20/1982. (XII. 29.) BkM rendelet

az üzletek nyitvatartásáról

Az érdekelt minisztériumok és országos hatáskörű szervek vezetőivel, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Kereskedelmi-, Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével és a Kiskereskedők Országos Szervezetével egyetértésben a következőket rendelem el.

1. §

(1) A rendelet hatálya - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - a gazdálkodó szervezetek [Ptk. 685. § c) pont] által üzemeltetett üzletekre,* valamint a 3. § (5) bekezdés tekintetében a magánkereskedőkre terjed ki.[1]

(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a 3. § (5) bekezdésében foglaltak kivételével a szerződéses rendszerben üzemeltetett üzletekre, valamint a gyógyszertárakra és a kizárólag gyógyászati segédeszközt árusító üzletekre.

2. §

(1) Az üzlet nyitva tartási idejét a gazdálkodó szervezet vezetőjének a szakszervezet munkahelyi szervével egyetértésben úgy kell megállapítania, hogy az igazodjon a vásárlói szokásokhoz és igényekhez, biztosítsa az áruellátás zavartalanságát, legyen figyelemmel a kereskedelmi dolgozók érdekeire.

(2) Az élelmiszer-, ruházati, iparcikk- és vendéglátó üzletek a hét egy munkanapjára zárva tarthatók, ha az áruellátás az üzlet körzetében biztosított.

(3) A gazdálkodó szervezet vezetője az üzlet heti nyitva tartási rendjét 30 nappal az üzlet megnyitását, illetve a nyitva tartási idő megváltoztatását megelőzően köteles az üzlet helye szerint illetékes első fokú szakigazgatási szervnek (a továbbiakban: szakigazgatási szerv) bejelenteni.

(4) A szakigazgatási szerv az áruellátás zavartalan biztosítása, népgazdasági kárt okozó áruromlás megelőzése érdekében a gazdálkodó szervezetet a bejelentett nyitva tartási rend megváltoztatására kötelezheti.

3. §

(1) Szombaton az áruházak 13 óráig, az élelmiszerüzletek legfeljebb 13 óráig tartanak nyitva.

(2) A szakigazgatási szerv által, illetve a fővárosban a Fővárosi Tanács Végrehajtó Bizottsága kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve által a gazdálkodó szervezet javaslata alapján - Kereskedelmi, Pénzügyi és Vendéglátó-ipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben - kijelölt

a) áruházaknak szombaton legfeljebb 15 óráig,

b) élelmiszerüzleteknek szombaton legfeljebb 17 óráig,

c) a ruházati és iparcikk üzleteknek, áruházaknak, továbbá építőanyag-telepeknek és -üzleteknek - a főváros és a városok kereskedelmi központjaiban, illetve főközlekedési útvonalain a hét legalább egy - a szakigazgatási szerv által kijelölt - munkanapján legfeljebb 20 óráig,

d) édesség-, virág-, dohány-, ajándéküzleteknek és bazárpavilonoknak, valutáért árusító üzleteknek, az idegenforgalmi vállalatok és hivatalok hálózati egységeinek, irodáinak vasárnap is nyitva kell tartaniuk.

(3) A nagyközségi szakigazgatási szerv továbbá a városi, fővárosi tanács végrehajtó bizottsága kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve kijelöli azokat a vendéglátó üzleteket, amelyek kötelesek vasárnap és ünnepnap tejet, péksüteményt, valamint mérés és szeletelés nélkül kenyeret árusítani.

(4) Az üzletek - a vendéglátó üzletek, valamint a (2) bekezdés d) pontjában és az 4. § b) pontjában felsoroltak kivételével - vasárnap nem tarthatók nyitva.

(5) A vendéglátó üzlet 22 óra után történő nyitvatartását, valamint a nyitvatartási idő eseti meghosszabbítását a szakigazgatási szervnek és a területileg illetékes rendőrhatóságnak be kell jelenteni.

4. §

A megyei, fővárosi tanács végrehajtó bizottsága kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve - a Kereskedelmi-, Pénzügyi- és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezete megyei, budapesti bizottsága egyetértésével - meghatározza

a) az ágazati irányelvekben foglaltak alapján az üzletek kettő, illetve többnapos ünnepek előtti és alatti,

b) gyógy- és üdülőhelyeken, valamint jelentősebb idegenforgalmi helyeken az üdülési idény alatt (május 15.-szeptember 15.) az élelmiszerüzletek és a 3. § (2) bekezdés d) pontjában felsorolt üzletek szombati és vasárnapi, valamint a nemzetközi jellegű vásárok, idegenforgalmilag jelentős rendezvények és egyéb jelentős kereskedelmi akciók (pl.: ünnepi könyvhét) tartalma alatt az üzletek

rendkívüli nyitvatartási rendjét.

5. §

Első fokon eljáró tanácsi szakigazgatási szerv

a) a községi, nagyközségi szakigazgatási szerv,

b) a városban és a fővárosi kerületben a tanács végrehajtó bizottságának kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve,

c) megyei városban a kerületi hivatal.

6. §

Az üzletek nyitvatartási rendjének megváltoztatásáról a vásárlókat megfelelően, a nyitvatartási idő megváltoztatását megelőzően, legalább 15 nappal - tájékoztatni kell.

7. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetés napján lép hatályba, rendelkezéseit 1983. január 3. napjától kell alkalmazni. Egyidejűleg a 12/1970. (VIII. 30.) BkM számú rendelet és az azt módosító 3/1971. (VII. 17.), illetve a 15/1976. (VIII. 25.) BkM sz. rendelet, továbbá az 1/1974. (I. 17.) BkM-MüM sz. rendelet és az azt módosító 9/1976. (V. 12.) BkM-MüM sz. rendelet hatályát veszti.

(2) E jogszabály rendelkezéseit kell alkalmazni az idegenforgalmi vállalatok és hivatalok hálózati egységeire, irodáira is.

(3) A belkereskedelmi miniszter a Kereskedelmi-, Pénzügyi- és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben a rendelettől eltérő nyitvatartást engedélyezhet.

Dr. Juhár Zoltán s. k.,

belkereskedelmi miniszter

Lábjegyzetek:

[1] 12/1978. (VII. 1.) BkM számú rendelet 1. számú melléklet