18/1994. (X. 1.) BM rendelet
a különleges eszközök és módszerek engedélyezésével, igénybevételével kapcsolatos szabályokról
A Rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény (a továbbiakban: Rtv.) 101. §-a (1) bekezdésének h) pontjában kapott felhatalmazás alapján - a Legfelsőbb Bíróság elnökével egyetértésben - a következőket rendelem el:
1. § A Rendőrség szervei az Rtv. 63. §-ának (1) bekezdésében meghatározott feladatok teljesítése érdekében e rendelet szerint a nyomozás befejezéséig kérhetik a különleges eszközök és módszerek (a továbbiakban együtt: különleges eszközök) alkalmazásának bírói engedélyezését.
2. § (1)[1] A különleges eszköz alkalmazása iránti kérelmet (a továbbiakban: kérelem)
a) az országos főkapitány,
b) az ORFK Bűnügyi Főigazgatóság vezetője,
c) az ORFK Bűnügyi Főigazgatóság Bűnügyi Főosztály vezetője;
d) az ORFK Bűnügyi Főigazgatóság Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóság (a továbbiakban: ORFK SZBEI) igazgatója;
e) az ORFK SZBEI Felderítő Főosztály vezetője;
f) az ORFK SZBEI Nyomozó Főosztály vezetője;
g) az ORFK SZBEI Vizsgálati Főosztály vezetője;
h) megyei (budapesti) rendőrfőkapitányok;
i) a megyei (budapesti) rendőr-főkapitányságok bűnügyi igazgatói;
j) a rendőrség működését ellenőrző szerv (Rtv. 94. §) vezetője az Rtv. 75. §-ában foglalt esetekben terjeszthetik elő.
(2) A rendőrkapitányság vezetőjének kérelmét a megyei, budapesti rendőr-főkapitányság vezetőjének bűnügyi helyettese terjeszti elő.
(3)[2] A különleges eszközök alkalmazásának sürgősségi elrendelésére az (1) bekezdés a)-d), h) és j) pontjaiban felsorolt vezetők jogosultak az Rtv. 72. §-a szerint.
3. § A 2. § (1) bekezdésében meghatározott nyomozó hatóságok a kérelmet írásban a székhelyük szerint illetékes helyi bíróságnak a megyei (fővárosi) bíróság elnöke által kijelölt bírájánál terjesztik elő.
4. § (1) A kérelem az Rtv. 70. §-ának (2) bekezdésében előírtakat tartalmazza azzal, hogy a d) pont szerinti indoklásban ki kell térni:
a) az alkalmazás alapjául szolgáló bűncselekmény gyanújára okot adó tényállásra, valamint annak a Büntető Törvénykönyv szerinti minősítésére;
b) az Rtv. 69. § (2) bekezdésébe felsorolt körülmények meglétére, illetőleg a kérelem elbírálása szempontjából fontos egyéb körülményekre, továbbá
c) sürgősségi elrendelés esetén, ennek okára és az elrendelés időpontjára.
(2) A kérelmet négy példányban kell elkészíteni. A kérelemből három számozott példányt kell a titkos ügykezelés szabályai szerint az engedélyezésre jogosult bírónak megküldeni, melyből elbírálás után a rendőrség két példányt visszakap.
5. § Az alkalmazásra vagy a meghosszabbításra irányuló kérelmet az alkalmazás javasolt időpontja, illetve az engedély lejárta előtt legalább 72 órával kell benyújtani. Sürgősségi elrendelés [Rtv. 72. § (1) bekezdés] esetén az engedélyezés iránti kérelmet az elrendelést követően azonnal be kell nyújtani.
6. §[3] A 2. § (1) bekezdés c)-i) pontjában felsorolt vezető a kérelem előterjesztésével egyidejűleg a kérelem negyedik példányát az ORFK-nak terjeszti fel.
7. § Amennyiben a bíró a különleges eszköz alkalmazása iránti kérelmet elutasítja, de olyan új lények merülnek fel, amelyek a különleges eszköz alkalmazását szükségessé teszik, újabb kérelem terjeszthető elő.
8. § A különleges eszközök alkalmazásával rögzített információk megsemmisítését az Rtv. előírásai és a titkos ügykezelés szabályai szerint kell végrehajtani.
9. § Az engedélyt kérő szerv vezetője az engedélyt tartalmazó végzés rendelkező részének megküldésével intézkedik arra, hogy az e feladatok végrehajtására kijelölt szervezet a bíró által engedélyezett különleges eszközöket alkalmazza.
10. § A rendelet 1994. október 1-jén lép hatályba.
Kuncze Gábor s. k.,
belügyminiszter
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 47/1998. (X. 28.) BM rendelet 6. §-a. Hatályos 1998.10.28.
[2] Megállapította a 26/1996. (X. 9.) BM rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 1996.10.09.
[3] Módosította a 19/1997. (III. 14.) BM rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 1997.03.14.