Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

10/1987. (IX. 24.) KM rendelet

a közúti járművek által okozott légszennyezés esetén követendő eljárásról

A levegő tisztaságának védelméről szóló 21/1986. (VI. 2.) MT rendelet 11. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - a belügyminiszterrel, az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal elnökével egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - a gépjárműveket, a mezőgazdasági vontatókat üzemben tartó jogi személyekre, magánszemélyekre, ideértve azok társaságait is.

(2) A fegyveres erők, a fegyveres testületek és a rendészeti szervek által üzemben tartott gépjárművekre, mezőgazdasági vontatókra külön jogszabály rendelkezései az irányadók.

2. §

(1) A gépjármű vagy a mezőgazdasági vontató által kibocsátott légszennyező anyag mértékét a Közlekedési Főfelügyelet, valamint a fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága közlekedési feladatot ellátó szakigazgatási szerve, illetőleg a rendőrhatóság (a továbbiakban együtt: ellenőrző hatóság) ellenőrzi.

(2) Az ellenőrző hatóság a gépjármű vagy a mezőgazdasági vontató által okozott légszennyezés mértékét a közúti forgalomban, az 1. számú mellékletben meghatározott üzembentartó jogi személy menetkésznek nyilvánított gépjárművét az üzembentartó telephelyén is ellenőrzi.

(3) Ha az ellenőrzés során az ellenőrző hatóság azt állapítja meg, hogy a jogi személy által üzemben tartott gépjármű a jogszabályban meghatározott határértéket (a továbbiakban: határérték)* túllépi, erről az üzembentartó jogi személy telephelye szerinti fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága közlekedési feladatot ellátó szakigazgatási szervét (a továbbiakban: területi közlekedési hatóság) értesíti. Az értesítésnek tartalmaznia kell az üzembentartó jogi személy megnevezését és telephelyét, a gépjármű vagy a mezőgazdasági vontató forgalmi rendszámát, az ellenőrzés helyét és időpontját, az ellenőrző hatóság megnevezését és az ellenőrzés eredményét. Az értesítéshez mellékelni kell a határérték túllépését igazoló hitelesített bizonylatot.

3. §

(1) Ha az 1. számú mellékletben meghatározott üzembentartó jogi személynél a gépjármű által okozott légszennyezés a közúti, illetőleg a telephelyi ellenőrzéskor túllépi a határértéket, a területi közlekedési hatóság az üzembentartóval szemben légszennyezési bírságot szab ki. A bírság gépjárművenként egyezerötszáz forinttól ötezer forintig terjedhet.

(2) Telephelyi ellenőrzésnél a bírság összegét annak figyelembevételével kell megállapítani, hogy a ténylegesen megvizsgáltak közül mennyi a határértéket túllépő gépjárművek száma. Figyelembe kell venni továbbá a határérték túllépésének mértékét, a túllépést befolyásoló alkatrészek beszerezhetőségét, valamint azt is, hogy az üzembentartó mennyiben lát el a gépjárművekkel lakossági, szociális vagy kommunális ellátáshoz kapcsolódó feladatot.

4. §

(1) Ha az ellenőrző hatóság a közúti ellenőrzéskor megállapítja, hogy az 1. számú mellékletben meg nem határozott üzembentartó jogi személy gépjárműve, illetőleg bármely üzembentartó jogi személy mezőgazdasági vontatója által okozott légszennyezés a határértéket túllépi, arra kötelezi az üzembentartót, hogy a túllépést szüntesse meg és a gépjárművét, illetőleg mezőgazdasági vontatóját harminc napon belül valamelyik - az ellenőrzéskor általa választott - kijelölt vizsgáló állomáson (2. számú melléklet) mutassa be. Nem kell a járművet bemutatni a vizsgáló állomáson, ha annak hatósági engedélyét és jelzését az üzembentartó jogi személy leadta és erről a vizsgáló állomást - a fenti határidőn belül - írásban tájékoztatta.

(2) A területi közlekedési hatóság az üzembentartó jogi személyt egyezerötszáz forinttól ötezer forintig terjedő légszennyezési bírsággal sújtja, ha

a) a kijelölt vizsgáló állomáson megállapítják, hogy a járműve által okozott légszennyezés a határértéket továbbra is túllépi vagy

b) járművét a túllépés megszüntetése nélkül harminc nap eltelte után tovább üzemelteti.

5. §

(1) Ha az ellenőrző hatóság közúti ellenőrzéskor megállapította, hogy a magánszemély gépjárműve vagy mezőgazdasági vontatója által okozott légszennyezés a határértéket túllépi, arra kötelezi az üzembentartót, hogy a túllépést szüntesse meg és a járművét harminc napon belül valamelyik - az ellenőrzéskor általa választott - kijelölt vizsgáló állomáson (2. számú melléklet) mutassa be. Nem kell a járművet bemutatni a vizsgáló állomáson, ha annak hatósági engedélyét és jelzését az üzembentartó leadta és erről a vizsgáló állomást - a fenti határidőn belül - írásban tájékoztatta.

(2) Ha a kijelölt vizsgáló állomáson megállapítják, hogy a magánszemély gépjárműve vagy mezőgazdasági vontatója által okozott légszennyezés a határértéket továbbra is túllépi, az üzemben tartónak a túllépést meg kell szüntetnie és járművét további harminc napon belül újból be kell mutatnia.

(3) Ha a magánszemély a gépjárművét, illetőleg a mezőgazdasági vontatóját a kijelölt vizsgáló állomáson nem mutatta be, a területi közlekedési hatóság az államigazgatási eljárásban biztosított jogkörében intézkedik. Ha pedig a kijelölt vizsgáló állomáson másodszor is azt állapították meg, hogy a gépjárműve, illetőleg mezőgazdasági vontatója által okozott légszennyezés a határértéket túllépte, a területi közlekedési hatóság szabálysértési eljárást kezdeményez.

6. §

A 3. § (1) bekezdésében, illetőleg a 4. § (2) bekezdésében említett légszennyezési bírságot a Központi Környezetvédelmi Alap bevételi számlájára kell befizetni.

7. §

(1) Ez a rendelet 1987. október hó 1. napján lép hatályba.

(2) Az 1. és a 2. számú mellékletet a Közlekedésügyi Értesítőben kell közzétenni; a mellékletek közleménnyel módosíthatók.

Urbán Lajos s. k.,

közlekedési miniszter