10/1988. (VIII. 16.) SZEM rendelet

a magyar állampolgárok külföldi gyógykezelésével kapcsolatos egyes kérdésekről

Az egyes egészségügyi szolgáltatások térítési díjáról szóló 61/1987. (XI. 29.) MT rendelet 4. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

(1) A külföldön történő gyógykezelést a magyar állampolgár (kiskorú beteg esetén a törvényes képviselő) szakorvosi javaslattal vagy a beteg kezelőorvosa a szakmailag illetékes országos intézet főigazgatójánál (igazgatójánál) kezdeményezheti.

(2) A külföldön történő gyógykezelés indokoltságát a szakmailag illetékes országos intézetekben létrehozott bizottság (a továbbiakban: szakmai bizottság) állapítja meg. A külföldi gyógykezelés akkor indokolt, ha a betegség gyógykezelése a hazai betegellátás intézményeiben vagy külföldi szakember meghívásos közreműködésével nem biztosítható, külföldi intézményben azonban a hazainál nagyobb eséllyel végezhető sikeresen.

2. §

(1) A szakmai bizottság a beteg vizsgálata és az 1. §-ban említett körülmények mérlegelése alapján állapítja meg a külföldi gyógykezelés indokoltságát. Ha az állampolgár (törvényes képviselő) a szakmai bizottság döntését sérelmesnek tartja, ügyének felülvizsgálatát az Egészségügyi Tudományos Tanácstól* kérheti.[1]

(2) A szakmai bizottság a külföldi kezelés indokoltsága esetén javaslatot tesz a külföldi gyógyintézetre is. Az országos intézet a fogadókészség tisztázása során tájékozódik a felvétel időpontjáról, a gyógykezelés várható időtartamáról és a költségekről.

(3) A külföldi gyógykezeléshez szükséges orvosi javaslatot a rendelet melléklete szerinti minta alapján kell elkészíteni.

3. §

Az országos intézet a külföldi gyógykezelésre történő orvosi javaslatot, valamint a fogadókészségről szóló nyilatkozatot továbbítja az Országos Gyógyhelyi és Gyógyfürdőügyi Főigazgatósághoz (a továbbiakban: OGYFI), amely a dokumentumok alapján ellátja a beteg kiutazásával kapcsolatos szervezési feladatokat.

4. §

(1) Ha a külföldi gyógykezelés egészségügyi vagy szociálpolitikai egyezmény alapján térítésmentes, az OGYFI a fogadó-nyilatkozat szerinti időpontra megszervezi a beteg kiutazását az adott egyezmény előírásai szerint.

(2) Ha a külföldi gyógykezelésre nem egyezmény alapján kerül sor, és a külföldi kezelés költségének kifizetését forintban a beteg (hozzátartozója) írásbeli nyilatkozatban vállalja vagy a külföldi gyógyintézet nyilatkozata szerint a gyógykezelés térítésmentes vagy külföldi személy, szervezet a költségeket külföldi valutában átvállalja, az OGYFI megszervezi a beteg kiutazását.

(3) Ha a beteg, illetőleg hozzátartozója a kezelés költségét - részben vagy egészben - nem tudja vállalni, az OGYFI a kiutazást csak abban az esetben szervezheti meg, ha az Országos Társadalombiztosítási Főigazgatóság (a továbbiakban: Főigazgatóság) e célra elkülönített előirányzatból (a továbbiakban: célelőirányzat) a gyógykezeléshez szükséges összeget biztosítja.

5. §

(1) Az OGYFI a betegek kiutazásának megszervezése során - a szanatóriumi gyógykezelések kivételével - gondoskodik a menetjegyek megszerzéséről, illetve - szükség esetén - mentőszállítás biztosításáról, továbbá - a mellékletben foglalt adatok közlése mellett - javaslatot tesz a Magyar Nemzeti Banknak a szükséges külföldi valuta kiutalására. A betegek a valuta felvétele céljából közvetlenül a Magyar Nemzeti Bankhoz fordulhatnak, de - megbízásukból - az OGYFI is gondoskodhat a valuta kiutalásáról.

(2) A beteg, valamint szakmailag indokolt esetben a kísérő útiköltségét - az engedélyezett közlekedési eszköz igénybevétele esetén - a lakóhely szerint illetékes társadalombiztosítási igazgatóság megtéríti. Saját közlekedési eszköz igénybevétele esetén a gyorsvonat II. osztály költséget lehet megtéríteni.

6. §

(1) A Főigazgatóság a szakmai bizottság által javasolt külföldön történő gyógykezelés forintfedezetének biztosítására, illetve kiegészítésére célelőirányzatot különít el.

(2) A célelőirányzat forrását a Főigazgatóság költségvetésében a 232-90202-0141 számú számlán elkülönített összeg képezi.

(3) Magánszemélyek és jogi személyek befizetéseikkel hozzájárulhatnak a célelőirányzat összegéhez. Ez közérdekű célú kötelezettségvállalásnak (Ptk. 593-596. §) minősül.

(4) A célelőirányzatból történő támogatás mértékéről a beteg kérelmére - szociális indokok figyelembevételével - az Országos Társadalombiztosítási Tanács által felkért bizottság dönt.

7. §

(1) A beteg (vagy törvényes képviselője) külföldi gyógykezelése után a rendelkezésre bocsátott devizaösszeggel a Magyar Nemzeti Banknál a hazatérését követő 8, a támogatásként kapott forintösszeggel a rendelkezésre bocsátott tájékoztató alapján az OGYFI-nál a hazatérést követő 14 napon belül köteles elszámolni.

(2) A külföldi gyógykezelésre javaslatot tevő országos intézet a hazatért beteget - a területileg és szakmailag illetékes intézmények bevonásával - gondozásba veszi.

8. §

(1) Ez a rendelet 1988. szeptember 1-jén lép hatályba; rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a magyar állampolgárok gyógykezelésével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 20/1982. (Eü. K. 19.) EüM utasítás a hatályát veszti.

Dr. Csehák Judit s. k.,

szociális és egészségügyi miniszter

Melléklet a 10/1988. (VIII. 16.) SZEM rendelethez

Lábjegyzetek:

[1] * Az Egészségügyi Tudományos Tanács címe: Budapest, Arany J. u. 6-8. 1361.

Tartalomjegyzék