Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

84/1987. (XII. 27.) PM rendelet

a külföldre utazás pénzügyi feltételéről és a magáncélú utazási valutaellátásról

A külföldre utazás pénzügyi feltételéről szóló 79/1987. (XII. 23.) MT rendelet 3. §-ában kapott felhatalmazás alapján az alábbiakat rendelem:

A magyar állampolgár külföldre utazásának pénzügyi feltétele

1. §

(1) Ha e jogszabály másként nem rendelkezik, a 79/1987. (XII. 23.) MT rendelet 2. §-a alapján a magánútlevéllel vagy szolgálati útlevéllel külföldre utazó magyar állampolgár az országhatár átlépéséhez 3000 - forint összegű, hivatalos eredetű külföldi fizetőeszközzel köteles rendelkezni.

(2) A (1) bekezdésben említett, a külföldre utazás (a továbbiakban: kiutazás) szempontjából hivatalos eredetű

a) a magáncélú utazási valutaellátás keretében megvásárolt,

b) a devizaszámláról, c) az utazási számláról,

d) a külön utazási számláról felvett, valamint

e) az ideiglenes külföldi kiküldetést teljesítő dolgozók költségtérítéseiről szóló jogszabály* alapján kapott

külföldi fizetőeszköz.

(3) A kiutazás szempontjából hivatalos eredetű, az (1) bekezdésben meghatározott 3000,- forint értékű külföldi fizetőeszközként - a (2) bekezdés a)-d) pontjában említettek közül - több jogcímen birtokban levő fizetőeszközt is figyelembe lehet venni.

(4) Ha e jogszabály másként nem rendelkezik, konvertibilis elszámolású országba történő kiutazás esetén hivatalos eredetűnek csak konvertibilis elszámolású fizetőeszköz tekinthető.

2. §

(1) Nem kell rendelkeznie az 1. §-ban említett összegű, hivatalos eredetű külföldi fizetőeszközzel annak a magyar állampolgárnak, aki

a) rubel elszámolású országba utazik ki - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel,

b) a kiutazás évében még nem tölti be a 14. életévét,

c) utazási iroda által szervezett társasutazás keretében utazik ki és ezt részvételi jeggyel igazolja,

d) szolgálati útlevéllel utazik ki külföldre,

e) szolgálati célból magánútlevéllel utazik ki, ha az ideiglenes külföldi kiküldetést teljesítő dolgozók költségtérítéseiről szóló jogszabály alapján szolgálati célú valutaellátásban részesült és ez a valutakiviteli engedélyből kitűnik, vagy ha a határátlépéskor felmutatja a kiutazást elrendelő, vagy ahhoz hozzájáruló illetékes szerv igazolását arról, hogy a külföldi tartózkodás pénzügyi feltétele biztosított,

f) külföldön magyar hatósági engedéllyel munkát vállal** vagy ösztöndíjasként tartózkodik***, tanulmányokat folytat vagy tartós külföldi szolgálatot teljesít****, feltéve, hogy a határátlépéskor felmutatja a kiutazást engedélyező vagy elrendelő illetékes szerv igazolását a külföldön tartózkodás jogcíméről,

g) az f) pontban meghatározott személyek háztartásában, külföldön élő házastársa vagy 14 éven felüli gyermeke feltéve, hogy az ott említett igazolást a határátlépéskor felmutatja.

(2) A Jugoszlávián keresztül Bulgáriába utazó magyar állampolgárnak az 1. §-ban említett összegű, hivatalos eredetű konvertibilis elszámolású fizetőeszközzel vagy bolgár levával kell rendelkeznie.

3. §

Ha a magyar állampolgár utazási valutaellátásának legkisebb összegét nemzetközi megállapodás***** írja elő, a határátlépéskor ilyen összegű külföldi fizetőeszközzel köteles rendelkezni.

A belföldiek utazási valutaellátása

4. §

A külföldre utazó belföldi (a továbbiakban: kiutazó) érvényes magánútlevél bemutatása mellett e jogszabály rendelkezései szerint külföldi tartózkodása során felmerülő kiadásainak fedezésére, valamint - a gépjárművel kiutazó -gépjármű üzemanyagköltségre külföldi fizetőeszközt, illetőleg - a nem gépjárművel kiutazó - menetjegyet vásárolhat.

Utazási valutaellátás a rubel elszámolású országokba

5. §

(1) A kiutazó a rubel elszámolású országok fizetőeszközeit - mind külföldi tartózkodása során felmerülő kiadásainak fedezésére, mind gépjármű üzemanyagköltségre - korlátozás nélkül vásárolhatja meg.

(2) A kiutazó menetjegyét (vasúti, autóbusz, repülő, hajó) forintfizetés ellenében vásárolhatja meg a magyar és a rubel elszámolású országok közlekedési vállalatai által üzemeltetett közlekedési eszközökre.

Utazási valutaellátás a konvertibilis elszámolású országokba

A turistaellátmány

6. §

(1) A 14. életévét betöltött kiutazó konvertibilis elszámolású fizetőeszközt külföldi tartózkodása során felmerülő kiadásainak fedezésére három naptári évi időszakra a pénzügyminiszter által megállapított összegben (a továbbiakban: turistaellátmány) vásárolhat. A kiutazó turistaellátmánya terhére más személy külföldi fizetőeszközt nem vásárolhat.

(2) A kiutazó a turistaellátmányt a három naptári éven belül több részletben is igénybe veheti. A három naptári évi időszakra megállapított és fel nem használt összeggel a következő időszakra megállapított turistaellátmány összege nem növelhető.

(3) A turistaellátmány terhére megvásárolt külföldi fizetőeszköz forintellenértékének 3000,- forinton felüli, külföldön fel nem használt részével a valutaeladásra felhatalmazott szerv növeli az arra az időszakra megállapított turistaellátmány összegét, melynek terhére a vásárlás történt.

Ez a jog a kiutazót akkor illeti meg, ha a külföldi fizetőeszközt az országba történt visszatéréstől számított 8 napon belül a valutaeladásra felhatalmazott szervnél vételre felajánlja (visszafizeti) és a kiviteli engedélyt, valamint a valutalapot (13. §) bemutatja.

(4) A turistaellátmány terhére megvásárolt, de az utazás elmaradása miatt a kiviteli engedély lejártától számított 8 napon belül a valutaeladásra felhatalmazott szervnél vételre felajánlott (visszafizetett) külföldi fizetőeszköz forintellenértékével a valutaeladásra felhatalmazott szerv a kiviteli engedély és a valutalap (13. §) bemutatása esetén növeli az arra az időszakra megállapított turistaellátmány maradványösszegét, amelynek terhére a vásárlás történt.

(5) A 14. életévét be nem töltött kiutazó részére konvertibilis elszámolású fizetőeszköz külföldi tartózkodása során felmerülő kiadásainak fedezésére egy naptári évre a pénzügyminiszter által megállapított összegben vásárolható. Ez az összeg másra nem ruházható át, csak naptári évenként és egy alkalommal vehető igénybe.

(6) A Jugoszlávián keresztül Bulgáriába kiutazók, ha az 1. §-ban említett összegű bolgár levát vásárolnak, jogosultak - utazásonként, turistaellátmányuk terhelése nélkül - a pénzügyminiszter által megállapított összegben jugoszláv dinár vásárlására is.

(7) A magyar-jugoszláv kishatárforgalomban érvényes határátlépési engedély alapján kiutazók - utazásonként, turistaellátmányuk terhelése nélkül - a pénzügyminiszter által megállapított összegben jugoszláv dinárt vásárolhatnak.

A közlekedési költségkeret

7. §

(1) A turistaellátmánnyal történő kiutazáshoz a pénzügyminiszter a konvertibilis elszámolású közlekedési költségekre három naptári évi időszakra közlekedési költségkeretet állapít meg. A kiutazó költségkeretének terhére más személy külföldi fizetőeszközt, menetjegyet nem vásárolhat.

(2) A közlekedési költségkeret terhére menetjegy (vasúti, autóbusz, repülő, hajó) illetőleg -a pénzügyminiszter által megállapított összegben - gépjármű üzemanyagköltségre külföldi fizetőeszköz forintért megvásárolható.

(3) A közlekedési költségkeret terhére - összeghatárán belül - a kiutazó számára menetjegy, illetőleg külföldi fizetőeszköz több alkalommal is kiszolgáltatható. A közlekedési költségkeret fel nem használt összegével a következő időszakra megállapított közlekedési költségkeret nem növelhető.

(4) A közlekedési költségkeret terhére menetjegy, illetőleg gépjármű üzemanyagköltségre külföldi fizetőeszköz csak akkor szolgáltatható ki, ha a kiutazó a kiutazáshoz az 1. § (1) bekezdésében meghatározott összegű külföldi fizetőeszközt turistaellátmánya terhére vásárolta meg.

(5) Ha a kiutazó olyan menetjegyet kíván vásárolni, amelynek összegével a közlekedési költségkeret maradványösszegét túllépné, a menetjegy árának a közlekedési költségkeretet meghaladó részét a 12. § szerint kell kiegyenlítenie.

(6) A fel nem használt és visszaváltott menetjegy értékével a menetjegyet visszaváltó szerv - a valutalap bemutatása esetén (13. §) - növeli az arra az időszakra megállapított közlekedési költségkeret maradványösszegét, amelynek terhére a menetjegyet kiszolgáltatták.

(7) A közlekedési költségkeret terhére gépjármű üzemanyagköltségre megvásárolt, de külföldön fel nem használt és

a) az országba történt visszatéréstől, illetve

b) az utazás elmaradása esetén a kiviteli engedély lejáratától

számított 8 napon belül vételre felajánlott (visszafizetett) külföldi fizetőeszköz forintellenértékével a valutaeladásra felhatalmazott szerv - a kiviteli engedély és a valutalap (13. §) bemutatása esetén - növeli az arra az időszakra megállapított, gépjármű üzemanyagköltség címén igénybe vehető közlekedési költségkeret maradványösszegét, amelynek terhére a vásárlás történt.

8. §

(1) A kiutazó részére három naptári évenként egy alkalommal - forintfizetés ellenében - a közlekedési költségkeret terhére kiszolgáltatható

a) európai utazáshoz szükséges másodosztályú gyorsvonati menetjegy abban az esetben is, ha a menetjegy konvertibilis elszámolású szakaszának forintellenértéke a közlekedési költségkeretet önmagában meghaladja,

b) Európán kívüli célországba és vissza történő utazáshoz turistaosztályon légi menetjegy,

feltéve, hogy a kiutazó a közlekedési költségkeret terhére a menetjegyvásárlást megelőzően más, a közlekedési költségkeretet terhelő menetjegyet, vagy gépjármű üzemanyagköltség címén konvertibilis elszámolású külföldi fizetőeszközt nem vásárolt.

(2) Ha a kiutazó az (1) bekezdés alapján menetjegyet vett igénybe, részére az adott három naptári évi időszak fennmaradó részében más, a közlekedési költségkeretet terhelő menetjegy vagy gépjármű üzemanyagköltség címén konvertibilis elszámolású külföldi fizetőeszköz nem szolgáltatható ki.

9. §

A 14. életévét be nem töltött kiutazó gyermek részére olyan menetjegy, amely az általános szabályok szerint a turistaellátmánnyal történő kiutazáshoz megállapított közlekedési költségkeret terhére szolgáltatható ki, csak abban az esetben adható ki, ha a menetjegy a gyermekkel együttutazó szülő közlekedési költségkeretét terhelő menetjegyével egyidejűleg kerül eladásra, a szülő menetjegyével azonos közlekedési eszközre és útszakaszra. A gyermek részére a menetjegy a szülő közlekedési költségkeretének terhelése nélkül adható ki.

Menetjegyvásárlás a közlekedési költségkeret terhelése nélkül

10. §

(1) A kiutazó részére turistaellátmányának igénybevétele, illetőleg közlekedési költségkeretének terhelése nélkül forintfizetés ellenében szolgáltatható ki

a) a vasúti menetjegy a rubel elszámolású szakaszra,

b) a bulgáriai érkezési pontig és vissza váltott vasúti menetjegy a jugoszláviai útszakaszra,

c) magyarországi kiindulási vagy érkezési pontú szakaszra a vasúti ülőhelyjegy,

d) a magyar közlekedési vállalat és a rubel elszámolású országok vállalatai által üzemeltetett kocsikra a hálókocsi- és fekvőhelyjegyek,

e) a magyar közlekedési vállalat által üzemeltetett menetrendszerű autóbuszjáratra és menetrendszerű hajójáratra menetjegy,

f) a rubel elszámolású országok vállalatai által üzemeltetett tengeri hajójáratokra menetjegy,

g) a magyar közlekedési vállalat által üzemeltetett repülőjáratra légimenetjegy,

h) a külföldi országok légitársaságai által Budapestről és Budapestre a két ország között közvetlenül üzemelő európai és egyéb, a magyar közlekedési vállalat járataival párhuzamosan vagy közös elszámolásban üzemeltetett változatlan járatszámú repülőjáratra légimenetjegy.

(2) A rubel elszámolású országok vállalatai által üzemeltetett járatokra e § alapján a közlekedési költségkeret terhelése nélkül forintfizetés ellenében csak akkor szolgáltatható ki menetjegy, ha a menetjegyek értéke a nemzetközi elszámolásban a nem kereskedelmi fizetések keretében, vagy transzferábilis, illetve klíringrubelben kerül kiegyenlítésre.

11. §

A közlekedési költségkeret terhelése nélkül forintfizetés ellenében kiszolgáltatott menetjegyek külön szolgáltatások (pl. idegenforgalmi szolgáltatások) értékét nem tartalmazhatják.

12. §

A 7-10. §-okban nem említett esetekben a kiutazó menetjegyet csak konvertibilis elszámolású fizetőeszközért vásárolhat.

A valutalap

13. §

(1) A turistaellátmány és a közlekedési költségkeret terhére megvásárolt külföldi fizetőeszköz, illetőleg menetjegy összegéről a valutaeladásra felhatalmazott, illetőleg a menetjegyet kiszolgáltató szervek nyilvántartást vezetnek az erre a célra rendszeresített valutalapon.

(2) A valutaeladásra felhatalmazott szervek a 6. § (5) bekezdése és a 14. § (2) bekezdése alapján a belföldi által megvásárolt külföldi fizetőeszköz összegét is feltüntetik a valutalapon.

(3) A valutalapot - érvényes magánútlevél bemutatása mellett - a valutaeladásra felhatalmazott szervek adják ki, a valutalap számát és kiadásának időpontját a kiutazó útlevelébe bejegyzik.

(4) A valutalapra bejegyzéseket - a kiutazó lakcímének kivételével - csak az (1) bekezdésben említett szervek tehetnek.

(5) A valutalap a valutakiviteli engedélyt nem helyettesíti.

(6) Ha a valutalap valamely nyilvántartási táblázata betelik, a valutalapot a valutaeladásra felhatalmazott szervek - a betelt valutalap egyidejű bevonása mellett - kicserélik. A (3) bekezdésben foglaltakat megfelelően alkalmazni kell.

(7) Az elveszett valutalap pótlását a 6. § (1) bekezdésében említett három naptári évi időszak alatt egy alkalommal lehet kérni a Magyar Nemzeti Banktól (a továbbiakban: MNB), amely a kérelemről devizahatósági eljárásban határoz. Az MNB az általa kiadott valutalapon feltünteti az (1)-(2) bekezdés alapján az elveszett valutalapra bejegyzett adatokat Ha a kiszolgáltatott külföldi fizetőeszköz, illetőleg menetjegyek összege megnyugtatóan nem tisztázható, az MNB jogosult a turistaellátmány és a közlekedési költségkeret három évre megállapított összegét a három naptári évi időszak eltelt részére - a kérelem benyújtásának évét is beleértve - három egyenlő részre osztva, arányosan igénybevettnek tekinteni. Ez a rendelkezés a 6. § (5) bekezdése és a 14. § (2) bekezdése szerinti valutaellátás esetében arra a külföldi fizetőeszközre vonatkozik, amelyet a kérelem benyújtásának évében lehetett volna igénybe venni.

Átmeneti és záró rendelkezések

14. §

(1) Nem jogosult a 6. § (1) bekezdése szerinti turistaellátmányra 1988-ban az a belföldi, aki 1986-ban vagy 1987-ben, 1989-ben pedig az a belföldi, aki 1987-ben egyéni turista utazási valutaellátásban részesült.

(2) Az (1) bekezdésben említett belföldi 1983-ban és 1989-ben konvertibilis elszámolású fizetőeszközt külföldi tartózkodása során felmerülő kiadásainak fedezésére a pénzügyminiszter által egy naptári évre meghatározott összegben vásárolhat meg. Ez az összeg másra nem ruházható át, csak az adott naptári évben és egy alkalommal vehető igénybe.

15. §

Utazási iroda által szervezett társasutazás keretében kiutazó a társasutazás meghirdetett feltételei szerint részesülhet költőpénz címén valutaellátásban.

16. §

E jogszabály alkalmazásában

a) belföldi a devizajogszabályok értelmében belföldinek tekintendő természetes személy,

b) a kiutazóra a 14. életévüket betöltöttekre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni abban az évben, amelyikben a 14. életévét betölti,

c) rubel elszámolású ország: Albánia, Bulgária, Csehszlovákia, Kambodzsa, Koreai Népi Demokratikus Köztársaság, Kuba, Laosz. Lengyelország, Mongólia, Német Demokratikus Köztársaság, Románia, Szovjetunió és Vietnam,

d) konvertibilis elszámolású ország a c) pontban nem említett ország,

e) konvertibilis elszámolású fizetőeszköz: az MNB által a Magyar Hírlapban közzétett, valamint a valutaeladásra felhatalmazott szervek hivatali helyiségeiben "Valuta (bankjegy és csekk) árfolyamok" cím alatt kifüggesztés útján közzétett külföldi fizetőeszköz,

f) gépjármű: a személygépkocsi, az autóbusz, a motorkerékpár és a motorcsónak,

g) a turistaellátmány és a közlekedési költségkeret három naptári évi időszakra történő megállapításánál a három naptári év annak a naptári évnek január 1. napján kezdődik, amelyben a kiutazó turistaellátmánya (6. §) terhére első alkalommal külföldi fizetőeszközt vásárolt.

17. §

A turistaellátmány (6. § (1) bekezdése), a 14. életévét be nem töltött kiutazó utazási valutaellátása [6. § (5) bekezdése], a Jugoszlávián át Bulgáriába és a magyar-jugoszláv kishatárforgalomban kiutazók által megvásárolható jugoszláv dínár [6. § (6)-(7) bekezdése], a közlekedési költségkeret [7. § (1) bekezdése], a közlekedési költségkeretből gépjármű üzemanyagköltségre kiszolgáltatható külföldi fizetőeszköz [7. § (2) bekezdése], valamint az 1988-ban és 1989-ben turistaellátmányra nem jogosult belföldi valutaellátása [14. § (2) bekezdése] összeget a pénzügyminiszter az országos napilapokban, valamint a valutaeladásra felhatalmazott szervek hivatali helyiségeiben való kifüggesztés útján teszi közzé.

18. §

Ez a rendelet 1988. január 1. napján lép hatályba.

Dr. Villányi Miklós s. k.,

pénzügyminiszter

Tartalomjegyzék