Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1995. évi XXV. törvény

a Magyar Köztársaság Kormánya és Románia Kormánya között személyek átvételéről szóló, Bukarestben, 1992. év szeptember hónap 1. napján aláírt Egyezmény kihirdetéséről[1]

1. § Az Országgyűlés e törvénnyel a Magyar Köztársaság Kormánya és Románia Kormánya között személyek átvételéről szóló, Bukarestben, 1992. év szeptember hónap 1. napján aláírt Egyezményt kihirdeti. (Az Egyezmény megerősítéséről szóló jegyzékváltás 1994. szeptember 30-án megtörtént.)

2. § Az Egyezmény magyar nyelvű szövege a következő:

EGYEZMÉNY a Magyar Köztársaság Kormánya és Románia Kormánya között személyek átvételéről

A Magyar Köztársaság Kormánya és Románia Kormánya attól az óhajtól vezérelve, hogy a jószomszédi kapcsolatok szellemében szabályozzák azon személyek átvételét a magyar-román határátkelőhelyeken, akik az államhatárt jogellenesen lépték át, illetve tartózkodásuk jogellenessé vált, a következőkben állapodtak meg:

1. Cikk

(1) A Szerződő Felek visszafogadják területükre különleges alakszerűség nélkül a másik Szerződő Fél kérésére saját állampolgáraikat, amennyiben nem felelnek meg a másik Szerződő Fél területén a belépési vagy tartózkodási feltételeknek, és egyértelműen megállapítható vagy valószínűsíthető, hogy ezen személyek a megkeresett Szerződő Fél állampolgárai.

(2) A megkereső Szerződő Fél ugyanilyen feltételek mellett visszafogadja területére azokat a személyeket, akikről az utólagos ellenőrzés során megállapítást nyer, hogy nem rendelkeztek a megkeresett Szerződő Fél állampolgárságával, a megkereső Szerződő Fél területéről való kilépés idején.

(3) Ha az állampolgárság a megkereső Szerződő Fél részéről egyértelműen nem állapítható meg, úgy felkérésre a másik Szerződő Fél diplomáciai vagy konzuli képviselete haladéktalanul, legkésőbb azonban 10 napon belül tisztázza, hogy az átadni kívánt személy rendelkezik-e a megkeresett Szerződő Fél állampolgárságával. Ebben az esetben a megkeresett Szerződő Fél válasza a mérvadó.

(4) Az egyik Szerződő Fél a másik Szerződő Félnek a jelen Cikk (1) és (2) bekezdése hatálya alá tartozó olyan állampolgára szándékolt hazaszállítását, akinek egészségi állapotára vagy életkorára tekintettel egészségügyi gondozásra van szüksége, bejelenti a másik Szerződő Fél diplomáciai vagy konzuli képviseletének. A bejelentést követő 10 napon belül válaszolni kell, hogy az átvételre hol és mikor kerül sor.

(5) Mindkét Szerződő Fél viseli az e Cikk alkalmazásával kapcsolatban saját területén felmerülő költségeket.

2. Cikk

(1) A Szerződő Felek kötelezettséget vállalnak azon harmadik országbeli külföldiek visszafogadására, akik a magyar-román határ jogellenes átlépése előtt jogszerűen tartózkodtak a megkeresett Szerződő Fél területén.

(2) Az (1) bekezdésben említett visszafogadási kötelezettség nem áll fenn azoknak a személyeknek az esetében, akik bár jogellenesen léptek a másik Szerződő Fél területére, de rendelkeznek a másik Szerződő Fél érvényes vízumával vagy tartózkodási engedélyével, illetőleg, akik a másik Szerződő Fél területére történt belépésüket követően legális tartózkodási lehetőséget kaptak, vagy akik részére az 1951. évi Genfi Menekültügyi Konvenció alapján menekült státust biztosítottak.

(3) Az átvétel iránti kérelmet a harmadik ország állampolgára jogellenes beutazását követő 90 napon belül bármikor elő lehet terjeszteni. A kérelemnek tartalmaznia kell az átadásra felajánlott személy adatait, valamint a közös államhatár jogellenes átlépését bizonyító adatokat.

(4) Az átvételi kérelemre annak előterjesztését követő 72 órán belül választ kell adni. A megkeresett Szerződő Fél a harmadik ország állampolgárát átvételi nyilatkozat alapján veszi át.

(5) Amennyiben utólag megállapításra kerül, hogy a harmadik ország állampolgára nem a másik Szerződő Fél területéről lépett be jogellenesen, úgy őt az átadástól számított 30 napon belül megkeresésre vissza kell venni.

(6) Ha az átadandó személy nem rendelkezik elegendő anyagi eszközzel, úgy a megkereső Szerződő Fél viseli a közös államhatárig történő szállításának költségeit.

3. Cikk

(1) Mindkét Szerződő Fél a másik Szerződő Fél kérésére átveszi átszállításra harmadik országok azon állampolgárait, akik egyik Szerződő Fél állampolgárságával sem rendelkeznek, ha az átvételük a célországban, illetve a tranzitországokban biztosított.

(2) Az átszállítást nem kérelmezik, illetőleg az elutasítható, ha bizonyítható vagy valószínűsíthető, hogy a harmadik ország állampolgárát

a) a célországban vagy a tranzitországokban embertelen bánásmód fenyegeti, élete vagy szabadsága, faji, vallási, nemzeti vagy politikai okok miatt veszélynek van kitéve, vagy halálra ítélték, illetőleg

b) a megkeresett Szerződő Fél országában vagy a célországban, illetve a tranzitországok valamelyikében büntetőeljárás fenyegeti.

(3) Az átszállítás iránti kérelmet a Magyar Köztársaság Belügyminisztériuma és Románia Belügyminisztériuma között közvetlenül terjesztik elő és intézik. A kérelemnek a harmadik ország állampolgára személyi adatain kívül tartalmaznia kell azt a nyilatkozatot is, hogy az (1) bekezdés szerinti feltételek adottak, és nem ismertek a (2) bekezdés szerinti elutasítási okok.

(4) Ha a megkeresett Szerződő Fél a kérelmet a szükséges feltételek hiánya miatt elutasítja, akkor a másik Szerződő Féllel közölnie kell az elutasítás indokát.

(5) A harmadik országok állampolgárai visszaadhatók a megkereső Szerződő Félnek, ha utólag olyan tények válnak ismertté, vagy olyan körülmények következnek be, amelyek az átszállítást nem teszik lehetővé. Ezen okok közlését követően a megkereső Szerződő Fél haladéktalanul köteles visszavenni a megkeresett Szerződő Félnek az átszállításra előzőleg átadott személyeket.

(6) A harmadik országok állampolgárai átszállításából és az esetleges visszaadásából keletkező költségeket a megkereső Szerződő Fél viseli. A megkereső Szerződő Fél a költségek megtérítését a megkeresett Szerződő Fél illetékes hatósága által kiállított bizonylat kézhezvételét követő 30 napon belül teljesíti.

4. Cikk

A Szerződő Felek harmadik országokból ezen harmadik országok kérésére biztosítják területükön a másik Szerződő Fél állampolgárainak az átszállítását, ha az átszállítás és visszafogadás feltételei fennállnak. Az átszállítás költségei a visszafogadó Szerződő Felet nem terhelik.

5. Cikk

A jelen Szerződés alapján személyek átadása a magyar-román államhatáron működő, a nemzetközi személyforgalom számára megnyitott határátkelőhelyeken, valamint a Szerződő Felek nemzetközi repülőterein történik.

6. Cikk

(1) Jelen Szerződés végrehajtása érdekében a Szerződő Felek Belügyminisztériumai megállapodnak a kölcsönös tájékoztatás módjáról, a követendő eljárásról, az adatokról, okiratokról, valamint a szükséges bizonylatokról.

(2) A 3. Cikk (6) bekezdésének alkalmazása során keletkezett költségek elszámolási módjáról a Szerződő Felek illetékes szervei állapodnak meg.

7. Cikk

(1) Jelen Szerződés alkalmazását közrendi, közbiztonsági vagy közegészségügyi okból bármelyik Szerződő Fél átmenetileg felfüggesztheti. Ilyen intézkedés bevezetéséről és visszavonásáról a másik Szerződő Felet diplomáciai úton haladéktalanul tájékoztatni kell.

(2) E Cikk (1) bekezdésében foglaltak nem alkalmazhatók a saját állampolgárok vonatkozásában.

8. Cikk

(1) Ez a Szerződés az azt követő 30. napon lép hatályba, amikor a Szerződő Felek írásban kölcsönösen tájékoztatták egymást arról, hogy eleget tettek a hatálybalépéshez szükséges belső jogi előírásoknak.

(2) A Szerződés meghatározatlan ideig marad hatályban, amennyiben a Szerződő Felek egyike diplomáciai úton, írásban nem mondja fel. Ebben az esetben a Szerződés a felmondás átvételét követő 30. napon hatályát veszti.

Készült Bukarestben, 1992. év szeptember hónap 1. napján, két eredeti példányban, magyar és román nyelven, mindkét szöveg azonos érvényű.

A Magyar Köztársaság Kormánya nevében

Románia Kormánya nevében

3. § (1) Ez a törvény a kihirdetését követő 2. napon lép hatályba, rendelkezéseit azonban 1994. október 30-tól kell alkalmazni.

(2) A törvény végrehajtásáról a belügyminiszter gondoskodik.

Göncz Árpád s. k.,

a Köztársaság elnöke

Dr. Gál Zoltán s. k.,

az Országgyűlés elnöke

Lábjegyzetek:

[1] A törvényt az Országgyűlés az 1995. április 4-i ülésnapján fogadta el.