2/1988. (VIII. 1.) KüM rendelet
a tiszteletbeli konzuli tisztviselők intézményéről
A konzuli kapcsolatokról Bécsben, 1963. április 24-én elfogadott egyezmény (a továbbiakban: Egyezmény) kihirdetéséről szóló 1987. évi 13. törvényerejű rendelet 3. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és a legfőbb ügyésszel egyetértésben - a következőket rendelem:
I.
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉS
1. §
A Magyar Népköztársaság és más államok közötti kereskedelmi, gazdasági, kulturális, tudományos és idegenforgalmi kapcsolatok fejlesztésének előmozdítása, továbbá állampolgáraik és jogi személyeik érdekeinek képviselete és védelme céljából tiszteletbeli konzuli tisztviselők nevezhetők ki és fogadhatók.
II.
A MAGYAR NÉPKÖZTÁRSASÁG TISZTELETBELI KONZULI TISZTVISELŐI
Kinevezés
2. §
(1) A Magyar Népköztársaság tiszteletbeli konzuli tisztviselőjének a fogadó vagy harmadik állam azon állampolgára, illetőleg a fogadó államban élő az a magyar állampolgár nevezhető ki, aki társadalmi állása, vagyoni helyzete, feddhetetlensége és képzettsége révén alkalmas az e tisztséggel járó feladatok és kötelezettségek maradéktalan teljesítésére.
(2) A kinevezésre a külképviselet, illetőleg az érdekelt állami, társadalmi vagy gazdasági szerv a külügyminiszternek tesz javaslatot.
Felügyelet
3. §
A tiszteletbeli konzuli tisztviselő működésének felügyeletét a külügyminiszter, illetőleg az általa megbízott diplomáciai vagy konzuli képviselet vezetője látja el.
A tiszteletbeli konzuli tisztviselő feladatai
4. §
A tiszteletbeli konzuli tisztviselő feladatait az az Egyezmény 5. cikke a)-c) és e)- m) pontjának keretei között a külügyminiszter határozza meg.
A működés megkezdése
5. §
(1) A tiszteletbeli konzuli tisztviselő az Egyezmény 12-14. cikkének rendelkezéseivel összhangban kezdheti meg működését.
(2) A tiszteletbeli konzuli tisztviselő a kinevezését követően a külügyminiszter vagy megbízottja jelenlétében ünnepélyes nyilatkozatot tesz a tisztségével járó feladatok és kötelezettségek maradéktalan teljesítésére.
A működés szünetelése
6. §
A tiszteletbeli konzuli tisztviselő három hónapnál hosszabb időre csak a külügyminiszter hozzájárulásával szüneteltetheti működését.
A kinevezés visszavonása
7. §
(1) A tiszteletbeli konzuli tisztviselő kinevezése visszavonható, ha a kinevezésnek az 1. §-ban. illetőleg a 2. § (1) bekezdésében meghatározott feltételei már nem állnak fenn.
(2) A kinevezést vissza kell vonni, ha a tiszteletbeli konzuli tisztviselő e tisztségéről lemond.
Konzuli feladatok végzése harmadik állam részére
8. §
A tiszteletbeli konzuli tisztviselő haladéktalanul köteles tájékoztatni a külügyminisztert, ha őt harmadik állam a tiszteletbeli konzuli tisztviselőjének kívánja kinevezni.
A működés tárgyi feltételei
9. §
A tiszteletbeli, konzuli tisztviselő saját költségén biztosítja az általa vezetett konzuli képviselet helyiségeit, berendezését és felszerelését, illetőleg - a 10. § rendelkezéseivel összhangban - az e tisztségével járó feladatok ellátását.
A költségek megtérítése
10. §
(1) A tiszteletbeli konzuli tisztviselő a tisztségével járó feladatai ellátása során a konzuli illetékekről szóló, az 1/1988. (III. 29.) KüM rendelettel módosított 1/1984. (III. 10.) KüM rendeletben meghatározott, feladatainak megfelelő konzuli illetékeket szed.
(2) A tiszteletbeli konzuli tisztviselő az (1) bekezdés alapján beszedett konzuli illetékek szükséges hányadát az e minőségében történő működése során keletkezett indokolt költségei fedezésére fordíthatja. A konzuli illetékbevételeknek a költségtérítést követően fennmaradó hányadát a tiszteletbeli konzuli tisztviselő köteles a felügyeletét ellátó személy vezetése alatt álló szervnek átutalni.
(3) Ha a tiszteletbeli konzuli tisztviselő e minőségében történő működése során keletkezett költségei meghaladják a konzuli illetékbevételeket, pótlólagos költségtérítésre nem jogosult, kivéve, ha a költségek rendkívüli méltánylást érdemlő körülmények következtében merültek fel.
III.
A MAGYAR NÉPKÖZTÁRSASÁG TERÜLETÉN MŰKÖDŐ TISZTELETBELI KONZULI TISZTVISELŐK
Fogadás
11. §
A Magyar Népköztársaság területén tiszteletbeli konzuli tisztviselő az Egyezmény rendelkezéseivel összhangban fogadható.
Könnyítések, kiváltságok és mentességek
12. §
(1) A tiszteletbeli konzuli tisztviselő által vezetett konzuli képviseletet az Egyezmény 28-29. és 34. cikkében, 35. cikke 1. és 2. bekezdésében, 36-39. cikkében, 54. cikke 3. bekezdésében, 55. cikke 2. és 3. bekezdésében és 59-62. cikkében meghatározott könnyítések, kiváltságok és mentességek a (2)-(3) bekezdésben meghatározott korlátozásokkal illetik meg.
(2) A tiszteletbeli konzuli tisztviselő által vezetett konzuli képviselet hivatalos ügyben történő érintkezései során csak a távközlés nyilvános eszközeit veheti igénybe.
(3) A tiszteletbeli konzuli tisztviselő által vezetett konzuli képviselet konzuli futárpoggyász küldésére és fogadására nem jogosult.
13. §
(1) A tiszteletbeli konzuli tisztviselőt az Egyezmény 58. cikkének 2. bekezdésében említett könnyítések, kiváltságok és mentességek illetik meg.
(2) A tiszteletbeli konzuli tisztviselő által vezetett konzuli képviselet igazgatási vagy műszaki feladatokat ellátó tagját az Egyezmény 42. cikkében meghatározott kiváltság és a 44. cikke 3. bekezdésében meghatározott mentesség illeti meg.
(3) A tiszteletbeli konzuli tisztviselőnek, illetőleg az általa vezetett konzuli képviselet tagjának családtagjai tekintetében az Egyezmény 58. cikkének 3. bekezdése az irányadó.
14. §
(1) A tiszteletbeli konzuli tisztviselő és az általa vezetett konzuli képviselet a viszonosság mértékében élvezi a 12-13. §-ban meghatározott könnyítéseket, kiváltságokat és mentességeket.
(2) A viszonosság mértéke tekintetében a külügyminiszter foglal állást.
IV.
HATÁLYBALÉPÉS
15. §
Ez a rendelet 1988. augusztus 15-én lép hatályba.
Dr. Várkonyi Péter s. k.,
külügyminiszter