4/1986. (XII. 30.) OT-PM-ÉVM együttes rendelet
a Területfejlesztési és Szervezési Alapról
A Minisztertanácstól kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, valamint a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben - a következőket rendeljük:
1. §
(1) A Területfejlesztési és Szervezési Alap (a továbbiakban: Alap) olyan - elsősorban kiegészítő jellegű - pénzügyi forrás, amelynek célja, hogy elősegítse
a) a gazdaságilag elmaradott térségek fejlesztésének meggyorsítását, gazdasági alapjainak erősítését és népességmegtartó képességük fokozását;
b) a gazdálkodó szervezetek [Ptk. 685. § c) pontja], a tanácsok és a lakosság pénzeszközeinek e térségek fejlődését szolgáló felhasználását;
c) a ki nem használt - főként fővárosi - korszerű ipari állóeszközök átcsoportosítását, egyes ipari tevékenységek vidéki - elsősorban gazdaságilag elmaradott térségeken való - fejlesztése útján.
(2) Az Alap pénzeszközeivel a Minisztertanács által meghatározott arányban rendelkeznek a Baranya, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Somogy, Szabolcs-Szatmár, Vas és Zala megyei tanácsok (a továbbiakban: kijelölt megyei tanások). A Minisztertanács által fel nem osztott pénzeszközök felhasználásáról az Országos Tervhivatal elnöke, a pénzügyminiszter és az építésügyi és városfejlesztési miniszter rendelkezik.
2. §
(1) Az Alap évente felhasználható összegét és a kijelölt megyei tanácsok szerinti megosztását az állami költségvetés és az éves népgazdasági terv tartalmazza.
(2) Az Alapból vissza nem térítendő állami támogatást, továbbá kamatmentes, illetőleg kedvező kamatozású, visszatérítendő támogatást (a továbbiakban együtt: támogatást) lehet nyújtani.
(3) Az Alaphoz az állami költségvetés nyújt támogatást; pénzeszközeit alapszerűen, elkülönítve kell kezelni. Az Alap kezeléséről az Állami, Fejlesztési Intézet gondoskodik.
(4) Az Állami Fejlesztési Intézet az Alapnak a kijelölt megyei tanácsokat megillető hányadát az Országos Takarékpénztár útján bocsátja rendelkezésre, az Alap Minisztertanács által fel nem osztott részét az e feladattal megbízott pénzintézet (továbbiakban: pénzintézet) közreműködésével folyósítja.
3. §
(1) Az Alapnak a kijelölt megyei tanácsok rendelkezésére bocsátott részét elsősorban a gazdaságilag elmaradott térségeken megvalósuló termelő fejlesztések támogatására szabad felhasználni.
Indokolt esetben támogatás nyújtható:
- a gazdaságilag elmaradott térségek termelő infrastruktúrájának (az úthálózat, a tömegközlekedés, a távközlési rendszer, az energiaellátás, a víziközművek és a kereskedelmi alapellátó hálózat) bővítéséhez és
- a gazdaságilag elmaradott térségek közelében levő foglalkoztatási központokban megvalósuló termelő fejlesztésekhez is, ha e fejlesztések hatékonyan segítik a gazdaságilag elmaradott térségek gazdaságának erősítését és népességmegtartó képességének javítását.
(2) A támogatott beruházásokkal szemben követelmény, hogy azok gazdaságosak legyenek, -a környezetvédelmi szempontok figyelembevételével - járuljanak hozzá a gazdaságilag elmaradott térségek gazdasági szerkezetének korszerűsítéséhez, a helyi foglalkoztatási lehetőségek bővítéséhez.
(3) Az Alapnak a Minisztertanács által fel nem osztott pénzeszközeiből kiegészítő jelleggel támogatható a ki nem használt - főként fővárosi -korszerű ipari állóeszközök vidékre, elsősorban a gazdaságilag elmaradott térségekbe való telepítése.
(4) Az Alap pénzeszközeit pályázati rendszer útján kell felhasználni.
4. §
(1) A kijelölt megyei tanácsok végrehajtó bizottságai az Alap rendelkezésükre bocsátott összegét a 3. §-ban meghatározott fejlesztések támogatására nyílt pályázati rendszer útján, ágazati megkülönböztetés nélkül használják fel.
(2) A kijelölt megyei tanácsok végrehajtó bizottságai a pályázati rendszert a társadalmi-gazdasági program és a gazdaságilag elmaradott térségek fejlesztésére kidolgozott megyei program alapján - az érintett minisztériumok, országos hatáskörű szervek ajánlásainak figyelembevételével - dolgozzák ki, hirdetik meg és működtetik.
(3) A (2) bekezdésben megjelölt pályázatokban a gazdálkodó szervezetek, továbbá az érdekelt helyi tanácsok vehetnek részt. Közös tanács esetén a tanács pályázatához az érintett elöljáróságok egyetértése szükséges.
(4) A kijelölt megyei tanács végrehajtó bizottsága az általa erre a célra létrehozott szakbizottság javaslata alapján dönt a pályázatok elbírálásáról, a támogatás odaítéléséről és összegéről.
5. §
(1) Az Alapnak a Minisztertanács által fel nem osztott pénzeszközeiből folyósítandó támogatásra az Országos Tervhivatal, az Ipari Minisztérium és a Pénzügyminisztérium együttesen pályázati rendszert dolgoz ki, hirdet meg és működtet
(2) A pályázat tartalmi követelményeit és elbírálási szempontjait - a társadalmi-gazdasági program alapján - a pályázati felhívás tartalmazza.
(3) A pályázatokban foglalt támogatási igényekről az Országos Tervhivatal elnöke, a pénzügyminiszter, az építésügyi és városfejlesztési, valamint az ipari miniszter által kijelölt képviselőkből álló bizottság dönt, az érdekelt megyei, fővárosi tanácsok, minisztériumok, országos hatáskörű szervek, a szövetkezetek országos érdekképviseleti szervei és a Szakszervezetek Országos Tanácsa véleményének meghallgatásával.
6. §
(1) A pályázatok elbírálása során hozott döntésről a kijelölt megyei tanács végrehajtó bizottsága az Országos Takarékpénztárt, az 5. § (3) bekezdésében meghatározott bizottság eljárása esetén az Országos Tervhivatal a pénzintézetet, valamint a pályázót értesíti.
(2) Az Országos Takarékpénztár, illetve a pénzintézet az odaítélt támogatásról a pályázóval megállapodást köt. A szerződés tartalmazza a beruházás, a fejlesztés legfontosabb adatait: így annak megnevezését, telephelyét, teljes költségét, a finanszírozáshoz igénybevett források megnevezését és ütemezését, az üzembe helyezés időpontját, az elérhető foglalkoztatás mértékét.
(3) Amennyiben a pályázó a szerződésben vállalt kötelezettségét nem, vagy csak részben teljesíti, a végrehajtó bizottság, illetve az 5. § (3) bekezdés szerinti bizottság a támogatást részben vagy egészben visszavonhatja. Ez esetiben a támogatást a gazdálkodó szervezet érdekeltségi alapjából, a tanács az egységes pénzalapjából fizeti vissza.
(4) A pénzintézet, továbbá - az Országos Takarékpénztár bevonásával - a megyei tanácsok elnökei az Alap éves keretének felhasználásáról az Állami Fejlesztési Intézet útján az Országol Tervhivatalt és a Pénzügyminisztériumot tájékoztatják.
7. §
Ez a rendelet 1987. január 1. napján lép hatályba, egyidejűleg a Központi Területfejlesztési Alapról szóló 5/1980. (XI. 25.) OT-PM-ÉVM együttes rendelet és az azt módosító 2/1983. (IV. 27.) OT-PM-ÉVM együttes rendelet hatályát veszti.
Hoós János s. k.,
az Országos Tervhivatal elnöke
Dr. Medgyessy Péter s. k.,
pénzügyminiszter
Somogyi László s. k.,
építésügyi és városfejlesztési miniszter