8/1983. (V. 18.) ÉVM rendelet

a magasabb vezető állású dolgozók premizálásáról és jutalmazásáról

A 62/1982. (XI. 30.) MT számú rendelet 9. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével, az érdekelt miniszterekkel, az Építő-, Fa- és Építőanyagipari Dolgozók Szakszervezetével, a Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezetével, a Mezőgazdasági, Erdészeti és Vízügyi Dolgozók Szakszervezetével az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem.

1. §

(1) A rendelet hatálya

a) az építőipar népgazdasági ágba, az építő-anyagipar ágazatba, a lakás-, város- és községgazdálkodási szolgáltatás ágazatba, a kommunális költségvetési üzemek szakágazatba, az épületasztalosipari szakágazatba sorolt, az - 5/1982. (XI.30.) ÁBMH számú rendelkezéssel módosított -4/1981. (X. 31.) ÁBMH számú rendelkezés (a továbbiakban: R.) hatálya alá tartozó gazdálkodó szervezetekre,

b) a Fővárosi Számítástechnikai és Díjbeszedő Vállalatra, a Fővárosi Takarító Vállalatra, a Fővárosi Ingatlanközvetítő Vállalatra, az Építésügyi Tájékoztatási Központra és az Építőipari Szolgáltató Vállalatra [a továbbiakban a) és b) pont alatt felsoroltak együtt: vállalat] terjed ki.

(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a távfűtés és melegvízszolgáltatás (7627), továbbá a személyi tulajdonú lakások, üdülők és garázsok kezelése és fenntartása (7612) szakágazatokra.

2. §

(az R. 3. §-ához)

(1) A prémiumfeladat alapjául szolgáló mutatóként - a (2)-(4) bekezdésekben foglaltak kivételével - a jövedelmezőségi mutatót kell előírni [R. 3. § (1) bekezdése]. A jövedelmezőségi mutatóhoz kapcsolt prémiumszorzót, elsősorban a konvertibilis elszámolású exportteljesítmény növelését, illetve az importfelhasználás csökkentését célzó feladat teljesítéséhez kapcsolva, differenciáltan célszerű meghatározni [R. 3. § (3) bekezdés].

(2) A tárgyévben megvalósítandó súlyponti célkitűzések teljesítésére a tégla-, cserép- és tűzállóanyagipar (1511), a kő- és kavicsbányászat (1512). a mész- és cementipar (1513) szakágazatokban, valamint a lakás-, város- és községgazdálkodási szolgáltatás 76) ágazatban és a kommunális költségvetési üzemek (7211) szakágazatban az 1. számú mellékletben* foglaltak figyelembe vételével kell prémiumfeladatokat kitűzni kivéve, ha a felügyeleti szerv prémiumfeladatként a jövedelmezőségi mutatót írja elő.[1]

(3) Az építőipari tervezés (221) és a beruházások szervezése, lebonyolítása és beruházási fővállalkozás (223) alágazatbam az 1. számú melléklet V. és VI. pontjaiban foglaltak figyelembe vételével kell a prémiumfeladatokat kitűzni.

(4) A vállalati gazdálkodási rend szerint működő műszaki kutatóintézetek, az Építésgazdasági és Szervezési Intézet, az Építésügyi Tájékoztatási Központ és - a 115/1982. (PK. 18.) PM-ÁBMH számú együttes utasítás 18. §-a figyelembe vételével - az Építőipari Szolgáltató Vállalat, valamint a Fővárosi Számítástechnikai és Díjbeszedő Vállalat, a Fővárosi Takarító Vállalat, a Fővárosi Ingatlanközvetítő Vállalat, továbbá az egyesülések és az egyedi engedély alapján központi bérszabályozást alkalmazó építő- és építőanyagipari vállalatok magasabb vezető állású dolgozójónak a felügyeleti szerv prémiumfeladatként az adott évben megvalósítandó súlyponti célokat tűzi ki.

(5) Az R. 3. § (2) bekezdés szerinti eljárásnak megfelelő engedélyezést a (2)-(4) bekezdésekben említett esetekben nem kell kérni feltéve, hogy a kitűzött prémium a (2)-(4) bekezdésekben érintett szervezeteknél nem haladja meg az éves alapbér 30%-át. Az ezt meghaladó kitűzésekhez azonban kezdeményezni kell az R. 3. § (2) bekezdés szerinti eljárást.

(6) A prémiumszorzó R. 3. § (3) bekezdése szerinti emelésére, illetve csökkentésére vonatkozó felügyeleti javaslatokat minden év március 31-ig kell az ÉVM Közgazdasági főosztálynak megküldeni.

3. §

[az R. 6. § (1) bekezdéséhez]

(1) A felügyeleti szerv köteles a vállalat magasabb vezető állású dolgozójának a kitűzött feladat teljesítése alapján megállapítható éves prémiumát

a) legalább 15%-kal csökkenteni, ha a vállalat fajlagos energiafelhasználása indokolatlanul nő, vagy ha az energiahordozó kontingentálására kötelezett vállalat az energiafelhasználás engedélyezett mennyiségét saját hibájából túllépi;

b) legalább 50%-kal csökkenteni, ha a termék vagy az építmény minőségének kifogásából származó költségek (selejtes termék, garanciális munkák a mennyiségégi és minőségi hiánypótlások költségei, kötbérek) bruttó termelési értékhez viszonyított aránya az értékelés időszakát megelőző évhez képest növekszik. A felügyeleti szerv emellett köteles a prémium kitűzésekor előre meghatározni a minőségi Kifogások költségei csökkentésének mértékét és az ennek nem teljesítéséhez fűződő további prémiumcsökkentés arányát. Ettől a felügyeleti szerv akkor tekinthet el, ha az adott szervezetnél a minőség alakulását kielégítőnek tartja.

(2) A prémium csökkentése (megvonása) szempontjából a népgazdaság érdekei súlyos megsértésének kell tekinteni azt, ha a vállalat a konvertibilis elszámolású export feladatát saját hibájára visszavezethetően jelentős mértékben nem teljesíti.

4. §

(az R. 7. §-ához)

(1) A 3. §-ban foglalt rendelkezéseket, továbbá a kiemelt beruházások késedelmében való vétkesség esetére a 12/1975. (Ép. Ért. 17.) ÉVM számú utasítás 6. § (2) bekezdésében, illetőleg a 75 110/1975. (KGK 30.) KGM-NIM számú együttes utasítás 6. § (2) bekezdésében előírt prémiumcsökkentésre (megvonásra) vonatkozó előírásokat a magasabb vezető állású dolgozók jutalmazásánál is; megfelelően alkalmazni kell.

(2) Ha a 3. §-ban említett okok miatt a prémiumot teljes egészében megvonták, a magasabb vezető állású dolgozó komplex értékelés alapján jutalmat sem kaphat.

(3) A magasabb vezető állású dolgozók komplex értékelésen alapuló jutalma elbírálásának ágazati szempontjait a 2. számú melléklet* tartalmazza. A jutalom mértékének differenciálásában a konvertibilis export növelésében, illetve az importfelhasználás csökkentésében elért eredmények megkülönböztetett megítélést kapjanak.

5. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit első ízben az 1983. gazdálkodási év eredményei alapján járó díjazásokra, kell alkalmazni.

(2) E rendelet hatályba lépésével egyidejűleg a 14/1982. (VII. 19.) ÉVM számú rendelet hatályát veszti.

Dr. Ábrahám Kálmán s. k.,

építésügyi és városfejlesztési miniszter

Lábjegyzetek:

[1] * A mellékletet az Építésügyi Értesítő 1983. évi 17. száma közli.