34/1982. (XII. 30.) MÉM rendelet

a baromfikeltetők működéséről

A Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben az alábbiakat rendelem:

1. §

A baromfikeltető tulajdonosa (üzembentartója) köteles a keltető üzembehelyezését, 30 napot meghaladó időtartamú szüneteltetését, megszüntetését, valamint az 1. számú mellékletben meghatározott adatokban bekövetkezett bármely változást a megyei, fővárosi állategészségügyi és élelmiszer ellenőrző állomáshoz (a továbbiakban: Állomás) bejelenteni. A bejelentést az 1. számú mellékletnek megfelelően az üzembehelyezést megelőzően legalább öt nappal, egyéb esetben haladéktalanul kell megtenni.

2. §

(1) Gazdálkodó szervezet (Ptk. 685. § c) pont) által üzemben tartott baromfikeltetőben keltetésre törzstenyészetből, törzstenyészet jelöltből, baromfi import hibrid nagyszülő-telepről és baromfi szaporítótelepről származó, a szabványnak megfelelő tenyésztojást szabad felhasználni.

(2) Magánszemély által üzemben tartott baromfikeltetőben keltetésre bármely tenyészetből származó tojás felhasználható, ha a tojás a szabványnak megfelelő és az Állategészségügyi Szabályzatban előírt állatorvosi igazolás* szerint keltetésre alkalmas.[1]

(3) A tenyésztojás és a naposbaromfi szabványszerűségét a 2. számú mellékletben foglaltak szerint kell megállapítani. Erről jegyzőkönyvet kell felvenni, amelynek tartalmaznia kell a vizsgált tétel és a minta egyedszámát, a mintából hibásnak bizonyult egyedek, illetve tojások számát és ezeknek a mintához viszonyított arányát.

3. §

(1) A keltetőüzem számozott lapokból álló üzeni naplót köteles vezetni.

(2) A keltetőüzemet fenntartó gazdálkodó szervezet minden hó 5. napjáig, a magánszemély üzembentartó pedig évente a keltetés befejezése után jelentést küld működéséről a keltető állategészségügyi felügyeletéi ellátó állatorvosnak.

4. §

A 2-3. §-ban foglalt szabályok megtartását az Állomás ellenőrzi.

5. §

Ez a rendelet 1983. január 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a 2/1979. (III. 7.) MÉM számú rendelet hatályát veszti.

Villányi Miklós s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi minisztériumi államtitkár

1. számú melléklet a 34/1982. (XII. 30.) MÉM számú rendelethez

Adatok a keltetőről

1. A tulajdonos (üzembentartó) neve, telephelye.

2. Az üzembehelyezés tervezett időpontja.

3. A keltető helye.

4. A keltetőgép száma, gyártmánya, típusa, elnevezése.

5. A keltető kapacitása tojásférőhelyben.

6. A keltetni kívánt baromfi fajok megnevezése.

7. A tenyésztojás szállítóinak felsorolása.

2. számú melléklet a 34/1982. (XII. 30.) MÉM számú rendelethez

A tenyésztojás és naposbaromfi szabványszerűségének ellenőrzése

Tenyésztojás

A keltetésre előkészített tojások 5%-ának megfelelő mennyiségű mintát véletlenszerűen kell kiválasztani. Ebből meg kell állapítani a szabvány alatti súlyú, deformált, héjhibás, szennyezett, keltetésre alkalmatlan tojások számát. Amennyiben a szennyezett tojások részaránya a minta 10%-át, az egyéb okból hibásak aránya a minta 1%-át meghaladja, a vizsgált tételt újra kell válogatni az alkalmatlan tojások eltávolítása céljából.

Naposbaromfi

A naposbaromfi ellenőrzésnél az állomány 4%-át kell véletlenszerűen kiválogatni. Csökkent életképességű, illetőleg hibás a naposbaromfi akkor, ha súlya a szabványban előírtat nem éri el, a köldöknyílás gyulladásos, vagy nem záródott, a sziktömlő nem szívódott fel, ha csőr- vagy lábhibás, illetőleg ha egyéb, szemmel látható fogyatékosságban szenved. Amennyiben az ilyen állatok száma meghaladja a minta 2%-át, úgy további 5%-nyi mintát kell megvizsgálni. A minősítés alapja a két, összesen 10%-ot kitevő minta együttes eredménye.

Lábjegyzetek:

[1] Állategészségügyi Szabályzat 8. számú melléklete.

Tartalomjegyzék