9/1982. (VI. 23.) IpM rendelet

az egyes ipari szakmákra képesítő vállalati (ágazati) szakmunkásképzésről

Az egyes munkás szakmákra képesítő vállalati (ágazati) tanfolyamokon folyó szakmunkásképzésről szóló 26/1977. (XII. 28.) MüM számú rendelet 15. § (1) bekezdésében (a továbbiakban: R) foglalt felhatalmazás alapján az érdekélt miniszterekkel, az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével, az Országos Bányaműszaki Főfelügyelőség elnökével, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Kisiparosok Országos Szervezete elnökével, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével, továbbá az illetékes ágazati szakszervezetekkel egyetértésben az alábbiakat rendelem.

1. §

Az Ipari Minisztérium (továbbiakban: Minisztérium) ágazati irányítása alá tartozó munkás szakmákra (a továbbiakban: ipari munkás szakma) vállalati (ágazati) tanfolyamot (a továbbiakban együtt: tanfolyam) az 1. számú mellékletben kiadott Ipari Vállalati (Ágazati) Szakmunkásképzési Jegyzékben (a továbbiakban: IpVSZJ) felsorolt szakmákban lehet szervezni.

2. §

(1) Az ipari munkás szakmákra képesítő tanfolyamot az ágazathoz tartozó tevékenységet folytató munkáltatók, továbbá a kisiparosok, valamint az ipari szövetkezetek megyei (budapesti) és. országos érdekképviseleti szervei (a továbbiakban együtt: vállalat) szervezhetnek az ipari miniszter engedélyével.

(2) A tanfolyam szervezésére irányuló kérelmet írásban kell eljuttatni a Minisztériumhoz minden év május 31-ig. A kérelemnek tartalmaznia kell a szakma megnevezését, a tanfolyamra jelentkezők létszámát, a tanfolyam lebonyolításának helyét, idejét és módját, valamint a tanfolyam jellegét.

(3) Ha a vállalat nem a Minisztérium felügyelete alá tartozik, a tanfolyam szervezésére irányuló kérelmet a vállalat felügyeleti - az ipari és fogyasztási szövetkezetek esetében azok országos érdekképviseleti, a mezőgazdasági és a halászati termelőszövetkezetek esetében a megyei tanács VB mezőgazdasági és élelmezésügyi szakigazgatási - szerve útján kell előterjeszteni.

(4) Bányászati szakmák tanfolyamainak esetén a (2) bekezdésben foglaltakon túlmenően a kérelemhez csatolni kell az Országos Bányaműszaki Főfelügyelőség előzetes egyetértését is.

3. §

Tanfolyam szervezéséről és lebonyolításáról az Ipari Minisztérium Továbbképző Intézete (a továbbiakban: IPTKI) is gondoskodhat.

4. §

(1) Az elméleti oktatást munkaidőn kívül kell megszervezni. Kivételesen indokolt esetben lehet csak az elméleti oktatás egy részét munkaidőben tartani.

(2) A tanfolyamot legalább 240 tanórára kell tervezni. A hetenként tartható elméleti órák száma a 12 órát csak az idényjellegű szakmák esetében (összevontan) szervezett tanfolyamon haladhatja meg.

(3) A szakma részét képező betanított munkakörre kiállított bizonyítvánnyal rendelkező dolgozó kérelmére a Minisztérium felmentést adhat a megegyező elméleti és gyakorlati ismereteket feldolgozó órák látogatása alól.

5. §

(1) Az IP-VSZJ-ben meghatározott szakmai gyakorlat, valamint az alsó korhatár alóli felmentést - az egészségre ártalmas szakmákban az Egészségügyi Minisztérium előzetes szakvéleménye álapján - a Minisztérium adhat.

(2) Az előírt egyéb feltételek mellett vizsgára csak. az a tanfolyamot végzett dolgozó bocsátható, akinek az igazolt mulasztása a tanfolyam óraszámának 20%-át nem haladja meg.

6. §

(1) A vizsga időpontját és helyét - az esedékesség előtt legalább 30 nappal - a Minisztériumnak kell bejelenteni.

(2) A vizsgabizottság egy tagját bányászati szakmák esetén az Országos Bányaműszaki Főfelügyelőség elnökének, energetikai szakmák esetén az Országos Energiagazdálkodási Hatóság vezetőjének, ipari szövetkezetek esetében az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsa elnökének javaslata alapján kell kijelölni.

7. §

A tanfolyam szervezésére szóló engedélyben a Minisztérium állapítja meg, hogy a tanfolyami vizsga alapján kiadott bizonyítvány érvényessége az engedélyben megjelölt munkáltatók, az ágazat vagy alágazat területére terjed ki.

8. §

A dolgozót a tanfolyami részvétellel kapcsolatos kedvezmények a továbbtanuló dolgozók kedvezményeiről szóló 6/1981. (XII. 29.) ÁBMH számú rendelkezés szerint illetik meg.

9. §

A tanfolyamok és vizsgák rendjét az ipari miniszter szabályzatban állapítja meg.

10. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg a

könnyűipari miniszter 2/1979. (VI. 26.) KipM rendelete az egyes könnyűipari munkás szakmákra képesítő vállalati (ágazati) tanfolyamokon folyó szakmunkásképzésről,

a kohó- és gépipari miniszter 2/1979. (VI. 4.) KGM rendelete az egyes kohó- és gépipari munkás szakmákra képesítő vállalati (ágazati) szakmunkásképzésről,

a nehézipari miniszter 9/1980. (VI. 24.) NIM rendelete az egyes nehézipari munkás szakmákra képesítő vállalati (ágazati) szakmunkásképzésről,

a nehézipari miniszter 4/1974. (VI. 21.) NIM rendelete a nehézipari szakmai képzésről, valamint a munkások és középfokú végzettségű szakemberek továbbképzéséről, 2. számú mellékletének III. 3/d. pontja, továbbá 3. számú mellékletének IV/4/a. pont utolsó két bekezdése és c) pontja

hatályukat vesztik.

(2) A rendelet hatálybalépése előtt kiadott bizonyítványok megtartják érvényüket.

Méhes Lajos s. k.,

ipari miniszter

1. sz. melléklet a 9/1982. (VI. 23.) IpM számú rendelethez

Ipari Vállalati (Ágazati) Szakmunkásképzési Jegyzék (IP-VSZJ)

2. számú melléklet a 9/1982. (VI. 23.) IpM számú rendelethez

Az egyes ipari munkás szakmákra képesítő vállalati (ágazati) szakmunkásképzés keretóraterve:

1. Politikai ismeretek 25-30 óra

2. Szakmai számítások 15-30 óra

3. Anyag-, áru- és gyártásismeret 25-80 óra

4. Szakmai ismeretek (szakrajz, elektrotechnika, speciális technika stb.) 90-150 óra

5. Munkavédelem 15-30 óra

6. Irányított (szervezett) gyakorlati oktatás 40-80 óra

Tartalomjegyzék