Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

35/1982. (XII. 30.) MÉM rendelet

az apaállatgazdálkodásról

A 13/1980. (IV. 10.) MT számú rendelet 3. § (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a pénzügyminiszterrel, az Országos Tervhivatal elnökével, az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben az alábbiakat rendelem:

1. §

Tenyésztésre csak olyan bikát, kant, kost, kecskebakot, mént és szamármént (a továbbiakban: apaállat) szabad felhasználni, amelyet törzstenyészetben, törzstenyészet-jelöltben, hibridbázis tenyészetben, hibridbázis tenyészjelöltben, az állattenyésztő vállalatok teljesítményvizsgáló állomásain, teljesítményvizsgálat végzésére jogosult gazdálkodó szervezetben vagy az Állattenyésztési és Takarmányozási Minősítő Intézet (a továbbiakban: Intézet) által apaállat előállítására feljogosított szervezetben neveltek fel, és amelynek származási lapját "Tenyésztésre alkalmas" záradékkal látták el.

2. §

(1) Az apaállatok tenyésztésre való alkalmasságát teljesítményvizsgálat útján az Intézet által megbízott gazdálkodó szervezet állapítja meg. Ha az apaállat a szabványban meghatározott, valamint a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) által előírt követelményeknek megfelel, az Intézet a származási lapját "Tenyésztésre alkalmas" záradékkal látja el, egyidejűleg meghatározhatja a bika, a kan, a kos és a mén felhasználásának körét is.

(2) A minősítés során az apaállat tulajdonosának véleményét meg kell hallgatni, és be kell szerezni az illetékes hatósági állatorvosnak az Állategészségügyi Szabályzatban előírt szakvéleményét is.

3. §

(1) Az Intézet a rendelkezésére bocsátott állami eszközökből apaállatot (a továbbiakban: állami tulajdonban levő apaállat) szerez be.

(2) Állami tulajdonban levő apaállatot a községi tanács végrehajtó bizottsága szakigazgatási szervének, illetőleg a megyei városi, a városi, a fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szerveinek (a továbbiakban: szakigazgatási szerv) javaslatára és az illetékes megyei állategészségügyi és élelmiszer ellenőrző állomás (a továbbiakban: Állomás) előzetes szakmai véleménye alapján az Intézet helyezi ki.

(3) Az apaállatok iránti igény felmérésével és az igények kielégítését szolgáló kihelyezések lebonyolításával az Intézet a feladat ellátására alkalmas gazdálkodó szervezetet bíz meg.

4. §

(1) Mént és szamármént elsősorban köztenyésztésre kell kihelyezni, egy állattartó gazdaság kancáinak fedeztetésére átmenetileg és csak indokolt esetben lehet használatba adni.

(2) Bikát mesterséges termékenyítésbe nem vont területen, elsősorban köztenyésztésre kell kihelyezni. Egy állattartó gazdaság nőivarú állatainak fedeztetésére átmenetileg és csak kivételesen indokolt esetben lehet használatba adni.

(3) Kant és kecskebakot kizárólag a háztáji és kisegítő gazdaságok, valamint egyéni állattartók állataiknak fedeztetésére szabad kihelyezni.

(4) Kos csak állami gazdaságokba, mezőgazdasági szövetkezetekbe meghatározott tenyésztési céllal és a nagyüzem saját állományának fedezése céljából helyezhető ki.

5. §

(1) Az állami tulajdonban levő apaállat tartásával kapcsolatos költségeket az viseli, akihez az apaállatot kihelyezték. Mének esetében az Intézet a minisztérium által meghatározott mértékben költségtérítést folyósít A tartás részletes szabályai a minisztérium állapítja meg.*

(2) Az állami apaállat használatáért díjat kell fizetni. A díj szabad árformába tartozik. E díjra vonatkozó árvetés elkészítésénél, illetve a díj kialakításánál a szolgáltatások árképzésére vonatkozó árszabályozó rendelkezéseket** kell alkalmazni. A minisztérium e körben hatósági iránydíjat tesz közzé.

(3) Az apaállat használatáért fizetett díj - a mén kivételével - az apaállat tartóját illeti. A mén használati díja fele részben az apaállat tartóját, fele részben az állat kihelyezésével megbízott gazdálkodó szervezetet illeti.

6. §

Az állami tulajdonban álló apaállatokról a területi állattenyésztő vállalat nyilvántartást vezet. A kihelyezésekről és az esetleges változásokról az illetékes Állomást tájékoztatni kell.

7. §

(1) Az apaállatokat használhatóság szempontjából évente felül kell vizsgálni, és ennek eredményét a származási lapra rá kell vezetni.

(2) A felülvizsgálatot

a) a mesterséges termékenyítő állomáson elhelyezett apaállat tekintetében az Intézet,

b) a gazdálkodó szervezetek és magánszemélyek tulajdonában álló apaállatok tekintetében az Állomás

c) a szakigazgatási szerv véleménye alapján kihelyezett apaállatok tekintetében az Állomás végzi. A felülvizsgálatba bevonható a kihelyezés lebonyolításával megbízott gazdálkodó szervezet.

(3) Az apaállatok felülvizsgálatáról készült jegyzőkönyv egy példányát az Állomásnak és az Intézetnek is meg kell küldeni.

(4) Ha az apaállat a szabványban előírt vagy a minisztérium által meghatározott követelményeknek nem felel meg, vagy ha állategészségügyi szempontból kifogásolható, illetőleg ha az apaállatot az éves felülvizsgálatra nem mutatják be. származási lapját érvényteleníteni kell, és selejtezését kell elrendelni.

8. §

(1) Az állami tulajdonban álló apaállatot a hatósági állatorvos javaslata alapján és az Intézet jóváhagyásával az állattenyésztő vállalat, más apaállatot a tulajdonos selejtezi.

(2) A kiselejtezett apaállatot az Állatforgalmi és Húsipari Vállalat a legközelebbi telephelyén a felajánlástól számított 15 napon belül megvásárolja, kanok esetében feltéve, hogy az ivartalanítást elvégezték, és az ettől számított hat hét már eltelt

(3) A galopp és ügetőverseny-pályáról leadott telivér és ügető méneket - ha azokat fedező ménként nem vásárolják meg, vagy ha a tenyésztő mezőgazdasági üzem arra méntartási vagy továbbtartási engedélyt nem kér - a tulajdonos a visszaadás után legkésőbb egy hónapon belül köteles ivartalaníttatni.

(4) Állami tulajdonban levő selejt apaállat értékesítéséből származó bevétel az Intézetet illeti meg.

9. §

Ez a rendelet 1983. január 1-jén lép hatályba, egyidejűleg az apaállat-gazdálkodásról szóló 9/1978. (VIII. 17.) MÉM rendelet és az 1/1981. (I. 23.) MÉM-ÁH együttes rendelet hatályát veszti.

Villányi Miklós s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi minisztériumi államtitkár