Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

141/1994. (XI. 2.) Korm. rendelet

a lakáscélú támogatásokról szóló 106/1988. (XII. 26.) MT rendelet módosításáról

A Kormány a lakáscélú támogatásokról - az 1. § és a 6. § tekintetében a lakások és helyiségek bérletéről, valamint az elidegenítésükről szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Lt.) 64. §-ának (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a következőket rendeli el:

1. §

A lakáscélú támogatásokról szóló, többször módosított 106/1988. (XII. 26.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) E rendelet alkalmazásában támogatás: a lakásépítési kedvezmény, a törlesztési támogatás, a kamattámogatás, az akadálymentesítési támogatás, a helyi önkormányzati támogatás és az önkormányzatok támogatása. [Lt. 64. § (4) bekezdés)."

2. §

Az R. 2. §-a előtti "Szociálpolitikai kedvezmény" cím "A lakásépítési kedvezmény" címre és az (1) bekezdésében a "szociálpolitikai kedvezmény" kifejezés "lakásépítési kedvezmény" kifejezésre változik.

3. §

Az R. 2. §-a (2) bekezdésének g) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Kedvezmény nyújtható:)

"g) A települési önkormányzat kijelölése alapján ingatlanközvetítő szervezettől való olyan lakás megvásárlására, amelynek tulajdonosát nyugdíjasok házában helyezték el."

4. §

Az R. 2. §-ának (4) és (7) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(4) A kedvezmény összege gyermekenként 200 000 forint, kivéve az építtetővel - vásárlóval együtt költöző, a kölcsönszerződés megkötésének időpontjában meglévő (1) bekezdés szerinti, illetőleg (5) bekezdés alapján számításba vett második és harmadik gyermeket, akik után a kedvezmény összege gyermekenként 1 000 000 forint."

"(7) A kedvezmény összege az építési költség (eladási ár) 65%-át nem haladhatja meg."

5. §

Az R. 3. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A kedvezmény összegét lakásépítés esetében a készültségi fokkal arányosan kell folyósítani, és a folyósítás akkor kezdhető meg, ha az építtető a kedvezményen és a pénzintézeti kölcsönön kívüli eszközeinek legalább egyharmadát a lakás építésére már felhasználta."

6. §

Az R. a következő címmel és 8-9. §-sal egészül ki, egyidejűleg a korábbi 8. § előtti "Munkáltatói támogatás" cím hatályát veszti:

" Települési önkormányzatok támogatása

8. § (1) Ha a települési önkormányzatnak a tulajdonában álló lakásai és nem lakás céljára szolgáló helyiségei bérbeadásából, értékesítéséből és más hasznosításából származó bevételei nem haladják meg a tulajdonában álló lakás és helyiség céljára szolgáló ingatlanok fenntartására és felújítására, valamint a természetes személyek tulajdonában álló lakóépületek felújítására támogatására, továbbá a saját bevételeiből lakásfenntartási támogatásra (1993. évi III. törvény 38. és 39. §) és kényszerbérletek felszámolására fordított kiadásait, akkor a települési önkormányzat tulajdonában álló lakás felújításához és az azzal együtt végzett korszerűsítéshez (ideértve a lakástulajdonához tartozó közös tulajdoni hányadára cső felújítási és azzal együtt végzett korszerűsítési költségeire) igénybe vett pénzintézeti kölcsön - a költségek legfeljebb feléig terjedő - összege (2) bekezdésben meghatározott kamatainak 70%-át a központi költségvetés az adós önkormányzat helyett átvállalja.

(2) A támogatás számítási alapja a Magyar Nemzeti Bank által a pénzintézetnek nyújtott, egy évnél hosszabb lejáratú refinanszírozó kölcsönre megállapított mindenkori kamat 2%-kal növelt mértéke.

(3) A támogatás akkor vehető igénybe, ha az önkormányzat éves költségvetése az (1) bekezdésben megállapított feltételeknek megfelel. A támogatást a központi költségvetés negyedévenként számolja el a pénzintézettel.

Ha az éves költségvetési beszámoló adatszolgáltatása szerint az (1) bekezdésben meghatározott bevételek meghaladják a kiadásokat, az év közben igénybe vett kedvezmény összegét vissza kell fizetni.

9. § (1) Az állam a 8. § (1) bekezdésében meghatározott feltételekkel nyújtott és behajthatatlanná váll kölcsön, valamint a tőke összegének legfeljebb felét elérő mértékig járulékai 80%-át a pénzintézetnek megtéríti.

(2) Vegyes tulajdonban álló lakóépületek esetében a 8. § és e § (1) bekezdésének rendelkezéseit csak akkor kell alkalmazni, ha a 11. § (1) bekezdésében szabályozott állami támogatás igénybe vehető."

7. §

Az R. 4. § (2) bekezdésében szereplő 1 500 000 forint összeg 2 800 000 forintra változik.

8. §

Az R. 12. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A visszatérítendő támogatások - az építkezés idejére a kedvezmény -, valamint azoknak a kölcsönöknek az összegéig, amelyekre a 4. § (3) bekezdésében meghatározott állami kötelezettség áll fenn, azok biztosítékaként az épülő, a felépült, vagy megvásárolt lakást jelzálogjog terheli. Az ingatlan-nyilvántartásba az említeti követelések megszűnéséig, illetőleg teljes visszafizetésükig fennálló elidegenítési és terhelési tilalmat kell bejegyezni. Az e jogszabály alapján fennálló jelzálogjog a törvényes kielégítési elsőbbséggel bíró házadót és az illetékei kivéve, az ingatlant terhelő egyéb követeléseket megelőzi."

9. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 5. napon lép hatályba, ezzel egyidejűleg az R. 2. §-ának (3) bekezdése hatályát veszti.

(2) E rendelet 4. és 5. §-ainak rendelkezéseit a hatálybalépését követően benyújtott kérelmek esetében kell alkalmazni, feltéve, hogy a lakás építése, vásárlása címén a tulajdonos az általános forgalmi adó visszatérítésében nem részesül. Az 1994. december 31. előtt kiadott építési engedélyek esetében ezt a tényt az adóhatóság igazolja. A 6. § rendelkezéseit a hatályba lépését követően megkezdődő felújításokra és azokkal együtt végzett korszerűsítésekre lehet alkalmazni.

(3) Ha az általános forgalmi adó visszatérítését igénylő tulajdonos az R.-nek e rendelettel módosított szabályai alapján támogatásban részesült, úgy az igénylő a kedvezmény e rendelettel módosított és korábbi szabályai szerinti összegének különbözetét köteles visszatéríteni.

Horn Gyula s. k.,

miniszterelnök