Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1987. évi 16. törvényerejű rendelet

a vállalkozói adóról

I. Fejezet

A VÁLLALKOZÓI ADÓ

Az adókötelezettség

1. § (1) A vállalkozó, a kisszövetkezet és az iskolai szövetkezet (a továbbiakban együtt: adóalany) gazdasági tevékenységéből származó nyereségét adókötelezettség terheli.

(2) Az adókötelezettség a jogszabályban előírt bejelentési, könyvvezetési, nyilvántartási, bevallási, adómegállapítási, adóelőleg-fizetési, adófizetési, bizonylatmegőrzési és adatszolgáltatási kötelezettséget foglalja magában.

(3) Az adóalany adókötelezettsége az adóköteles tevékenység megkezdésének napján kezdődik.

2. § E törvényerejű rendelet alkalmazásában vállalkozó:

a) a kisiparos, a magánkereskedő, a gazdálkodó szervezet jogszabályban meghatározott részlegét átalány-elszámolásos vagy szerződéses rendszerben üzemeltető magánszemély;

b) az a mezőgazdasági kistermelést folytató magánszemély (család), akinek ebből a tevékenységéből évi kétmillió forintot meghaladó árbevétele származik, vagy éves átlagban egynél több alkalmazottat foglalkoztat, továbbá a virág- és dísznövénytermesztő, a kísérleti állattartással és a dísz-állattartással foglalkozó magánszemély, az árbevételétől függetlenül;

c) a magánszemélyek jogi személyiséggel rendelkező munkaközösségei és társaságai, valamint a magánszemélyek jogi személyiséggel nem rendelkező, közös név alatt működő társaságai, az ipari-szolgáltató szövetkezeti szakcsoport, a mezőgazdasági szakcsoport a közösen végzett tevékenysége tekintetében, továbbá az iskolai szövetkezeti csoport.

Az adó alapja

3. § (1) Az adót az egy naptári évben (a továbbiakban: adóév) elért adóköteles nyereségnek az adómentes nyereséggel (4. §) csökkentett része (adóalap) után kell megfizetni.

(2) Az adóköteles nyereség:

a) a vállalkozónál az adóévben elért - e törvényerejű rendelet végrehajtási rendeletében (a továbbiakban: végrehajtási rendelet) meghatározott - bevétel és a kifizetett, bizonylattal igazolt termelési és kezelési költségek különbözete;

b) a kisszövetkezetnél és az iskolai szövetkezetnél a számviteli rendelkezések alapján megállapított és a végrehajtási rendelet szerint módosított, mérleg szerinti eredmény és a tagok részére bérköltségként történt kifizetés együttes összege.

(3) Ha a vállalkozó termelési és kezelési költségként elszámolható, bizonylattal igazolt kiadásai az adóévben elért bevételét meghaladják, azokat a következő év(ek) bevételével szemben is elszámolhatja. Ebben az esetben a költségek elszámolását legfeljebb három évre lehet elhalasztani.

(4) A vállalkozó az adóköteles tevékenységének megkezdése előtt - legfeljebb három évvel korábban - beszerzett és utóbb a vállalkozásba befektetett eszközökre fordított kiadásait a kezdés évében költségként elszámolhatja.

(5) Ha a vállalkozó adóköteles tevékenysége megszűnik, az adóköteles nyereséget a végrehajtási rendeletben meghatározott módon kell megállapítani.

Adómentesség

4. § Mentes az adó alól:

a) az adóalany - a kisszövetkezet, az ügyvédi munkaközösség, a jogtanácsosi munkaközösség és a jogi oktatói munkaközösség kivételével -adóköteles nyereségének 100 000 forintot meg nem haladó része;

b) a gazdálkodó szervezet jogszabályban meghatározott részlegét átalányelszámolásos vagy szerződéses rendszerben üzemeltető magánszemély, az iskolai szövetkezet, a felsőoktatási intézményekben működő iskolai szövetkezeti csoport és a mezőgazdasági termelés - függetlenül attól, hogy milyen vállalkozó végzi - adóköteles nyereségének 200 000 forintot meg nem haladó része;

c) az ügyvédi munkaközösség, a jogtanácsosi munkaközösség és a jogi oktatói munkaközösség nyereségének az a része, amely az ügyvédijogtanácsosi díjszabásról szóló jogszabályok hatálya alá tartozó tevékenységéből származik, valamint a művészeti alkotóközösségnek a tagok alkotásai értékesítéséből származó bevétele;

d) az adóköteles nyereségnek az alapítvány céljára (Ptk. 74/A-74/E. §) és a közérdekű célú kötelezettségvállalásra (Ptk. 593-596. §) juttatott része;

e) az általános és a középiskolákban működő iskolai szövetkezeti csoport nyeresége.

Az adó mértéke

5. § Az adó mértéke az adóalap 25%-a.

Adókedvezmények

6. § (1) Lakosság részére végzett fogyasztási és egyéb szolgáltatás, kutatási, műszaki fejlesztési tevékenység, kistelepülésen és tanyán végzett kiskereskedelmi tevékenység, továbbá szakmunkástanulók és megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása, valamint a foglalkoztatáspolitikai célok megvalósítása, és egyes befektetések esetén az adóalany a végrehajtási rendeletben meghatározott adókedvezményben részesülhet.

(2) Az adókedvezmény legfeljebb a fizetendő adó mértékéig vehető figyelembe. Az adókedvezmény a következő évre nem vihető át.

Az adó megállapításának módja

7. § Az adóalany az adót az adóigazgatási eljárásról szóló jogszabályok rendelkezései szerint maga köteles megállapítani, bevallani és befizetni (önadózás).

Adóelőleg-fizetési kötelezettség

8. § Az adóalany az adóigazgatási eljárásról szóló jogszabályokban meghatározott módon és mértékben adóelőleget köteles fizetni.

II. Fejezet

AZ ADÓKÖTELES NYERESÉG FELHASZNÁLÁSA

A vállalkozó adóköteles nyereségének felhasználása

9. § (1) Az adóköteles nyereségből

a) a vállalkozói adóra,

b) a vállalkozási célú tartalékra,

c) a vállalkozási célú beruházásra, befektetésre,

d) a vállalkozás tagjainak és alkalmazottainak külön jogszabály szerint adható, lakáscélú kölcsön nyújtására, továbbá

e) a végrehajtási rendeletben meghatározott egyéb célra

fordított összeg levonása után fennmaradó rész személyi jövedelemnek minősül.

(2) A vállalkozási célú tartalék csak pénzintézetnél vezetett bankszámlán tartható.

(3) A vállalkozó az adózott nyereség felhasználásáról köteles elszámolni.

A kisszövetkezet és az iskolai szövetkezet vagyonalapja

10. § (1) A kisszövetkezet és az iskolai szövetkezet vagyonalapot képez. A vagyonalap képzésének és felhasználásának részletes szabályait a végrehajtási rendelet határozza meg.

(2) Az adózott nyereségnek a végrehajtási rendeletben foglaltak szerint megállapított maradványa (tiszta eredmény) a kisszövetkezet és iskolai szövetkezet vagyonalapját módosítja.

(3) A pénzügyminiszter jogszabályban egyéb alapok képzését is elrendelheti.

III. Fejezet

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

11. § (1) Ez a törvényerejű rendelet 1988. január 1. napján lép hatályba.

(2) E törvényerejű rendelet végrehajtásáról a pénzügyminiszter gondoskodik. Felhatalmazást kap arra, hogy ennek keretében rendeletben határozza meg:

a) az e törvényerejű rendeletben használt egyes fogalmak értelmezését:

b) az e törvényerejű rendelet 3. §-ában (2) és (5) bekezdésében, 6. §-ának (1) bekezdésében, 9. §-ának (1) bekezdésében, 10. §-ában, valamint 12. §-ának (1) bekezdésében meghatározott körben a részletes szabályokat.

(3) Az a magánszemély, aki a magánszemélyek jövedelemadójáról szóló 1987. évi VI. törvény 13. §-ának (2) bekezdése alapján az adóhatóságnak előzetesen bejelentette azt a szándékát, hogy a személyi jövedelemadó alapjának kiszámítása érdekében költségelszámolását a vállalkozói adóra vonatkozó jogszabályok szerint kívánja teljesíteni, költségeit a végrehajtási rendeletnek a vállalkozókra vonatkozó szabályai szerint tartja nyilván és számolja el.

12. § A kisszövetkezet és az iskolai szövetkezet az 1987. évi eredményelszámolást követően meglévő rendelkezési alapját a végrehajtási rendeletben foglaltak szerint a vagyonalapjába köteles átvezetni, jóléti és kulturális alapjának az 1987. december 31-i záróállományával pedig az 1988. évi mérleg szerinti eredményét köteles növelni.

Németh Károly s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Katona Imre s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Tartalomjegyzék