Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

9/1986. (VI. 2.) MÉM rendelet

a szesz előállításáról, forgalomba hozataláról és felhasználásáról szóló 13/1973. (VIII. 25.) MÉM rendelet módosításáról.

A szesz előállításáról, forgalombahozataláról és felhasználásáról szóló, a 36/1976. (XII. 29.) MÉM, 40/1977. (XI. 29.) MÉM, 5/1979. (IV. 6.) MÉM, 9/1980. (V. 1.) MÉM és a 25/1982. (XII. 10.) MÉM rendeletekkel módosított 13/1973. (VIII. 25.) MÉM rendeletet (a továbbiakban: R.) - az érdekelt miniszterekkel, országos hatáskörű szervek vezetőivel, továbbá az érdekképviseleti szervekkel egyetértésben - a következők szerint módosítom:

1. §

Az R. 1. §-ának f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az etilalkohol tartalmú anyagok közül e rendelet hatálya alá tartozik:)

"f) az olyan anyag, amelynek szénhidrát (cukor) - vagy alkohol tartalma 50%-ot meghaladó mértékben nem gyümölcsből, vagy szőlőből, hanem cukorból vagy más olyan anyagból (invertcukor, méz stb.) származik, amelyből etilalkohol erjeszthető."

2. §

Az R. 3. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Magánszemélyek részére az üzembentartási engedélyt - az (1) bekezdésben és a 9. § (4) bekezdésben előírt feltételeken felül - szeszfőzde felelős üzemvezetői képesítéssel rendelkezők részére lehet kiadni. A képesítés megszerzésének feltételeit a melléklet tartalmazza."

3. §

Az R. 8. §-ának (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A szeszmérőgépet úgy kell a berendezésbe bekötni, hogy az a finomítványt mérje.

(3) A bérfőzést végző szeszfőzdékben folyamatosan - legkésőbb 1990. december 31-ig - át kell térni a finomítvány mérésére."

4. §

Az R. 9. §-a az alábbi (3) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg jelenlegi (3) és (4) bekezdésének számozása (4) és (5) bekezdésre változik:

"(3) Felelős üzemvezetőként csak az a személy alkalmazható, aki szeszfőzde felelős üzemvezetői képesítéssel rendelkezik. A rendelet hatálybalépése előtt alkalmazott, képesítéssel nem rendelkező felelős üzemvezetőknek a képesítést 1990. december 31-ig meg kell szerezni."

5. §

A R. 13. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"13. § (1) Pálinkát - a (2) és (3) bekezdésben foglaltak kivételével - csak termesztett (kerti) gyümölcsből, vadontermő gyümölcsből, szőlőtörkölyből, gyümölcstörkölyből, borseprőből szabad előállítani.

(2) Romlott borból pálinkát előállítani az Országos Borminősítő Intézet előzetes engedélyével szabad. Az engedélyt a feldolgozást végző szeszfőzdének át kell adni. A romlott borból előállított pálinka csak vegyes pálinkának minősíthető.

(3) Cukortartalmú hulladékok pálinka előállítására való értékmentő felhasználását esetenként a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium az Egészségügyi Minisztériummal egyetértésben engedélyezi. Az engedélyt az illetékes vámhivatalnak be kell mutatni. A vámhivatal a felhasználást ellenőrzi.

(4) Pálinka előállításához az (1)-(3) bekezdésben felsorolt anyagok kivételével minden más olyan anyag felhasználása tilos, amelyből etilalkohol erjeszthető [1. § f) pont]."

6. §

A R. 14. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"14. § Az 1. § f) pontjában meghatározott anyagot előállítani vagy birtokban tartani tilos."

7. §

A R. 21. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Pálinkát csak az állami szabványnak megfelelő minőségben szabad forgalomba hozni A magasfokú és középfokú borpárlat szesztartalmára külön jogszabály vonatkozik. A bérfőzésben előállított gyümölcspálinkát legfeljebb 51,0 V/V% etilalkohol tartalommal szabad a főzetőknek kiadni."

8. §

A R. 38. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"38. § Az üzembentartó köteles az ipari szeszgyárban, a mezőgazdasági szeszüzemben, a szeszfőzdében, az önálló palackozóban és raktárban, a vámhivatal által esetenként meghatározott időpontokban, a vámhivatal kiküldöttével együtt készletfelvételt végezni."

9. §

A R. 55. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Az ízesített pálinkák és a likőripari termékek termelési veszteségeként az előállításukhoz felhasznált szesz tényleges veszteségét, legfeljebb azonban a vám- és pénzügyőrség illetékes megyei (fővárosi) parancsnoksága és az üzembentartó által - a gyártástechnológia alapján végzett kísérleti gyártás során - együttesen meghatározott százalékát lehet elszámolni."

10. §

(1) A R. e rendelet mellékletével egészül ki.

(2) Ahol a R. vám- és pénzügyőri szakaszt említ, ott ehelyett vámhivatalt kell érteni.

(3) Ez a rendelet 1986. június 10. napján lép hatályba. Rendelkezéseit a folyamatban lévő üzembentartási engedélyek kiadásánál is alkalmazni kell.

Váncsa Jenő s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter

Melléklet a 9/1986. (VI. 2.) MÉM rendelethez

A szeszfőzde felelős üzemvezetői képesítés megszerzésének feltételei:

1. A szeszfőzde felelős üzemvezetői képesítés az előírt tananyagból (szesz előállítására vonatkozó jogszabályi rendelkezések, szakmai, technológiai, nyilvántartási, munkavédelmi, higiéniai szabályok) tett eredményes vizsgával szerezhető meg.

2. A vizsgához szükséges szakmai ismereteket a MÉM Mérnök- és Vezetőtovábbképző Intézet által szervezett tanfolyamon lehet elsajátítani.

3. A tanfolyamra való jelentkezés feltétele: felsőfokú, vagy középiskolai végzettséggel rendelkezőknél egyéves szakmai gyakorlat, általános iskolai végzettségűeknél kétéves szakmai gyakorlat. Az előzetes szakmai gyakorlat alól a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium (továbbiakban: MÉM) felmentést adhat.

4. A tanfolyam háromheti elméleti és egyheti gyakorlati oktatásból áll. A tanfolyamra és a vizsgára az intézetnél írásban kell jelentkezni.

5. Nem kötelező a tanfolyam elméleti oktatásán való részvétel a vegyészmérnöki, vegyész üzemmérnöki, tartósítóipari mérnöki, tartósítóipari üzemmérnöki, élelmiszeripari üzemmérnöki, erjedésipari technikusi és szeszgyártó technikusi oklevéllel rendelkezőknek. A szesz- és likőrgyártó szakmunkás képesítéssel rendelkezők, valamint a szesz- és likőrgyártó szakközépiskolát végzettek a MÉM Mérnök- és Vezetőtovábbképző Intézet által szervezett egyhetes különbözeti tanfolyamot kötelesek elvégezni.

A szeszfőzdei gyakorlat és a vizsga letétele alól a felsorolt szakképesítéssel rendelkezők sem mentesíthetők.

6. A képesítést adó vizsgát a MÉM Mérnök- és Vezetőtovábbképző Intézet által javasolt és a MÉM által jóváhagyott személyekből álló vizsgabizottság előtt kell letenni.

7. A tanfolyammal és a vizsgával kapcsolatos költségek a jelentkezőt terhelik.

Tartalomjegyzék