Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

20/1982. (XII. 29.) BkM rendelet

az üzletek nyitvatartásáról

Az érdekelt minisztériumok és országos hatáskörű szervek vezetőivel, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Kereskedelmi-, Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével és a Kiskereskedők Országos Szervezetével egyetértésben a következőket rendelem el.

1. §

(1) A rendelet hatálya - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - a gazdálkodó szervezetek [Ptk. 685. § c) pont] által üzemeltetett üzletekre,* valamint a 3. § (5) bekezdés tekintetében a magánkereskedőkre terjed ki.

(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a 3. § (5) bekezdésében foglaltak kivételével a szerződéses rendszerben üzemeltetett üzletekre, valamint a gyógyszertárakra és a kizárólag gyógyászati segédeszközt árusító üzletekre.

2. §

(1) Az üzlet nyitva tartási idejét a gazdálkodó szervezet vezetőjének a szakszervezet munkahelyi szervével egyetértésben úgy kell megállapítania, hogy az igazodjon a vásárlói szokásokhoz és igényekhez, biztosítsa az áruellátás zavartalanságát, legyen figyelemmel a kereskedelmi dolgozók érdekeire.

(2) Az élelmiszer-, ruházati, iparcikk- és vendéglátó üzletek a hét egy munkanapjára zárva tarthatók, ha az áruellátás az üzlet körzetében biztosított.

(3) A gazdálkodó szervezet vezetője az üzlet heti nyitva tartási rendjét 30 nappal az üzlet megnyitását, illetve a nyitva tartási idő megváltoztatását megelőzően köteles az üzlet helye szerint illetékes első fokú szakigazgatási szervnek (a továbbiakban: szakigazgatási szerv) bejelenteni.

(4) A szakigazgatási szerv az áruellátás zavartalan biztosítása, népgazdasági kárt okozó áruromlás megelőzése érdekében a gazdálkodó szervezetet a bejelentett nyitva tartási rend megváltoztatására kötelezheti.

3. §

(1) Szombaton az áruházak 13 óráig, az élelmiszerüzletek legfeljebb 13 óráig tartanak nyitva.

(2) A szakigazgatási szerv által, illetve a fővárosban a Fővárosi Tanács Végrehajtó Bizottsága kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve által a gazdálkodó szervezet javaslata alapján - Kereskedelmi, Pénzügyi és Vendéglátó-ipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben - kijelölt

a) áruházaknak szombaton legfeljebb 15 óráig,

b) élelmiszerüzleteknek szombaton legfeljebb 17 óráig,

c) a ruházati és iparcikk üzleteknek, áruházaknak, továbbá építőanyag-telepeknek és -üzleteknek - a főváros és a városok kereskedelmi központjaiban, illetve főközlekedési útvonalain a hét legalább egy - a szakigazgatási szerv által kijelölt - munkanapján legfeljebb 20 óráig,

d) édesség-, virág-, dohány-, ajándéküzleteknek és bazárpavilonoknak, valutáért árusító üzleteknek, az idegenforgalmi vállalatok és hivatalok hálózati egységeinek, irodáinak vasárnap is nyitva kell tartaniuk.

(3) A nagyközségi szakigazgatási szerv továbbá a városi, fővárosi tanács végrehajtó bizottsága kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve kijelöli azokat a vendéglátó üzleteket, amelyek kötelesek vasárnap és ünnepnap tejet, péksüteményt, valamint mérés és szeletelés nélkül kenyeret árusítani.

(4) Az üzletek - a vendéglátó üzletek, valamint a (2) bekezdés d) pontjában és az 4. § b) pontjában felsoroltak kivételével - vasárnap nem tarthatók nyitva.

(5) A vendéglátó üzlet 22 óra után történő nyitvatartását, valamint a nyitvatartási idő eseti meghosszabbítását a szakigazgatási szervnek és a területileg illetékes rendőrhatóságnak be kell jelenteni.

4. §

A megyei, fővárosi tanács végrehajtó bizottsága kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve - a Kereskedelmi-, Pénzügyi- és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezete megyei, budapesti bizottsága egyetértésével - meghatározza

a) az ágazati irányelvekben foglaltak alapján az üzletek kettő, illetve többnapos ünnepek előtti és alatti,

b) gyógy- és üdülőhelyeken, valamint jelentősebb idegenforgalmi helyeken az üdülési idény alatt (május 15.-szeptember 15.) az élelmiszerüzletek és a 3. § (2) bekezdés d) pontjában felsorolt üzletek szombati és vasárnapi, valamint a nemzetközi jellegű vásárok, idegenforgalmilag jelentős rendezvények és egyéb jelentős kereskedelmi akciók (pl.: ünnepi könyvhét) tartalma alatt az üzletek

rendkívüli nyitvatartási rendjét.

5. §

Első fokon eljáró tanácsi szakigazgatási szerv

a) a községi, nagyközségi szakigazgatási szerv,

b) a városban és a fővárosi kerületben a tanács végrehajtó bizottságának kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve,

c) megyei városban a kerületi hivatal.

6. §

Az üzletek nyitvatartási rendjének megváltoztatásáról a vásárlókat megfelelően, a nyitvatartási idő megváltoztatását megelőzően, legalább 15 nappal - tájékoztatni kell.

7. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetés napján lép hatályba, rendelkezéseit 1983. január 3. napjától kell alkalmazni. Egyidejűleg a 12/1970. (VIII. 30.) BkM számú rendelet és az azt módosító 3/1971. (VII. 17.), illetve a 15/1976. (VIII. 25.) BkM sz. rendelet, továbbá az 1/1974. (I. 17.) BkM-MüM sz. rendelet és az azt módosító 9/1976. (V. 12.) BkM-MüM sz. rendelet hatályát veszti.

(2) E jogszabály rendelkezéseit kell alkalmazni az idegenforgalmi vállalatok és hivatalok hálózati egységeire, irodáira is.

(3) A belkereskedelmi miniszter a Kereskedelmi-, Pénzügyi- és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben a rendelettől eltérő nyitvatartást engedélyezhet.

Dr. Juhár Zoltán s. k.,

belkereskedelmi miniszter