Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

18/1993. (VI. 15.) FM rendelet

a vetőmagvakról és egyéb növényi szaporítóanyagokról szóló 6/1990. (III. 31.) MÉM rendelet módosításáról

A vetőmagvakról és egyéb növényi szaporítóanyagokról szóló 1968. évi 22. tvr. 9. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel egyetértésben - a vetőmagvakról és egyéb növényi szaporítóanyagokról szóló 6/1990. (III. 31.) MÉM rendeletet a következők szerint módosítom:

1. §

A vetőmagvakról és egyéb növényi szaporítóanyagokról szóló 6/1990. (III. 31.) MÉM rendelet (a továbbiakban: R.) 2. §-a (1) bekezdésének b)-e) pontjai helyébe a következő rendelkezés lép:

(A rendelet alkalmazásában)

"b) Vetőmag-, szaporítóanyag-minősítés (certifikáció): az az állami ellenőrzési eljárás, amelynek során az illetékes szakhatóság a termelés egész folyamatának ellenőrzése után igazolja, hogy a vetőmagot vagy a szaporítóanyagot a vonatkozó szabványoknak vagy azzal egyenértékű előírásoknak megfelelően állították elő. A Mezőgazdasági Minősítő Intézet (a továbbiakban: MMI) a vetőmag- és a szaporítóanyag-tételeket a vonatkozó szabványoknak és nemzetközi előírásoknak megfelelően minősíti, a tételek faj-, fajtaazonossága, származása, szaporítási fokozata, egészségi állapota és minősége alapján. Az MMI a minősítésről igazoló okiratot állít ki. A tételeket fémzár vagy azt helyettesítő más anyag, illetve módszer alkalmazásával úgy kell lezárni, hogy annak megsértése nélkül a csomagolási egység tartalmához hozzáférni ne lehessen.

c) Standard vetőmag: a zöldség, virág, gyógy- és fűszer növényfajok fajtamegjelöléssel forgalmazott, a vetőmag-minősítő szabványnak megfelelő minőségű fémzárolt vetőmagja, amelyet az erre kijelölt hatóság fajtaazonosság és fajtatisztaság szempontjából szántóföldi ellenőrzésben nem részesített. A fajtatulajdonos igazolja a fajta azonosságát, fajtatisztaságát.

d) Kereskedelmi vetőmag: fajmegjelöléssel forgalmazott, a faj- és fajtaazonosság és fajtatisztaság szempontjából szántóföldi szemlében nem részesített, de a szabványnak megfelelő minőségű fémzárolt vetőmag.

e) Fajtabejelentő: az új növényfajtát állami minősítésre bejelentő gazdálkodó szervezet vagy magánszemély (a továbbiakban: fajtabejelentő).

f) Vetőmag-előállító: a fajtabejelcntő, illetőleg az, akivel a fajtabejelentő a vetőmag továbbszaporítására szerződést kötött, és aki a vetőmagszaporítást végzi (a továbbiakban a fajtabejelentővel együtt: vetőmag-előállító).

2. §

Az R. 4. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"4. § (1) Belföldön csak nemesített vetőmagot és standard vetőmagot szabad forgalomba hozni.

(2) A nemesített vetőmagvak szaporítási fokozatait az 1. számú melléklet tartalmazza.

(3) Kereskedelmi vetőmag csak a nemesített, illetve a standard vetőmag hiánya esetén az MMI engedélyével hozható forgalomba.

(4) A 2. § (1) bekezdésének a) és c) pontjában foglalt feltételeknek nem megfelelő vetőmagtélel vetőmaghiány esetén a fajtabejelentő hozzájárulásával az MMI külön engedélyével hozható forgalomba.

3. §

(1) Az R. 8. §-a (2) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Fajtamegállapító termesztést kell végezni:)

"b) fajtamegjelöléssel külföldről behozott és kivitelre kerülő vetőmagtétel mintáiból. Kis kiszerelésben árutermesztési célra behozott zöldség-, fűszer- és virágvetőmag esetében kérésre az MMI felmentést adhat,"

(2) Az R. 8. §-ának (2) bekezdése a következő d) ponttal egészül ki, ennek megfelelően a d) pont jelölése e) pontra változik:

"d) standard vetőmagtételek mintáiból,"

4. §

Az R. 11. §-a a következő (2)-(3) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Vetőmagexport esetén vámhivatalnak kiviteli ellenőrzésre csak olyan vetőmagtételt lehet bemutatni, amelynek kísérő okmányai ellenőrzöttek és a nemzetközi előírásoknak megfelelnek.

(3) A vámhatóság minden beérkező vetőmagtételt nyilvántartásba vesz, és folyamatosan értesíti az MMl-t. A beérkező vetőmagtételek csak az MMI ellenőrző vizsgálata alapján kerülhetnek kereskedelmi forgalomba, illetve felhasználásra."

5. §

Az R. 13. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Nem szükséges engedély a külföldi megrendelés alapján elszaporításra kerülő vetőmagtételek behozatalához, ha ezek teljes termésének átvételére kötelezettséget vállal a külföldi megrendelő."

6. §

Az R. a következő 13/A. §-sal egészül ki:

"13/A. § A hibrid növényfajták és az idegen megporzású növények vetőmag-előállításának biztonsága, valamint a fajtatisztaság biztosítása érdekében a vetőmagszaporítást végzőknek a szabványban előírt izolációs távolságon belül lévő földterületek használóival előzetesen egyeztetniük kell vetésterveiket. Az egyeztetés eredményeként létrejött megállapodást írásba kell foglalni."

7. §

Az R. 16. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Üzemi törzsültetvényt csak központi törzsültetvényből vagy magasabb szaporítási fokú, továbbá engedélyezett ország igazolt törzsültetvényéből származó szaporítóanyag felhasználásával lehet létesíteni."

8. §

Az R. 22. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A faiskolai engedéllyel rendelkező meghatározott összetételű és mennyiségű dísznövény-szaporítóanyag előállítására szerződést köthet olyan természetes vagy jogi személlyel (a továbbiakban: szerződéses termelő), aki a vállalt szaporítóanyag előállításához a 20. § (3) bekezdésének b) pontjában foglalt feltételekkel rendelkezik."

9. §

Az R. 25. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a (2)-(5) bekezdések számozása (3)-(6) bekezdése változik.

"(2) A vegetatív szaporítóanyag minősítését (certifiká-cióját) a faiskolának a szaporítóanyag előállításának megkezdése előtt kell kérnie az MMI-től. Az utólag bejelentett tételeket nem lehet minősíteni."

10. §

Az R. 26. §-ának (3) és (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az erdészeti fajok szaporítóanyaga esetében az OECD előírások szerinti származást és kategóriát is meg kell adni.

(5) Az exportra kerülő szőlő-, gyümölcs, díszfaiskolai és erdészeti szaporítóanyag-tételekről az MMI nemzetközi érvényű kísérő okiratot állít ki a tételek belföldi származási igazolvánnyal igazolt faj-, fajtaazonossága, származás, szaporítási fokozata, egészségi állapota és minősége alapján, szakágazatonként meghatározott követelmények szerinti kategóriákba való minősítéssel.

11. §

Az R. 27. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"27. § A faiskolában előállított szaporítóanyag (ültetvényanyag) a faiskola telephelyén, vagy a meghatározott feltételek szerint létesített szaporítóanyag-árusítási helyen hozható forgalomba."

12. §

Az R. 28. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, ezzel egyidejűleg a (2)-(4) bekezdések számozása (3)-(5) bekezdésre változik:

"(2) A szaporítóanyag-árusítási hely létesítését az illetékes megyei (fővárosi) földművelésügyi hivatalnak be kell jelenteni."

13. §

Az R. 29. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a (3) bekezdés számozása (4) bekezdésre változik:

"(1) Hazai árutermelés vagy forgalomba hozatal céljára csak állami minősítésben részesített vagy szaporításra engedélyezett fajták hazai szabványnak megfelelő minőségű szaporítóanyagát szabad importálni az MMI előzetes engedélyével.

(2) Fajtakísérlett célból hazai szaporításra nem engedélyezett fajták szaporítóanyagra csak az MMI engedélyével importálhatók.

(3) Az importengedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell a szaporítóanyag fajtáját, mennyiségét, származási helyét és a szállítás időpontját. Az MMI jogosult az import szaporítóanyagot a vonatkozó szabvány előírásai szerint ellenőrizni és abból mintát venni."

14. §

(1) Az R. 7. §-ának (2) bekezdésében a "felhasználók" szövegrész helyébe "vetőmag-előállító" szövegrész, az R. 20. §-ának (2), (3) és (5) bekezdésében, a 21. §-ának (1) és (2) bekezdésében, a 22. §-ának (3) bekezdésében, a 23. §-ának (2) bekezdésében, a 25. §-ának (1) és (2), valamint a 28. §-a (1) bekezdésének b) pontjában az "MMI Területi Központja" szövegrész helyébe "MMI" szövegrész lép.

(2) Az R. 9. §-ának (1)-(2) bekezdésében, valamint a 11. §-ában a fémzárolás fogalmán a vetőmag-szaporítóanyag minősítést kell érteni.

15. §

Ez a rendelet 1993. július 1. napján lép hatályba, egyidejűleg az R. 13. §-ának (3) bekezdése, 25. §-ának (4) bekezdésében a "fémzárolja", valamint "A fémzár a tétel állami ellenőrzését igazolja." szövegrész, az R. 26. §-ának (1) bekezdésében a "nem fémzárolt" és a "minősíteni", továbbá "A minősíteni és", valamint a (4) bekezdésében az "illetve a forgalmazó" szövegrész hatályát veszti.

Dr. Szabó János s. k.,

földművelésügyi miniszter