52/1987. (X. 15.) MT rendelet
a Foglalkoztatási Alap létrehozásáról és a foglalkoztatáspolitikai célú korengedményes nyugdíjazásról
I.
1. §
(1) A Minisztertanács 1988. január 1. napjával az állami költségvetésből fedezett Foglalkoztatási Alapot hoz létre. A Foglalkoztatási Alaphoz hozzájárulás teljesíthető.
(2) A Foglalkoztatási Alapot terheli, illetve abból meg kell téríteni:
a) az átképzési támogatást,
b) az elhelyezkedési támogatást,
c) a meghosszabbított felmondási időre a dolgozót megillető átlagkeresetet,
d) a munkaviszonyban nem állók átképző tanfolyamainak költségeit.
(3) A Foglalkoztatási Alap terhére meg lehet téríteni:
a) a közhasznú foglalkoztatás költségeit,
b) a foglalkoztatáspolitikai célú korengedményes nyugdíjazás többletköltségét,
c) az egyes munkahelyteremtő beruházások támogatását,
d) egyéb, az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnöke rendelkezésében meghatározott támogatásokat.
2. §
(1) A Foglalkoztatási Alap felhasználásáról - a külön jogszabályoknak megfelelően - az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnöke dönt.
(2) A Foglalkoztatási Alap felhasználása főbb arányainak éves tervét, a támogatási célok közötti évközi jelentősebb átcsoportosításokat a Bér- és Munkaügyi Tanács előzetesen véleményezi.
(3) A munkahelyteremtő beruházások támogatására pályázati rendszer keretében kerül sor. A támogatás feltételeit az Országos Tervhivatal, a Pénzügyminisztérium, az érdekelt minisztérium (országos hatáskörű szerv), a Minisztertanács Tanácsi Hivatala, a Szakszervezetek Országos Tanácsa és az országos érdekképviseleti szervek bevonásával kell meghatározni. A pályázatokat bizottság bírálja el.
II.
3. §
A munkáltató - ideértve a dolgozót szövetkezeti tagsági viszony keretében foglalkoztató szövetkezetet is - felszámolása, illetőleg más módon való megszűnése, továbbá átszervezés esetén az öregségi nyugdíjkorhatárnál (ideértve a korkedvezményes életkort is) legfeljebb öt évvel alacsonyabb életkorú dolgozó foglalkoztatáspolitikai célú korengedményes nyugdíjazását (a továbbiakban: korengedményes nyugdíjazás) engedélyezheti a munkáltató telephelye szerint illetékes megyei (fővárosi) tanács elnöke.
4. §
(1) A korengedményes nyugdíjazást a munkáltató - az érintett dolgozó hozzájárulásával és a szakszervezet munkahelyi szervével, szövetkezetek esetén az illetékes szövetkezeti szervvel egyetértésben - kezdeményezheti, ha a dolgozó megfelelő elhelyezése nem biztosítható és a dolgozó nő legalább 25 évi, illetőleg férfi legalább 35 évi szolgálati idővel és az adott munkáltatónál legalább öt évi munkaviszonnyal (szövetkezeti tagsági viszonnyal, bedolgozói jogviszonnyal) rendelkezik. A szolgálati időt az illetékes társadalombiztosítási igazgatási szerv előzetesen igazolja.
(2) A korengedményes nyugdíjazás csak akkor engedélyezhető, ha
a) a munkáltató vállalja, hogy az öregségi nyugdíjkorhatár eléréséig a megállapított nyugdíj összegét az illetékes társadalombiztosítási igazgatási szervhez évente előre befizeti, vagy
b) az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnöke a korengedményes nyugdíjazás engedélyezéséhez hozzájárul és az a) pontban meghatározott összeget a Foglalkoztatási Alap terhére átvállalja.
(3) Az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnöke a korengedményes nyugdíj összegét a Foglalkoztatási Alap terhére a munkáltató felszámolása esetén, egyedi felülvizsgálat alapján vállalhatja át.
(4) A vállalt nyugdíj-összeget a gazdálkodó szervezetnek költségei, a költségvetési szervnek megtakarításai terhére kell elszámolni.
(5) Ha a dolgozó nyugdíjjogosultsága a korengedmény időtartama alatt megszűnik, akkor az előre befizetett nyugdíjösszeg arányos részét a társadalombiztosítási szerv visszafizeti.
5. §
A korengedményes nyugdíj megállapítására és folyósítására a társadalombiztosítási jogszabályok rendelkezései irányadók.
III.
6. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, a Foglalkoztatási Alapra vonatkozó rendelkezéseit 1988. január 1-jétől kell alkalmazni.
Dr. Csehák Judit s. k.,
a Minisztertanács elnökhelyettese