8/1987. (XII. 24.) IpM-EüM-BkM együttes rendelet
a látszerész ipar tevékenységi köréről
Az országos Munkavédelmi Főfelügyelőség, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsa, valamint a Kisiparosok Országos Szervezete elnökével egyetértésben a következőket rendeljük.
1. §
A rendelet hatálya a látszerész és optometrista-látszerész ipari tevékenységet folytató jogi személyekre és magánszemélyekre - ideértve ezek jogi személyiséggel nem rendelkező társaságait is - terjed ki.
2. §
(1) A látszerész ipar tevékenységi körébe tartozik:
a) orvosi rendelvény alapján látásjavító eszköz (szemüveg, kontaktlencse, műszemlencse stb.), valamint tartalék látásjavító eszköz elkészítése az eszköz fénytörő értékének megváltoztatása nélkül;
b) szemüvegtörés esetén - orvosi rendelvény nélkül - a korábbival azonos fénytörő értékű szemüveg elkészítése;
c) látásjavító eszközök javítása, alkatrészeinek és tartozékainak árusítása;
d) mikroszkópok, látcsövek, nagyítók, légsúlymérők, nedvességmérők, hőmérők, fajsúlymérők, iránytűk, látszerészeti optikai műszerek és védőszemüvegek* előállítása, árusítása és javítása.
(2) A látszerész az orvosi rendelvényen észlelt hiányosság vagy ellentmondás esetén köteles -útbaigazításért - haladéktalanul a rendelvényt kiállító orvoshoz fordulni.
3. §
Látásjavító eszközt házalás útján, utcán, vásárokon és piacokon árusítani, továbbá használt szemüveget vásárolni, valamint használt szemüveget javítás után forgalomba hozni tilos.
4. §
(1) Az érettségi bizonyítvánnyal és 2 éves szakmai gyakorlattal rendelkező látszerész felsőfokú tanfolyami továbbképzés keretében optometrista-látszerész képesítést szerezhet.
(2) A tanfolyam szervezésére a Belkereskedelmi Továbbképző Intézet jogosult.
(3) A tanfolyam tananyagát, működési és vizsgaszabályzatát a belkereskedelmi miniszter az egészségügyi miniszter egyetértésével állapítja meg.
5. §
(1) Az optometrista-látszerész, illetőleg az optometrista-látszerészt foglalkoztató jogi személy a tevékenységi helye szerint illetékes helyi tanács egészségügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének engedélye alapján:
a) a látóképességgel összefüggő szemvizsgálatokat végezhet, kizárólag 14 éven felüli személyeknél,
b) a szemvizsgálat alapján orvosi rendelvény nélkül készíthet és árusíthat szemüveget és optikai eszközöket.
(2) A szemvizsgálat során észlelt bármely betegség vagy annak gyanúja esetén, különösen, ha: a beteg szemén vagy szemkörnyékén levő elváltozásokból (beleértve a szemfenéki elváltozásokat is) nyilvánvaló, hogy panasza nem fénytörési hibára vezethető vissza; a vizsgálat idején a normálisnál magasabb szemnyomás gyanúja merül fel; a korrigálással a szemenként mind távolra, mind közelre 0.8-as látásélesség nem érhető el; a fénytörési eltérés értéke a 10,0 D-t eléri vagy meghaladja; a beteg egyszemnéző, kancsal vagy rendszeres szemorvosi kezelés alatt áll - az optometrista-látszerész orvosi rendelvény nélkül szemüveget nem készíthet. Köteles az általa vizsgált személyt szemorvoshoz (a személy lakóhelye szerint illetékes szemészeti járóbeteg szakrendelésre) irányítani, és az észlelt rendellenességet a forgalmi naplóban rögzíteni.
6. §
Az optometrista-látszerész a látóképességgel összefüggő szemvizsgálatokat - az egészségügyről szóló külön jogszabályok alapján - az állami egészségügyi szolgálat keretében is végezheti.
7. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a látszerész ipar tevékenységéről szóló 1/1967. (I. 15.) Kip. M. rendelet hatályát veszti.
(2) Aki e rendelet hatálybalépésekor 15 éves optikusi gyakorlattal rendelkezik, a rendelet hatálybalépésétől számított 1 éven belül akkor is jelentkezhet optometrista-látszerész tanfolyamra, ha érettségi bizonyítvánnyal nem rendelkezik.
Dr. Kapolyi László s. k.,
ipari miniszter
Dr. Medve László s. k.,
egészségügyi miniszter
Dr. Juhár Zoltán s. k.,
belkereskedelmi miniszter