Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

33/1982. (XII. 30.) MÉM rendelet

a törzskönyvezésről, a teljesítményvizsgálatról és a törzstenyészetről

Egyes állatfajok, illetve fajták minőségének javítása érdekében a pénzügyminiszterrel, az Országos Tervhivatal elnökével, az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem:

Törzskönyvezés

1. §

(1) Az állatok termelőképességével kapcsolatos értékmérő tulajdonságokat (származás, teljesítmény) és az ezek kialakításában jelentős tényezőket oly módon kell vizsgálni és nyilvántartani (a továbbiakban: törzskönyvezés), hogy az állatok tenyészértéke megismerhető legyen, és ezáltal az egész állomány nemesítése, termelőképességének fokozása lehetővé váljon.

(2) A törzskönyvezést a szabványoknak, illetőleg a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) által előírt követelményeknek megfelelően kell elvégezni.

(3) Törzskönyvezésre az állattenyésztő vállalatok és azok a gazdálkodó szervezetek jogosultak, amelyek a törzskönyvezés szabvány szerinti elvégzéséhez szükséges tárgyi feltételekkel rendelkeznek, és ezek meglétét az Állattenyésztési és Takarmányozási Minősítő Intézet (a továbbiakban: Intézet) igazolja, továbbá vállalják a tenyésztési és termelési adatok egységes rendszerbe történő felvételéhez és feldolgozásához szükséges adatszolgáltatást.

(4) Baromfi fajok esetében az Intézet előírhatja, hogy a teljesítményvizsgálatot meghatározott gazdálkodó szervezetnél kell végrehajtani, továbbá tenyésztési szempontból indokolt esetben a központi teljesítményvizsgálatot is előírhatja.

(5) Az Intézet a törzskönyvezést, a törzskönyvi bejegyzéseket és megállapításokat ellenőrzi, azokat hitelesíti, a származási lapokat záradékolja.

2. §

(1) Törzskönyvezni kell:

a) a tenyésztési célt szolgáló importált szarvasmarhát, sertést, juhot, lovat és kecskét;

b) a törzstenyészetekben, törzstenyészet jelöltekben, hibridbázis tenyészetekben, hibridbázis tenyészet jelöltekben (a továbbiakban együtt: törzstenyészet) a teljes szarvasmarha, sertés, juh-, ló- és kecskeállományt; házinyúl és prémes állat esetében a szabványban meghatározott mértékű állományt, de legalább az összes állomány 10%-át;

c) az új fajta vagy hibrid előállításba előzetes tenyésztési engedély alapján bevont szarvasmarha, sertés, juh, ló, kecske, házinyúl és prémes állatállományt,

d) őshonos vagy réghonosult fajták teljes állományát.

(2) A törzskönyvezés végrehajtásának feltételeit (az adatok folyamatos nyilvántartása, a teljesítményvizsgálathoz kisegítő munkaerő biztosítása stb.) a tenyésztő biztosítja, a törzskönyvezek pedig kötelesek munkájukat úgy megszervezni, hogy a termelő tevékenységet ne zavarják.

(3) Az Intézet a törzskönyvezésből kizárhatja azt a gazdálkodó szervezetet, amely az adatgyűjtés során valótlan adatokat közöl.

3. §

A tenyésztő és a törzskönyvezésre jogosult gazdálkodó szervezet közötti megállapodás alapján törzskönyvezni lehet a 2. § (1) bekezdésében nem említett állatfajokat is. A megállapodást 3 hónapi felmondási idővel a naptári év végére lehet felmondani.

4. §

(1) A törzskönyvezésért, a törzskönyvezés adatainak hitelesítéséért, a származási lap és a törzstenyészeti okirat [7. § (2) bekezdés] záradékolásáért díjat kell fizetni. Ezek a díjak szabad árformába tartoznak. A díjra vonatkozó árvetés elkészítésénél, illetve a díj kialakításánál a szolgáltatások árképzésére vonatkozó árszabályozó rendelkezéseket* kell alkalmazni. A minisztérium e körben hatósági iránydíjat tesz közzé.

(2) A törzskönyvezésért járó díj a törzskönyvezést végrehajtó szervezetet, a hitelesítésért és a záradékolásért járó díj az Intézetet illeti meg.

Törzstenyészetek

5. §

Az Állami minősítésben részesített vagy ideiglenesen tenyésztésre engedélyezett fajtáknak vagy hibrideknek azokat a tenyészeteit, amelyeknek állománya termelés és tenyészérték szempontjából kiemelkedő jelentőségű, a hazai állattenyésztés alapját képezi, és a nemzetközi tenyésztői együttműködésbe is bekapcsolhatók, törzstenyészetté lehet nyilvánítani. Ezek részletes feltételeit az 1. számú melléklet tartalmazza.

6. §

(1) A törzstenyészetté nyilvánítás az érdekeltek kérelme alapján történik, de az Intézet javaslatára a minisztérium is kijelölhet törzstenyészeteket.

(2) A törzstenyészetté nyilvánításra irányuló kérelmet az Intézettől beszerezhető, kitöltött adatszolgáltató lap és a tenyésztésre vonatkozó tenyésztői terv csatolásával minden év június 30-ig kell az Intézethez benyújtani.

(3) A kérelem tárgyában az Intézet javaslatát is figyelembe véve a minisztérium dönt és adja ki e rendelet 2. számú melléklete szerinti törzstenyészeti okiratot.

(4) Amennyiben a törzstenyészet az 1. számú mellékletben foglaltaknak csak részben felel meg, de állománya és egyéb feltételei alapján a törzstenyészeti szint elérésére alkalmas, törzstenyészet jelölt minősítést nyerhet. E minősítés legfeljebb 2 évig tarthat

(5) A törzstenyészetek jegyzékét a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Értesítőben közölni kell.

7. §

(1) A törzstenyészeteket minden év szeptember 30-ig - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - az Intézet irányításával e rendelet 3. számú melléklete alapján összeállított bizottság a feltételek érvényesülése szempontjából megvizsgálja; a vizsgálat alapján az Intézet minden év október 31-ig írásbeli jelentést készít és azt a minisztériumnak megküldi. Jelentésében indokolt esetben javaslatot tehet a törzstenyészeti (törzstenyészet-jelölti) minősítés visszavonására is.

(2) A házinyúl, baromfi és prémes állat törzstenyészetek vizsgálatát az Intézet közvetlenül végzi, egyidejűleg a tenyésztési okiratot záradékolja. A vizsgálatot évente egy alkalommal kell lebonyolítani.

Baromfi import hibrid nagyszülő és baromfi szaporító telepek

8. §

(1) Azokat a baromfi üzemeket, amelyek közvetlen importból származó nagyszülőket szaporítanak, import hibrid nagyszülő telepnek kell minősíteni.

(2) Az import hibrid nagyszülő teleppé nyilvánítás és kijelölés, valamint ezek felülvizsgálata a törzstenyészetekre vonatkozó szabályok szerint történik.

9. §

(1) Baromfiszaporító teleppé nyilvánítható az a baromfi tenyészet, amely:

a) fajtatiszta törzstenyészetből származó állományt tart, és annak fenntartásáról szükség szerint vérfrissítéssel gondoskodik,

b) hibrid előállító törzstenyészetből, import hibrid nagyszülő telepről vagy közvetlen importból származó szülőpárokat tart.

(2) A baromfiszaporító tenyészetet - kérelem alapján - az Intézet nyilvánítja baromfiszaporító teleppé.

10. §

Ez a rendelet 1983. január 1. napján lép hatályba. Egyidejűleg a 41/1977. (XI. 29.) MÉM számú rendelet, a 2/1981. (I. 23.) MÉM-ÁH számú rendelet a szarvasmarha keresztezésekről és keresztezésből származó utódok felhasználásáról szóló 15/1977. (IV. 2.) MÉM számú rendelet és a 4/1970. (MÉM. É. 2.) MÉM számú utasítás hatályát veszti.

Villányi Miklós s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi minisztériumi államtitkár

1. számú melléklet a 33/1982. (XII. 30.) MÉM számú rendelethez

Törzstenyészetté, baromfi import hibrid nagyszülő és baromfiszaporító teleppé nyilvánítás feltételei

I.

Általános feltételek

1, A törzstenyészetté nyilvánításhoz tenyésztési és termelési teljesítményszinteket kell elérni. Ennek mutatóit az Intézet hagyja jóvá, a hibridbázis tenyészetek mutatóit az adott hibrid minősítésekor az Országos Fajtaminősítő Tanács értékeli.

2. Tenyésztési terv

A mezőgazdasági üzemeknek el kell készíteni a tenyésztett állomány távlati tenyésztési tervét.

Ennek tartalmaznia kell:

- a tenyésztett fajta, illetve hibridvonal és ezen belül a "típus" megjelölését,

- a tenyésztési célkitűzéseket,

- a követendő tenyésztési módszert,

- a törzsállomány utánpótlásának módját,

- a várható tenyésztési, termelési, genetikai és állat-egészségügyi előrehaladást.

3. A tenyészetekben levő állomány nagysága.

- Tejtermelő szarvasmarha-tenyészetekben legalább 300 tehénnek, a húshasznosítású szarvasmarha-tenyészetekben az import állományt kivéve legalább 200 tehénnek,

- a sertéstenyészetekben - fehér hússertés, észt sertés és lapályfajta esetében - legalább 100 kocának, egyéb fajták esetében legalább 50 kocának, a hibridbázis tenyészetekben a fajtafenntartó által meghatározott, de legalább 50 kocának,

- a juhtenyészetben legalább 300 anyának,

- a házinyúl tenyészetben egy fajtából legalább 500 anyának,

- a lótenyészetekben egy fajtából legalább 30 kancának kell lennie.

Az Intézet - indokolt esetben - ennél alacsonyabb állományt is engedélyezhet.

4. Állategészségügyi követelmények.

a) A törzstenyészeteknek állathigiéniai szempontból, különösen a járványvédelem személyi és tárgyi feltétele tekintetében meg kell felelnie az "Állategészségügyi Szabályzatban" megszabott követelményeknek.

b) A tenyészetnek mentesnek kell lenni:

- a szarvasmarha-állománynál: gümőkórtól, brucellózistól, paratuberkolózistól, rühösségtől, rendszeresen és nagyszámban előforduló tőgygyulladástól, magyartarka törzstenyészetnek és minden fajta esetében a bikanevelő teheneknek az enzoociás bovin leukózistól is,

- sertésállománynál: brucellózistól, leptospirózistól, Aujeszky-féle betegségtől, sertéstífusztól, torzító orrgyulladástól, rühösségtől;

- juhállománynál: brucella ovis-tól, rühösségtől;

- házinyúl állománynál: mixomatózistól, nyúlszifilisztől és fülrühösségtől;

- lóállománynál: takonykórtól, tenyészbénaságtól, fertőző kevésvérűségtől és vírus okozta metritisztől.

c) A törzstenyészetben az állatfaj szempontjából jelentős parazitózisok ellen technológiába építetten kell védekezni.

5. A dolgozók szakképesítése.

A mezőgazdasági üzem állattenyésztését felsőfokú mezőgazdasági képesítéssel rendelkező szakembereknek kell irányítani. Ha az állomány nagysága 500 tehenet, 250 kocát vagy 1500 anyajuhot, 1500 anyanyulat meghaladja, felsőfokú végzettségű törzstenyésztőt is kell alkalmazni. A törzstenyészetben szakmai feladatokat ellátó fizikai dolgozóként csak szak- vagy betanított munkás alkalmazható.

II.

Külön feltételek

a) Szarvasmarha tenyészetekben:

Tejelő és kettőshasznosítású állományokban:

- A tehenek életkora első elléskor kevesebb legyen a fajtaátlagnál, termelésük pedig legalább 5%-kal több legyen, mint az azonos fajtájú, törzskönyvezésben levő hazai állomány előző évi országos átlaga.

- Az év eleji induló állományra a borjúszaporulat legalább 70%, évi átlagos tehénállományra vonatkozóan legalább 90% legyen.

A húshasznosítású állományokban:

- az állományt fejés nélkül kell tartani,

- az állományból származó növendékbikák hizlalás alatti átlagos napi testtömeggyarapodása haladja meg az azonos hizlalási módszerrel és fajtával szembeni követelményeket,

- a tehenek életkora az anyatehén állományokban az első borjazáskor legalább 24 hónap legyen,

- a két ellés között eltelt idő legfeljebb 13 hónap,

- a termékenyített tehénállományra vonatkozó borjúszaporulat import állományokban legalább 75%, a hazai állományokban pedig legalább 80%, évi átlagos tehénállományra vonatkozó borjúszaporulat az import állományokban legalább 90%, hazai állományokban pedig legalább 95% legyen.

Bármely hasznosítási típusban:

- az állományt mesterségesen kell termékenyíteni,

- a tehénállomány legalább 5%-a bikanevelő tehén legyen,

- a törzstenyésztő üzemben a bikanevelő tehenek célpárosítását és az ebből született bikaborjak hovafordítását az Intézet előírásai szerint kell szervezni.

b) Lótenyészetekben:

- a törzsállományban egy fajtából legalább 30 törzskanca legyen,

- a tenyészet állományának 80%-a folyamatosan fedeztetve a melegvérű fajtáknál 60%-os, a hidegvérűeknél 50%-os csikózást évente érjen el,

- a törzstenyészetben a ménnevelő kancák célpárosítását és csikóik hovafordítását az Intézet előírásai szerint kell szervezni,

- biztosítani kell a mesterséges termékenyítés alkalmazásának feltételeit.

c) Sertéstenyészetekben:

- hibridbázis tenyészetek esetében az előállított apaállatokat csak a minősítésben jóváhagyott konstrukció céljára lehet felhasználni,

- a fajtatiszta törzstenyésztő üzemben a kannevelő kocák és kanok célpárosítását és az ebből született kansüldők hovafordítását az Intézet előírásai szerint kell szervezni.

- a törzstenyészetekben 200 összes kocalétszámig a nőivarú állomány legalább 20%-a, 200 kocalétszám felett legalább 10%-a ivadékvizsgált kell legyen.

d) Juhtenyészetekben:

- a törzstenyészetek anyaállománya a következő tenyésztési és termelési eredményeket érje el:

szaporaság 115% ellésenként

nyírósúly 2,5 kg tisztagyapjú nyírt anyánként

az anya élőtömege 48 kg-t nyírás után mérve.

- importból származó állomány termelési eredményei a származási ország törzskönyvi ellenőrzésbe vont, azonos fajtájú állományának átlageredményeit érjék el,

- a törzstenyésztő üzemben a kosnevelő anyák célpárosítását és az ebből született növendék kosok hovafordítását az Intézet előírásai szerint szervezik.

e) Baromfitenyészetekben:

- a baromfi törzstenyészet és az import hibrid nagyszülő telep az általa előállított és forgalmazott állományok szaporítására és tartására a végtermékig bezárólag kidolgozza a szükséges technológiát,

- résztvesz a központi teljesítményvizsgálatokban,

- szaporító partnerüzemei kijelölésére az Intézethez minden év szeptember 30-ig javaslatot tesz,

- eleget tesz az Állategészségügyi Szabályzatban a tenyésztojás kezelésére meghatározott követelményeknek.

A baromfiszaporító telep

- eleget tesz az Állategészségügyi Szabályzatban a tenyésztojás kezelésére meghatározott követelményeknek,

- a fajtafelügyelet keretében állományának és az Intézet által megjelölt partnerüzemeihez kihelyezett végtermékeknek termelési adatait az Intézet, illetve annak megbízottja rendelkezésére bocsátja.

2. számú melléklet a 33/1982. (XII. 30.) MÉM számú rendelethez

3 számú melléklet a 33/1982. (XII. 30.) MÉM számú rendelethez

A törzstenyészetek évenkénti felülvizsgálatát végző bizottság összetétele és működése:

A bizottság elnöke: Az Intézet vezetője által megbízott szakember.

A bizottság tagjai a bizottság elnökének felkérése alapján:

egy oktatási intézménynek,

egy kutatási intézménynek,

egy törzstenyészetnek,

az Állattenyésztő Vállalatok Közös Vállalatának,

az illetékes Állategészségügyi és Élelmiszer Ellenőrző Állomásnak,

az Állami Gazdaságok Országos Központjának vagy a termelőszövetkezeti területi szövetségnek képviselője

A bizottság határozatképességéhez legalább 3 tag jelenléte szükséges. Határozatát szótöbbséggel hozza. Szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt.

A bizottság tevékenységével kapcsolatos ügyviteli teendőket a bizottság elnöke szerint illetékes munkáltató látja el.

Tartalomjegyzék