4/1994. (VI. 30.) MüM rendelet

a közösségi munkavégzés megszervezésével kapcsolatos szabályokról

A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 132. §-a (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

A rendelet hatálya kiterjed a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 36/A. §-ban meghatározott közösségi munkavégzésre (a továbbiakban: munkavégzés), valamint az abba bevonható munkanélküli személyre (a továbbiakban: munkanélküli).

2. §

Munkavégzés csak az Szt. 36/D. §-ában meghatározott szabályozási kötelezettség teljesítését követően szervezhető.

(1) Munkavégzés heti pihenőnapon, munkaszüneti napon, valamint éjszaka csak abban az esetben szervezhető, ha a munkavégzés elhalasztása a település lakossága alapvető szükségleteinek kielégítését súlyosan veszélyeztetné.

(2) A munkavégzés megszervezése során megfelelően alkalmazni kell a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény 5. §--ának (1)-(2) bekezdését, 102. §-a (3) bekezdésének b) pontját, 120. §-ának (3) bekezdését, 121. §-át, 122. §-ának (1) bekezdését, valamint 123. §-ának (1) bekezdését, valamint 165. §-ának (2) bekezdését.

(3) A nő terhessége megállapításától kezdődően a gyermek hároméves koráig munkavégzésre nem kötelezhető.

4. §

(1) A munkavégzésről - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - a munkakezdés előtt legalább öt nappal - írásban értesíteni kell a munkanélkülit. Az értesítésnek tartalmaznia kell azt, hogy

a) a munkanélkülinek munkavégzés céljából hol, milyen időpontban kell megjelennie; továbbá

b) az elvégzendő munka rövid ismertetését, várható időtartamát, a munkavégzésért járó díjazás mértékét;

c) a munkavégzés irányításával megbízott személy megnevezését; valamint

d) az Szt. 36/B. §-ának (3) bekezdésében meghatározott jogkövetkezményre történő figyelmeztetést.

(2) Ha a település lakossága alapvető szükségleteinek kielégítése a munka azonnali elvégzését teszi szükségessé, a munkavégzésről a munkakezdés előtt egy nappal is értesíteni lehet a munkanélkülit.

(3) A munkanélkülit a munkavégzésről a (2) bekezdésben meghatározott módon évente három alkalommal lehet értesíteni.

5. §

(1) A munkanélküli köteles a 4. § (1) bekezdésében meghatározott értesítésben megjelölt helyen és időpontban, munkaképes állapotban megjelenni.

(2) Ha a munkanélküli munkavégzés céljából menthető okból nem tud megjelenni, erről az önkormányzatot haladéktalanul, de legkésőbb a munkakezdést megelőző napon, akadályoztatása esetén az akadály megszűnését követő első munkanapon - az ok egyidejű megjelölésével -tájékoztatnia kell.

(3) A munkanélküli számára biztosítani kell a munkavégzéshez szükséges munkaeszközt.

6. §

A munkavégzésért járó díjazást a munkavégzést követő hónap 10. napjáig kell kifizetni.

7. §

Az önkormányzat a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény 44/C. §-ának (1) bekezdésében meghatározott támogatást

- a (2) bekezdésében meghatározott keretösszegen belül

- a munkavégzésért járó díjazás kifizetését követően kérheti a megyei (fővárosi) munkaügyi központtól.

8. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.

Dr. Kiss Gyula s. k.,

munkaügyi miniszter