasági őrök felügyeletét a megbízó szerv látja el."

4. §

Az R. mellékleteként kiadott "Mezőgazdasági őrök szolgálati szabályzata" e rendelet melléklete szerint módosul.

5. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba

Dr. Soós Gábor s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi minisztériumi államtitkár

Melléklet a 18/1982. (IX. 28.) MÉM számú rendelethez

1. A Szabályzat 3. pontjának d) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"d) sörétes szolgálati fegyverre vonatkozó fegyvertartási engedély feltételeinek megfelel",

2. A Szabályzat 5. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"5. A mezőgazdasági őrrel a munkaszerződést (munkamegállapodást) írásban kell megkötni. A munkaszerződésben (munkamegállapodásban) meg kell határozni a működési területet, az őrzési feladatokat, a munkabért (munkadíjat) és a próbaidőt (60-90 nap). Mezőgazdasági szövetkezettel tagsági viszonyban álló személlyel a mezőgazdasági őri munkakörre való beosztás 60-90 nap eltelte után véglegesíthető. A munkabért (munkadíjat) a munkáltató szervre irányadó szabályok szerint kell megállapítani. A mezőgazdasági őrt egyszerű betanított munkásként, a különlegesen kedvezőtlen munkakörülmények figyelembevételével kell besorolni."

3. A Szabályzat 8. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"8. A mezőgazdasági őr a Szabályzatból, természetvédelmi alapismeretből, fegyverismeretből és fegyverhasználatból bizottság előtt, munka-viszonyának (munkabeosztásának) kezdő napjától számított 60 napon belül vizsgát köteles tenni. A sikertelen vizsga további 30 napon belül megismételhető. A vadászvizsgával rendelkezőknek csak a Szabályzatból kell vizsgázni. A vizsgát a megyei szakigazgatási szerv szervezi meg. A vizsgázó a vizsga sikeres letételéről igazolást kap. A mezőgazdasági őrök továbbképzéséről a megyei szakigazgatási szerv gondoskodik."

4. A Szabályzat 10. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"10. A rendelet 4. §-ának (2) bekezdésében megjelölt szerv a mezőgazdasági őrnek a hivatali eskü letételéről az 1. függelék szerint igazolást ad, a hivatali esküt tett mezőgazdasági őrökről a 2. függelék szerint nyilvántartást vezet, továbbá az őröket a 3. függelék szerinti mezőgazdasági őri arcképes szolgálati igazolvánnyal látja el. A mezőgazdasági őr szolgálata ellátásáról történő beszámolás céljára a 4. függelék szerint szolgálati naplót köteles vezetni. A társadalmi mezőgazdasági őr szolgálati igazolványának leírását az 5. függelék tartalmazza."

5. A Szabályzat 12/a pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"(A mezőgazdasági őr működési területén a következőkre köteles, illetőleg jogosult:)

a) a mező- és erdőgazdasági terményeket és termékeket, a gépeket, a felszereléseket és eszközöket, az erdőket és a fásításokat, a háziállat-, a vad- és a halállományt, a mező- és erdőgazdasági létesítményeket, a geodéziai építményeket, illetőleg jeleket, valamint az üzemi vízilétesítményeket és üzemi utakat károsító cselekményt, eseményt elhárítani, illetőleg az általa el nem hárítható cselekményt, eseményt haladéktalanul jelenteni."

6. A Szabályzat 13. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"13. A mezőgazdasági őr, ha a munkáltató ezzel megbízza, az őrzés során is elvégezhető vagy az őrzéssel összefüggő egyéb feladatot is köteles ellátni. A mezőgazdasági őr nem bízható meg olyan feladatokkal (pl. betegellenőrzés, fogatirányítás, háztáji föld kimérése, ebösszeírás-, útkarbantartás stb.), amelyek az őrzési teendőinek ellátásában akadályozzák."

7. A Szabályzat 20. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"20. A szolgálati lőfegyver személy elleni használatáról vagy kutya személy elleni alkalmazásáról a mezőgazdasági őr az illetékes rendőrhatóságnak, valamint a foglalkoztató szervnek haladéktalanul részletes írásbeli jelentést köteles tenni, ami mindazokat az adatokat tartalmazza, amelyekből a lőfegyver használatának körülményei, oka, mértéke és következményei megállapíthatók."

8. A Szabályzat 23. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"23. A mezőgazdasági őr egyenrúházatának leírását a 7. függelék tartalmazza. Az egyenruházat egyes cikkeit az alkalmazó előzetes engedélyével a mezőgazdasági őr is beszerezheti, melynek igazolt költségeit a számla bemutatásával egyidejűleg részére meg kell téríteni."

9. A Szabályzat 24. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"24. A mezőgazdasági őrt el kell látni - a szolgálati napló, a töltények és egyéb eszközök elhelyezésére - vállra akasztható oldaltáskával, elsősegélyhez szükséges kötszerrel, piros és fehér fényt kibocsátó zseblámpával, látcsővel. A szolgálat hatékonysága érdekében kiegészítő felszerelés (jelzőtárcsa, fényképezőgép, kerékpár, motorkerékpár, szolgálati kutya stb.) is adható. A kutyát csak pórázon szabad vezetni. A kötelező és kiegészítő felszereléssel, valamint a kutyával kapcsolatos valamennyi költség a munkáltatót terheli."

10. A Szabályzat 26. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"26. A társadalmi mezőgazdasági őr szolgálata alatt köteles a szolgálati igazolványt magánál tartani és az őt ellenőrizni jogosult szervek részére - felszólításukra - felmutatni."

11. A Szabályzat 27. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"27. A társadalmi mezőgazdasági őrt a fegyvertartás és az egyenruha viselésének joga nem illeti meg."

12. A Szabályzat 1. és 2. függelékében "a számú szolgálati jelvény" és a "jelvény sorszáma" megjelölések - hatályukat "vesztik," a "szakigazgatási szerv vezetője" szöveg helyébe "a szakigazgatási szerv képviselője" szöveg lép.

13. A Szabályzat 3., 5. és 7. függeléke helyébe a következő függelékek lépnek:

3. függelék

5. függelék

7. függelék

A mezőgazdasági őr egyenruházata

Tartalomjegyzék