46/1982. (IX. 20.) PM-MM együttes rendelet

az értékelemzési szakképzésről

A 16/1976. (XII. 11.) MüM számú rendelet 4. §-ának (2) bekezdése alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, továbbá a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, valamint a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendeljük:

1. §

(1) Az értékelemzési szakképzés célja az értékelemzés szemléletének, módszereinek és gyakorlatának oktatása.

(2) Az értékelemzési szakképzés alapfokú (gyakorló), önálló (irányító), valamint oktató értékelemzői tanfolyamon történik.

2. §

(1) Alapfokú (gyakorló) értékelemzői tanfolyamot saját dolgozói részére bármely munkáltató szervezhet.

(2) Önálló (irányító) értékelemzői tanfolyamokat a Pénzügyminisztérium az érdekelt minisztériumokkal, országos hatáskörű szervekkel és szövetkezetek érdekképviseleti szerveivel együttműködve elsősorban ezek továbbképző intézeteinek, valamint az egyetemi továbbképző intézetek útján szervezi.

(3) Oktató értékelemző tanfolyamot csak a MKKE Közgazdasági Továbbképző Intézete és a BME Mérnöki Továbbképző Intézete szervezhet.

3. §

Az alapfokú (gyakorló) értékelemzői tanfolyamnak az a célja, hogy az értékelemzés bevezetése előtt az érintett munkáltató szerv vezetői, valamint a gyakorlati értékelemző munkában közvetlenül és közvetve részt vevők az értékelemzés szemléletét és módszerét elsajátítsák, a gyakorlati alkalmazás lehetőségeit megismerjék.

4. §

(1) Az önálló (irányító) értékelemzői tanfolyamnak az a célja, hogy az értékelemző tevékenység irányításához szükséges elméleti és gyakorlati ismeretekkel rendelkező szakembereket képezzen.

(2) A tanfolyamra azt a felsőfokú műszaki, közgazdasági, kereskedelmi, illetőleg mezőgazdasági szakképesítéssel (a továbbiakban: szakirányú egyetemi, főiskolai oklevéllel) és annak megfelelő legalább hároméves szakmai gyakorlattal rendelkező szakembert lehet felvenni, akit a munkáltató önálló értékelemzőként - irányítóként - gyakorlati feladatok elvégzésével kíván foglalkoztatni.

5. §

(1) Az oktató értékelemzői tanfolyamnak az a célja, hogy az értékelemzési módszerrel kapcsolatos legújabb kutatási eredményeket ismerő, az értékelemzés általános és speciális eljárásaira vonatkozó elméleti, valamint gyakorlati ismeretekkel rendelkező, s azok oktatására képes szakembereket képezzen.

(2) A tanfolyamra az a szakirányú egyetemi, főiskolai oklevéllel és önálló (irányító) értékelemzői bizonyítvánnyal rendelkező szakember vehető fel, aki legalább három értékelemzési témát önállóan és sikeresen levezetett.

6. §

(1) Alapfokú (gyakorló) értékelemzői szakképesítést az szerezhet, aki a tanfolyamon részt vett és az írásbeli feladatát sikeresen megoldotta.

(2) Önálló (irányító) értékelemzői szakképesítést az szerezhet, aki a tanfolyamon részt vett, az előírt feladatoknak (írásbeli és gyakorlati) és vizsgakötelezettségének eleget tett, valamint szakdolgozatát vizsgabizottság előtt megvédte.

(3) Oktató értékelemzői szakképesítést az szerezhet, aki a tanfolyamon részt vett és vizsgabizottság előtt szóbeli vizsgát tett.

7. §

(1) Az értékelemzői szakképzés keretében eljáró vizsgabizottságokat a pénzügyminiszter által - a művelődési miniszterrel egyetértésben - kinevezett értékelemzői vizsgabizottsági tagokból kell megalakítani. A vizsgabizottságok elnökből és két tagból állanak.

(2) Az alapfokú (gyakorló), az önálló (irányító), illetőleg az oktató értékelemzői szakképesítésről a Pénzügyminisztérium bizonyítványt ad és a bizonyítványokról nyilvántartást vezet. A bizonyítvány iskolai végzettséget nem tanúsít.

(3) Az önálló (irányító), valamint az oktató értékelemzői vizsga a munkaköri besorolás szempontjából felsőfokú szakvizsgának minősül.

(4) Az oktató értékelemzői bizonyítvány a kiállításától számított négy évig érvényes. Ha a bizonyítvány tulajdonosa az említett időszakban végzett értékelemzési tevékenységéről, valamint a legújabb elméleti és gyakorlati eredmények ismeretéről beszámol, a bizonyítvány érvényességét a Pénzügyminisztérium további négy évre meghosszabbítja.

8. §

A tanfolyamok és a vizsgák részletes szabályait a pénzügyminiszter - a művelődési miniszterrel egyetértésben - határozza meg.

9. §

Külföldön szerzett értékelemzői szakképesítés honosításáról a Pénzügyminisztérium dönt. A honosítás kiegészítő vizsga tételéhez köthető.

10. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

(2) Azok a gyakorlattal rendelkező értékelemző szakemberek, akik az értékelemzési ismereteiket a rendelet hatálybalépését megelőzően szerezték, tanfolyam nélküli szakvizsgára bocsátásukat a Pénzügyminisztériumtól 1983. december 31-ig kérhetik. Ehhez a tudományos és a gyakorlati tevékenységre vonatkozó iratokat is csatolni kell.

Madarasi Attila s. k.,

pénzügyminisztériumi államtitkár

Köpeczi Béla s. k.,

művelődési miniszter