Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

8/1982. (III. 8.) PM rendelet

a gépek és a berendezések bérbeadásáról

A gépek és a berendezések bérbeadásáról - a külkereskedelmi miniszterrel, az Országos Tervhivatal elnökével és az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével egyetértésben, az érdekelt miniszterek (országos hatáskörű szervek vezetői) és a szövetkezetek országos érdekképviseleti szervei véleményének figyelembevételével - a következőket rendelem:

1. §

A rendelet hatálya kiterjed a gazdálkodó szervezetekre [Ptk. 685. § c) pontja] az állami költségvetési szervekre és a költségvetési rend szerint gazdálkodó egyéb jogi személyekre (a továbbiakban együtt: gazdálkodó szervezet).

2. §

(1) A gazdálkodó szervezetek gépeket és berendezéseket - a jogszabályok keretei között - egymásnak és magánszemélyeknek bérbe adhatnak.

(2) Gépek és berendezések bérbeadásával feladatszerűen az a gazdálkodó szervezet foglalkozhat, amelynek az alapító határozatában, alapszabályában, társasági szerződésében ez a tevékenység a bérbeadható eszközök körének megjelölésével szerepel.

(3) A gazdálkodó szervezet gépeket és berendezéseket nem feladatszerűen, kiegészítő tevékenysége körében is bérbeadhat.

(4) A gépeket és a berendezéseket külföldre is bérbe lehet adni, ha a Külkereskedelmi Minisztérium erre eseti engedélyt adott, vagy a külkereskedelmi jogot a bérbeadásra kiterjesztette.

3. §

(1) E rendelet szempontjából gépeken és berendezéseken az AMORTIZÁCIÓS NORMÁK JEGYZÉKÉ-ben* erőgépek és erőművi berendezések, egyéb gépek, gépi berendezések, műszerek és szerszámok, szállítóeszközök és hírközlő berendezések, járművek, valamint igazgatási és egyéb felszerelési tárgyak címszó alatt felsorolt állóeszközöket kell érteni.

(2) Nem tartoznak az (1) bekezdésben felsorolt eszközök körébe a belkereskedelem ágazatba sorolt gazdálkodó szervezeteknél a feladatszerű kereskedelmi szolgáltató tevékenység folytatásához szükséges - áruként nyilvántartott - bérbeadás célját szolgáló eszközök.

(3) A gazdálkodó szervezet magánszemélyek részére csak olyan gépjárműveket adhat bérbe -ha jogszabály másként nem rendelkezik - amelyeket a magánszemélyek üzemben tarthatnak.**

4. §

(1) A bérleti díjban a felek az árszabályozó rendelkezések*** figyelembevételével szabadon állapodhatnak meg.

(2) A bérbeadó gazdálkodó szervezetnél:

a) a bérlet tárgyát állóeszközként kell aktiválni, kivéve a nem rubel elszámolású devizáért bérbeadott, egyébkent állóeszköznek minősülő eszközöket, amelyeket a gazdálkodó szervezet a számviteli előírások szerinti értékben, készletei között tarthat nyilván,

b) az aktiválási kötelezettség alá tartozó állóeszközök után az értékcsökkenési leírást az ágazati besorolásnak megfelelő rendelkezések szerint kell elszámolni és annak központosítás alá eső részét befizetni,

c) a bérleti díjat árbevételként, ha azt devizában fizetik, export árbevételként kell elszámolni.

(3) Ha a gazdálkodó szervezet az 58/1980. (XII. 28.) PM számú rendelet szerint állóeszköznek minősülő felesleges gépeket és berendezéseket nem rubel elszámolású devizáért ad bérbe, a bérlet tárgyát továbbra is állóeszközként kell nyilvántartani, a devizában fizetett bérleti díjat pedig export árbevételként kell elszámolni.

(4) A bérleti díjat a bérlő gazdálkodó szervezetnél költségként kell elszámolni.

5. §

(1) A bérbeadó gazdálkodó szervezet kérelmére az Országos Tervhivatal és a Pénzügyminisztérium - a mezőgazdasági nagyüzemek kérelmei tekintetében, a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériummal együttesen - a felügyeleti szerv álláspontjának figyelembevételével dönt a bérbeadás tárgyát képező, állóeszközként aktivált gépek és berendezések gyorsított leírásának engedélyezéséről.

(2) A bérbeadással foglalkozó költségvetési szervnek éves költségvetésében a bérleti díjbevételeket és költségeket meg kell terveznie.

6. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a 66/1970. (XII. 31.) PM számú rendelet hatályát veszti.

(2) E rendelet rendelkezései a vállalati gazdálkodási rend szerint működő kutatóintézetek, és a műszaki fejlesztő vállalatok pénzgazdálkodási, jövedelemszabályozási, ár- és anyagi érdekeltségi rendszeréről szóló külön jogszabályban**** foglaltakat nem érintik.

Dr. Hetényi István s. k.,

pénzügyminiszter