13/1988. (VI. 21.) MM rendelet
a felsőoktatás fejlesztési alapról szóló 46/1988. (VI. 21.) MT rendelet végrehajtásáról
A felsőoktatás fejlesztési alapról szóló 46/1988. (VI. 21.) MT rendelet 4. §-ában kapott felhatalmazás alapján - a felsőoktatási intézményeket irányító miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, továbbá a pénzügyminiszterrel, az Országos Tervhivatal elnökével, az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság elnökével, valamint a Magyar Tudományos Akadémia főtitkárával egyetértésben - a következőket rendelem:
1. §
(1) A felsőoktatás fejlesztési alap (a továbbiakban: alap) felhasználásával összefüggő döntések megalapozására működő felsőoktatás fejlesztési alap bizottság (a továbbiakban: bizottság) javaslatot tesz:
a) az alap felhasználásának konkrét célkitűzéseire;
b) a pályázati kiírásokra, illetve a konkrét megbízások téma- és pénzügyi keretterveire, a határidőkre, valamint a pályázat egyéb feltételeire;
c) az alapból támogatandó pályázatokra, azok támogatási kereteinek és ütemezésének meghatározására, ideértve az elérendő célokat és az elfogadott pályázat megvalósítását elősegítő egyéb feltételeket is.
(2) A bizottság
a) tájékozódik az elfogadott pályázatok megvalósításáról, értékeli azok eredményeit, részteljesítéseit, szükség esetén megfelelő intézkedésekre döntést kezdeményez a feltételek módosítását, esetleg a támogatás megszüntetését illetően;
b) átfogó elemzéseket készít az alap felhasználásáról, célkitűzéseinek megvalósításáról, az elért eredményekről, a vizsgálat alapján javasolja a célkitűzések felülvizsgálatát.
2. §
(1) A pályázatokat a bizottság elnöke hirdeti meg.
(2) Pályázatot felsőoktatási intézmények, illetve felsőoktatási intézmények és kutatóintézetek, felsőoktatási intézmények és gazdálkodó szervezetek közösen nyújthatnak be.
(3) A pályázat benyújtása pályázati űrlapon történik. A pályázatot a bizottság elnökének kell címezni és 5 példányban az alap titkárságához (a továbbiakban: titkárság) kell benyújtani.
3. §
(1) A pályázattal kapcsolatos döntésről a titkárság a pályázót és az adott intézmény irányítását ellátó minisztériumot, országos hatáskörű szervet (a továbbiakban együtt: irányító minisztérium) értesíti.
(2) A benyújtott és az elfogadott pályázatok jegyzékét a Művelődési Közlönyben és a Felsőoktatási Szemle című folyóiratban nyilvánosságra kell hozni.
4. §
(1) A pályázatokon elnyert és esetenkénti egyedi megbízásokra adott pénzeszközöket a kedvezményezett intézmény átvett pénzeszközként kezeli.
(2) Az intézmények az alapból biztosított pénzeszközökkel a rájuk vonatkozó gazdálkodási és jövedelemszabályozási rendszer keretében gazdálkodnak.
(3) Az (1) bekezdés szerinti pénzeszközöket a pályázatban megjelölt intézmény bankszámláján kell kezelni.
(4) A költségfinanszírozás keretében közvetlen és közvetett költségek finanszírozhatók. A közvetlen költség tartalmazza a résztvevők személyi költségeit, a felhasznált anyag-, fogyóeszköz és egyéb, a feladatot közvetlenül terhelő ráfordításokat.
(5) A pályázatok jóváhagyott költségterve alapján elkészített költségvetést, illetve a támogatás pénzügyi felhasználásáról a pályázatokban meghatározott feltételek változását a titkárság részére meg kell küldeni jóváhagyás céljából.
5. §
(1) A pályázatban tervezett feladat folyamatos előrehaladásáról, az időközben elért részeredményekről, a pályázó az elbírálás során meghatározott módon és időben köteles beszámolni.
(2) A feladatok részteljesítésekor és befejezésekor a szakmai eredményességet a bizottság elnöke értékeli, a pénzeszközök felhasználását a Művelődési Minisztérium az irányító minisztériumokkal és a Pénzügyminisztériummal együttműködve ellenőrzi. Ha a részteljesítések értékelésekor nem valószínűsíthető a pályázatban kiírt feladat eredményes befejezése, a bizottság javaslatot tehet az odaítélt támogatás visszavonására.
(3) A bizottság javaslatot dolgoz ki - a feladat befejezését megelőzően - a Pénzügyminisztérium és az illetékes irányító minisztériumok számára a működés további feltételeiről.
(4) A pályázati feltételeknek meg nem felelő teljesítés esetén a bizottság javaslatot tehet az irányító minisztériumnak a beszerzett állóeszközök átcsoportosítására, valamint a juttatott támogatás egy részének visszatérítésére.
(5) Az alapból megvalósított fejlesztések, feladatok eredményeiről készített beszámolókat a Felsőoktatási Szemlében nyilvánosságra kell hozni.
(6) A pénzügyi keretek nyilvántartása, a támogatás rendelkezésre bocsátása, a felhasználás figyelemmel kísérése, a tervezettől való eltérés esetén a szükséges intézkedések megtétele és az ezzel kapcsolatos nyilvántartás a Művelődési Minisztérium feladata.
6. §
(1) Az alap elkülönített pénzügyi kezeléséről és a szervezéssel összefüggő operatív feladatokról a titkárság gondoskodik. Az alap pénzeszközeit a Magyar Nemzeti Banknál a "felsőoktatás fejlesztési alap elszámolási számla, Budapest" elnevezésűi központi számlán kezelik. Az alap évvégi pénz- és devizamaradványa a következő évre átvihető.
(2) Az alap az elkülönített állami pénzalapok rendszerébe illeszkedik, a költségvetési rend szerint működő alapokra vonatkozó általános szabályok szerint.
(3) Ha az alapból nyújtott támogatások kedvezményezettjei költségvetési intézmények, a támogatásokat az intézményi gazdálkodási rendben átcsoportosított (átvett) pénzeszközökként kell elszámolni, az abból teljesített kiadásokat a kiadásnem jellegének megfelelően kell nyilvántartani.
(4) Az alapból támogatást kapott intézménynek - az éves költségvetési beszámoló keretében - pénzügyi jelentést kell készítenie, a feladat teljesítése után végelszámolást, illetve részteljesítés esetén részelszámolást kell adnia.
7. §
Az alap konkrét felhasználási céljainak és eredményeinek - a művelődési miniszter beszámolási kötelezettsége révén is - nyilvánosságot kell biztosítani.
8. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
Köpeczi Béla s. k.,
művelődési miniszter