Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

4/1990. (XII. 7.) KTM rendelet

a Washingtonban 1973. március 3. napján elfogadott, a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény (a továbbiakban: Egyezmény) kihirdetéséről szóló 1986. évi 15. tvr. végrehajtásáról

A Washingtonban 1973. március 3. napján elfogadott, a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény kihirdetéséről szóló 1986. évi 15. tvr. 3. § (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

a IV. Cikk 2. pontjához

Az Egyezmény II. Függelékébe felvett ragadozó madár fajok példányainak importja csak az I. Függelékben szereplő fajok importjának engedélyezéséhez előírt feltételek (Egyezmény III. Cikk 3. pont) teljesülése esetén engedélyezhető.

2. §

a VI. Cikk 1. és 5. pontjához

(1) Az Egyezmény hatálya alá tartozó példányok (a továbbiakban: példány) exportja, re-exportja, importja és tengerről való behozatala iránti kérelemnek a következő adatokat kell tartalmaznia:

- származási, illetőleg rendeltetési hely (ország) megnevezése,

- az exportáló és importáló neve, címe,

- élő példány esetén a faj nevét, számát, nemét, korát, méretét, ismertető jelét,

- rész. vagy származék esetén annak nevét, mennyiségét, az áru típusát, ismertető jelét.

(2) Az Igazgatási Hatóság az export (re-export) engedélyt egy eredeti és három másolati példányban állítja ki.

(3) Elefántcsontot - ideértve annak bármely származékát - az ország területére tilos behozni. Ez a tilalom nem vonatkozik az Egyezmény VII. Cikk 3. pontjában meghatározott példányokra.

3. §

a VI. Cikk 7. pontjához

Az Egyezmény hatálya alá tartozó fajok példányainak importja esetén az Igazgatási Hatóság a szállítmányokat (példányokat) a példány azonosítására alkalmas jellel láthatja el.

4. §

a VII. Cikk 2. pontjához

(1) Az akinek az Egyezmény I. Függelékében szereplő állatfaj, növényfaj, annak egyede (bármely fejlődési szakában), része vagy származéka, továbbá a II. Függelékben szereplő ragadozó madár, illetve a II. Függelékbe felvett állat- és növényfaj tenyészete van a birtokában, köteles az az Igazgatási Hatóságnak a 2. §-ban meghatározott adatok továbbá a beszerzés időpontjának közlésével bejelenteni.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott bejelentési kötelezettség nem vonatkozik a rendelet mellékletében felsorolt fajok tenyészeteire.

(3) A bejelentést meglévő példányok esetében a rendelet hatályba lépését követő 90 napon belül, a hatálybalépést követően beszerzett példányok esetében pedig a szerzéstől számított 30 napon belül kell megtenni.

(4) A bejelentési kötelezettség nem vonatkozik azon példányokra, amelyet import engedéllyel vagy tengerről való behozatali bizonyítvánnyal rendelkező személy (szervezet) tart a birtokában.

5. §

a VII. Cikk 6. és 7. pontjához

(1) Az Egyezmény VII. Cikk 6. és 7. pontja szerinti bejegyzés, illetve regisztrálás iránt kérelmet kell az Igazgatási Hatósághoz benyújtani. A kérelemnek tartalmaznia kell a 2. §-ban meghatározott adatokat, valamint a példányok beszerzésének időpontját. Az Igazgatási Hatóság amennyiben a kérelemnek helyt ad, kérelmezőt és a kérelemben szereplő példányokat nyilvántartásba veszi, és a nyilvántartásba vételről hatósági bizonyítványt állít ki. Az Igazgatási Hatóság a nyilvántartásba vett példányokat azonosításra alkalmas jellel láthatja el.

(2) Törölni kell a nyilvántartásból:

- az aki kéri;

- az a személyt, aki meghalt, illetve az a szervezetet, amely jogutód nélkül megszűnt;

- azt, aki a nyilvántartásba vett példányokat elidegenítette;

- azt, akinek a nyilvántartásba vett példányai megsemmisültek (elpusztultak).

Törölni lehet a nyilvántartásból azt, aki

- az Egyezmény előírásaival ellentétes tevékenységet folytat;

- aki az Igazgatási Hatósággal valótlan adatokat közöl.

(3) Törlés esetén a kiadott hatósági bizonyítványt az Igazgatási Hatóság bevonja.

6. §

a VIII. Cikk 1/b. pontjához

(1) Az Igazgatási Hatóság lefoglalja az a példányt, melynek jogszerű tartását az Egyezmény és a jelen rendeletben előírt engedéllyel (bizonyítvánnyal) annak birtokosa nem tudja igazolni, és előírja a szükséges dokumentumok bemutatását.

(2) A dokumentumok bemutatásának elmaradása esetén a lefoglalt példányt el kell kobozni.

(3) Az elkobzást a lefoglalást követően - az (1) bekezdésben foglaltak mellőzésével-azonnal el lehet rendelni, ha a körülményekből egyértelműen kitűnik, hogy a kereskedés (birtoklás) jogellenes.

7. §

(1) Az elkobzott példányokat az Igazgatási Hatóság az exportáló állam megfelelő szervével, illetve indokolt esetben az Egyezmény Titkárságával történt konzultációt követően az exportáló államba - annak költségén - visszaküldi.

(2) Az (1) bekezdés szerinti eljárás sikertelensége esetén a vissza nem küldött példányok tulajdonjoga az államra száll. Az Igazgatási Hatóság gondoskodik ezen példányok értékesítéséről, vagy tudományos intézménynél történő elhelyezéséről, illetve az erre alkalmatlan példányok megsemmisítéséről.

(3) Értékesítés esetén a befolyt összeget a Központi Környezetvédelmi Alap számlájára kell befizetni.

8. §

a VIII. Cikk 2. pontjához

Azt, aki valamely példánnyal az Egyezményben előírt engedélyek, bizonyítványok nélkül kereskedik, illetve ilyen példányt engedély nélkül birtokol, az Igazgatási Hatóság kötelezi a lefoglalással, az elkobzással és a megőrzéssel (raktározással) járó költségek megtérítésére.

9. §

a VIII. Cikk. 3. pontjához

(1) Az Egyezmény hatálya alá tartozó példányoknak a kereskedelme csak olyan határátkelőhelyen bonyolódhat le, ahol a vámszolgálatot a vám- és pénzügyőrség tagjai látják el, élő állat- és növényszállítmány kereskedelme pedig ott, ahol megnyitott állategészségügyi, illetőleg növényegészségügyi határkirendeltség is működik.

(2) Az Igazgatási Hatóság az Egyezmény III., IV. és V. Cikke alapján kiadott engedélyben (bizonylatban), illetve a rendelet 4. §-ában megjelölt hatósági bizonyítványban a vámjogról szóló jogszabályokban vámúttá nyilvánított határátkelőhelyek közül - a halárforgalom és a vámtevékenység lebonyolításában érdekelt szervek véleményének kikérésével - meghatározhatja az(oka)t a határátkelőhe-lye(ke)t, melye(ke)n keresztül az export, import, re-export, illetve a tengerről való behozatal lebonyolódhat.

(3) Bármely példány exportja (re-exportja) esetén a vámszolgálatot ellátó szerv az Igazgatási Hatóságnak az engedély egy másolati példányát - a kiléptetés tényének feltüntetésével - megküldi.

(4) Valamely példánynak az előírt engedélyek birtokában történő importja esetén a vámszolgálatot ellátó szerv az engedély összes példányát bélyegző lenyomatával érvényteleníti, egy példányát bevonja és az - a vámkezelés tényének feltüntetésével - az Igazgatási Hatóságnak megküldi.

(5) Ha valamely - az Egyezmény hatálya alá tartozó - példány importja az előírt engedélyek hiányában történik, a vámszolgálatot ellátó szerv a birtokosnak a példány feletti rendelkezési jogát megtiltja, őt annak gondos megőrzésére kötelezi és mindenről - 48 órán belül - értesíti az Igazgatási Hatóságot.

(6) Az Egyezmény hatálya alá tartozó példányt az előírt engedélyek nélkül tilos az ország területén átszállítani.

10. §

a VIII. Cikk 5. pontjához

(1) Az Egyezmény és e rendelet értelmében mentőközpont a Fővárosi Állat- és Növénykert.

(2) A lefoglalt (elkobzott) példányokat az Igazgatási Hatóság indokolt esetben más, esetenként kijelölt mentőközpontban is elhelyezheti.

(3) A mentőközpont az Egyezmény és e rendelet alkalmazásából adódó költségeit a Központi Környezetvédelmi Alapból kell fedezni.

11. §

a IX. Cikk 1. pontjához

Az Egyezmény és e rendelet értelmében

- Igazgatási Hatóság: az Országos Természetvédelmi Hivatal

- Tudományos Testület: a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter által felkért szakemberekből létrehozott 6-8 tagú bizottság.

12. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Keresztes K. Sándor s. k.,

környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter