Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

8/1993. (V. 14.) IKM-PM együttes rendelet

a háztartási tüzelőolaj vásárlási utalvány beszerzésének, kiadásának és beváltásának szabályairól

A háztartási tüzelőolaj forgalmazásáról szóló 66/1993. (V. 4.) Korm. rendelet 4. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a háztartási tüzelőolaj vásárlási utalvány beszerzésének, kiadásának és beváltásának szabályairól - a belügyminiszterrel egyetértésben - a következők szerint rendelkezünk:

1. §

(1) A háztartási tüzelőolaj (a továbbiakban: HTO) felhasználási jogosultságot igazoló 1. számú melléklet szerinti engedély (a továbbiakban: engedély), valamint a vásárlásra jogosító 2. számú melléklet szerinti HTO-utalvány (a továbbiakban: HTO-utalvány) iránti engedélykérelmet a 3. számú melléklet szerinti formanyomtatványon személyesen vagy postai úton, egy példányban kell benyújtani a HTO felhasználási helye szerint területileg illetékes települési önkormányzat jegyzőjéhez.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott engedélykérelem formanyomtatványát és a HTO-utalványokat a Vám-és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága bocsátja ki.

(3) Az engedélykérelem formanyomtatványa üzemanyagtöltő állomáson, önálló HTO eladóhelyen, vagy HTO-t is árusító tüzelőanyag telephelyen (a továbbiakban: elárusítóhely), a vámhivataloknál és az önkormányzatok polgármesteri hivatalainál díjtalanul szerezhető be.

(4) A HTO elárusítóhelyek kötelesek beszerezni és folyamatosan biztosítani az engedélykérelem formanyomtatványát. A formanyomtatványokat a HTO elárusítóhelyek a vámhivataloknál és az önkormányzatok polgármesteri hivatalaiban díjtalanul szerezhetik be.

2. §

(1) A vámhivatal csak a minden adatot tartalmazó és számszaki hiba nélküli engedélykérelemre adhat ki engedélyt és HTO-utalványt.

(2) Adathiány vagy számszaki hiba esetén a vámhivatal a beérkezéstől számított 8 napon belül köteles az engedélykérelmet a benyújtónak az ok megjelölésével visszajuttatni. Ez esetben az engedélykérelmet új formanyomtatványon kijavított állapotban ismét be kell nyújtani.

(3) A vámhivatal az engedélykérelemnek a vámhivatalba történő beérkezésétől számított 8 napon belül köteles az engedélyt és a HTO-utalványokat tértivevénnyel feladott levélben megküldeni a jogosultnak.

(4) A vámhivatal az engedélykérelemben foglaltak valódiságát a helyszínen ellenőrizheti.

(5) Amennyiben a vámhivatal azt állapítja meg, hogy az igénylő nem jogosult az engedélyre és a HTO-utalványra, erről az igénylőt 30 napon belül köteles értesíteni.

(6) A kiadott engedélyről és HTO-utalványról a vámhivatal köteles nyilvántartást vezetni és a benyújtott engedélykérelmeket annak mellékleteként kezelni.

3. §

(1) A fűtési norma jogszabályban meghatározott felemelése esetén ismételt engedélykérelmet kell benyújtani - az 1. § (1) bekezdésében meghatározottak szerint -, amelyben hivatkozni kell az eredeti engedély számára.

(2) Az engedélykérelem benyújtását követő évben a vámhivatal - külön kérelem nélkül - köteles a fűtési idényre vonatkozó engedélyt és HTO-utalványokat a fűtési idényt megelőző május 1-jéig a jogosult rendelkezésére bocsátani.

(3) Az igényjogosultságban bekövetkezett változást - a változásnak megfelelően kitöltött engedélykérelemmel - a változást követő 8 napon belül be kell jelenteni az illetékes vámhivatalban.

(4) A HTO helyett más tüzelőanyaggal történő fűtésre való áttérés esetén az engedélyt és a fel nem használt HTO-utalványokat haladéktalanul vissza kell küldeni a kibocsátó vámhivatalnak.

4. §

(1) A HTO-utalvány a rajta feltüntetett fűtési idény második évének április 30. napjáig érvényes.

(2) A HTO-utalvány 10 (tíz), 20 (húsz), 100 (száz) és 500 (ötszáz) literes címletekben igényelhető.

(3) A HTO-utalványt hamisítás elleni védelemmel kell ellátni.

5. §

(1) Az elárusítóhely HTO-t csak érvényes HTO-utalvány ellenében szolgálhat ki.

(2) A HTO-utalvány valódiságának ellenőrzése a külső ismérvek és ultraibolya lámpával történő megvilágítás alapján történik.

(3) Hamisított, illetve érvénytelen HTO-utalvány esetén az elárusítóhely köteles a HTO kiszolgálást megtagadni és haladéktalanul értesíteni az elárusítóhely szerinti területileg illetékes vámhivatalt, továbbá a hamisított, illetve érvénytelen utalványt bevonni.

6. §

(1) Az elárusítóhely a HTO-utalvány átvételekor azt azonnal köteles bélyegzőlenyomatával érvényteleníteni, naponta, címletenként csoportosítva gyűjtőívre felragasztani, továbbá a címletek darabszámát és ennek alapján az értékesített HTO-mennyiséget összesíteni.

(2) Az illetékes vámhivatal a HTO elárusítóhelyet kéthavonta elszámoltatja az (1) bekezdés szerint összegyűjtött HTO-utalványokkal.

(3) A vámhivatal az átveti HTO-utalványokról köteles jegyzőkönyvet felvenni és az elárusítóhelynek egy példányt átadni. A jegyzőkönyv tartalmazza az átvett HTO-utalványok címletenkénti és mennyiség szerinti részletezését.

(4) A vámhivatal az elárusítóhelytől átvett HTO-utalványokat, az elárusítóhely a vámhivataltól átvett jegyzőkönyvet a HTO-utalvány érvényességét követő második év végéig köteles megőrizni.

7. §

A HTO-t csak a vámhivatal által meghatározott színezőanyaggal lehet forgalomba hozni. A színezőanyagot mind a termelő, mind az importáló csak a telephelye szerint illetékes vámhivatal képviselőjének jelenlétében keverheti a HTO-ba.

8. §

(1) A jelenleg HTO-t forgalmazók e tevékenységüket a rendelet hatálybalépésétől számított 15 napon belül kötelesek a területileg illetékes vámhivatalnak - nyilvántartásba vétel céljából - bejelenteni.

(2) A HTO-t forgalmazó e tevékenységének megkezdését 8 napon belül köteles a területileg illetékes vámhivatalnak - nyilvántartásban vétel céljából - bejelenteni.

9. §

E rendelet 1993. május 15-én lép hatályba. Rendelkezéseit a hatálybalépése után értékesített, illetőleg felhasznált HTO-ra kell alkalmazni.

Dr. Latorcai János s. k.,

ipari és kereskedelmi miniszter

Dr. Szabó Iván s. k.,

pénzügyminiszter

1. számú melléklet a 8/1993. (V. 14.) IKM-PM együttes rendeleihez

2. számú melléklet a 8/1993. (V. 14.) IKM-PM együttes rendelethez

A HTO-utalványok műszaki leírása

1. A HTO-utalványok közös műszaki adatai

A HTO-utalványok álló téglalap alakúak. Perforálási méretük 30 x 45 mm, a perforálás 1 mm átmérőjű lyukkal készül, a lyukak egymás közti távolsága 1,666 mm, 20 mm hosszúságú bélyegszélen 12 lyuk található. A bélyegek nyomása 3 színű ofszet nyomással történik.

A perforálás minőségére jellemző, hogy az egymásra merőleges perforálás pontosan találkozik. Ennek következtében az egy-képesre tépett HTO-ulalvány sarkán egynegyed közcikkelynyi perforálási lyuk marad (hasonlóan a postabélyegekhez).

2. Az egyes HTO-utalványok műszaki adatai

a) 10 literes HTO-utalvány alapszíne világos okker, mind a négy sarokban világosbarna színű rozetta, a HTO-utalvány felső részén két sorban, barna színnel nyomva HTO-UTALVÁNY, középen lángra emlékeztető motívum, alul 10 liter, alatta a fűtési idény évszáma felirat látható;

b) 20 literes HTO-utalvány alapszíne világos okker, mind a négy sarokban világoslila rozetta, a HTO-utalvány felső részén két sorban, barna színnel nyomva HTO-UTALVÁNY, középen lángra emlékeztető motívum, alul 20 liter, alatta a fűtési idény évszáma felirat látható;

c) 100 literes HTO-utalvány alapszíne világos okker, mind a négy sarokban világoskék rozetta, a HTO-utalvány felső részén két sorban, sötétkék színnel nyomva HTO-UTALVÁNY, középen lángra emlékeztető motívum, alul 100 liter, alatta a fűtési idény évszáma felirat látható;

d) 500 literes HTO-utalvány alapszíne világos okker, mind a négy sarokban világoszöld rozetta, a HTO-utalvány felső részén két sorban, sötétzöld színnel nyomva HTO-UTALVÁNY, középen lángra emlékeztető motívum, alul 500 liter, alatta a fűtési idény évszáma felirat látható.

3. számú melléklet a 8/1993. (V. 14.) IKM-PM együttes rendelethez

TÁJÉKOZTATÓ

Tisztelt Felhasználó!

1. A HTO-t csak azok vásárolhatják, akik azt rendeltetésszerűen használják fel. Jogszabály alapján HTO kizárólag a következők szerint használható fel:

a) háztartási célú (lakás), továbbá nyaralók, üdülők, hétvégi házak fűtésére és melegvíz előállítására;

b) lakossági, központos hő- és melegvíz-szolgáltatás tüzelőanyagaként;

c) azon intézmény szükségleteire, amelyben a gondozottak állandó bejelentett lakosként élnek, és az intézmény haszonszerzés céljából üzletszerű tevékenységet nem folytat.

2. Tilos a HTO minden egyéb célú felhasználása, így különösen az ipari, mezőgazdasági termelési, a gépjárművekben üzemanyag céljára történő felhasználás.

3. Egy fűtési idényre a jogszabályban meghatározott norma: 12 liter/légköbméter, a nyaralók, üdülők, hétvégi házak tekintetében: 2 liter/légköbméter.

4. Az engedélykérelem minden rovatát ki kell tölteni a valóságnak megfelelően.

5. Az igényelt HTO-mennyiség (liter) meghatározása: a HTO-val fűtött alapterületet meg kell szorozni a belmagassággal (ez a légköbméter), majd az eredményt szorozni kell a 3. pont szerinti fűtési normával.

6. A címleteknél célszerű a szállítási és tárolási lehetőségeknek megfelelő legkedvezőbbeket kiválasztani. A mindösszesen sor kiszámítása a következő: az egyes címletek rovataiba írt darabszám megszorzandó a címletnagysággal, az eredmény beírandó a címletsor "HTO összesen" oszlopába, majd ezek a számok kerülnek összeadásra.

7. Az engedélykérelmet minden esetben alá kell írni, egyedi fűtésnél a jogosult magánszemélynek, központi fűtés, illetve távhőszolgáltatás esetén a képviseletre jogosultnak.

8. Az engedélykérelem egy példányban (lakásra és nyaralóra külön-külön) a HTO felhasználás szerint területileg illetékes települési önkormányzat képviselő-testülete polgármesteri hivatalához (körjegyzőséghez) ajánlott levélben vagy személyesen nyújtható be. Az önkormányzat jegyzője a kérelmet 8 napon belül köteles a döntésre jogosult vámhivatalhoz továbbítani.

9. Az engedélyt és a HTO-utalványokat a vámhivatal tértivevényes küldeményként küldi meg az igénylőnek.

10. Az igényjogosultságra vonatkozó bármilyen változást - a változásnak megfelelően kitöltött kérelemmel -a változást követő 8 napon belül be kell jelenteni az engedélyt kiadó vámhivatalnak.

11. A HTO helyett más tüzelőanyaggal történő fűtésre való áttérés esetén az engedélyt és a fel nem használt utalványokat haladéktalanul vissza kell küldeni a kibocsátó vámhivatalnak.

12. A fűtési idényre szóló HTO-utalvány a fűtési idényt megelőző május 1-jétől a következő év április 30-ig váltható be.

Tartalomjegyzék