Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

59/1982. (XI. 16.) MT rendelet

a közületi szervek gépjárműveiről

1. §

(1) A rendelet hatálya - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - kiterjed a gazdálkodó szervezetek [Ptk. 685. § c) pont], az állami költségvetési szervek, az egyesületek, valamint - az 5-9. §-okban foglaltakat kivéve - a társadalmi szervezetek (a továbbiakban együtt: közületi szerv) gépjárműveire.

(2) A fegyveres erők és a fegyveres testületek gépjárműveinek üzemben tartását a felügyeletet gyakorló miniszter, illetőleg országos hatáskörű szerv vezetője - a közlekedés- és postaügyi miniszterrel egyetértésben - külön szabályozza.

2. §

A közületi szerv gépjárműve rendeltetése szerint

a) közhasználatú gépjármű,

b) szolgáltató gépjármű vagy

c) üzemi gépjármű.

3. §

Közhasználatú gépjármű a kizárólag díj ellenében végzett személyszállításra vagy fuvarozásra használt gépjármű.

4, §

(1) Szolgáltató gépjármű a kizárólag termelési, szolgáltatási feladatokat ellátó gépjármű.

(2) Szolgáltató gépjármű üzemben tartásához és az ilyen gépjárművek számának emeléséhez az illetékes minisztérium engedélye szükséges. Az illetékes minisztérium az engedélyben megjelöli azt a feladatot is, amelynek ellátására a szolgáltató gépjármű üzemben tartható. A szolgáltató gépjárművet magáncélra nem szabad igénybe venni.

(3) A KPM Autófelügyelet a minisztériumi engedély alapján üzembentartási engedélyt ad ki, amelyben feltünteti az illetékes minisztérium által meghatározott feladatokat. A szolgáltató gépjármű csak az üzembentartási engedély birtokában helyezhető üzembe.

(4) A szolgáltató gépjárművet megkülönböztető rendszámmal kell ellátni.

5. §

(1) Az üzemi személygépkocsi a közületi szerv tevékenységével összefüggő utazások és egyéb feladatok ellátására szolgál.

(2) A közületi szerv a mellékletben meghatározott számú üzemi személygépkocsi üzembentartására jogosult. Jogosult ezenkívül annak az üzemi személygépkocsinak az üzembentartására, amelyet 1982. április 30-ig normával nem szabályozható igényeinek a kielégítésére kapott

(3) A közületi szerv az üzemi személygépkocsi állományát nem növelheti azon a címen, hogy az a rendelet hatálybalépésekor a (2) bekezdésben foglaltak szerint meghatározott mennyiséget nem érte el.

(4) Az illetékes minisztérium a felügyelete alá tartozó közületi szervek között az üzemi személygépkocsik üzembentartási jogát átcsoportosíthatja, ez azonban a felügyelete alá tartozó területen - az összállományhoz képest - növekedést nem eredményezhet.

(5) Az üzemi személygépkocsi üzemben tartásához üzembentartási engedély szükséges, amelyet a KPM Autófelügyelet ad ki.

6. §

Az üzemi személygépkocsit személytől és szervezeti egységtől függetlenül (taxirendszerben) kell üzemeltetni.

7. §

(1) Az üzemi személygépkocsit a közületi szerv dolgozója vagy tagja (a továbbiakban: dolgozója) a közületi szerv vezetőjének engedélyével betegség, haláleset vagy különös méltánylást érdemlő magánügy miatt magáncélból is használhatja.

(2) Az illetékes minisztérium kivételesen - a közületi szerv vezetőjének javaslatára - engedélyezheti a közületi szerv dolgozója részére az üzemi személygépkocsi lakás és munkahely közötti rendszeres használatát, ha a dolgozó munkábajárása egészségi állapota miatt egyébként rendkívüli nehézséggel járna.

8. §

(1) Közületi szerv közhasználatú vagy üzemi személygépkocsiként, továbbá limousin és combi kivitelű szolgáltató személygépkocsiként szocialista gyártmányú, nagyértékű reprezentatív célú, illetőleg tőkés viszonylatból származó személygépkocsit (a továbbiakban: reprezentatív személygépkocsi) nem tarthat üzemben.

(2) Közületi szerv reprezentatív személygépkocsit bérelhet

a) minisztérium magasabb vezető állású dolgozója,

b) országos hatáskörű szerv vezetője vagy helyettese,

c) az illetékes minisztérium által kijelölt más kiemelkedő jelentőségű költségvetési szerv vezetője,

d) kiemelt gazdálkodó szervezet vezetője vagy

e) önálló külkereskedelmi jogú gazdálkodó szervezet vezetője

külföldi vendégeinek hivatalos utaztatásához, ha ezt a kapcsolat jellege feltétlenül indokolja, és a vendég a meghívóval azonos vagy annál magasabb rangú személy.

(3) Reprezentatív személygépkocsi a Közlekedés és Műszaki Vállalattól bérelhető.

8. §

(1) A külföldiek kereskedelmi képviseletét ellátó ügynöki vállalat - a külkereskedelmi miniszter által megállapított feltételekkel - külföldi tulajdonban levő személygépkocsit is üzemben tarthat, ha azt a vele szerződő külföldi szervezet vagy személy a szerződésben foglaltak teljesítése érdekében bocsátja rendelkezésére. A személygépkocsi 1600 cm3-nél nagyobb hengerűrtartalmú, illetőleg reprezentatív személygépkocsi nem lehet.

(2) A külföldi tulajdonú személygépkocsii

a) a gépkocsivezetői munkakörben foglalkoztatott dolgozó nem vezetheti,

b) csak üzletszerzői vagy ehhez kapcsolódó szerviztevékenységre lehet igénybe venni,

c) magáncélra igénybe venni nem szabad.

(3) A külföldi tulajdonú személygépkocsit megkülönböztető rendszámmal kell ellátni.

10. §

(1) Az üzemi autóbusz a munkábajárással és az üzemi feladatok ellátásával összefüggő személyszállításra, valamint szociális, sport és kulturális célú utazásra szolgál.

(2) A közületi szerv vezetője különös méltánylást érdemlő magánügy miatt engedélyezheti, hogy az üzemi autóbuszt a közületi szerv dolgozója magáncélból használja.

(3) A közületi szerv az üzemi autóbusz szabad kapacitásával más részére is végezhet személyszállítást.

(4) A 35 főnél nagyobb befogadóképességű üzemi autóbusz üzembentartásához és az ilyen autóbuszok számának emeléséhez tanácsi engedély szükséges. A tanácsi engedélyt - a közületi szerv főtevékenysége szerint illetékes szakigazgatási szerv véleményének kikérése után - a közületi szerv székhelye szerint illetékes fővárosi, megyei, megyei városi, városi tanács v. b. közlekedési feladatokat ellátó szakigazgatási szerve adja. A tanácsi engedélyben kiköthető, hogy az üzemi autóbusszal részt kell venni közforgalmú feladatok ellátásában.

(5) A tanácsi engedély alapján a KPM Autófelügyelet üzembentartási engedélyt ad ki, amelyben feltünteti a tanácsi engedélyben meghatározott feladatot. Az üzemi autóbusz csak az üzembentartási engedély birtokában helyezhető üzembe.

(6) A 21-35 fő befogadóképességű üzemi autóbusz üzembentartásához is kell üzembentartási engedély, amelyet a KPM Autófelügyelet ad ki.

11. §

(1) Az üzemi tehergépkocsi és a mezőgazdasági vontató közületi szerv szállítási szükségleteinek a kielégítésére szolgál.

(2) A közületi szerv az üzemi tehergépkocsi és a mezőgazdasági vontató szabad kapacitásával fuvarozást is végezhet.

(3) A közületi szerv az üzemi tehergépkocsit és a mezőgazdasági vontatót lakásépítés és költözködés céljából - kedvezményes díj ellenében vagy anélkül - dolgozójának rendelkezésére bocsáthatja. A rendelkezésre bocsátás feltételeit és a fizetendő díjat a kollektív szerződésben vagy belső szabályzatban (a továbbiakban: munkaviszonyra vonatkozó szabály) kell meghatározni.

12. §

Közületi szerv díj ellenében személyszállítást vagy fuvarozást főtevékenységként hatósági engedéllyel végezhet.

13. §

Közületi szerv gépjárműve országhatáron kívül csak hivatalos célból és erre vonatkozó engedéllyel használható.

14. §

(1) A közületi szerv gépjárművét a gépjárművezetői munkakört betöltő dolgozója vezetheti.

(2) Munkaviszonyra vonatkozó szabály nem gépjárművezetői munkakörben foglalkoztatott dolgozót is kötelezhet gépjárművezetésre. Más dolgozó csak a közületi szerv vezetőjének külön engedélyével vezetheti a közületi gépjárművet.

(3) A közületi szerv gépjárművét a gépjárművezető vagy más dolgozó lakásánál tárolni nem szabad. A közületi szerv vezetője kivételesen - takarékossági okból - az ilyen tárolásra engedélyt adhat.

15. §

A közületi szerv vezetője részére az üzemi személygépkocsi, autóbusz, tehergépkocsi, mezőgazdasági vontató magáncélú használatát 7. §, 10. § (2) bek, 11. § (3) bek., valamint a gépjármű vezetését [14. § (2) bek] és lakásnál tárolását [14. § (3) bek] a munkáltatói jogkör gyakorlója - szövetkezetek tekintetében a szövetkezet belső szabályzatában megjelölt szerv vagy személy - engedélyezi.

16. §

(1) A közületi szerv gépjárműve a közúti forgalomban csak menetokmánnyal, a szolgáltató gépjármű, az üzemi személygépkocsi és a 20 főnél nagyobb befogadóképességű üzemi autóbusz ezenkívül üzembentartási engedéllyel vehet részt.

(2) A közületi szerv a gépjárműveiről, azok teljesítményeiről nyilvántartást vezet és adatszolgáltatást teljesít.

17. §

(1) Közületi szerv - a gépjárművek kereskedelmi értékesítésére jogosult vállalatot és szövetkezetet kivéve - gépjárművet magánszemélytől nem vásárolhat, és magánszemély részére nem adhat el.

(2) A feleslegessé vált mezőgazdasági vontatóját, annak munkagépeit, továbbá pótkocsiját a mezőgazdasági gépek forgalmazásával üzletszerűen nem foglalkozó gazdálkodó szervezet is értékesítheti magánszemély részére.

18. §

A gépjárművek gazdaságos üzembentartásának, jogszerű és gazdaságos használatának, az üzem-és forgalombiztonsági követelményeknek megfelelő műszaki állapotának biztosításáért, valamint a bizonylati fegyelem megtartásáért és ezek ellenőrzéséért a közületi szerv vezetője, illetőleg a gépjármű ügyek intézésével megbízott dolgozója felelős.

19. §

(1) A közületi gépjárművek üzembentartását a KPM Autófelügyelet ellenőrzi. Ez az egyéb szervek ellenőrzési jogát nem érinti.

(2) A KPM Autófelügyelet az észlelt szabálytalanságra a közületi szerv figyelmét felhívja, egyidejűleg - a cselekmény vagy a mulasztás súlyához képest - büntető, illetőleg szabálysértési feljelentést tesz, vagy fegyelmi, illetőleg kártérítési eljárás lefolytatását kezdeményezi. A közületi szerv a tett intézkedésről a KPM Autófelügyeletet tájékoztatja.

(3) A KPM Autófelügyelet azt, aki a szolgáltató gépjárművet, illetőleg a közhasználatú vagy az üzemi személygépkocsit szabálytalanul magáncélra veszi igénybe:

a) 100 kilométerig kilométerenként 5 Ft,

b) 100 kilométert meghaladó, de 500 kilométert el, nem érő igénybevétel esetén kilométerenként 10 Ft,

c) 500 kilométert meghaladó igénybevétel esetén kilométerenként 15 Ft összegű bírság megfizetésére kötelezi.

(4) A bírság kiszabására irányuló eljárás a cselekmény elkövetésétől számított két év után már nem indítható meg.

20. §

Ez a rendelet 1983. évi január hó 1. napján lép hatályba.

Egyidejűleg hatályát veszti

- a közületi szervek gépjárműveiről szóló 17/1969. (IV. 24.) Korm. számú, valamint az ezt módosító és kiegészítő 14/1972. (IV. 22.) Korm. számú, 42/1972. (XII. 9.) MT számú, 34/1973. (XII. 24.) MT számú, 36/1977. (IX. 18.) MT számú, 4/1979. (I. 24.) MT számú, 5/1980. (II. 8.) MT számú és 53/1981. (XI. 4.) MT számú rendelet, továbbá

- a közületi szervek külföldi tulajdonában levő személygépkocsijainak üzemeltetéséről szóló 2/1980. (VIII. 11.) KkM számú rendelet

Sarlós István s. k.,

a Minisztertanács elnökhelyettese

Melléklet az 59/1982. (XI. 16.) MT számú rendelethez

Tartalomjegyzék