Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1987. évi 4. törvényerejű rendelet

a külföldiek ingatlanhasználati jogáról

1. § (1) A jogi személy (a továbbiakban: használatba adó) a tulajdonában vagy a kezelésében levő lakást vagy üdülőt (a továbbiakban együtt: ingatlant) külföldön állandó lakhellyel és magyarországi tartózkodásra jogosító engedéllyel rendelkező magánszemélynek (a továbbiakban: használó) szerződéssel használatba adhatja.

(2) A jogi személy ilyen tevékenységet csak a pénzügyminiszter engedélyével végezhet,

2. § (1) A használati jog megszerzéséhez az erre irányuló írásbeli szerződés és a használati jognak az ingatlannyilvántartásba való bejegyzése szükséges.

(2) E törvényerejű rendelet szerint egy személy legfeljebb egy lakásra és egy üdülőre szerezhet használati jogot.

(3) Nem szerezhet használati jogot, akinek ugyanabban a helységben beköltözhető ingatlan van a tulajdonában vagy - e törvényerejű rendelet szerint - használatában.

3. § Az ingatlan közös használatba is adható; az ilyen közös használatra a közös tulajdon szabályait kell megfelelően alkalmazni. A szerződésben rendelkezni kell a használati jogról arra az esetre, ha valamelyik használó használati joga megszűnik.

4. § (1) A használati jog legfeljebb harminc évre adható; e jog csak e törvényerejű rendeletben meghatározott esetekben szűnik meg.

(2) A használati jog a használatba adó személyében bekövetkezett változásra tekintet nélkül fennmarad.

5. § Az ingatlan ellenérték fejében adható használatba. A használati díjat - ha a felek a szerződésben eltérően nem rendelkeznek - a használati jognak szerződésben meghatározott időtartamára előre és legkésőbb az ingatlan használatba adásakor kell megfizetni.

6. § (1) Ha az épületben több lakás vagy üdülőegység van, az egyes lakások, illetőleg üdülők és az épület meghatározott más részei a használók kizárólagos, az ingatlan egyéb részei pedig a használók közös használatában vannak. Ebben az esetben a használatba adó a társasházra vonatkozó rendelkezések megfelelő alkalmazásával köteles alapító okiratot készíteni.

(2) A közös használatban álló épületrészek és az épülethez tartozó telek birtoklására és használatára - a használati jogra vonatkozó szerződés keretei között - a használók mindegyike jogosult; e jogát a használó a többiek jogainak és jogos érdekeinek sérelme nélkül köteles gyakorolni.

7. § (1) A használó köteles az ingatlant rendeltetésének megfelelően használni.

(2) A használatba adó a rendeltetésszerű használatot - a használó szükségtelen háborítása nélkül - ellenőrizheti, a használó az ellenőrzést tűrni köteles.

(3) A szerződésnek tartalmaznia kell:

a) a használó kizárólagos használatába kerülő lakás, illetőleg üdülőegység ós egyéb épületrészek meghatározását;

b) a közös használatba kerülő épületrészek felsorolását, az azokból és a telekből az egyes használókat megillető eszmei hányadot;

c) a közös használatban álló épületrészek karbantartásával kapcsolatos kötelezettségeket és az egyéb közös kiadások viselésének szabályait;

d) a használat időtartamát és a birtokba adás időpontját;

e) a használati díj mértékét, fizetésének módját és feltételeit;

f) a használati jog megszűnésének feltételeit;

g) a használati jog megszűnése esetén az elszámolás feltételeit és módját.

8. § (1) A használó viseli - az ingatlan felújításának és helyreállításának kivételével - az ingatlan fenntartásával járó terheket. A használót ezek a kötelezettségek a kizárólagos használatában levő épületrészek esetén teljes egészében, a közös használatban levő épületrészek tekintetében pedig használati hányadának arányában terhelik.

(2) A használó csak a használatba adó előzetes hozzájárulásával, továbbá - jogszabályban meghatározott esetekben - az építésügyi hatóság engedélyével jogosult a használatában álló ingatlan átalakítására vagy korszerűsítésére.

9. § (1) A használó - a használatba adó előzetes értesítése mellett - a használati jogának gyakorlását közeli hozzátartozójának [Ptk. 685. § b) pont] ellenszolgáltatás nélkül átengedheti, illetve az ingatlant más személy részére idegenforgalmi tevékenységre jogosult szervezet közvetítésével fizetővendéglátás keretében használatba (bérbe) adhatja.

(2) Az ingatlan használata során a harmadik személyek által okozott kárért a használó felel.

10. § (1) A használati jog megszűnik:

a) a szerződésben meghatározott idő elteltével vagy feltétel bekövetkezésével;

b) a felek közös megegyezésével;

c) a használati jog átruházásával;

d) a használó halálával;

e) az ingatlan megsemmisülése esetén, ha a használatba adó azt nem állítja helyre.

(2) Bármelyik fél kérheti a bíróságtól a használati jog megszüntetését, ha a másik fél a szerződésben vállalt kötelezettségét ismételten és súlyosan megsérti, és a figyelmeztetése eredménytelen maradt. A használatba adó a használati jog megszüntetését kérheti akkor is, ha a használó az ingatlant jogszabályba ütköző módon használja.

(3) A használó a használati jogot csak külföldön állandó lakóhellyel és magyarországi tartózkodásra jogosító engedéllyel rendelkező magánszemélyre ruházhatja át. A használatba adó változatlan feltételekkel köteles az új használóval a szerződést megkötni.

(4) A használó halála esetén a használati jogviszony folytatására változatlan feltételek mellett jogosult,

a) a házastársa, amennyiben örökös,

b) a külföldön állandó lakóhellyel rendelkező más örökös, ha magyarországi tartózkodásra jogosító engedéllyel rendelkezik.

11. § (1) Ha a használati jog - átruházásának esetét kivéve - a szerződésben meghatározott idő eltelte előtt szűnik meg, a használóval, illetőleg az örökösével el kell számolni.

(2) Ha a használati jog a szerződésben meghatározott idő eltelte miatt szűnik meg, ugyanarra az ingatlanra vonatkozó új szerződés megkötésénél az azonos szerződési feltételeket vállalók közül a külföldön állandó lakóhellyel rendelkező korábbi használót előnyben kell részesíteni.

12. § (1) A használati jog megszűnése esetén a volt használó a tulajdonában álló dolgokat az ingatlan állagának sérelme nélkül, az eredeti állapot helyreállításával elviheti.

(2) A használati jog megszűnése esetén a használó részére a használatba adó hozzájárulásával végzett, az ingatlan értékét növelő munkák ellenértékét - a hozzájárulás megadásakor meghatározott mértékben és feltételekkel - meg kell téríteni.

13. § (1) A használati jog fennállását nem érinti, ha a használó letelepül vagy hazatér.

(2) Ha a használó letelepedését vagy hazatérését követően a használati jog a szerződésben meghatározott idő eltelte miatt szűnik meg, ugyanannak az ingatlannak a használatára vonatkozóan - az azonos szerződési feltételeket vállalók közül - kérésére a korábbi használóval kell megkötni a szerződést. Ez a rendelkezés nem vonatkozik arra az esetre, ha a korábbi használó a külön jogszabályok szerint az ingatlan tulajdonát nem szerezhetné meg.

(3) A korábbi használó letelepedését vagy hazatérését követően az ingatlant megvásárolhatja, kivéve ha az épületben több lakás vagy üdülőegység van.

14. § E törvényerejű rendelet alapján kötött jogügyletekre a tervszerű devizagazdálkodásról szóló jogszabályokat, valamint az e jogszabályban nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyv rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

15. § Ez a törvényerejű rendelet 1987. július 1-jén lép hatályba.

Losonczi Pál s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Katona Imre s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára