61/1988. (VII. 22.) MT rendelet
a kereskedelmi és piacfelügyelőségekről
1. §
(1) A Minisztertanács az Országos Kereskedelmi Főfelügyelőséget 1988. augusztus 1. napjával megszünteti, egyidejűleg jogutódjaként létrehozza az Országos Kereskedelmi és Piaci Főfelügyelőséget (a továbbiakban: Főfelügyelőség). A Főfelügyelőség a kereskedelmi miniszter felügyelete alatt álló, országos hatáskörű költségvetési szerv; vezetőjét a kereskedelmi miniszter nevezi ki.
(2) A területi kereskedelmi és piacfelügyelőség (a továbbiakban: felügyelőség) a megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottságának fogyasztói érdekvédelmi és piacfelügyeleti ellenőrzési feladatokat ellátó szakigazgatási szerve.
(3) A megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottságának fogyasztói érdekvédelmi és piacfelügyeleti ellenőrzési feladatokat ellátó szakigazgatási szerve tevékenységének központi szakmai irányítását - a megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága útján - a kereskedelmi miniszter látja el.
2. §
(1) A Főfelügyelőség és a felügyelőségek feladata a fogyasztói érdekvédelem és a minőségvédelem biztosítása érdekében a jogi személyek és magánszemélyek által végzett kereskedelmi tevékenységek és a kereskedelmi miniszter irányítási körébe tartozó szolgáltatások gyakorlására vonatkozó jogszabályok és hatósági előírások megtartásának vizsgálata, továbbá a kereskedelmi miniszter központi piacfelügyeleti feladatai segítése érdekében piacfelügyeleti ellenőrzés végzése.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott feladatok ellátása érdekében a Főfelügyelőség és a felügyelőségek ellenőrzik a tisztességtelen gazdasági tevékenység tilalmával kapcsolatos szabályok betartását, a fogyasztói érdekvédelem érvényesülését, a kereskedelmi és szolgáltatási tevékenység gyakorlására, a termékforgalmazásra, a piacfelügyeletre, az export-import engedélyezésére vonatkozó jogszabályok, hatósági előírások megtartását. Így különösen:
a) a gazdasági verseny korlátozására, kizárására vonatkozó megállapodásokat, a gazdasági erőfölénnyel való visszaélést,
b) a versenytárgyalás szabályainak betartását,
c) központi készletekkel, állami tartalékokkal való gazdálkodást,
d) a központi piacfelügyeleti intézkedések végrehajtását, gyakorlati érvényesülését,
e) az áruk (alkatrészek stb.) eredetét, szakszerű tárolását, kezelését, felhasználását, csomagolását,
f) az áruk és szolgáltatások minőségére vonatkozó előírások betartását,
g) az áruk, szolgáltatások értékesítésének körülményeit (üzletkör, osztályba sorolás, nyitvatartás, vásárlók tájékoztatása, egészségügyi és higiéniás feltételek, kiszolgálás színvonala stb.),
h) az áruk mérésének helyességét, a mérleg, mérőeszközök hitelességét,
i) az áruk és szolgáltatások elszámolásának módját, a kiállított számla helyességét, a minőség és alkalmazott ár összhangját,
j) a fogyasztói panaszok intézésének rendjét.
(3) Ha a Főfelügyelőség és a felügyelőség piacfelügyeleti hatáskörben - a kereskedelmi tevékenység szempontjából - végzett ellenőrzés során, árszabályozás körébe tartozó kérdés merül fel, azt megvizsgálja vagy megvizsgálás végett az illetékes árhatóságot értesíti.
(4) A Főfelügyelőség és felügyelőség ellenőrzi a szoros elszámolású, a szabadkasszás és az árkialakítási joggal nem rendelkező jövedelemérdekeltségű kiskereskedelmi, vendéglátó üzletek és személyi szolgáltatást végző egységek ár érvényesítését.
3. §
(1) A Főfelügyelőség az ország területén, a felügyelőségek a megyei (fővárosi) tanács illetékességi területén jogosultak eljárni a 2. §-ban meghatározott feladat- és hatáskörükben.
(2) A felügyelőségek a Főfelügyelőség vizsgálataiban szükség szerint vesznek részt.
(3) A Főfelügyelőség és a felügyelőségek ellenőrzésük során együttműködnek más ellenőrzést és érdekképviseleti tevékenységet végző szervekkel.
4. §
(1) A Főfelügyelőség és felügyelőség
a) külön jogszabályban megállapított jogkörben szabálysértési hatóságként jár el,
b) bűncselekmény vagy hatáskörébe nem tartozó szabálysértés észlelése esetén feljelentést tesz az illetékes hatóságnál,
c) tisztességtelen gazdasági tevékenység tilalmáról szóló törvénybe ütköző magatartás esetén kezdeményezi a kereskedelmi miniszternél a jogellenes magatartás további folytatásának megtiltását,
d) hatósági minőségellenőrzési feladatkörében indítványozza, más esetekben javasolja gazdasági bírság kiszabását,
e) a 2. § (3) bekezdésében jelzett ellenőrzés eredményétől függően javaslatot tesz az illetékes árhatóságnak a szükséges intézkedés megtételére,
f) fegyelmi vétség elkövetésének gyanúja esetén a munkáltatónál fegyelmi felelősségrevonást kezdeményez, vagy kisebb súlyú mulasztás esetén a felelős személyt figyelmeztetésben részesíti,
g) a fogyasztói érdekvédelmi vizsgálat során észlelt hibák, hiányosságok megszüntetésére kötelezi az ezért felelős személyt,
h) a nem hitelesített, lejárt hitelességű, vagy hamis mérőeszköz használatát megtiltja s intézkedik a használatból való kivonásáról,
i) minőségi, mennyiségi kifogás alá eső termék (szolgáltatás) értékesítését megtiltja vagy feltételhez kötheti,
j) a kötelező előzetes minőségvizsgálat nélkül forgalomba hozott áru (termék) forgalmazását megtilthatja, amíg az ezért felelős személy a minőségvizsgálatot elvégezteti.
(2) A Főfelügyelőség, felügyelőség - a megelőzés érdekében - értesíti a vizsgálat, ellenőrzés által feltárt szabálytalanságot, hiányosságot előidéző okokról, körülményekről az intézkedésre jogosult jogi, illetve magánszemélyt, aki a tett intézkedéseiről harminc napon bélül köteles a Főfelügyelőséget (felügyelőséget) tájékoztatni.
5. §
(1) A felügyelőség felettes szerve hatósági ügyekben a Főfelügyelőség vezetője, a Főfelügyelőség felettes szerve pedig a Kereskedelmi Minisztérium.
(2) A Főfelügyelőség és a felügyelőség működési rendjét a kereskedelmi miniszter a belügyminiszterrel egyetértésben rendeletben határozza meg.
6. §
(1) Ez a rendelet 1988. augusztus 1. napján lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti az Állami Kereskedelmi Felügyelőségről szóló 10/1967. (IV. 22.) Korm. rendelet, valamint az azt módosító 43/1969. (XII. 11.) MT rendelet.
(2) Ahol jogszabály "Országos Kereskedelmi Főfelügyelőséget" vagy "kereskedelmi felügyelőséget" említ, azon az "Országos Kereskedelmi és Piaci Főfelügyelőséget", illetőleg a "megyei (fővárosi) kereskedelmi és piacfelügyelőséget" kell érteni.
Grósz Károly s. k.,
a Minisztertanács elnöke