9/1991. (I. 16.) Korm. rendelet
a "Felzárkózás az európai felsőoktatáshoz" alapról
1. §
(1) A Kormány a felsőoktatás tartalmi, szakmai-tudományos és szervezeti korszerűsítését, a nemzetközi színvonal elérését, a felsőoktatási intézmények hallgatóinak korszerű felkészítését szolgáló célraorientált és teljesítményelvű oktatás-fejlesztési, szervezet-korszerűsítési programok megvalósítására létrehozza a "Felzárkózás az európai felsőoktatáshoz" elnevezésű elkülönített pénzalapot (a továbbiakban: alap), amely a felsőoktatási intézmények számára az intézményfinanszírozás keretében juttatott költségvetési támogatáson túl pótlólagos forrást biztosít.
(2) Az alap forrásai:
a) a világbanki hitelprogram keretében a felsőoktatás és az idegennyelvi képzés fejlesztésére folyósított, továbbá egyéb ilyen célú külföldi pénzeszközök,
b) az állami költségvetésből, illetve elkülönített állami pénzalapokból az alap céljaira adott támogatás,
c) az önálló fejezetet képező állami költségvetési szervek és az irányításuk alá tartozó költségvetési intézmények, valamint az önkormányzatok, továbbá a társadalmi szervezetek és azok országos központjai, valamint az egyesületek által az alapnak önkéntesen átadott pénzeszközök, céljellegű hozzájárulások,
d) a gazdálkodó szervezetek, más jogi személyek és magánszemélyek felajánlásai.
(3) A (2) bekezdés d) pontjában foglalt befizetések közérdekű kötelezettség-vállalásnak, illetve alapítvány rendelésnek minősülnek.
2. §
(1) Az alap felhasználása nyilvános pályázati rendszerben történik. A pályázat kiírására az alap bizottsága [3. § (2) bek.] által meghatározott időnként - de legalább évente - kerül sor. A pályázat tartalmi és formai előírásait a pályázati kiírás tartalmazza.
(2) A pályázatoknak elsősorban a következő főbb feladatok megvalósítását kell szolgálnia:
a) a gazdasági szerkezetváltás szükségleteihez igazodóan az oktatás és a kutatás tartalmi korszerűsítését, az intézményirányítás korszerűsítését, azok feltételeinek megteremtését, valamint e területek hallgatólétszám-növelését szolgáló fejlesztések elősegítését,
b) felsőoktatási és kutatási intézmények régiókon belüli és azon túlterjedő együttműködésének javítását az oktatás és a kutatás színvonalának és hatékonyságának emelése, a kutatási eredmények hasznosítása céljából,
c) a főiskolai és az egyetemi oktatás, valamint a kutatás közötti integráció előmozdítását, széles képzési területű egyetemek kialakulásának elősegítését,
d) az idegennyelvi képzés fejlesztését.
(3) Pályázatot felsőoktatási intézmények, illetve felsőoktatási intézmények és kutatóintézetek, felsőoktatási intézmények és gazdálkodó szervezetek közösen adhatnak be.
(4) Pályázni komplex fejlesztési tervekkel lehet. Elsőbbséget élveznek az egy-egy régió intézményei által közösen, közös célokért benyújtott pályázatok.
3. §
(1) Az alap működéséért a művelődési és közoktatási miniszter felelős.
(2) Az alapból nyújtandó támogatásokról az alap bizottsága (továbbiakban: bizottság) dönt. A bizottság elnöke a művelődési és közoktatási miniszter.
4. §
(1) A bizottság tagjai:
a) a művelődési és közoktatási miniszter által kinevezett ügyvezető elnök és a titkár,
b) a földművelésügyi és a népjóléti miniszter, valamint az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság elnöke által javasolt és a bizottság elnöke által megbízott egy-egy szakértő,
c) a bizottság elnöke által megbízott három hazai és két külföldi szakértő,
d) az ipari és kereskedelmi miniszter által javasolt és a bizottság elnöke által megbízott egy állami vállalati vezető és egy magánvállalkozó.
(2) A Kormány felkéri
a) az Országgyűlés kulturális, oktatási, tudományos, sport, televízió és sajtó bizottságát, hogy képviselője,
b) a rektori konferenciát, a főigazgatói konferenciát és az MTA kutatóintézetek igazgatói tanácsát, hogy egy-egy képviselője
c) a felsőoktatási dolgozók szakszervezeteit, hogy közös képviselője útján a bizottságban teljes jogú tagként vegyen részt.
5. §
(1) Az alap felhasználásáról a bizottság szótöbbséggel dönt. Szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt. A bizottság tagjai nem helyettesíthetők. A határozatképességhez a bizottság legalább tíz tagjának a jelenléte szükséges.
(2) A bizottság az idegennyelvi képzést szolgáló pénzeszközök felhasználásáról az Országos Idegennyelvoktatási Tanács egyetértésével dönt.
(3) A bizottság döntéseinek előkészítésére, az odaítélt támogatások felhasználásának ellenőrzésére, továbbá egyéb feladatokra független szakértőket kérhet fel.
(4) A kedvezményezettekkel a bizottság elnöke szerződést köt. E szerződés rögzíti a megvalósítandó célkitűzéseket, a bizottságnak és a Világbanknak a felhasználásra vonatkozó előírásait, eljárásmódjait, továbbá a támogatás feltételeit. A szerződés - részleges - visszafizetési kötelezettséget is előírhat.
(5) A bizottság gondoskodik az alap működésének, a döntéseknek és az elért eredményeknek a nyilvánosságáról.
6. §
(1) Az alap pénzeszközeinek elkülönített kezeléséről és az alap működésével kapcsolatos feladatok ellátásáról aMűvelődési és Közoktatási Minisztérium alaptitkárság útján gondoskodik. E feladatok költségei az alapot terhelik.
(2) Az alap pénzeszközei nem vonhatók el.
(3) A Kormány az alap részére külön megállapodás alapján, a Világbankkal kötött szerződést figyelembe véve, a program futamideje alatt támogatást biztosít. Garantálja továbbá, hogy az alap számára rendelkezésre bocsátott világbanki hitel hitelszolgálati terheit külön megállapodás alapján finanszírozza.
7. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, végrehajtásáról a művelődési és közoktatási miniszter gondoskodik.
(2) A felsőoktatás fejlesztési alap megszüntetésével kapcsolatos feladatokat az új alap titkársága végzi.
(3) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a felsőoktatás fejlesztési alapról szóló 46/1988. (VI. 21.) MT rendelet, valamint a felsőoktatás fejlesztésének cselekvési programjáról szóló 1047/1988. (VI. 21.) MT határozat.
Dr. Antall József s. k.,
miniszterelnök