36/1993. (XII. 29.) PM-BM együttes rendelet
a lakáscélú támogatásokról szóló 106/1988. (XII. 26.) MT rendelet végrehajtásáról kiadott 77/1988. (XII. 27.) PM-ÉVM együttes rendelet módosításáról
A lakáscélú támogatásokról szóló 106/1988. (XII. 26.) MT rendelet 14. §-ának (5) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a népjóléti miniszterrel és a Magyar Nemzeti Bank elnökével egyetértésben - a következőket rendeljük el:
1. §
A lakáscélú támogatásokról szóló 106/1988. (XII. 26.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) végrehajtására kiadott, többször módosított 77/1988. (XII. 27.) PM-ÉVM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 1. §-a (2) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"b) havi rendszeres keresetük, jövedelmük a szerződéskötés időpontjában hatályos társadalombiztosításról szóló törvényben és a végrehajtására kiadott rendeletben megállapított öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét nem haladja meg, továbbá"
2. §
A Vhr. 2. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"a) Személyi igazolvány vagy születési anyakönyvi kivonat bemutatásával az 1. § (1) bekezdésében említett életkorokat és büntetőjogi felelősség mellett kiállított nyilatkozattal a közös háztartásban élést, ha az a személyi igazolványból nem állapítható meg, elvált szülők kiskorú gyermekeinek elhelyezését a jogerős ítélet bemutatásával;"
3. §
A Vhr. 4. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"4. § (1) Az R. 2. §-a (5) bekezdésének megfelelően a házaspár részére a pénzintézet által nyújtott kölcsönből a még fennálló tartozás csökkentésére elszámolható összeget úgy kell megállapítani, hogy a szociálpolitikai kedvezmény összegét el kell osztani az engedélyezett kölcsön összegével. Az így kapott arányszámmal meg kell szorozni a gyermek születésének időpontjáig az adós terhére elszámolt - állami támogatással csökkentett - kamatokat, s ehhez kell hozzáadni a gyermek után járó szociálpolitikai kedvezményt. Ezzel az összeggel csökken az adósnak a gyermek születésének igazolásakor fennálló tartozása.
(2) Ha a fennálló tartozás olyan kölcsön, amelynek megfizetéséhez az állam hiteltörlesztési támogatást nyújtott, úgy az adós tartozása csak a szociálpolitikai kedvezménnyel csökkenthető.
(3) Az R. 2. §-ának (5) bekezdése szerinti szociálpolitikai kedvezmény a szerződéskötést követően élveszületett gyermekek után azokat az adósokat illeti meg, akik már a szerződéskötés időpontjában házasfelek voltak, és a gyermek(ek) élveszületését születési anyakönyvi kivonattal igazolják."
4. §
A Vhr. 6. §-ának (1)-(3) bekezdéseinek helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) A kedvezményre való jogosultság és a kedvezmény mértékének megállapítását, a kölcsönszerződés aláírása előtt, ha pedig a kérelmező kölcsönt nem vesz igénybe, a lakásra vonatkozó adásvételi szerződés megkötését követő 60 napon belül vagy építés esetén a használatbavételi engedély kiadása előtt kell kérni a pénzintézettől.
(2) A kedvezményre jogosultságot és a kedvezmény mértékét a kérelmezőnek a szerződés aláírásakor, illetőleg a kölcsön nélküli építkezéseknél a kérelem benyújtásakor a fennálló személyi körülményeit alapul véve kell megállapítani.
(3) Ha a kérelmező a (1) bekezdésben említett időpontig nem élt a kedvezmény igénybevételének lehetőségével, erre később már nem tarthat igényt."
5. §
A Vhr. 7. §-a helyébea következő rendelkezések lépnek:
"7. § (1) Az építtetőt, vásárlót kedvezmény az R.-ben és e rendeletben foglalt lakás építése, vásárlása esetén illeti meg.
(2) A nem értékesítés céljára épült és befejezett épület (lakás) tulajdonjogának átruházása esetén az új tulajdonost a kedvezmény nem illeti meg.
(3) Ha az építtető (vásárló) a befejezett épületet (lakást) elidegeníti és ezzel egyidejűleg másik lakás tulajdonjogát szerzi meg, vagy új lakást épít, a fennálló tartozás visszafizetését biztosító jelzálogjog, a kölcsönt folyósító pénzintézet hozzájárulása mellett, az adós tulajdonába kerülő tehermentes ingatlanra változatlan feltételekkel jegyezhető át.
(4) Ha az építkezés az előírt határidőre nem fejeződik be, a már folyósított kedvezményt a Ptk. 301. §-a szerinti kamattal együtt vissza kell fizetni.
(5) E rendelet hatálybalépése után megkezdett, még be nem fejezett épület (lakás) tulajdonjogának átruházása esetén
a)az új tulajdonost az R. és e rendelet szerinti kedvezmény illeti meg;
b)az átruházó részére megállapított kedvezményt törölni kell, a már folyósított kedvezményt a Ptk. 301. §-a szerinti kamataival együtt vissza kell fizetni.
(6) Ha a fiatal házaspár e rendelet hatálybalépése előtt megelőlegezett szociálpolitikai kedvezményben részesült és a befejezett épületet (lakást) a gyermekek megszületése előtt elidegeníti, újabb lakás építése, vásárlása esetén - az egyéb feltételek fennállása mellett - az R. 2. §-ának (5) bekezdésében megjelölt kedvezményt akkor veheti igénybe, ha a korábban megelőlegezett kedvezményt kamataival együtt visszafizeti."
6. §
A Vhr. 8. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"8. § (1) Az R. 4. §-ának (2) bekezdésében meghatározott tartozás alatt a Ptk. 293. §-a szerinti főtartozást és ennek szerződés szerinti kamatait kell érteni. Ha az adós a szerződésben vállalt törlesztési kötelezettségének nem tett eleget, az ebből keletkezett hátralék és késedelmi kamat az állami támogatás szempontjából nem vehető figyelembe.
(2) Az állami támogatás alapja az első évben a szerződés megkötésekor, illetve, ha a hitel a szerződéskötéssel egyidejűleg nem kerül kifizetésre, úgy az első, majd a további folyósítások napján fennálló tartozás.
(3) A második és további években az éves törlesztési időszak első napján, és a további folyósítások napján fennálló tartozás alapján kell az állami támogatást kiszámítani. A kamattámogatás kezdő időpontja ez esetben is az első folyósítás napjával azonos.
(4) Az R. 4. §-ának (3) bekezdésében meghatározott kölcsön akkor minősül behajthatatlannak, amikor az arra vonatkozó szabályok alapján a követelésnek a pénzintézetet terhelő hányadát a kockázati céltartalék terhére a pénzintézet elszámolja."
7. §
(1) Ez a rendelet 1994. január 1. napján lép hatályba, rendelkezéseit a hatálybalépést követően benyújtott kérelmekre kell alkalmazni.
(2) A hatálybalépés időpontjában hatályát veszti a Vhr. 5. §-a, 11-14. §-ai, és 18. §-ának (3) bekezdése.
Dr. Szabó Iván s. k.,
pénzügyminiszter
Dr. Kónya Imre s. k.,
belügyminiszter