Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

10/1988. (VIII. 16.) SZEM rendelet

a magyar állampolgárok külföldi gyógykezelésével kapcsolatos egyes kérdésekről

Az egyes egészségügyi szolgáltatások térítési díjáról szóló 61/1987. (XI. 29.) MT rendelet 4. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

(1) A külföldön történő gyógykezelést a magyar állampolgár (kiskorú beteg esetén a törvényes képviselő) szakorvosi javaslattal vagy a beteg kezelőorvosa a szakmailag illetékes országos intézet főigazgatójánál (igazgatójánál) kezdeményezheti.

(2) A külföldön történő gyógykezelés indokoltságát a szakmailag illetékes országos intézetekben létrehozott bizottság (a továbbiakban: szakmai bizottság) állapítja meg. A külföldi gyógykezelés akkor indokolt, ha a betegség gyógykezelése a hazai betegellátás intézményeiben vagy külföldi szakember meghívásos közreműködésével nem biztosítható, külföldi intézményben azonban a hazainál nagyobb eséllyel végezhető sikeresen.

2. §

(1) A szakmai bizottság a beteg vizsgálata és az 1. §-ban említett körülmények mérlegelése alapján állapítja meg a külföldi gyógykezelés indokoltságát. Ha az állampolgár (törvényes képviselő) a szakmai bizottság döntését sérelmesnek tartja, ügyének felülvizsgálatát az Egészségügyi Tudományos Tanácstól* kérheti.

(2) A szakmai bizottság a külföldi kezelés indokoltsága esetén javaslatot tesz a külföldi gyógyintézetre is. Az országos intézet a fogadókészség tisztázása során tájékozódik a felvétel időpontjáról, a gyógykezelés várható időtartamáról és a költségekről.

(3) A külföldi gyógykezeléshez szükséges orvosi javaslatot a rendelet melléklete szerinti minta alapján kell elkészíteni.

3. §

Az országos intézet a külföldi gyógykezelésre történő orvosi javaslatot, valamint a fogadókészségről szóló nyilatkozatot továbbítja az Országos Gyógyhelyi és Gyógyfürdőügyi Főigazgatósághoz (a továbbiakban: OGYFI), amely a dokumentumok alapján ellátja a beteg kiutazásával kapcsolatos szervezési feladatokat.

4. §

(1) Ha a külföldi gyógykezelés egészségügyi vagy szociálpolitikai egyezmény alapján térítésmentes, az OGYFI a fogadó-nyilatkozat szerinti időpontra megszervezi a beteg kiutazását az adott egyezmény előírásai szerint.

(2) Ha a külföldi gyógykezelésre nem egyezmény alapján kerül sor, és a külföldi kezelés költségének kifizetését forintban a beteg (hozzátartozója) írásbeli nyilatkozatban vállalja vagy a külföldi gyógyintézet nyilatkozata szerint a gyógykezelés térítésmentes vagy külföldi személy, szervezet a költségeket külföldi valutában átvállalja, az OGYFI megszervezi a beteg kiutazását.

(3) Ha a beteg, illetőleg hozzátartozója a kezelés költségét - részben vagy egészben - nem tudja vállalni, az OGYFI a kiutazást csak abban az esetben szervezheti meg, ha az Országos Társadalombiztosítási Főigazgatóság (a továbbiakban: Főigazgatóság) e célra elkülönített előirányzatból (a továbbiakban: célelőirányzat) a gyógykezeléshez szükséges összeget biztosítja.

5. §

(1) Az OGYFI a betegek kiutazásának megszervezése során - a szanatóriumi gyógykezelések kivételével - gondoskodik a menetjegyek megszerzéséről, illetve - szükség esetén - mentőszállítás biztosításáról, továbbá - a mellékletben foglalt adatok közlése mellett - javaslatot tesz a Magyar Nemzeti Banknak a szükséges külföldi valuta kiutalására. A betegek a valuta felvétele céljából közvetlenül a Magyar Nemzeti Bankhoz fordulhatnak, de - megbízásukból - az OGYFI is gondoskodhat a valuta kiutalásáról.

(2) A beteg, valamint szakmailag indokolt esetben a kísérő útiköltségét - az engedélyezett közlekedési eszköz igénybevétele esetén - a lakóhely szerint illetékes társadalombiztosítási igazgatóság megtéríti. Saját közlekedési eszköz igénybevétele esetén a gyorsvonat II. osztály költséget lehet megtéríteni.

6. §

(1) A Főigazgatóság a szakmai bizottság által javasolt külföldön történő gyógykezelés forintfedezetének biztosítására, illetve kiegészítésére célelőirányzatot különít el.

(2) A célelőirányzat forrását a Főigazgatóság költségvetésében a 232-90202-0141 számú számlán elkülönített összeg képezi.

(3) Magánszemélyek és jogi személyek befizetéseikkel hozzájárulhatnak a célelőirányzat összegéhez. Ez közérdekű célú kötelezettségvállalásnak (Ptk. 593-596. §) minősül.

(4) A célelőirányzatból történő támogatás mértékéről a beteg kérelmére - szociális indokok figyelembevételével - az Országos Társadalombiztosítási Tanács által felkért bizottság dönt.

7. §

(1) A beteg (vagy törvényes képviselője) külföldi gyógykezelése után a rendelkezésre bocsátott devizaösszeggel a Magyar Nemzeti Banknál a hazatérését követő 8, a támogatásként kapott forintösszeggel a rendelkezésre bocsátott tájékoztató alapján az OGYFI-nál a hazatérést követő 14 napon belül köteles elszámolni.

(2) A külföldi gyógykezelésre javaslatot tevő országos intézet a hazatért beteget - a területileg és szakmailag illetékes intézmények bevonásával - gondozásba veszi.

8. §

(1) Ez a rendelet 1988. szeptember 1-jén lép hatályba; rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a magyar állampolgárok gyógykezelésével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 20/1982. (Eü. K. 19.) EüM utasítás a hatályát veszti.

Dr. Csehák Judit s. k.,

szociális és egészségügyi miniszter

Melléklet a 10/1988. (VIII. 16.) SZEM rendelethez

Tartalomjegyzék