Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

21/1988. (XII. 26.) SZEM rendelet

a gyógyszerek rendeléséről és kiadásáról

A gyógyszerek fogyasztói árának társadalombiztosítási támogatásáról szóló 85/1988. (XII. 15.) MT rendelet 4. §-ában kapott felhatalmazás alapján - a belügyminiszterrel, a honvédelmi miniszterrel, az igazságügyminiszterrel, a közlekedési miniszterrel, a mezőgazdasági- és élelmezésügyi miniszterrel, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

(1) Gyógyszert az állami egészségügy, a közlekedésegészségügy szolgálatának, a fegyveres erők és a fegyveres testületek egészségügyi szolgálatainak, a társadalombiztosítási szerveknek, a szakszervezeti szerveknek az a)-g) pontokban meghatározott orvosa és fogorvosa (a továbbiakban: orvos) rendelhet:

a) a gyógyító-megelőző intézmények, szolgálatok járó-beteg ellátást végző orvosai, valamint az intézményvezető által meghatározott munkahelyeken dolgozó orvosok,

b) a gyógyfürdőintézmények* orvosai,

c) a Szakszervezetek Országos Tanácsának, a szakszer-vezeteknek-az orvosai, a SZOT szanatóriumok és gyógyüdülők orvos-vezetői és az általuk kijelölt orvosok,

d) a társadalombiztosítási szervek orvosai,

e) az államigazgatási szervnél dolgozó és az egészségügyi intézményt vezető orvosok,

f) a szociális és egészségügyi miniszter által jogszabályban meghatározott vagy külön engedélyével feljogosított orvosok,

g) minden orvos sürgős szükség esetében.

(2) A fogorvosok gyógyszerrendeléssel kapcsolatos jogkörét külön jogszabály* határozza meg.

(3) Gyógyszert magángyakorlat folytatására engedéllyel rendelkező orvos magángyakorlata keretében rendelhet.

2. §

(1) Az orvos - a jogszabályban meghatározott eseteket kivéve - csak a hatályos Magyar Gyógyszerkönyvbe, a "Szabványos Vényminták Gyűjteményé"-be (Formulae Normales, a továbbiakban: FoNo), az "Útmutató a gyógyszerkészítmények rendelésére" című kiadvány és kiegészítéseibe (a továbbiakban: Útmutató) felvett, valamint a Szociális- és Egészségügyi Közlönyben közzétett belföldi forgalomba hozatalra engedélyezett belföldi és külföldi gyógyszereket (törzskönyvezett gyógyszerkészítményeket, gyógytápszereket, immunbiológiai készítményeket, gyógyszeranyagokat, drogokat, galenusi gyógyszerkészítményeket), kötözőszereket, rugalmas kötözőanyagokat, gyógy- és ásványvizeket (a továbbiakban együtt: gyógyszer) rendelhet. A rendelésnél a hatályos Magyar Gyógyszerkönyvben, a FoNo-ban és az Útmutatóban foglaltakat is figyelembe kell venni.

(2) A gyógyszerek rendelésének és kiadásának, valamint a vények kitöltésének részletes előírásait a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.

3. §

A járóbetegellátás keretében nem rendelhetők a kizárólag fekvőbeteg-gyógyintézeti (gondozóintézeti) felhasználásra engedélyezett - a 2. számú mellékletben felsorolt - gyógyszerek.

4. §

(1) Az orvos gyógyszert az e célra rendszeresített, illetve a (4) bekezdés szerinti vényűrlapon rendelhet. Egy vényen legfeljebb két gyógyszer rendelhető.

(2) A vényen az orvos köteles a beteg nevét, lakáscímét, életkorát és a rendelés kellét feltüntetni. Az orvosnak a vényt alá kell írni és bélyegzőjének lenyomatával - magánvény esetében névbélyegzőjével - ellátni. Sürgős szükség esetét kivéve nem szabad a gyógyszert olyan vényre kiadni, amelyet az orvos nem írt alá és nem látta el bélyegzőjének (névbélyegzőjének) lenyomatával.

(3) Ha az orvos a vényen nem tüntette fel a beteg nevét, lakáscímét, életkorát vagy a rendelés keltét, a hiányzó adatokat a gyógyszerész - amennyiben jogszabály másként nem rendelkezik - a gyógyszer kiadása előtt pótolhatja.

(4) Gyógyszert a magángyakorlat folytatására engedéllyel rendelkező orvos magángyakorlata keretében csak olyan magánorvosi vényen rendelhet, amelynek fejlécén nyomdai úton vagy bélyegzővel feltüntették az orvos nevét, rendelőjének címét, telefonszámát, valamint az orvosi magángyakorlatra jogosító engedély számát. Az 5. § (1) bekezdés szerinti gyógyszerrendelés esetén a térítésmen-tésséget az 1. számú mellékletben meghatározott módon kell feltüntetni.

(5) A beteg vagy a gyógyszert kiváltó személy a társadalombiztosítási támogatásban részesülő illetőleg külön jogszabályban meghatározott gyógyszer átvételét a vényen aláírásával igazolja.

(6) Sürgős szükség esetén el lehet tekinteni a vényűrlap és az orvosi bélyegző használatától. Ilyen esetben az orvos köteles a rendelvényt - nevének és lakáscímének olvasható feltüntetésén kívül - a sürgősségre utaló "cito", vagy "statim" jelzéssel ellátni.

5. §

(1) A gyógyszer térítésmentesen illeti meg:

a) a fekvőbeteg-gyógyintézetben ápolt beteget,

b) a járőbetegrendelés keretében kezelt beteget a helyszíni, illetve a lakáson történő ellátása során felhasznált vagy kiadott gyógyszerek,

c) az üzemi baleseti sérültet sérülése, valamint a kártalanításra igényt adó foglalkozási megbetegedés* esetén a beteget a gyógykezeléshez szükséges gyógyszerek tekintetében addig, amíg az üzemi balesetével, foglalkozás megbetegedésével összefügg,

d) a fegyveres erők, a fegyveres testületek és az állami tűzoltóság valamennyi tagját szolgálata során bekövetkezett sérülése, balesete vagy megbetegedése esetében,

e) a közgyógycllátásra* jogosultakat,

f) a gyógykezelésre kötelezett, a sorkatonai, tartalékos katonai szolgálatot vagy egyéb honvédelmi kötelezettséget teljesítő személyt jogszabályban* meghatározott esetekben, továbbá a hadköteles katonai szolgálata alatt a családi segélyre jogosult hozzátartozói

valamennyi gyógyszer tekintetében.

g) az állampolgárt közegészségügyi-járványügyi, anya-csecsemő és gyermekvédelmi, valamint egyéb egészségpolitikai érdekből a rendelet 3. számú mellékletében meghatározott esetekben.

(2) A gyógyszertárakban gyógyszer térítésmentesen csak az erre a célra rendszeresített vény alapján adható ki.

(3) A térítésmentességre jogosultságról az orvos köteles meggyőződni és annak jogcíméi a vényen feltüntetni.

(4) Ha az orvos a vényen a térítésmentesség jogcímét nem tüntette fel, illetőleg olyan gyógyszert rendelt, amely e rendelet 3. számú mellékletében meghatározott gyógyszerek csoportjába nem került felvételre, a gyógyszerész jogosult a gyógyszer térítésmentes kiadását megtagadni, illetőleg a gyógyszert a társadalombiztosítási támogatás figyelembevételével kiadni.

6. §

(1) A járóbetegellátás keretében rendelhető gyógyszerek az alábbi csoportokba tartoznak:

a) I. csoport: Vény nélkül is kiadható,

b) 11. csoport: Csak vényre adható ki egyszeri alkalommal,

c) III. csoport: Csak vényre adható ki a társadalombiztosítás támogatásával; fogyasztói áron vény nélkül is kiadható.

(2) Az (1) bekezdés a) és c) pontjában megjelölt (az I. és a III. csoportba tartozó) erőshatású gyógyszer - vény nélkül - 14 éven aluliaknak nem adható ki.

(3) Az orvosnak (állatorvosnak) - a személyi igazolványa felmutatására - gyógyszer fogyasztói áron vény nélkül is kiadható. Orvosnak (állatorvosnak) is csak vényre adható ki:

a) a kábítószer,

b) a kizárólag codein, illetőleg dihidrocodein tartalmú készítmény,

c) az egyes gyógyszerkészítmények gyógyászati célra rendelésének és kiadásának, valamint a gyógyszertárban történő nyilvántartásának szabályozásáról szóló külön jogszabály hatálya alá tartozó készítmény,

d) a pszichotrop anyagok gyártásáról, feldolgozásáról, forgalomba hozataláról, behozataláról, kiviteléről, raktározásáról és használatáról szóló 4/1980. (VI. 24.) EüM-BM együttes rendelet II. számú mellékletének 2. pontjába felvett készítmény,

e) az importált gyógyszerek rendeléséről és kiadásáról szóló rendelet* hatálya alá tartozó készítmény.

(4) A gyógyszereknek az (1) bekezdésben meghatározott csoportosítását a rendelet 4. számú melléklete tartalmazza.

7. §

A szakmai ellenőrzést végzőknek rendszeresen vizsgálni kell a gyógyszerrendelés szakszerűségét és a gyógyszerfelhasználás alakulását.

8. §

A gyógyszerész a gyógyszerek elkészítésénél, illetőleg kiadásánál a jogszabályi élőírásokon kívül a szakmai szabályokat is köteles figyelembe venni.

9. §

(1) Ha az orvos a vényen a gyógyszer rendelésérc vonatkozó szövegrészben olyan változtatást (javítást) eszközöl, amely a rendelés érdemi megváltoztatását eredményezi, köteles a javítást a vényen aláírásával és bélyegzőjének lenyomatával megerősíteni.

(2) Olyan vényre, amelyen az orvos a gyógyszer rendelésére vonatkozó-előírásokat olvashatatlanul, vagy félreérthető módon írta le, illetőleg az eszközölt javítást aláírásával nem erősítette meg, gyógyszert kiadni nem szabad.

(3) Erőshatású gyógyszer rendelése esetén a használati utasítást az orvosnak a vényen fel kell tüntetnie. Ennek hiányában a gyógyszerész a használati utasítást a gyógyszer szokásos adagolásának figyelembevételével megadhatja.

(4) Ha az orvos a rendelt gyógyszer mennyiségét nem egyértelműen tüntette fel, vagy azt pontosan nem határozta meg, a gyógyszerkészítményből a legkisebb eredeti csomagolást, a FoNo-ba felvett és egyéb magisztrális gyógyszerből a FoNo-beli előírásnak megfelelő mennyiséget kell kiadni.

(5) Magisztrálisán rendelt gyógyszer esetén az erőshatású szer mennyiségét számmal és betűvel is ki kell írni. A gyógyszer ezek egyikének hiányában is elkészíthető, ha a dózis túllépésének esete nem áll fenn.

(6) Ha az orvos erőshatású, belsőleges használatra szánt gyógyszert olyan adagolásban rendel, amely a megállapított legnagyobb egyszeri, napi vagy szokásos adagot meghaladja, a túllépést az orvosnak a szakmai szabályok szerint jelölni és aláírásával külön igazolnia kell. Ennek hiányában - ha a gyógyszerész az orvossal rövid úton nem tud kapcsolatba lépni - a gyógyszer elkészítése, vagy kiadása során a legnagyobb, illetőleg a szokásos adagok figyelembevételével járhat el.

(7) Ha az orvos valamely törzskönyvezett gyógyszerkészítményből az engedélyezett gyári csomagolástól eltérő mennyiséget rendelt - amennyiben a készítmény nem bontható -, a rendelt mennyiséghez legközelebb álló csomagolást (csomagolásokat) kell kiadni.

10. §

(1) A gyógyszer készítője és kiadója a vényi kézjegyével, és a gyógyszertár bélyegzőjének lenyomatával látja el. A gyógyszer kiadásának keltét a vényen fel kell tüntetni.

(2) Ellátási érdekből a vényre felírt gyógyszer össz-mennyiségének kiadását a gyógyszerész csökkentheti.

(3) Ha a vénnyel kapcsolatban bármilyen kétely merül fel, a gyógyszert kiváltó személy személyi igazolványának a számát a vényre fel kell jegyezni.

11. §

(1) A vény - külön jogszabályban meghatározott cseleket kivéve - egy hónapig érvényes.

(2) A vény érvényességi ideje meghosszabbodik, ha a gyógyszer valamely okból nem adható ki. Ezt a tényt a vényen a gyógyszerész, köteles jelezni.

12. §

A gyógyszertár a beteg által el nem vitt magisztrális gyógyszereket a gyógyszer felhasználhatósági idejéig, legfeljebb azonban a készítéstől számítolt 30 napig megőrzi.

13. §

(1) Külföldi orvos által rendelt gyógyszer - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - csak akkor adható ki, ha a rendelt gyógyszer azonossága, mennyisége és adagolása pontosan megállapítható. Ebben az esetben a gyógyszert fogyasztói áron kell kiadni, kivéve, ha nemzetközi egyezmény (szerződés) vagy jogszabály másként rendelkezik.

(2) Külföldi orvos által kiállított vényre a kábítószer rendelet hatálya alá tartozó, valamint a külön jogszabályokban meghatározott gyógyszerek nem adhatók ki.

14. §

(1) Állatgyógyászati célra történő gyógyszerrendelésnél és kiadásnál a rendeletben foglaltak értelemszerű alkalmazásával, továbbá az állategészségügyi jogszabályok előírásai szerint kell eljárni.

(2) Állatgyógyászati célra gyógyszer csak fogyasztói áron adható ki.

(3) Állatgyógyászati célra rendelt humán gyógyszerek vényeit a gyógyszertáraknak 3 hónapig meg kell őrizniük.

15. §

(1) A rendelet mellékleteit a Szociális és Egészségügyi Közlöny közli.

(2) Az Útmutató III. kiadásában és annak kiegészítéseiben foglaltakat a jelen rendelet figyelembevételével kell alkalmazni.

(3) A rendelet hatálybalépése előtt kiállított vényekre c rendeletben foglaltakat kell értelemszerűen alkalmazni.

16. §

(1) Ez a rendelet 1989. január 9-én lép hatályba, rendelkezéseit a folyamaiban lévő ügyekben is alkalmazni kell. Egyidejűleg a gyógyszerek rendeléséről és kiadásáról szóló 14/1976. (XI. 11.) EüM rendelet és az ezt módosító 6/1983. (VI. 29.) EüM rendelet, valamint a 32/1976. (Eü. K. 23.) EüM utasítás és az ezt módosító 11/1983. (Eü. K. 12.) EüM utasítás hatályát veszti.

(2) A rendelet hatálybalépése előtt rendszeresített vényűrlapok további intézkedésig felhasználhatók.

Dr. Csehák Judit s. k.,

szociális 6s egészségügyi miniszter