Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

21/1986. (XII. 28.) MÉM rendelet

a geodéziai azonosítók rendszeréről

A Minisztertanácstól kapott felhatalmazás alapján, a Központi Statisztikai Hivatal elnökével, az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, valamint a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem.

1. §

(1) A rendelet hatálya - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a térbeli objektumok adatait tartalmazó számítógépi adatállományokra és nyilvántartásokra (a továbbiakban: adatállományok) terjed ki.

(2) A rendelet hatálya nem terjed ki az olyan adatállományokra, amelyeket nemzetközi megállapodás alapján, valamint fegyveres erőknél és fegyveres testületeknél hoztak létre.

2. §

E rendelet alkalmazása szempontjából térbeli objektumok (a továbbiakban: objektumok):

a) a földmérési és földrajzi térképeken ábrázolt igazgatási egységek, külterületek, belterületek, zártkertek, tömbök (a továbbiakban együtt: nagyobb összefoglaló egységek) és földrészletek;

b) az Építményjegyzékben1 felsorolt építmények;

c) az olyan mesterséges létesítmények, természetes képződmények, országos jelentőségű védett természeti területek, hidrogeológiai, talajmechanikai, agrokémiai, geofizikai, geológiai, meteorológiai vagy egyéb olyan mérőhelyek, amelyeket az érdekelt minisztérium (országos hatáskörű szerv) objektumként kijelöl.

3. §

(1) A geodéziai azonosító (a továbbiakban: geokód) az objektumok földrajzi (térbeli) helyzetét megjelölő és azok fő jellegét is kifejező olyan adat, amelyet a különböző adatállományok összekapcsolhatósága és együttes hasznosítása érdekében az adatállományokban egységes és hiteles azonosítóként kell használni.

(2) A geokód alapjául geodéziai koordináták szolgálnak, amelyeket egységes országos vetületi (EOV) rendszerben kell meghatározni.

(3) A geokódokat fokozatosan kell létrehozni, a nagyobb országos jelentőségű összefoglaló egységek geokódjának meghatározásától a kisebb kiterjedésű objektumok felé haladva, vagy kisebb területek objektumai geokódjainak teljes körű meghatározásával, a területi kiterjedés szakaszos növelésével.

(4) A geokódok létrehozását követően - az (5) bekezdésben foglalt kivétellel - csak olyan, a térbeli objektumokra vonatkozó adatokat tartalmazó gépi adathordozón levő adatállomány (számítástechnikai adattermék) hozható forgalomba, illetve adható át számítástechnikai eszköz segítségével, amely az objektumok geokódját tartalmazza.

(5) A korábban geokód nélkül létrehozott adatállományok geokóddal való azonosításának, kapcsolatbiztosításának és adatszolgáltatásának lehetőségét az érdekeltek kérelmére folyamatosan kell biztosítani.

4. §

(1) A földrészletek és a nagyobb összefoglaló egységek goekódját földmérési vagy földrajzi térképekről, az egyéb objektumok geokódját a földmérési vagy földrajzi térképekről, vagy a sajátos célokat szolgáló földmérési, térképészeti és távérzékelési tevékenység keretében készített térképekről méréssel, vagy helyszíni méréssel, illetve geodéziai számítással kell meghatározni.

(2) A geokód meghatározásokat a meghatározást végző szervnek az illetékes földhivatalhoz 30 nappal a munka megkezdése előtt be kell jelenteni.

(3) A 2. § a) pont szerinti objektumok meghatározott geokódjának térképi helyét az egységes országos térképrendszer térképein, valamint a megvalósulási térképeken2 meg kell jelölni.

(4) A 2. § b) és c) pont szerinti objektumokat a geokód alkalmazásának alapjául szolgáló EOV-rendszerű térképeken kell feltüntetni, és az objektumok geokódjának térképi helyét e térképeken meg kell jelölni.

(5) A meghatározott geokódok számszerű értékét geokódjegyzékben kell rögzíteni és fenntartásáról a térképekkel együtt kell gondoskodni. A geokódjegyzék és a geokód helyét ábrázoló térkép egy példányát a földmérési és térképészeti adatszolgáltatás illetékes hatósági szervének kell átadni.

(6) Egy objektumra egyetlen geokódot lehet meghatározni és ezt kell használni mindaddig, amíg az objektum létezik.

5. §

(1) Geokódot - a külön jogszabályban megállapított díj ellenében történő megbízás alapján -földmérési és térképészeti tevékenység végzésére jogosult szervezetek, illetve ilyen tevékenységre jogosult szakemberek határozhatnak meg.

(2) Geokóddal azonosítható, államtitkot tartalmazó adat minősítésére vonatkozó nyilatkozat beszerzése a geokód meghatározásával megbízott szervezet feladata.

(3) A megvalósulási térkép készítése keretében a beruházó kérheti a beruházással létrehozott objektumok geokódjának meghatározását és rögzítését

(4) A 2. § a) pont szerinti objektumok geokódjának hitelesítésére és szolgáltatására - a vonatkozó ármegállapítás szerint megállapított rögzített hatósági díj ellenében - a földmérési és térképészeti adatszolgáltatás hatósági szervei a jogosultak.

(5) A 2. § b) és c) pont szerinti - a földmérési és földrajzi térképeken nem ábrázolt - objektumok geokódjának hitelesítésére és szolgáltatására az objektumok szerint illetékes minisztérium (országos hatáskörű szerv) által kijelölt szerv díj ellenében jogosult.

(6) A hitelesítésre jogosult szervek kijelölésének nyilvántartását és tevékenységének koordinációját - az érdekelt minisztérium (országos hatáskörű szerv) kezdeményezésére - a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium látja el.

(7) A hiteles geokódokat tartalmazó adatállományok - a (4) és (5) bekezdésben előírt korlátozással, valamint a fegyveres erők és fegyveres testületek objektumainak geokódját tartalmazók kivételével - a szükségnek megfelelően módosíthatók, szabadon forgalmazhatók. A forgalmazott adatállományok árát a számítástechnikai adattermékekre vonatkozó szabályok szerint kell megállapítani.

6. §

(1) A geokód kialakítására, hitelesítésére, tárolására és változásainak vezetésére, valamint a geokóddal azonosított adatrendszerek tervezésére vonatkozó szabályokat a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Értesítőben közleménnyel teszi közzé. A közlemény első részében foglaltak alkalmazása kötelező.

(2) A geokód egyes ágazatokra vonatkozó részletes szabályairól az érdekelt minisztériumok (országos hatáskörű szervek) a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériummal egyetértésben rendelkeznek és e szabályokat az (1) bekezdésben foglaltak szerint teszik közzé.

7. §

Ez a rendelet 1987. január 1-én lép hatályba.

Váncsa Jenő s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter