Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

15/1992. (IV. 23.) FM rendelet

egyes földművelésüggyel összefüggő tevékenységek iskolarendszeren kívüli szakmai oktatásáról

Az iskolarendszeren kívüli szakmai oktatásról szóló 7/1988. (II. 17.) MT rendelet 22-24. §-ában foglalt jogkörben az érintett miniszterekkel egyetértésben és az érdekképviseleti szervek, valamint az Országos Képzési Tanács véleményének figyelembevételével a következőket rendelem:

1. §

(1) A rendelet hatálya a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, fafeldolgozás, élelmiszergyártás, vadgazdálkodás, halászat, valamint földmérés és térképészet tevékenységéhez kapcsolódó szakirányú, szakképesítést nyújtó iskolarendszeren kívüli szakmai oktatásra (a továbbiakban: szakmai oktatás) terjed ki, kivéve az Országos Szakmunkásképzési Jegyzékben (OSZJ) meghatározott szakmákra vonatkozó felnőttképzést.

(2) A szakmai oktatásban szerezhető szakképesítések jegyzékét (a továbbiakban: jegyzék) az 1. számú melléklet tartalmazza.

2. §

(1) A jegyzékben foglalt szakképesítések oktatása különböző formákban (tanfolyam, levelező oktatás, konzultáció stb.) szervezhető, melyek egy oktatási folyamaton belül váltakozva is alkalmazhatók (a továbbiakban együtt: szervezett felkészítés).

(2) A jegyzék jelöli azokat a szakképesítéseket, amelyeknél kizárólag szervezett felkészítés alapján lehet vizsgára jelentkezni az egyéb szakképesítéseknél egyéni felkészülés is elegendő.

(3) Szervezett felkészítést a képzés céljának és tartalmi követelményeinek megfelelő oktatási feltételekkel rendelkező bármely szervezet vagy személy (a továbbiakban: oktatást szervező) végezhet. A szervezett felkészítést annak megkezdése előtt a Földművelésügyi Minisztériumhoz (a továbbiakban: minisztérium) kell bejelenteni.

(4) Oktató a szakterületnek megfelelő felsőfokú szakirányú iskolai végzettséggel rendelkező személy lehet, kivéve a gyakorlati oktatást, mely szaktechnikusi végzettséggel is ellátható. Előnyben kell részesíteni azt a személyt, aki tanári vagy szakoktatói oklevéllel is rendelkezik.

3. §

(1) A szervezett felkészítés a minisztérium által - az érdekelt minisztériumokkal, szakmai szövetségekkel és az érdekképviseleti szervezetekkel egyetértésben - kiadott oktatási program (a továbbiakban: központi oktatási program) felhasználásával történhet, mely az oktatás követelményeit, időkeretét, valamint a vizsgakövetelményeket tartalmazza.

(2) A központi oktatási program meghatározásánál és a szakmai oktatás végrehajtásánál figyelemmel kell lenni a térségi és a munkaerőpiaci igények kielégítésére.

(3) Az egyéb felkészítéshez szükséges programról - a vizsgakövetelmények figyelembevételével - az oktatást szervező gondoskodik.

(4) A központi oktatási programhoz szükséges tankönyveket, jegyzeteket a vizsga szervezésére kijelölt intézmény (a továbbiakban: kijelölt intézmény) térítés ellenében bocsátja az oktatást szervező, illetve - kérelemre - a jelentkező rendelkezésére.

4. §

(1) Az 1. számú mellékletben szereplő szakképesítések állami záróvizsga (a továbbiakban: vizsga) letételével szerezhetők meg. A vizsgát a jelentkező az e rendeletben kijelölt intézmények közül bármelyik intézménynél leteheti.

(2) A kijelölt intézmények jegyzékébe való felvételt az intézmény a minisztériumtól kérheti.

(3) A 2. számú melléklet tartalmazza a kijelölt intézmények kódszámát, nevét és címét. Az 1. számú melléklet szakképesítésenként felsorolja kódszám szerint azokat az intézményeket, ahol vizsgára lehet jelentkezni.

5. §

(1) A kijelölt intézmény tájékoztatja a jelentkezőt a vizsgakövetelményről - beleértve a tantárgyi beszámoló szükségességét is - költségeiről, időpontjáról és helyéről. A vizsga időpontját legkésőbb két héttel a vizsga előtt közölni kell.

(2) A vizsgára bocsátás feltétele:

a) az 1. számú mellékletben egyes szakképesítések szerint előírt iskolai végzettség, szakirányú képesítés, szakmai gyakorlat, továbbá

b) egészségi alkalmasság igazolása,

c) eredményes előzetes szóbeli és gyakorlati tantárgyi beszámoló, ha a vizsgakövetelmény előírja. A tantárgyi beszámoló követelményeit a vizsgaszabályzat tartalmazza.

(3) A minisztérium indokolt esetben mentesítést adhat a jelentkező kérelmére, ha a jelentkező nem rendelkezik az előírt iskolai végzettséggel, ha a kijelölt intézmény javasolja és külön jogszabály a mentesítést nem tiltja.

(4) Mentesítés adható a jelentkező kérelmére a tantárgyi beszámoló, valamint az egyes vizsgarészek alól, ha igazolja, hogy előzőleg azonos szakirányú tanulmányokat folytatott vagy szakképesítése tartalmilag közel áll a megszerezni kívánt szakképesítéshez. A felmentésről az oktatást szervező javaslata alapján a kijelölt intézmény vezetője határoz.

(5) A vizsgáztatás költségeiért a kijelölt intézmény díjat számíthat fel.

6. §

(1) A vizsgabizottság legalább három tagból áll, elnökét a minisztérium jelöli ki. A vizsgabizottság munkájában a szakmai szövetség (szövetségek), érdekképviseleti szerv (szervek) képviselői tagként vagy megfigyelőként részt vehetnek. A vizsgabizottság a vizsga megkezdése előtt ellenőrzi, hogy a jelentkező rendelkezik-e az előírt feltételekkel.

(2) A vizsga elméleti és gyakorlati részből áll. A vizsga eredménye minősítését a vizsgaszabályzat tartalmazza. A vizsga eredményéről a vizsgabizottság szótöbbséggel határoz, szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata a döntő.

(3) A vizsgáztatásról a kijelölt intézmény sorszámozott nyilvántartást (anyakönyv) vezet, amelyben fel kell tüntetni a vizsgáztatás helyét és időpontját, a vizsgázó nevét, személyi adatait, valamint a bizottság döntését a vizsga eredményéről. A nyilvántartás adatait a vizsgabizottság elnöke és tagjai aláírásukkal látják el.

(4) Eredményes vizsga esetén bizonyítványt kell kiállítani, mely tartalmazza a szakképesítést és annak fokozatát, a vizsga eredményét és esetleges cím viselését. A bizonyítványt a 3. számú melléklet alapján kell kiállítani.

(5) A vizsgáztatás részletes eljárási rendjére (a vizsga szabályzatára) a minisztérium ajánlásokat ad ki, és a kijelölt intézmények részére rendelkezésre bocsátja.

8. §[1]

Külföldön szerzett ágazati szakirányú, szakképesítést tanúsító okirat honosítását a minisztériumtól lehet kérni.

9. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, nem vonatkozik a rendelet hatálya a már folyamatban lévő vizsgáztatásra.

(2) A rendeletben foglalt szakmai oktatással kapcsolatos szaktanácsadásról a minisztérium, az általa kijelölt szervezet (szaktanácsadó testület) útján gondoskodik.

Dr. Gergátz Elemér s. k.,

földművelésügyi miniszter

1. számú melléklet a 15/1992. (IV. 23.) FM rendelethez

Földművelésügyi tevékenységekkel összefüggő szakképesítések jegyzéke

I. MUNKAKÖRI SZAKKÉPZÉS

1. Alapfokú szakismeretet igénylő munkaköri szakképzés

a) Alapfokú szakismeretet igénylő munkakörök (betűjele: A. M.)

A 5. § (2) bekezdésének a) pontja alapján előírt feltétel: 8 általános iskolai végzettség.

b) Egyéb alapfokú szakismeretet igénylő munkakörök (betűjele: A M.)

A 5. § (2) bekezdésének a) pontja alapján előírt feltétel: középiskolai végzettség.

2. Középfokú szakismeretet igénylő munkaköri szakképzés

a) Kiegészítő (szakosító) szakmák (betűjele: K. Sz.)

A 5. § (2) bekezdésének a) pontja alapján előírt feltétel: szakirányú iskolai képesítés.

b) Közvetlen termelésirányító (művezető) szakok (betűjele: K. M.)

A 5. § (2) bekezdésének a) pontja alapján előírt feltétel: szakirányú szakközépiskolai érettségi-képesítő vagy középiskolai érettségi és szakirányú szakmunkásképesítés.

c) Technikusi szakok (betűjele: K. T.)

A 5. § (2) bekezdésének a) pontja alapján előírt feltétel: szakirányú szakközépiskolai érettségi-képesítő vagy középiskolai érettségi és szakirányú szakmunkás-képesítés, továbbá a vizsga időpontjáig letöltött 2 éves szakirányú szakmai gyakorlat.

II. ÁGAZATI SZAKMUNKÁSKÉPZÉS

1. Földművelésügyi tevékenységekkel összefüggő szakmunkás szakmák (betűjele: Á. Sz.)

A 5. § (2) bekezdésének a) pontja alapján előírt feltétel: 8 általános iskolai végzettség, az Á. Sz. 1, 41, 42, 43, 45 sorszámú szakmák esetén középiskolai érettségi.

III. EGYÉB SZAKMAI KÉPZÉS

1. Szakma mestere minősítés (betűjele: M)

A 5. § (2) bekezdés a) pontja alapján előírt felétel: legalább szakirányú középfokú szakmai végzettség (szakmunkás, szakközépiskolai érettségi, technikus képzettség) és szakirányú szakmai gyakorlat 3-5 év a tantervi előírástól függően.

2. Gazdaképzés (betűjele: G)

A 5. § (2) bekezdés a) pontja alapján előírt feltétel: tantervi előírás szerint 8 általános iskolai végzettség, illetve szakirányú szakmai képesítés és szakmai gyakorlat.

2. számú melléklet a 15/1992. (IV. 23.) FM rendelethez

A vizsgáztatásra kijelölt intézmények jegyzéke

3. számú melléklet a 15/1992. (IV. 23.) FM rendelethez

Lábjegyzetek:

[1] A rendeletnek nincs 7. §-a

Tartalomjegyzék