Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

44/1987. (X. 14.) MT rendelet

a vállalati bérszabályozásról, az adózott nyereség anyagi ösztönzési célú felhasználásáról és a magasabb vezető állású dolgozók anyagi érdekeltségi rendszeréről

A rendelet hatálya

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a gazdálkodó szervezetekre [Ptk. 685. § c) ponti, a belföldi jogi személyek által létesített részvénytársaságra, a korlátolt felelősségű társaságra, valamint a tanácsi költségvetési üzemre (a továbbiakban együtt: gazdálkodó szervezet).

(2) A rendelet hatálya nem terjed ki:

- a mezőgazdasági és erdőgazdálkodás népgazdasági ágba sorolt gazdálkodó szervezetekre, valamint az élelmiszeripari szakágazatokba sorolt gazdálkodó szervezetek közül azokra, amelyek az említett népgazdasági ágban alkalmazott jövedelemszabályozás szerint gazdálkodnak:

- arra a gazdálkodó szervezetre, amelynél a fogyasztási szolgáltatási tevékenység értéke meghaladja az összes tevékenység értékének 50 százalékát;

- a vízgazdálkodási társulatra:

- a pénzintézeti szolgáltatás (75) ágazatba sorolt szervezetre, ideértve a takarékszövetkezetet is;

- a lakás-, üdülő-, garázs-, műhely vagy üzlethelyiség-építő, illetve fenntartó szövetkezetre és az iskolaszövetkezetre;

- a kisszövetkezetre és

- a külföldi részvétellel működő jogi személyiségű gazdasági társulásra.

A vállalati bérszabályozás rendszere

2. §

(1) A vállalati bérszabályozás rendszerében a következő bérszabályozási formák alkalmazhatók:

a) központi bértömeg szabályozás,

b) központi átlagbér szabályozás.

(2) A bérszabályozási rendszer mértékeit a népgazdasági terv figyelembevételével kell meghatározni.

(3) A gazdálkodó szervezet által felhasználható tárgyévi bértömeget, illetve átlagbért - valamint az ezek esetleges túllépésének jogkövetkezményeit - külön jogszabály állapítja meg.

(4) A tárgyévi bértömeg-, illetve átlagbér-növekedés viszonyítási alapját a magánszemélyek jövedelemadójának bevezetésére tekintettel 1988-ban - külön jogszabály előírásai szerint - át kell számítani.

3. §

A gazdálkodó szervezet - külön jogszabályban meghatározott feltételek alapján - a vállalati bérszabályozás rendszerét meghatározó előírás alól mentesülhet.

Az adózott nyereség anyagi ösztönzési célú felhasználása

4. §

A gazdálkodó szervezet az adózott nyereségből - külön jogszabályban meghatározott címeken és feltételek mellett - a dolgozók anyagi ösztönzése érdekében kifizetéseket teljesíthet.

A magasabb vezető állású dolgozók anyagi érdekeltségi rendszere

5. §

(1) A vállalat magasabb vezető állású, szövetkezetnél magasabb vezető munkakört betöltő (a továbbiakban együtt: magasabb vezető állású) dolgozója részére a vagyonarányos tiszta eredmény, valamint a vagyonnövekedés mutatóihoz együttesen kapcsolt éves prémiumfeladatot kell kitűzni. Ezen felül a munkáltató egyedi célfeladatokat is előírhat. A prémiumfeladat (egyedi célfeladatok) teljesítése esetén a magasabb vezető állású dolgozó részére prémium fizethető.

(2) Ha a gazdálkodás körülményei és céljai indokolttá teszik, az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnöke az (1) bekezdésben megjelölttől eltérő prémiumfeladat kitűzését is engedélyezheti, illetve a prémium feltételek meghatározásának jogkörét átruházhatja.

(3) Csökkenteni kell a prémiumot, illetve meg kell vonni azt, ha a gazdálkodó szervezet a 2. § (3) bekezdésében említett felhasználható bértömeget, illetve átlagbért túllépi, továbbá, ha külön jogszabály így rendelkezik.

(4) A magasabb vezető állású dolgozó a személyi alapbérét - szövetkezetnél személyi alapmunkadíját -, valamint az (1)-(2) bekezdésben megjelölt prémiumot meghaladóan egyéb díjazásban - jogszabályban meghatározott jogcímeken kívül - nem részesülhet

6. §

(1) A magasabb vezető állású dolgozó prémiumának forrása - eltérő rendelkezés hiányában - az adózott nyereség.

(2) A magasabb vezető állású dolgozó prémiumát a munkajogi, a társadalombiztosítási, valamint a térítési díjak alapjául szolgáló átlagkereset számításánál figyelembe kell venni.

Záró rendelkezések

7. §

A vállalati bérszabályozás rendszerére, az adózott nyereség anyagi ösztönzési célú felhasználására és a gazdálkodó szervezetek magasabb vezető állású dolgozóinak anyagi érdekeltségére vonatkozó részletes szabályokat az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnöke - az Országos Tervhivatal elnökével, a pénzügyminiszterrel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - állapítja meg. Ennek során a vállalati bérszabályozás rendszerére vonatkozó általános érvényű előírások meghatározása mellett indokolt esetben az általánostól eltérő bérszabályozási feltételeket is megállapíthat.

8. §

(1) Ez a rendelet 1988. január 1. napján lép hatályba.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a vállalati keresetszabályozásról, az érdekeltségi alap anyagi ösztönzési célú felhasználásáról és a magasabb vezető állású dolgozók anyagi érdekeltségi rendszeréről szóló 43/1984. (XI. 5.) MT, valamint az azt módosító 45/1985. (X. 31.) MT és 48/1986. (X. 31.) MT rendelet. Előírásaikat azonban az 1987. évre vonatkozó elszámolások során még alkalmazni kell.

Dr. Csehák Judit s. k.,

a Minisztertanács elnökhelyettese

Tartalomjegyzék