4/1991. (IV. 13.) MüM rendelet
a foglalkoztatást elősegítő egyes támogatásokról
A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (a továbbiakban: törvény) 20. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a Munkaerőpiaci Bizottsággal egyeztetve - a következőket rendelem:
Képzések elősegítése
1. §
(1) A foglalkoztatást elősegítő képzés különösen:
a) az új szakképesítést nyújtó szakmai oktatás,
b) a jogszabályban meghatározott fizikai vagy szellemi munkakör betöltésére képesítő szakmai képzés,
c) a kisvállalkozóvá váláshoz szükséges ismereteket nyújtó képzés,
d) a képesítést nyújtó betanító képzés, valamint
e) a képesítést nyújtó képzésekhez kapcsolódó nyelvi képzés.
(2) A képzéssel összefüggésben fizethető költségtérítésnél az oktatás, az utazás, az élelmezés, a szállás, valamint a képzéshez kapcsolódó munkaerőpiaci tanácsadás igazolt költsége vehető figyelembe.
(3) A keresetkiegészítést - amely a képzés alatt elért kereset és az ezt megelőző átlagkereset különbözetéig terjedhet - és a keresetpótló juttatást, valamint a költségtérítést havonta utólag kell kifizetni.
(4) A megyei (fővárosi) munkaügyi központ (a továbbiakban: munkaügyi központ) a munkavállalóval (munkanélkülivel) a képzés támogatására megállapodást köthet, amely tartalmazza a képzési támogatást, a költségviselés módját és mértékét, valamint a munkavállaló (munkanélküli) nyilatkozatát a képzés eredményes befejezésének - a megállapodás szerinti feltételekkel történő - vállalására.
Munkanélküliek vállalkozóvá válását elősegítő támogatások
2. §
(1) A törvény 15. §-ának a) pontjában meghatározott támogatás folyósításának kezdő napja:
a) A bejelentési kötelezettséggel járó egyéni vállalkozás létrehozása esetében a vállalkozói igazolványnak a munkaügyi központnál történő bemutatását követő naptári nap,
b) mezőgazdasági termelő tevékenység és az ehhez kapcsolódó szolgáltatások esetében a vállalkozásnak az állami adóhatósághoz történő bejelentését követő nap,
c) minden más vállalkozás esetében az aláírt alapító (létesítő) okiratnak, társasági szerződésnek, alapszabálynak a munkaügyi központnál történő bemutatását követő naptári nap.
(2) A törvény 15. §-ának b)-d) pontjában meghatározott költségtérítéseket a munkaügyi központ utólag, hivatalos számla ellenében folyósítja.
Közhasznú foglalkoztatás támogatása
3. §
(1) A közhasznú foglalkoztatás költségei között a munkavállaló munkabére, annak járulékai, a munka- és a védőruha juttatás költségei, a foglalkoztatáshoz szükséges szerszámok, munkaeszközök, a munkásszállítás költségei, továbbá egyéb olyan kiadás számolható el, amely a többletlétszám foglalkoztatásából eredően az irányításban felmerül.
(2) A közhasznú foglalkoztatásért kapott költségtérítést a vállalati rend szerint gazdálkodó munkaadó vállalati egyéb támogatásként, a költségvetési rend szerint gazdálkodó munkaadó átvett pénzeszközként a számviteli előírásoknak megfelelően számolja el.
Munkahelyteremtés támogatása
4. §
A munkaügyi központ a munkahelyteremtő programok támogatására vonatkozó pályázati felhívást tájékoztatásul megküldi a Munkaügyi Minisztériumnak.
A részmunkaidős foglalkoztatás támogatása
5. §
(1) A törvény 18. § (1) bekezdése szerinti részmunkaidős foglalkoztatás támogatására vonatkozó kérelemnek tartalmaznia kell:
a) a részmunkaidő bevezetését megalapozó, a gazdálkodást befolyásoló külső tényező ismertetését, szerkezetváltás esetében annak jellemzését, az átmeneti jellegének indokolását;
b) a részmunkaidőben történő foglalkoztatás tervezett időtartamát, az érintett dolgozói létszámot és a munkaidőcsökkentés mértékét;
c) a munkaadónál működő munkavállalói érdekképviseleti szervek egyetértő nyilatkozatát;
d) előzetes kötelezettségvállalást arra vonatkozóan, hogy a munkaadó a munkaügyi központtal kötött megállapodást betartja, az abban foglalt kötelezettségeinek eleget tesz.
(2) A támogatás összegét a munkaügyi központ a munkaidőcsökkentés miatt kieső időre kifizetett bérkiegészítés adatait tartalmazó munkaadói igénylés alapján havonta utólag utalja át.
(3) Az átutalt támogatás összegét a vállalati rend szerint gazdálkodó munkaadó egyéb támogatásként, a költségvetési rend szerint gazdálkodó munkaadó átvett pénzeszközként a számviteli előírásoknak megfelelően számolja el.
(4) A munkavállaló részére a támogatott részmunkaidős foglalkoztatás esetén fizetett bérkiegészítést bérjellegű egyéb költségként kell elszámolni.
Korengedményes nyugdíj átvállalása
6. §
(1) A korengedményes nyugdíj költségeinek átvállalása iránti kérelemhez mellékelni kell a mérleg szerinti eredménynek, a létszámleépítés nagyságának ismertetését, illetőleg a felszámolásról vagy a jogutód nélküli megszűnésről szóló igazolást, az érintett munkavállalók névsorát, munkakörének, átlagkeresetének ismertetését, valamint a velük kötött megállapodást.
(2) A munkaügyi központ a kérelemre vonatkozó megállapodásról, illetve döntésről a munkaadón kívül az illetékes társadalombiztosítási szervet is értesíti.
7. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
(2)[1]
Dr. Kiss Gyula s. k.,
munkaügyi miniszter
Lábjegyzetek:
[1] Hatályon kívül helyezte a 4/1993. (XII. 23.) MüM rendelet 1. §-a. Hatálytalan 1993.12.31.