Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

6/1986. (VIII. 10.) EüM rendelet

egyes mozgáskorlátozott személyek, személygépjárműveivel kapcsolatos kedvezményekről

A belkereskedelmi miniszterrel, az ipari miniszterrel, a közlekedési miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével, az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem:

1. §

A rendelet hatálya azokra a mozgáskorlátozott személyekre terjed ki, akik az 1. számú mellékletben meghatározott mozgásszervi vagy egyéb betegségük miatt mozgásukban tartósan olyan mértékben korlátozottak, hogy tömegközlekedési eszközt nem, vagy csak nagy nehézségek árán tudnak igénybe venni (a továbbiakban: mozgáskorlátozott személy).

I.

A mozgáskorlátozottak részére biztosított üzemanyagköltség-hozzájárulásról

2. §

(1) Azt a mozgáskorlátozott személyt, aki 2000 cm3-nél nem nagyobb lökettérfogatú személygépkocsi, segédmotor, vagy más benzinüzemű személyszállításra szolgáló jármű (továbbiakban: személygépjármű) tulajdonosa, kérelmére üzemanyagköltségeinek enyhítése céljából a (3) bekezdésben meghatározott feltételek fennállása esetén, anyagi támogatásban kell részesíteni (továbbiakban: üzemanyagköltség-hozzájárulás).

(2) Üzemanyagköltség-hozzájárulást kell folyósítani a (3) bekezdésben foglalt feltételek fennállása esetén annak a nem mozgáskorlátozott személynek is, aki 2000 cm3-nél nem nagyobb lökettérfogatú személygépjármű tulajdonosa, ha a személygépjárművet a vele állandó jelleggel együttélő mozgáskorlátozott szülője, házastársa, gyermeke, testvére szállítása érdekében (munkábajárás, gyógykezelés, oktatás céljára) rendszeresen használja.

(3) Szociális helyzetére figyelemmel az (1) és (2) bekezdésben említett gépjárműtulajdonos abban az esetben jogosult az üzemanyag-költséghozzájárulásra, ha a saját, valamint a vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozóinak (szülő, házastárs, gyermek, testvér, továbbiakban: közeli hozzátartozó) egy főre eső havi átlagos jövedelme a munkaviszonyon alapuló saját jogú öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének kétszeresét nem haladja meg. Kivételesen indokolt esetben az egyéni körülmények (pl. egyedül élés) figyelembevételével üzemanyagköltség-hozzájárulást kaphat az is, akinek jövedelme ennél legfeljebb 25%-kal magasabb.

(4) A mozgáskorlátozott személy egészségi állapotát az 1. számú mellékletben foglaltakra figyelemmel a saját vizsgálata, vagy a gyógyintézet arra jogosult orvosa által kiállított irat alapján (pl. vizsgálatról szóló lelet, kórházi zárójelentés) az illetékes kezelőorvos igazolja. Vita esetén a kezelőorvos szakmai felettese dönt. Az orvosi igazolás felülvizsgálatát a 3. § 1. bekezdésben meghatározott szakigazgatási szerv is kezdeményezheti.

3. §

(1) Az üzemanyagköltség-hozzájárulás iránti kérelmet minden év elején (január 31-ig) kell benyújtani a kérelmező lakóhelye szerint illetékes községi, nagyközségi tanács végrehajtó bizottságának szakigazgatási szervéhez, a városi, a városi jogú nagyközségi, a fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának szociálpolitikai feladatot ellátó szakigazgatási szervéhez, illetőleg a megyei városi hivatalhoz (továbbiakban: helyi szakigazgatási szerv).

(2) Az igény benyújtásakor be kell mutatni a gépjármű forgalmi engedélyét, a gépjárművezetői engedélyt, (saját, vagy hozzátartozó) az igénylő és a vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozója keresetére, jövedelmére vonatkozói igazolásokat, valamint a mozgáskorlátozottságot bizonyító orvosi iratokat. Ismételt igény esetén az utóbbit csak akkor kell mellékelni, ha a mozgáskorlátozott személy állapota nem végleges, és annak bemutatását a helyi szakigazgatási szerv kéri.

(3) Az üzemanyagköltség-hozzájárulás iránti kérelmet - a községi, nagyközségi tanács végrehajtó bizottsága szakigazgatási szervének, illetőleg a megyei városi hivatalnak a javaslata alapján - a városi, a városi jogú nagyközségi, illetőleg a megyei városi tanács végrehajtó bizottságának szociálpolitikai feladatot ellátó szakigazgatási szerve bírálja el. A városi, illetőleg a fővárosi kerületi szervnél benyújtott kérelem esetén az elbírálás a városi, illetőleg fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottsága szociálpolitikai feladatot ellátó szakigazgatási szervének hatáskörébe tartozik. A szakigazgatási szerv az üzemanyagköltség-hozzájárulást a meghatározott évi keret figyelembevételével legfeljebb egy évi időtartamra határozatban állapítja meg, és év elején egyösszegben folyósítja. Mértéke évente 100-420 liter normálbenzin mindenkori árával azonos. Az év közben jelentkező igényjogosultság esetén a hozzájárulás mértékét időarányosan kell megállapítani.

(4) Az üzemanyagköltség-hozzájárulás mértékének megállapításánál előnyben kell részesíteni azt, aki a gépjárművet munkavégzéshez, tanulmányok folytatásához, vagy rehabilitációs céllal veszi igénybe, valamint akinél az egy főre eső jövedelem alacsonyabb. Figyelembe kell venni továbbá a lakás és a munkahely (iskola, gyógyintézet) közötti távolságot is.

(5) A személygépjármű vásárlási támogatásban részesülő mozgáskorlátozott személyt kérelmére, a vásárlás évében üzemanyagköltséghozzájárulás illeti meg, amelynek mértékéről a helyi szakigazgatási szerv dönt.

(6) Fellebbezés esetében a másodfokú eljárás során meg kell hallgatni a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetségének illetékes fővárosi, megyei egyesületét.

4. §

A helyi szakigazgatási szerv az üzemanyagköltség-hozzájárulásban részesített személyekről köteles nyilvántartást vezetni.

Ennek tartalmaznia kell:

a) a hozzájárulásban részesített személy nevét, személyi számát, állandó lakcímét;

b) a személygépjármű típusát és forgalmi rendszámát;

c) a hozzájárulásnak tárgyévre vonatkozó forint összegét.

II.

A mozgáskorlátozott személyek személygépkocsi vásárlásáról

5. §

(1) Az egészségi okból gépkocsi rendszeres használatára rászorult mozgáskorlátozott személy e rendeletben meghatározott feltételek fennállása esetén - kérelmére - hat évenként egy alkalommal a mozgáskorlátozott személyek részére fenntartott személygépkocsi (a továbbiakban: személygépkocsi) vásárlására jogosító engedélyt kaphat az állandó lakóhelye szerint illetékes fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága egészségügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerv (a továbbiakban: megyei egészségügyi szakigazgatási szerv) rendelkezésére álló keretből.

(2) Az évenként elosztható személygépkocsik típusát a Belkereskedelmi Minisztérium, a keret nagyságot - a Belkereskedelmi Minisztériummal és a Pénzügyminisztériummal egyetértésben - az Egészségügyi Minisztérium határozza meg.

(3) A személygépkocsi vásárlásához a 9. §-ban foglalt feltételek fennállása esetén vásárlási támogatás is igényelhető.

6. §

Annak a mozgáskorlátozott személynek kell elsősorban személygépkocsi vásárlásra jogosító engedélyt adni, akinek a gépjármű használata munkavégzéshez, illetve tanulmányai folytatásához (beleértve a rehabilitációs átképzéshez szükséges tanulmányokat is) elengedhetetlen.

7. §

(1) Önműködő tengelykapcsolós (pl. Trabant Hycomat) vagy önműködő sebességváltós gépjármű megvásárlására az a mozgáskorlátozott személy kaphat engedélyt, aki csak ilyen gépjármű vezetésére alkalmas.

(2) Más személygépkocsi vásárlására kaphat engedélyt az a gépjárművezetésre alkalmas mozgáskorlátozott személy, aki nem felel meg az (1) bekezdésbe foglalt feltételeknek, valamint az a gépjárművezetésre nem alkalmas mozgáskorlátozott személy, akinek a személygépkocsival való szállítását a vele közös háztartásban élő olyan hozzátartozója* vállalja, akinek nincs tulajdonában három éven belül újként vásárolt személygépkocsi.

8. §

(1) A személygépkocsi megvásárlása iránti kérelmet a kérelmező lakóhelye szerint illetékes helyi szakigazgatási szervhez kell benyújtani. A helyi szakigazgatási szerv az a)-d) pontban előírt mellékletekkel együtt a kérelmet felterjeszti az illetékes megyei egészségügyi szakigazgatási szervhez. Az esetlegesen hiányzó iratok (mellékletek) pótlásáról a helyi szakigazgatási szerv -a felterjesztés előtt - gondoskodik.

A kérelemhez mellékelni kell:

a) az Országos Orvosszakértői Intézet területileg illetékes szakértői bizottságának** (a továbbiakban: szakértői bizottság) orvosi megállapítását arról, hogy a kérelmező az 1. számú mellékletben meghatározott betegségben szenved, és mozgáskorlátozottsága az 1. §-ban meghatározott mértékű:

b) a szakértői bizottság igazolását arról, hogy a mozgáskorlátozott személy gépjárművezetésre alkalmas, illetőleg a 7. § (2) bekezdésében megjelölt hozzátartozójának a gépjármű vezetését vállaló nyilatkozatát, gépjárművezetői engedélyét, ennek hiányában a gépjárművezetésre való egészségi alkalmassági igazolását és nyilatkozatát arról, hogy nem tart üzemben saját tulajdonát képező olyan személygépkocsit, amelyet három éven belül újként vásárolt;

c) a helyi szakigazgatási szerv igazolását arról, hogy a kérelmezőnek a személygépkocsira munkavállalás céljából, illetve tanulmányai folytatásához szüksége van;

d) ha a mozgáskorlátozott személy a személygépkocsi vásárlásához vásárlási támogatásra tart igényt, az erre való jogosultságát megállapító határozatot [9. § (2) bekezdés].

(2) Ha a szakértői bizottság szerint a mozgáskorlátozott személy egészségi okból gépjárművezetésre nem alkalmas, ennek felülvizsgálatát célzó újabb vizsgálatot csak az utolsó megállapítás keltétől számított hat hónap elteltével, és csak abban az esetben kérhet, ha igazolja az egészségi állapotában bekövetkezett jelentős változást.

(3) A szakértői bizottság szervezetére, működésére, eljárására és a jogorvoslatra egyebekben a gépjárművezetők egészségi alkalmasságának orvosi megállapításáról szóló jogszabályokban*** foglaltakat kell megfelelően alkalmazni azzal, hogy felülvizsgálati kérelmet terjeszthet elő a megyei egészségügyi szakigazgatási szerv is.

(4) Ha a vásárlási támogatást kérelmező a kérelem benyújtásától számított két éven belül nem kapott személygépkocsi vásárlási engedélyt, a vásárlási engedély kiadása előtt a vásárlási támogatásra való jogosultságot újból el kell bírálni.

9. §

(1) A vásárlási támogatásra jogosult az a mozgáskorlátozott személy, akinek a saját, valamint a vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozóinak egy főre eső havi átlagos jövedelme a munkaviszonyon alapuló saját jogú öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének kétszeresét nem haladja meg. Kivételesen indokolt esetben az egyéni körülmények (pl. egyedül élés) figyelembe vételével vásárlási támogatásban részesíthető az is. akinek jövedelme ennél legfeljebb 25%-kal magasabb.

(2) A vásárlási támogatás iránti kérelmet a helyi szakigazgatási szervnél kell benyújtani. A szakigazgatási szerv a kérelem indokoltságát -környezettanulmány alapján - határozati formában bírálja el és határozatot hoz.

(3) A vásárlási támogatást - évente a rendelkezésre álló kereten belül - a megyei egészségügyi szakigazgatási szerv vezetője engedélyezi.

(4) A vásárlási támogatás e jogszabály hatálybalépésének évében gépkocsinként 30 000,- Ft, amely összeg évenként az előző évihez viszonyítva a szocialista viszonylatú import személygépkocsi árindexe átlagának megfelelően változik.

(5) A vásárlási támogatást az Egészségügyi Minisztérium számolja el a MERKUR Személygépkocsi Értékesítő Vállalattal (a továbbiakban: MERKUR Vállalat).

10. §

(1) A megyei egészségügyi szakigazgatási szerv a személygépkocsi vásárlására jogosultakat -egyidejű értesítésük mellett - nyilvántartásba veszi. Az értesítésben fel kell hívni a jogosult figyelmét, hogy személygépkocsi vásárlására engedélyt csak akkor kaphat, ha ő vagy a 7. § (2) bekezdésében meghatározott hozzátartozója érvényes gépjárművezetői engedéllyel rendelkezik. A nyilvántartásból törölni kell azt, akinek jogosultsága megszűnt, vagy utóbb megállapították, hogy jogosultsága nem állt fenn.

(2) Az Egészségügyi Minisztérium által évente megállapított fővárosi, megyei keretszámon belül a vásárlási engedélyek kiadási sorrendjét a nyilvántartott jogosultak rászorultságának mértéke szerint kell megállapítani. A döntés előtt meg kell hallgatni a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége illetékes megyei egyesületét, a katonai kötelmekkel összefüggő baleset, vagy betegség következtében mozgáskorlátozottá vált személyek esetében pedig a megyei hadkiegészítési és területvédelmi (Budapest Főváros Hadkiegészítő) parancsnokságot is.

(3) A személygépkocsi vásárlásának engedélyezéséről a jogosultat a 2. számú mellékletben foglaltak szerint kell értesíteni. Az engedély csak akkor adható ki, ha a jogosult, illetőleg a 7. § (2) bekezdésében megjelölt hozzátartozó az adott jármű vezetéséhez szükséges kategóriájú érvényes gépjárművezetői engedélyét bemutatja. Ha személygépkocsi vásárlására való jogosultság megállapítása két évnél régebben történt, az engedély kiadása előtt a megyei egészségügyi szakigazgatási szerv vizsgálja, hogy az 1. §-ban, valamint a 6. §-ban meghatározott feltételek továbbra is fennállnak-e.

11. §

(1) A személygépkocsi vásárlására jogosító engedély alapján a jogosultnak az engedély kézhezvételétől számított 30 napon belül meg kell rendelnie a személygépkocsit a MERKUR Vállalatnál, ellenkező esetben az engedély érvényét veszti. A megrendelést a MERKUR Vállalatnak címezve a megyei egészségügyi szakigazgatási szervhez kell benyújtani.

(2) Ha a jogosult rendkívüli méltánylást igénylő ok miatt nem tudja megrendelni a személygépkocsit az (1) bekezdésben megjelölt határidőn belül, a megyei egészségügyi szakigazgatási szerv a határidő lejárta előtt benyújtott kérelem alapján az engedély érvényét legfeljebb 30 nappal meghosszabbíthatja.

12. §

(1) A megyei egészségügyi szakigazgatási szerv - a 3. számú mellékletben foglaltak szerint -közli a MERKUR Vállalattal a személygépkocsi vásárlására jogosító engedéllyel rendelkezők adatait.

(2) A MERKUR Vállalat a megyei egészségügyi szakigazgatási szerv engedélye, valamint a megrendelő levelek alapján - az Egészségügyi Minisztérium által megállapított keretszámon belül - szolgáltatja a személygépkocsit.

(3) Ha a megrendelés a vásárlási engedély lejártáig nem történt meg, a megyei egészségügyi szakigazgatási szerv a vásárlási engedélyt visszavonja és 8 napon belül más jogosult részére új Vásárlási engedélyt ad ki.

(4) E rendelet alapján juttatott bármilyen típusú személygépkocsi hat évig csak az engedélyező szakigazgatási szerv hozzájárulásával, kizárólag igazolt jogosult részére idegeníthető el. Ezt a tényt a személygépkocsi forgalmi engedélyébe - annak kiállításakor - be kell jegyezni.

III.

Hatályba léptető és átmeneti rendelkezések

13. §

(1) Ez a rendelet 1987. január 1. napján lép hatályba, egyidejűleg a mozgássérült személyek részére biztosított üzemanyagutalványról szóló 5 1980. (VII. 12.) EüM, az azt módosító 14/1980. (X. 2.) EüM, az 1/1981. (I. 23.) EüM számú, a 4/1985. (V. 11.) EüM rendeletek és a végrehajtásukra kiadott 21/1980. (Eü. K. 14.) EüM-NIM-PM együttes utasítás, a rokkant személyek közlekedésére szolgáló járművek forgalomba hozatalának egyszerűsítéséről szóló 11/1969. (Eü. K. 6.) EüM utasítás; a rokkantak személygépkocsi vámkedvezmény kérelmével kapcsolatos orvosi véleményről szóló 34.994/1967. (Eü. K. 16.) EüM, a rokkant személyek részére forgalomba hozott személygépkocsikra rászorultság orvosi véleményezéséről szóló 30 080/1970. (Eü. K. 3.) EüM számú hivatalos közlemény, valamint a mozgássérült személyek részére üzemanyagutalvány egyéni elbírálás alapján történő juttatásáról szóló 1242/1980. (Eü. K. 20.) EüM együttes irányelv a hatályát veszti.

(2) A folyamatban levő kérelmeket a megyei egészségügyi szakigazgatási szerv vezetője az Országos Orvosszakértői Intézet elsőfokú szakértői bizottságával együttműködve e rendelet figyelembevételével felülvizsgálja. A felülvizsgálatot a mozgáskorlátozott személynek is elő kell segítenie.

(3) 1987. január 1-e után - az eddigi jogosultságtól függetlenül - személygépkocsi vásárlási utalványt az e jogszabályban meghatározott feltételeknek megfelelően lehet kiutalni.

(4) Mindazon mozgáskorlátozott személyek, akik az 5/1980. (VII. 12.) EüM rendelet 1. § (1) bekezdése alapján üzemanyagutalványt kaptak, a jelenleg használt gépjárművük üzembentartásáig, évi 100 liter normálbenzin árának megfelelő üzemanyagköltség-hozzájárulásban részesülnek, ha a jelenlegi jogszabály szerint szociális helyzetükre tekintettel e támogatási formára nem lennének jogosultak.

(5) A kiadott térítésmentes üzemanyagutalványok 1986. XII. 31. után nem válthatók be.

Dr. Medve László s. k.,

egészségügyi miniszter

1. számú melléklet a 6/1986. (VIII. 10.) EüM rendelethez

Mozgásszervek megbetegedései, fejlődési rendellenességei, hiányállapotai:

1. Olyan megbetegedések, amelyek a tartós járást, állást, fogódzkodást, kapaszkodást nagy fokban megnehezítik: (pl. felsővégtag oly mértékű csonkoltsága, hogy amiatt prothesis használata válik szükségessé, az alsó végtagok bokaizületeiben, vagy afölötti csonkoltsága, a végtagok nagyizületi merevséggel járó elfajulásos elváltozásai, törések utáni gyakorlati merevséggel járó állapot a nagy végtagizületekben).

2. Nagy deformitással és merevséggel járó M. Bechterew; combcsontfej elhalás (ha az okozott mozgáskorlátozottság nagyfokú).

3. Az alsó végtagok nagycsontjainak álizülete, járógép használatával is.

4. Az alsó végtagok csontjainak, illetve a gerincnek olyan elváltozásai, amelyek spontán törés, vagy súlyos idegrendszeri sérülés (bénulás) közvetlen veszélyével járnak.

5. Primaer chronicus polyarthritis nagyfokú deformitással, következményes merevséggel az alsó végtagizületekben.

Egyéb betegségek:

1. Elzáródást okozó (obliteráló) érbetegségek (pl. arteriosclerosis obliterans III-IV. stádium, többszörös torpid ulcus crurissal járó postthromboticus syndroma).

2. Haemophlylia izületi merevséggel.

3. Gyógyszerrel nem befolyásolható veseelégtelenség;

4. A központi vagy peripheriás idegrendszernek az egyik alsó végtagra terjedő plégiája, vagy több végtagra terjedő súlyos parezise, illetőleg plégiája (pl. status post apoplexiam seu thrombosin cerebri, Heine Medin, Little kór, gerincsérülés következménye.)

5. Előrehaladott deformatív rendszerbetegségek (pl. sclerosis multiplex distrophia musculorum progressiva, amyotrophiás leteralsclerosis).

2. számú melléklet a 6/1986. (VIII. 10.) EüM rendelet 10. §-ához

3. számú melléklet a 6/1986. (VIII. 10.) EüM rendelet 12. §-ához

Tartalomjegyzék