10/1987. (IX. 24.) KM rendelet
a közúti járművek által okozott légszennyezés esetén követendő eljárásról
A levegő tisztaságának védelméről szóló 21/1986. (VI. 2.) MT rendelet 11. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - a belügyminiszterrel, az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal elnökével egyetértésben - a következőket rendelem:
1. §
(1) A rendelet hatálya kiterjed - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - a gépjárműveket, a mezőgazdasági vontatókat üzemben tartó jogi személyekre, magánszemélyekre, ideértve azok társaságait is.
(2) A fegyveres erők, a fegyveres testületek és a rendészeti szervek által üzemben tartott gépjárművekre, mezőgazdasági vontatókra külön jogszabály rendelkezései az irányadók.
2. §
(1) A gépjármű vagy a mezőgazdasági vontató által kibocsátott légszennyező anyag mértékét a Közlekedési Főfelügyelet, valamint a fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága közlekedési feladatot ellátó szakigazgatási szerve, illetőleg a rendőrhatóság (a továbbiakban együtt: ellenőrző hatóság) ellenőrzi.
(2) Az ellenőrző hatóság a gépjármű vagy a mezőgazdasági vontató által okozott légszennyezés mértékét a közúti forgalomban, az 1. számú mellékletben meghatározott üzembentartó jogi személy menetkésznek nyilvánított gépjárművét az üzembentartó telephelyén is ellenőrzi.
(3) Ha az ellenőrzés során az ellenőrző hatóság azt állapítja meg, hogy a jogi személy által üzemben tartott gépjármű a jogszabályban meghatározott határértéket (a továbbiakban: határérték)* túllépi, erről az üzembentartó jogi személy telephelye szerinti fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága közlekedési feladatot ellátó szakigazgatási szervét (a továbbiakban: területi közlekedési hatóság) értesíti. Az értesítésnek tartalmaznia kell az üzembentartó jogi személy megnevezését és telephelyét, a gépjármű vagy a mezőgazdasági vontató forgalmi rendszámát, az ellenőrzés helyét és időpontját, az ellenőrző hatóság megnevezését és az ellenőrzés eredményét. Az értesítéshez mellékelni kell a határérték túllépését igazoló hitelesített bizonylatot.
3. §
(1) Ha az 1. számú mellékletben meghatározott üzembentartó jogi személynél a gépjármű által okozott légszennyezés a közúti, illetőleg a telephelyi ellenőrzéskor túllépi a határértéket, a területi közlekedési hatóság az üzembentartóval szemben légszennyezési bírságot szab ki. A bírság gépjárművenként egyezerötszáz forinttól ötezer forintig terjedhet.
(2) Telephelyi ellenőrzésnél a bírság összegét annak figyelembevételével kell megállapítani, hogy a ténylegesen megvizsgáltak közül mennyi a határértéket túllépő gépjárművek száma. Figyelembe kell venni továbbá a határérték túllépésének mértékét, a túllépést befolyásoló alkatrészek beszerezhetőségét, valamint azt is, hogy az üzembentartó mennyiben lát el a gépjárművekkel lakossági, szociális vagy kommunális ellátáshoz kapcsolódó feladatot.
4. §
(1) Ha az ellenőrző hatóság a közúti ellenőrzéskor megállapítja, hogy az 1. számú mellékletben meg nem határozott üzembentartó jogi személy gépjárműve, illetőleg bármely üzembentartó jogi személy mezőgazdasági vontatója által okozott légszennyezés a határértéket túllépi, arra kötelezi az üzembentartót, hogy a túllépést szüntesse meg és a gépjárművét, illetőleg mezőgazdasági vontatóját harminc napon belül valamelyik - az ellenőrzéskor általa választott - kijelölt vizsgáló állomáson (2. számú melléklet) mutassa be. Nem kell a járművet bemutatni a vizsgáló állomáson, ha annak hatósági engedélyét és jelzését az üzembentartó jogi személy leadta és erről a vizsgáló állomást - a fenti határidőn belül - írásban tájékoztatta.
(2) A területi közlekedési hatóság az üzembentartó jogi személyt egyezerötszáz forinttól ötezer forintig terjedő légszennyezési bírsággal sújtja, ha
a) a kijelölt vizsgáló állomáson megállapítják, hogy a járműve által okozott légszennyezés a határértéket továbbra is túllépi vagy
b) járművét a túllépés megszüntetése nélkül harminc nap eltelte után tovább üzemelteti.
5. §
(1) Ha az ellenőrző hatóság közúti ellenőrzéskor megállapította, hogy a magánszemély gépjárműve vagy mezőgazdasági vontatója által okozott légszennyezés a határértéket túllépi, arra kötelezi az üzembentartót, hogy a túllépést szüntesse meg és a járművét harminc napon belül valamelyik - az ellenőrzéskor általa választott - kijelölt vizsgáló állomáson (2. számú melléklet) mutassa be. Nem kell a járművet bemutatni a vizsgáló állomáson, ha annak hatósági engedélyét és jelzését az üzembentartó leadta és erről a vizsgáló állomást - a fenti határidőn belül - írásban tájékoztatta.
(2) Ha a kijelölt vizsgáló állomáson megállapítják, hogy a magánszemély gépjárműve vagy mezőgazdasági vontatója által okozott légszennyezés a határértéket továbbra is túllépi, az üzemben tartónak a túllépést meg kell szüntetnie és járművét további harminc napon belül újból be kell mutatnia.
(3) Ha a magánszemély a gépjárművét, illetőleg a mezőgazdasági vontatóját a kijelölt vizsgáló állomáson nem mutatta be, a területi közlekedési hatóság az államigazgatási eljárásban biztosított jogkörében intézkedik. Ha pedig a kijelölt vizsgáló állomáson másodszor is azt állapították meg, hogy a gépjárműve, illetőleg mezőgazdasági vontatója által okozott légszennyezés a határértéket túllépte, a területi közlekedési hatóság szabálysértési eljárást kezdeményez.
6. §
A 3. § (1) bekezdésében, illetőleg a 4. § (2) bekezdésében említett légszennyezési bírságot a Központi Környezetvédelmi Alap bevételi számlájára kell befizetni.
7. §
(1) Ez a rendelet 1987. október hó 1. napján lép hatályba.
(2) Az 1. és a 2. számú mellékletet a Közlekedésügyi Értesítőben kell közzétenni; a mellékletek közleménnyel módosíthatók.
Urbán Lajos s. k.,
közlekedési miniszter