4/1993. (II. 25.) NGKM rendelet

a külkereskedelmi szakképesítést tanúsító szakvizsgákról és tanfolyamokról

Az iskolarendszeren kívüli oktatásról szóló 7/1988. (II. 17.) MT rendelet 24. §-ában kapott felhatalmazás alapján, a külgazdasági tevékenységgel összefüggő szakképzés követelményeinek egységesítése érdekében az érdekelt miniszterekkel és érdekképviseleti szervekkel egyetértésben a következőket rendelem:

1. §

A rendelet hatálya kiterjed az e rendeletben meghatározott iskolarendszeren kívüli külkereskedelmi szakmai képesítést nyújtó oktatás (a továbbiakban: szakmai oktatás) és vizsgáztatás szervezőire, oktatóira és résztvevőire.

2. §

(1) A szakmai oktatás célja a követelményrendszerben meghatározott elméleti és gyakorlati ismeretek, jártasságok és készségek elsajátíttatása.

(2) Szakmai oktatást azok a természetes és jogi személyek, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságok (a továbbiakban: szervezők) szervezhetnek, akik a szükséges személyi és tárgyi feltételekkel rendelkeznek.

(3) A szakmai oktatást - az oktatás megkezdése előtt 30 nappal - a Nemzetközi Gazdasági Kapcsolatok Minisztériumának (a továbbiakban: minisztérium) be kell jelenteni. A bejelentésnek tartalmaznia kell:

- a szervező nevét és címét,

- a szakmai oktatás megnevezését,

- a személyi és tárgyi feltételek ismertetését,

- az egyes tantárgyak, témakörök tematikáit,

- a felhasználásra kerülő tananyagok felsorolását.

3. §

(1) A szakképesítést nyújtó szakvizsga (a továbbiakban: szakvizsga) szervezését a minisztérium engedélyezi.

(2) A szakvizsgák a következők:

a) külkereskedelmi idegen nyelvű levelező;[1]

b) külkereskedelmi üzletkötő;

c) külkereskedelmi ügyintéző;

d) nemzetközi szállítmányozási szervező;

e) nemzetközi szállítmányozási ügyintéző;

f) nemzetközi piackutató és reklámszervező;

g) nemzetközi tarifőr;

h) vámügyintéző;

i) vámkezelő;

j) külkereskedelmi asszisztens.[2]

4. §

(1) A szakmai oktatás és vizsgáztatás egységes követelményeinek érvényesítése érdekében Szakmai Tanácsadó Testületet (a továbbiakban: testület) kell létrehozni. A testületben részt vesznek az érintett szakmai és oktatási intézmények, valamint a munkáltatók és a munkavállalók érdekképviseleti szerveinek képviselői.

(2) A testület tagjait a minisztérium kéri fel és bízza meg.

(3) A testület feladata a szakmai oktatás és vizsgáztatás követelményrendszerének kidolgozása, fejlesztésére vonatkozó javaslattétel és az ellenőrzés.

(4) A testület által kidolgozott követelményrendszert a minisztérium hagyja jóvá és teszi közzé.

5. §

(1) A szakvizsgát a Külkereskedelmi Szakvizsga Bizottság (a továbbiakban: vizsgabizottság) előtt kell letenni.

(2) A vizsgabizottság legalább 3 főből, elnökből és tagokból áll. Az elnököt a minisztérium bízza meg. A vizsgabizottság tagjait - a (3) bekezdés kivételével - a munkáltatók, illetve munkavállalók érdekképviseleti szerveinek köréből a vizsgát rendező szerv vezetője kéri fel.

(3) A vámügyintézői és a vámkezelői szakvizsgák vizsgabizottsági tagjait a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága, a nemzetközi szállítmányozási szervező, a nemzetközi szállítmányozási ügyintéző és a nemzetközi tarifőr szakvizsgák tagjait a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium kéri fel.

(4) A vizsgabizottságok munkáját a vizsgáztatók (az egyes vizsgatárgyak kérdezői) és a dokumentumokat kiállító jegyző segíthetik.

6. §

Oktatói, illetve vizsgáztatási tevékenységre azok kérhetők fel, akiknek főiskola, egyetemi oklevelük és legalább 2 éves szakmai vagy oktatói gyakorlatuk van.

7. §

(1) A szervezőknek a résztvevőkről adatlapot és tanfolyami naplót kell vezetni.

(2) A szakvizsgáról jegyzőkönyvet, a vizsgázókról a legfontosabb személyi és vizsgaadatokat (név, születési év, hó, nap, születési hely, az egyes részvizsgák eredményei stb.) tartalmazó adatlapot, a kiadott vizsgabizonyítványokról nyilvántartási lapot kell a szervezőknek vezetni.

(3) A sikeres szakvizsgáról - a mellékelt minta szerint - bizonyítvány állítható ki.

(4) A felsorolt dokumentumokat a vizsgabizottság elnöke hitelesíti.

(5) Az oktatás és a vizsgáztatás dokumentumai nem selejtezhetők, azokat az oktatás és vizsgáztatás szervezője az iratkezelés mindenkori szabályai szerint köteles megőrizni.

8. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetést követő 15. napon lép hatályba. Egyidejűleg a külkereskedelmi szakképesítést biztosító szakvizsgákról és tanfolyamokról szóló 2/1982. (I. 27.) KkM rendelet hatályát veszti.

(2) A rendeletben foglalt előírásokat a hatálybalépése után szervezett tanfolyamokra és szakvizsgákra kell alkalmazni. E rendelet hatálybalépése előtt kiadott oklevelek, vizsgabizonyítványok érvényességét a jelen rendelet nem érinti.

Dr. Kádár Béla s. k.,

a nemzetközi gazdasági kapcsolatok minisztere

Melléklet a 4/1993. (II. 25.) NGKM rendelethez

Lábjegyzetek:

[1] "C" típusú külkereskedelmi szakmai anyaggal bővített, legalább középfokú nyelvvizsgával.

[2] "C" típusú külkereskedelmi szakmai anyaggal bővített, legalább középfokú nyelvvizsgával.

Tartalomjegyzék