Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

6/1992. (VI. 27.) MüM rendelet

a munkavállalók ágazatközi besorolási rendszeréről

A Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (a továbbiakban: Mt.) 17. §-ának (3) és (4) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az Érdekegyeztető Tanács egyetértésével - a következőket rendelem:

1. §

E rendelet hatálya kiterjed az Mt. hatálya alá tartozó munkáltatóra és - a vezetőt [Mt. 188. § (1) bekezdés], valamint helyettesét kivéve - annak munkavállalójára.

2. §

(1) A munkáltató

a) a szellemi foglalkozású munkavállalókat, illetve a szellemi munkaköröket a mellékletben szereplő "A", "B", "C" és "D" jelű táblázatok, s azokhoz tartozó besorolási feltételek;

b) a fizikai foglalkozású munkavállalókat, illetve a fizikai munkákat, munkaköröket a melléklet "E" jelű táblázata, s az ahhoz tartozó besorolási feltételek

figyelembevételével sorolja a megfelelő csoportba.

(2) Az adott munkáltatónál kötött kollektív szerződés a besoroláshoz szükséges képesítésre, gyakorlati időre és egyéb feltételekre vonatkozóan a mellékletben foglaltaknál részletesebb előírásokat és azok alapján a melléklet szerinti besorolási csoportokon belül további csoportokat is meghatározhat.

3. §

(1) Munkáltatói érdekképviseleti szervezet, illetve több munkáltató által kötött kollektív szerződésben (a továbbiakban: középszintű megállapodás) a 2. § (1) bekezdésében említettektől - a sajátosságoknak megfelelő - eltérő kötelező besorolási feltételek és csoportok is meghatározhatók.

(2) A középszintű megállapodásban és az annak hatálya alá tartozó munkáltatónál kötött kollektív szerződésben az (1) bekezdés szerint eltérő tartalmú besorolási csoportok tekintetében meg kell határozni, hogy az e rendeletben szereplő besorolási csoportok közül melyiknek felel meg.

4. §

(1) E rendelet 1992. július 1-jén lép hatályba.

(2) E rendelet alkalmazásában középszintű megállapodásnak kell tekinteni a jegybanknál kötött kollektív szerződést is.

(3)[1]

(4)[2]

Dr. Kiss Gyula s. k.,

munkaügyi miniszter

Melléklet a 6/1992. (VI. 27.) MüM rendelethez

Az ágazatközi besorolási rendszer csoportjai és besorolási ismérvei

Vezető beosztású alkalmazottak

A)

MegnevezésKódszám (ksz.)
Vezető
I.11
II.12

Besorolási feltételek:

Vezető I. (ksz. 11): Ide kell besorolni jellemzően a gazdálkodó szervezet nagyobb szervezeti egységeinek (pl. főosztály, gyár, gyárrészleg, üzem, nagyobb telep) vezetőit és azok helyetteseit.

Vezető II. (ksz. 12): Ide kell besorolni jellemzően az osztályvezetőket, az ezzel egyenértékű szervezeti egységek vezetőit és helyetteseit (pl. önálló csoport-, irodavezetőket).

Termelés- (tevékenység-) irányítók

B)

MegnevezésKódszám (ksz.)
Termelés- (tevékenység-) irányító
I.21
II.22
III.23

Termelés- (tevékenység-) irányító I. (ksz. 21): Ide kell besorolni a felsőfokú végzettségű termelés- (tevékenység-) irányítókat (pl. főművezető, művezető, forgalomirányító, számítástechnikai egység műszakvezetője) és a felsőfokú végzettségű helyetteseket.

Termelés- (tevékenység-) irányító II. (ksz. 22): Ide kell besorolni a középfokú (pl. szakközépiskolai, szakmunkásképző iskolai) végzettségű termelés- (tevékenység-) irányítókat és a középfokú végzettségű helyetteseket.

Termelés- (tevékenység-) irányító III. (ksz. 23): Ide kell besorolni a termelés- (tevékenység-) irányító I. és II. kategóriába sorolás feltételével nem rendelkező termelés- (tevékenység-) irányítókat.

Szellemi foglalkozású (nem vezető beosztású) alkalmazottak

C)

Besorolási feltételek:

Szellemi foglalkozású alkalmazottak I. (ksz. 31-32): Ide kell besorolni a középiskolai végzettséggel érdemi munkákat ellátókat, akik feladatukat önállóan, felelősséggel végzik. (Pl.: normatechnológus, időelemző, anyagnorma-készítő, munkaszervező, műszaki átvevő, műszaki ellenőr, üzemi technikus, számítástechnikai előadó, operátor, teljesítményelszámoló, statisztikus, üzemgazdasági munkatárs, készletgazdálkodó, kontírozó könyvelő, főkönyvi könyvelő, munkaerő- vagy bérgazdálkodási munkatárs.)

Szellemi foglalkozású alkalmazottak II. (ksz. 33-35): Ide kell besorolni azokat a feladatukat önállóan, felelősséggel ellátó érdemi munkát végzőket, akik középiskolai végzettséggel és a munkakör betöltéséhez szükséges felsőfokú szaktanfolyami képesítéssel rendelkeznek. (Pl.: a középiskolai végzettséggel és mérlegképes tanfolyami képesítéssel rendelkező főkönyvi könyvelő, mérlegelemző; felsőfokú munkavédelmi tanfolyami képesítéssel rendelkező munkavédelmi munkatárs; felsőfokú személyügyi tanfolyami képesítéssel rendelkező munkaerő- vagy bérgazdálkodó; felsőfokú statisztikai tanfolyami képesítéssel rendelkező elemző statisztikus.)

A nagy szakmai gyakorlattal rendelkezők, kiemelkedő teljesítményt nyújtók a "főmunkatárs" kategóriába sorolhatók be.

Szellemi foglalkozású alkalmazottak III. (ksz. 36-38): Ide kell besorolni az egyetemi, főiskolai végzettséggel érdemi munkát önállóan, felelősséggel ellátókat. (Pl.: mérnök, jogász, közgazdász.)

A nagy szakmai gyakorlattal rendelkezők, kiemelkedő teljesítményt nyújtók a "főmunkatárs" kategóriába sorolhatók be.

Ügyviteli alkalmazottak

D)

MegnevezésKódszám (ksz.)
Gyakornok (0-0,5 év gyakorlat41
Ügyviteli munkatárs (0,5 gyakorlat felett)42

Besorolási feltételek:

Ügyviteli alkalmazottak: (ksz. 41-42): Ide kell besorolni az ügyviteli jellegű feladatokat ellátókat (pl.: előkészítő könyvelő, egyeztető könyvelő, gépikönyvelő, leltárfelvevő, utókalkulátor, bérszámfejtő, bérelszámoló, bérelszámolási ellenőr, létszám- vagy munkaügyi törzsadat nyilvántartó, iratkezelő, iktató, titkárnő, gépíróadminisztrátor, telefonkezelő).

Ide kell besorolni a kihirdetéskor ügyintézői feladatokat ellátó, de megfelelő iskolai végzettséggel nem rendelkezőket is.

Fizikai foglalkozású alkalmazottak

E)

Besorolási feltételek:

Segédmunkás: (ksz. 51-52): A besoroláshoz legfeljebb egy havi begyakorlási idő kell, szakképzettség nem szükséges. A felvett dolgozó általában minden képzés nélkül munkába állítható.

Betanított munkás (ksz. 53-54): A besoroláshoz szakképzettség nem kell, a munkafogások elsajátítása azonban egy hónapnál hosszabb betanulási időt igényel.

Szakmunkás (ksz. 55-56): Ide kell besorolni a szakmunkás-bizonyítvánnyal rendelkező fizikai munkavállalókat.

Mester (ksz. 57-58): Ide kell besorolni a mester szakmunkás-bizonyítvánnyal (képesítéssel) rendelkező, a technikus képesítésű, valamint a nagy gyakorlati tudású szakmunkásokat, továbbá a szakirányú felsőfokú végzettséggel bíró, szakmunkát végző munkavállalókat.

Munkafeltételek:

Normál: Ide kell besorolni a Magyar Szabványban foglalt munkakörülményi értékeket meg nem haladó munkafeltételek között végzett könnyű fizikai munkákat, amelyeknél a munka-energia forgalom mértéke egy műszak alatt nem haladja meg az 5200 kilojoule-t.

Kedvezőtlen: Ide kell besorolni a normál munkafeltételi fokozatba nem sorolható fizikai munkákat.

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 37. § 12. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

[2] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 37. § 12. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

Tartalomjegyzék