Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

128/1996. (VII. 25.) Korm. rendelet

a Magyar Köztársaság Kormánya és az Orosz Föderáció Kormánya között a növényvédelmi karantén és a növényvédelmi együttműködésről szóló egyezmény kihirdetéséről

(Az egyezmény 1996. július 5. napján lépett hatályba.)

1. § A Kormány a Magyar Köztársaság Kormánya és az Orosz Föderáció Kormánya között Moszkvában, 1993. december 13-án aláírt, a növényvédelmi karantén és a növényvédelmi együttműködésről szóló egyezményt e rendelettel kihirdeti.

2. § Az egyezmény magyar nyelvű szövege a következő:

"Egyezmény a Magyar Köztársaság Kormánya és az Orosz Föderáció Kormánya között a növényvédelmi karantén és a növényvédelmi együttműködésről

A Magyar Köztársaság Kormánya és az Orosz Föderáció Kormánya attól a szándéktól vezérelve, hogy

- kölcsönösen megtegyenek minden szükséges intézkedést, országaik területének megvédésére a növények és növényi termékek károsítóinak országhatáron át történő behurcolásától,

- megteremtsék a növényegészségügyi biztonság összehangolt feltételeit a kétoldalú növényi árucsere és átmenő forgalom számára,

- országaikban hatékony növényvédelemmel megelőzzék, szükség esetén közös összefogással megakadályozzák a károsítók járványos szétterjedését,

- a növényegészségügy és a növényvédelem területén elmélyítsék a tudományos együttműködést,

- segítsék a kereskedelmi kapcsolatok előmozdítását

a következőkben egyeztek meg:

1. Cikk

A Szerződő Felek

a) megtesznek minden szükséges intézkedést, hogy meggátolják jelen Egyezmény elválaszthatatlan részét képező mellékleteiben felsorolt karantén károsítók behurcolását országuk területére növények, növényi eredetű termékek behozatala, kivitele, továbbá átmenő forgalom során (1-2. számú melléklet);

b) egymást kölcsönösen évente írásban tájékoztatják a saját területükön újonnan fellépő károsítókról, elterjedésükről és az ellenük való védekezésről;

c) kölcsönösen megküldik egymásnak a növények és növényi eredetű termékek kivitelét, behozatalát és átmenő forgalmát szabályozó hatályos növényegészségügyi szabályokban bekövetkező változásokat és kiegészítéseket, valamint a karantén károsítók jegyzékében történő változásokat;

d) kölcsönösen biztosítják szakembereik cseréjét a növényvédelmi karantén és a növényvédelem területén elért legújabb tudományos és gyakorlati eredmények tanulmányozása céljából, valamint külön kérésre tájékoztató anyagokat küldenek;

e) szükség esetén és megfelelő megállapodás és egyeztetést követően kölcsönösen tudományos és műszaki támogatást nyújtanak egymásnak a növényvédelmi karantén és a növényvédelem területén.

2. Cikk

(1) Jelen Egyezmény céljaira szolgál a növényegészségügyi bizonyítvány, mint a FAO 1979. évi rendelkezésével módosított, 1951. december 6-án, Rómában elfogadott Nemzetközi Növényvédelmi Egyezmény alapján egységes iratmintával igazolt, növényvédelmi hatósági nyilatkozat.

(2) Valamennyi növényegészségügyi vizsgálatköteles küldeményt el kell látni az exportáló ország illetékes hatóságai által kiállított növényegészségügyi bizonyítvánnyal, amely igazolja, hogy a küldemény élő karantén károsítóktól mentes és az megfelel az importáló és a tranzitország növényegészségügyi követelményeinek.

(3) Az importáló országoknak joga van a másik országból származó szállítmány megvizsgálására, még akkor is, ha el van látva érvényes növényegészségügyi bizonyítvánnyal, illetve joga van ahhoz, hogy megtegye a szükséges védelmi intézkedéseket, amennyiben az nem felel meg a növényegészségügyi követelményeknek.

3. Cikk

(1) Növények és növényi termékek növényegészségügyi ellenőrzését a Szerződő Felek vizsgáló közegei a szállítmány belépésekor a határállomásokon, vagy az illetékes szervek által engedélyezett esetekben belföldön, az exportszállítmány feladásakor végzik el.

(2) Az exportálandó termék előzetes termőhelyi szemléje esetén - előzetes egyeztetés alapján - a fogadó Fél az említett munkák elvégzéséhez szükséges szolgálati helyiséget és laboratóriumi felszerelést biztosít, a munkavédelmi szabályok betartásával.

(3) A növényegészségügyi vizsgálat a Szerződő Felek illetékes szervei által hivatalosan feljogosított felügyelők által vagy ellenőrzésük alatt történik.

4. Cikk

A Szerződő Felek diplomáciai és konzuli képviseletei részére vagy rajtuk keresztül ajándékként, illetve csere céljából érkező növényeket, növényi eredetű termékeket tartalmazó küldemények, szállítmányok az Egyezményben foglaltak szerint növényegészségügyi vizsgálatkötelesek.

5. Cikk

(1) Növényi eredetű küldeményeknél olyan csomagolást alkalmaznak, amellyel a károsítók terjedése csak kivételesen ritka esetben fordulhat elő.

(2) Növényegészségügyi vizsgálatköteles szállítmányoknál a fogyasztó egészségére káros anyagoktól és a károsítók behurcolására alkalmas szennyeződésektől megtisztított, szükség esetén fertőtlenített szállítóeszközt használnak.

(3) Talaj, illetve termőközeg szállítása a Szerződő Felek hatályos növényegészségügyi követelményei szerint történik.

(4) Növények exportja és átmenő forgalma, amelyeket talajban vagy földes gyökérzettel szállítanak, csak csomagolva lehetséges azzal a feltétellel, hogy a talajt megvizsgálták, és a növényt ellátták a megfelelő növényegészségügyi bizonyítvánnyal, amely tanúsítja mentességét karantén károsítóktól.

6. Cikk

(1) A Szerződő Felek megtesznek minden szükséges intézkedést, hogy országukba károsítók behurcolását harmadik országból megakadályozzák.

(2) A növényeket, növényi termékeket tartalmazó küldemények átmenő forgalmát akkor engedélyezik, ha azok növényegészségügyi bizonyítvánnyal rendelkeznek - kivéve, ha jogszabály vagy illetékes szervek másképpen intézkednek -, és megfelelnek azon ország növényegészségügyi követelményeinek, amelynek területén a küldemény majd áthalad.

7. Cikk

A Szerződő Felek módosíthatják az Egyezmény mellékletében felsorolt veszélyes kártevők, kórokozók, gyomok jegyzékét és a növényegészségügyi előírásokat. A módosításokat diplomáciai jegyzékváltás útján kell megerősíteni, amely az utóbbi kézhezvételétől számított 60 nap után lép hatályba.

8. Cikk

(1) A Szerződő Felek elősegítik illetékes szerveik műszaki-tudományos együttműködését, a növényegészségügyi vizsgálatok terén, főként

a) a növényegészségügyi és növényvédelmi ismeretek és tapasztalatok cseréjében a kutatás és a védekezési gyakorlat módszerei területén,

b) a növények, növényi termékek külső eredetű, egészségre káros anyaggal történő szennyeződésének megelőzésében,

c) a szerzői jogokat nem érintő szakmai információk cseréjében, és

d) a szakemberek tanulmányútjainak szervezésében.

(2) Az Egyezmény végrehajtása során felmerülő szakmai problémák megoldása, munkatapasztalatok cseréje és az együttműködés továbbfejlesztése érdekében a Szerződő Felek illetékes szervei szükség esetén közös tanácskozásokat tartanak. A tanácskozások megrendezésére a két országban felváltva kerül sor.

(3) A delegációk nemzetközi utazási költségeit a küldő Fél, míg a tartózkodás (szállás és ellátás), valamint a látogatás során felmerülő belföldi utazási költségeket (viszonossági alapon) a fogadó vagy előzetes egyeztetés szerinti küldő ország viseli. A tanácskozások helyét és idejét egyeztetés útján határozzák meg.

9. Cikk

(1) Az Egyezmény végrehajtásának illetékes szervei: a Magyar Köztársaság részéről a Földművelésügyi Minisztérium, az Orosz Föderáció részéről pedig a Mezőgazdasági Minisztérium.

(2) Az Egyezmény alkalmazása értelmezésében keletkező vita eldöntésére a Felek közös bizottságot alakítanak.

10. Cikk

Az Egyezmény rendelkezései nem érintik a Szerződő Felek azon más kétoldalú vagy sokoldalú nemzetközi egyezményekből eredő jogait és kötelezettségeit, amelyek résztvevői.

11. Cikk

1. Jelen Egyezmény a Szerződő Felek alkotmányos előírásai szerinti megerősítésről, illetve jóváhagyásról szóló diplomáciai jegyzékváltás napjától számított 30. napon lép hatályba. Az Egyezmény hatálybalépése napjától számított 5 évig marad érvényben.

2. Jelen Egyezményt 5 évre kötik és automatikusan további 5 éves időszakokra meghosszabbodik, amennyiben hatályának lejárta előtt 6 hónappal egyik Szerződő Fél sem közli írásban szándékát az Egyezmény hatálya megszüntetésére.

3. Jelen Egyezmény hatálybalépése napján a Magyar Népköztársaság és a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetségének Kormánya között 1986. október 3-án kötött növényegészségügyi és növényvédelmi együttműködési Egyezmény hatályát veszti.

Jelen Egyezmény készült 1993. december 13-án, két eredeti példányban, magyar, orosz és angol nyelven. Mindhárom nyelvű szöveg azonos érvényű. Amennyiben a Szerződő Felek között az Egyezmény magyar és orosz nyelvű szövegének értelmezésében bármilyen eltérés merül fel, az angol nyelvű szövegből indulnak ki.

A Magyar Köztársaság nevében

Az Orosz Föderáció Kormánya nevében

1. számú melléklet a Magyar Köztársaság Kormánya és az Orosz Föderáció Kormánya közötti növényvédelmi karantén és a növényvédelmi együttműködési egyezményhez

A karantén és veszélyes károsítók listája a Magyar Köztársaságban

A) Karantén károsítók

1. Vírusok és vírusszerű szervezetek

1.1. Kajszi klorotikus levélsodródás mikoplazma

Apricot chlorotic leafrol MLO

1.2. Árpa csíkos mozaik vírus

Barley stripe mosaic virus

1.3. Cukorrépa levélgöndörödés vírus

Beet leaf curl virus

1.4. Cseresznye nekrotikus rozsdafoltosság betegsége

Cherry necrotic rusty mottle disease

1.5. Cseresznye amerikai érdeslevelűség vírus

Cherry rasp leaf virus (American)

1.6. Krizantém törpülés viroid

Chrysanthemum stunt viroid

1.7. Szilfa háncs nekrózis mikoplazma

Elm phloem necrosis MLO

1.8. Szőlő aranyszínű sárgaság mikoplazma

Grapevine flavescence dorée MLO

1.9. Őszibarack amerikai mozaik betegsége

Peach American mosaic disease

1.10. Őszibarack törpülés betegség

Peach phoni RLO

1.11. Őszibarack rozettásodás mikoplazma

Peach rosette MLO

1.12. Őszibarck X betegség mikoplazma

Peach X-disease MLO

1.13. Őszibarack sárgaság mikoplazma

Peach yellows MLO

1.14. Körtepusztulás mikoplazma

Pear decline MLO

1.15. Burgonyagumó orsósodás viroid

Potato spindle tuber viroid

1.16. Európán kívüli burgonya vírusok és vírusszerű szervezetek

Potato viruses and virus-like organisms (non European)

1.17. Szilva amerikai csíkos mozaik vírus

Plum American line pattern virus

1.18. Málna amerikai levélgöndörödés vírus

Raspberry leaf curl virus (American)

1.19. Szamóca látens C vírus

Strawberry latent C disease

1.20. Szamóca érszalagosodás vírus

Strawberry vein banding virus

1.21. Szamóca boszorkányseprűsödés mikoplazma

Strawberry witches broom MLO

1.22. Paradicsom gyűrűsfoltosság vírus

Tomato ringspot virus

2. Baktériumok

2.1. Lucerna korinebaktériumos hervadása

Clavibacter michiganensis subsp. insidiosus

2.2. Burgonya korinebaktériumos gyűrűsrothadása

Clavibacter michiganensis subsp. sepedonicus

2.3. Almástermésűek erwiniás elhalása

Erwinia amylovora

2.4. Kukorica erwiniás elhalása

Erwinia stewartii

2.5. Szegfű pszeudomonászos elhalása

Pseudomonas caryophylli

2.6. Burgonya pseudomonászos gyűrűsbetegsége

Pseudomonas solanacearum

2.7. Őszibarack pszeudomonászos rákja

Pseudomonas syringae pv. persicae

2.8. Szőlő xantomonászos rákja

Xanthomonas ampelma

2.9. Citrusfélék xantomonászos betegsége

Xanthomonas campestris pv. citri

2.10. Szilva és őszibarack xantomonászos foltossága

Xanthomonas campestris pv. pruni

2.11. Rizs xantomonászos levélelhalása

Xanthomonas campestris pv. oryzae

2.12. Rizs xantomonászos levélcsíkossága

Xanthomonas campestris pv. oryzicola

2.13. Szamóca xantomonászos betegsége

Xanthomonas fragariae

2.14. Nyárfafélék xantomonászos rákja

Xanthomonas populi

3. Gombák

3.1. Burgonyagumó angioszóruszos üszkösödése

Angiosorus solani

3.2. Prunus-félék fekete rákja

Apiosporina morbosa

3.3. Fenyőfélék atropelliszes rákja

Atropellis spp.

3.4. Ceratocisztiszes tölgyfavész

Ceratocystis fagacearum

3.5. Platán ceratocisztiszes elhalása

Ceratocystis fimbriata

3.6. Holland szilfavész

Ceratocystis ulmi

3.7. Fenyőfélék cerkospórás foltossága

Cercoseptoria pini-densiflorae

3.8. Gesztenyerák

Cryphonectria parasitica

3.9. Fenyőfélék seprőrozsdája

Chrysomyxa arctostaphyli

3.10. Európán kívüli kronarciumos rozsdabetegségek

Cronartium spp.

3.11. Fenyőfélék Európán kívüli gubacsrozsdái

Endocronartium spp. (non European)

3.12. Vörösfenyő guignardiás hajtáselhalása

Guignardia laricina

3.13. Európán kívüli gimnosporangiumos rozsdabetegségek

Gymnosporangium spp. (non European)

3.14. Rubus-félék hamaspórás rozsdája

Hamaspora longissima

3.15. Fenyőfélék gyűrűsrothadása

Inontus weirii

3.16. Hemlokfenyő melamspórás betegsége

Melamspora farlowii

3.17. Vörösfenyő mikoszferellás tűhullása

Mycosphaerella larici-leptolepis

3.18. Nyárfélék mikoszferellás betegsége

Mycosphaerella populorum

3.19. Tölgy ofiosztómás betegsége

Ophiostoma roboris

3.20. Fenyőfélék Európán kívüli peridermiumos rozsdái

Peridermium spp. (non European)

3.21. Burgonya andoki fómás betegsége

Phoma andina

3.22. Burgonyagumó fómás rothadása

Phoma exigua

3.23. Almafélék fillosztiktás betegsége

Phyllosticta solitaria

3.24. Szamóca fitoftórás betegsége

Phytophtora fragariae

3.25. Krizantém fehér rozsda

Puccinia horiana

3.26. Fenyőfélék barna tűfoltossága

Scirrhia acicola

3.27. Burgonya amerikai szeptoriás levélfoltossága

Septoria lycopersici var. malagutii

3.28. Kukorica sztenokarpellás cső- és szárkorhadása

Stenocarpella maydis

3.29. Kukorica sztenokarpellás szárrothadása

Stenocarpella macrospora

3.30. Burgonyarák

Synchytrium endobioticum

3.31. Búza indiai kőüszög

Tilletia indiea

3.32. Gyapotfélék trehispórás gyökérrothadása

Trechispora brinkmannii

3.33. Gladiolusz rozsda

Uromyces transversalis

4. Parazita növények

4.1. Európán kívüli törpe fagyöngy

Arceuthobium spp. (non European)

5. Fonálférgek

5.1. Fenyőrontó fonálféreg

Bursaphelenchus xylophilus

5.2. Fehér burgonya-fonálféreg

Globodera pallida

5.3. Közönséges burgonya-fonálféreg

Globodera rostochiensis

5.4. Ál-gyökérgubacsfonálféreg

Nacobbus aberrans

5.5. Gyökérfúró fonálféreg

Radopholus similis

6. Rovarok

6.1. Amerikai fenyő sodrómoly

Acleris variana

6.2. Bojtorján aknázólégy

Amauromyza maculosa

6.3. Keleti fináncbogár

Anomala orientalis

6.4. Gyapot likasztó ormányos

Anthonomus grandis

6.5. Szegfű sodrómoly

Cacoecimorpha pronubana

6.6. Földközi-tengeri gyümölcslégy

Ceratitis capitata

6.7. Amerikai szilvaormányos

Conotrachelus nenuphar

6.8. Amerikai szilvamoly

Cydia prunivora

6.9. Keleti citromlevélbolha

Diaphorina citri

6.10. Afrikai szegfű sodrómoly

Epichoristodes acerbella

6.11. Eukaliptusz ormányos

Gonipterus scutellatus

6.12. Gyapottok bagolylepke

Heliothis armigera

6.13. Borsó aknázólégy

Liriomyza huidobrensis

6.14. Zöldség aknázólégy

Liriomyza sativae

6.15. Gerbera aknázólégy

Liriomyza trifolii

6.16. Trópusi bagolylepke

Opogona sacchari

6.17. Bugonyamoly

Phtorimaea operculella

6.18. Európán kívüli fenyőbogár fajok

Pissodes spp. (non European)

6.19. Japán cserebogár

Popillia japonica

6.20. Dél-amerikai burgonya ormányosbogarak

Premnotrypes spp. (Andean)

6.21. Gyapjas pajzstetű

Pseudococcus comstocki

6.22. Trópusi lápi bagolylepke

Spodoptera littorlis

6.23. Gyapot bagolylepke

Spodoptera litura

6.24. Európán kívüli szúbogár fajok

Scolytidae (non European)

6.25. Trópusi citrus levéltetű

Toxoptera citricida

6.26. Afrikai citrom levélbolha

Trioza erytreae

6.27. Indiai koprabogár

Trogoderma granarium

6.28. Európán kívüli fúrólégy fajok

Trypetidae (non European)

B) Veszélyes károsítók

1. Vírusok és vírusszerű szervezetek

1.1. Szőlő vonalas és csíkos mintázottsága

Alfafa mosaic virus on grapevine

1.2. Alma mozaik vírus

Apple mosaic virus

1.3. Alma seprűsödés mikoplamza

Apple poliferation MLO

1.4. Alma fapuhulás mikoplasma

Apple rubberi wood MLO

1.5. Arabisz mozaik vírus

Arabis mosaic virus

1.6. Közönséges babmozaik vírus

Bean common mosaic virus

1.7. Bab sárga mozaik vírus

Bean yellow mosaic virus

1.8. Répa nektorikus érsárgulás vírus

Beet necrotic yellow vein virus

1.9. Szegfűfoltosság vírus

Carnation mottle virus

1.10. Szegfű nekrotikus foltosság vírus

Carnation necrotic fleck virus

1.11. Szegfű gyűrűsfoltosság vírus

Carnation ringspot virus

1.12. Cseresznye levélsodródás vírus

Cherry leafroll virus

1.13. Krizantém aspermi vírus

Chrysanthemum aspermy virus

1.14. Krizantém B vírus

Chrysanthemum virus B

1.15. Krizantém foltosság viroid

Chrysanthemum clorotic mottle viroid

1.16. Cymbidium mozaik vírus

Cymbidium mosaic virus

1.17. Uborka mozaik vírus

Cucumber mosaic virus

1.18. Köszméte érszalagosodás vírus

Goosberry vein banding virus

1.19. Szőlő bolgár látens vírus

Grapevine Bulgarian latent virus

1.20. Szőlő króm mozaik vírus

Grapevine chrome mosaic virus

1.21. Szőlő fertőző leromlás vírus

Grapevine fanleaf virus

1.22. Szőlő vonalas mintázottsága

Grapevine line pattern virus

1.23. Szőlő levélsodródás vírus

Grapevine leafroll virus

1.24. Szőlő faszöveti barázdáltság vírus

Grapevine stem pitting

1.25. Szőlő sárga mozaik vírus

Grapevine yellow mosaic virus

1.26. Saláta mozaik vírus

Lettuce mosaic virus

1.27. Odontoglossum gyűrűsfoltosság vírus

Odontoglossum ringspot virus

1.28. Borsó maggal átvihető mozaik vírus

Pea seedborne mosaic virus

1.29. Körte kövecsesedés vírus

Pear stony pit virus

1.30. Körte érsárgulás vírus

Pear vein yellow virus

1.31. Szilvahimlő vírus

Plum pox virus

1.32. Burgonya levélsodrodás vírus

Potato leafroll virus

1.33. Burgonya bíborszínű levélsodródás mikoplazma

Potato purple top roll MLO

1.34. Burgonya A vírus

Potato virus A

1.35. Burgonya M vírus

Potato virus M

1.36. Burgonya S vírus

Potato virus S

1.37. Burgonya X vírus

Potato virus X

1.38. Burgonya Y vírus

Potato virus Y

1.39. Szilva törpülés vírustörzsek

Prune dwarf viruses

1.40. Prunus nekrotikus gyűrűsfoltosság vírus

Prunus necrotic ringspot vírus

1.41. Málna gyűrűsfoltosság vírus

Raspberry ringspot vírus

1.42. Málna érklorózis vírus

Raspberry vein chlorosis virus

1.43. Rózsa mozaik vírus

Rose mosaic virus

1.44. Rózsa hervadás vírus

Rose wilt virus

1.45. Sztolbur mikoplazma

Stolbur MLO

1.46. Szamóca göndörödés vírus

Strawberry crincle virus

1.47. Szamóca látens gyűrűsfoltosság vírus

Strawberry latent ringspot virus

1.48. Szamóca tarkulás vírus

Strawberry mottle virus

1.49. Dohány mozaik vírus

Tobacco mosaic virus

1.50. Dohány rattle vírus

Tobacco rattle virus

1.51. Dohány gyűrűsfoltosság vírus

Tobacco ringspot virus

1.52. Szőlő tőkesatnyulása

Tomato black ring virus

2. Baktériumok

2.1. Agrobaktériumos gyökérgolyva

Agrobacterium radiobacter pv. tumefaciens

2.2. Bab korinebaktériumos betegsége

Curtobacterium flaccumfaciens

2.3. Paradicsom korinebaktériumos betegsége

Clavibacter michiganensis subs. michiganensis

2.4. Krizantém erwiniás hervadása

Erwinia chrysanthemi pv. chrysanthemi

2.5. Szegfű erwiniás hervadása

Erwinia chrysanthemi pv. dianthicola

2.6. Borsó pszeudomonászos betegsége

Pseudomonas syringae pv. pisi

2.7. Bab xanthomonászos betegsége

Xanthomonas campestris pv. phaseoli

3. Gombák

3.1. Kukorica kohlioboluszos levélfoltossága

Cochliobolus carbonum

3.2. Kukorica amerikai levélfoltossága

Cochliobolus heterostropus

3.3. Napraforgó diaportés betegsége

Diaporthe helianthi

3.4. Fenyő gyökérrontó tapló

Fomes annosus

3.5. Fuzárium fajok

Fusarium spp.

3.6. Nyárfa hipoxilonos rákja

Hypoxylon mammatum

3.7. Szegfű hervadás

Phialophora cinerescens

3.8. Paprika fitoftórás betegsége

Phytophthora capsici

3.9. Gyümölcsfák fitoftórás gyökérnyaki rothadása

Phytophthora trunk canker

3.10. Napraforgó peronoszpóra

Plasmopara halstedii

3.11. Szegecsfejű gyökérgomba

Roesleria pallida

3.12. Fehérpenészes rothadás

Sclerotinia sclerotiorum

3.13. Burgonya fertőző varrasodás

Spongospora subterranea

4. Fonálférgek

4.1. Rizs fonálféreg

Aphelenchoides bessey

4.2. Szamóca fonálféreg

Aphelenchoides fragariae

4.3. Krizantém fonálféreg

Aphelenchoides Ritzema-Bosi

4.4. Szár- és gumórontó fonálférgek

Ditylenchus spp.

4.5. Vírusvektor fonálférgek

4.5.1. Vírusoltó tűfonálféreg

Longidorus elongátus

4.5.2. Csecsfarkú tűfonálféreg

Xiphinema diversicaudatum

4.5.3. Szőlőszívó tűfonálféreg

Xiphinema index

4.5.4. Mediterrán tűfonálféreg

Xiphinema italiae

4.5.5. Gyümölcsfakárosító tűfonálféreg

Xiphinema pachtaicum

4.5.6. Európai tűfonálféreg

Xiphinema vuittenezi

5. Rovarok

5.1. Platán csipkés poloska

Corythuca ciliata

5.2. Pajzstetvek

Coccoidea

5.3. Szőlő filoxéra

Daktulosphaira vitifoliae

5.4. Vértetű

Eriosoma lanigerum

5.5. Nagy fenyőormányos

Hylobius abietis

5.6. Amerikai fehér szövőlepke

Hyphantria cunea

5.7. Facincérek

Monochamus spp.

5.8. Széles atka

Polyphagotarsonemus latus

5.9. Kaliforniai pajzstetű

Quadraspidiotus perniciosus

5.10. Szúbogarak

Scolytidae

5.11. Szamócaatka

Tarsonemus pallidus

5.12. Raktári kártevők

5.12.1. Babzsizsik

Acanthoscelides obtectus

5.12.2. Lisztatka

Acarus siro

5.12.3. Vöröshere magdarázs

Bruchophagus platipterus

5.12.4. Lucerna magdarázs

Bruchophagus roddi

5.12.5. Borsózsizsik

Bruchus pisorum

5.12.6. Gabonazsizsik

Calandra granaria

5.12.7. Rizszsizsik

Calandra oryzae

5.12.8. Kukoricazsizsik

Calandra zeamays

5.12.9. Készletmoly

Ephestia elutella

5.12.10. Lisztmoly

Ephestia kuehniella

5.12.11. Jövevény lapbogár

Laemophloeus ferrugineus

5.12.12. Dohánybogár

Lasioderma serricorne

5.12.13. Raktári gabonamoly

Nemapogon granella

5.12.14. Aranyszőrű tolvajbogár

Niptus hololeucus

5.12.15. Fogasnyakú gabonabogár

Oryzaephilus surinamensis

5.12.16. Közönséges tolvajbogár

Pitus fur

5.12.17. Aszalványmoly

Plodia interpunctella

5.12.18. Lisztilonca

Pyralis farinalis

5.12.19. Gabonacsuklyásszú

Rhizopertha dominica

5.12.20. Mezei gabonamoly

Sitotroga cerealella

5.12.21. Kis kenyérbogár

Stegobium paniceum

5.12.22. Nagy lisztbogár

Tenebrio molitor

5.12.23. Nagy kenyérbogár

Tenebrioides mauritanicus

5.12.24. Kukoricabogár

Tribolium castaneum

5.12.25. Kis lisztbogár

Tribolium confusum

5.12.26. Fekete gabonabogár

Trogoderma glabrum

6. Vírusvektor levéltetvek

6.1. Borsó levéltetű

Acyrtosiphon aphis

6.2. Fekete bükköny levéltetű

Aphis craccivora

6.3. Fekete répa levéltetű

Aphis fabae

6.4. Uborka levéltetű

Aphis gossypii

6.5. Sárga burgonya levéltetű

Aphis nasturtii

6.6. Zöld alma levéltetű

Aphis pomi

6.7. Foltos burgonya levéltetű

Aulacorthum solani

6.8. Zöld bogáncs levéltetű

Brachycaudus cardui

6.9. Sárga szilva levéltetű

Brachycaudus helichrysi

6.10. Barna őszibarck levéltetű

Brachycaudus prunicola

6.11. Tulipán gyökértetű

Dysaphis tulipae

6.12. Zöld rózsa levéltetű

Macrosiphum rosae

6.13. Zöld őszibarck levéltetű

Mysus persicae

6.14. Komló levéltetű

Phorodon humuli

6.15. Orchidea levéltetű

Sitobium luteum

7. Gyomnövények

7.1. Vadzab fajok

Avena spp.

7.2. Arankafélék

Cuscuta spp.

7.3. Szádorfélék

Orobanche spp.

7.4. Fenyércirok

Sorgum halepense

7.5. Mérgező gyomnövények magvai

Seed of poisonous weeds

2. számú melléklet az Orosz Föderáció Kormánya és a Magyar Köztársaság Kormánya közötti a növényvédelmi karantén és a növényvédelmi együttműködési egyezményhez[1]

LISTA az Orosz Föderációban karantén jelentőségű kártevőkről, növényi betegségekről és gyomokról

1. Az Orosz Föderációban regisztrált karantén szervezetek

A) Kártevők

Anoplophora glabripennis MotschulskyÁzsiai hőscincér
Callosobruchus analis L.Indiai borsózsizsik
Callosobruchus maculatus F.Négyfoltos babzsizsik
Callosobruchus phaseoli Gyll.Indiai babzsizsik
Ceratitis capitata Wied.Földközi-tengeri gyümölcslégy
Conotrachelus nenuphar Hb.A szilva amerikai ormányos bogara
Diabrotica virgifera virgifera Le ConteAmerikai kukoricabogár
Epitrix cucumeris HarrisBurgonyabolha
Epitrix tuberis GentnerBurgonyagumó-bolha
Liriomyza huidobrensis Blanch.Borsó-aknázólégy
Liriomyza trifolii Burg.Gerbera-aknázólégy
Popillia japonica Newm.Japán cserebogár
Premnotrypes spp.Andesi burgonya-ormányos fajok
Pseudaulacaspis pentagona (Targ.-Toz.)Eperfa-pajzstetű
Rhagoletis pomonella Walsh.Alma-gyümölcslégy
Spodoptera littoralis Boisd.Trópusi lápi-bagolylepke
Spodoptera litura Fabr.Gyapot-bagolylepke
Thrips palmi KarnyPálmatripsz
Trogoderma granarium Ev.Kaprabogár

B) Kórokozók

Gombák

Atropellis pinicola Zeiler & GooddingTűlevelűek atropelliszes rákja
Atropellis piniphila (Weir.) Lohman & CashTűlevelűek atropelliszes rákja
Ceratocystis fagacearum (Bretz.) Hunt.Ceratocisztiszes tölgyfavész
Didymella ligulicola (K. F. Baker, Dimock & Davis) von ArxA krizantém didimellás betegsége
Neovossia indica (Mitra) Mundkur
(= Tilletia indica Mitra)A búza indiai kőüszögje
Phymatotrichopsis omnivora (Duggar.)
Hennebert (= Phymatotrichum omnivorum Duggar.)A gyapotcserje gyökérrothadása
Stenocarpella macrospora (Earle) Sutton
(= Diplodia macrospora Earle)Kukoricacső és szár szárazrothadása
Stenocarpella maydis (Berkeley) Sutton
[= D. maydis (Berkeley) Saccardo]Kukoricaszár rothadás, fehér csőrothadás
Thecaphora solani Thirum. Et O'Brien.
(= Angiosorus solani Thirum. Et O'Brien)Burgonyagumó üszkös megbetegedése

Baktériumok

Erwinia amylovora (Burill.)Almatermésűek baktériumos száradása és elhalása
Pantoea stewartii subsp. Stewartii (Smith)
Mergaert et al. [= Enwinia stewartii (Smith) Dye]Kukorica baktériumos csíkossága és hervadása
Xanthomonas oryzae pv. oryzae (Ishiyama) Swings et al.A rizs baktériumos betegsége
Xanthomonas oryzae pv. oryzicola (Fang. et al.) Swings et al.A rizs baktériumos levélcsíkossága
Xylophilus ampelinus (Panagopdulos) Willems et al.
(= Xanthomonas ampelina Panagopoulos)Szőlő baktériumos rákosodása

Fitoplazmák és vírusok

Cherry rasp leaf nepovirusCseresznye érdeslevelűség nepovírus
Grapevine flavescence doreee phytoplasmaSzőlő aranyszínű sárgasága
Peach latent mosaic viroidŐszibarack látens mozaik viroid
Peach rosette mosaic nepovirusŐszibarack rozetta mozaik nepovírus
Potato Andean latent tymovirusBurgonya Andesi látens tymovírus
Potato Andean mottle comovirusBurgonya Andesi tarkulás comovírus
Potato T trichovirusBurgonya T trichovírus
Potato yellowing alfamovirusBurgonya sárgulás alfamovírus

Fonálférgek

Bursaphelenchus xylophilus (Steiner et Bucher.) NickleFenyőfa fonálféreg
Globodera pallida (Stone.) Mulvey et Stone.Sápadt burgonya fonálféreg
Meloidogyne chitwoodi Golden et al.Kolumbiai gyökér-fonálféreg

C) Gyomnövények

Bidens pilosa L.-
Cenchrus pauciflorus Benth.Átoktüske
Helianthus californicus DC.-
Helianthus ciliaris DC.-
Ipomoea hederacea L.Borostyánlevelű hajnalka
Ipomoea lacunusa L.-
Iva axillaris Pursh-
Solanum carolinense L.-
Solanum elaeagnifolium Cav.-
Striga spp.Boszorkánygyom fajok

2. Az Orosz Föderáció területén korlátozottan elterjedt karantén szervezetek

A) Kártevők

Bemisia tabaci Gen.Dohány liszteske
Carposina niponensis Wisgh.Őszibarack gyümölcslégy
Frankliniella occidentalis Perg.Nyugati virágtripsz
Grapholita molesta Busck.Keleti gyümölcsmoly
Hyphantria cunea DruryAmerikai fehér szövőlepke
Lymantria dispar L. (ázsiai rassz)Gyapjaslepke (ázsiai rassz)
Phthorimaea operculella Zell.Burgonyamoly
Quadraspidiotus perniciousus Comst.Kaliforniai pajzstetű
Viteus vitifolieae Fitch.Szőlő gyökértetű

B) Kórokozók

Gombák

Cochliobolus heterostrophus Drechsler
[= Bipolaris maydis (Nisikado) Shoem] (T. rassz)Kukorica amerikai levélfoltossága
Diaporthe helianthi Munt.-Cvet. Et al.
(= Phomopsis helianthi Munt.-Cvet. Et al.)Napraforgó diaportés szárfoltosság és korhadás
Phytophthora fragariae HickmanSzamóca fitoftórás gyökérpusztulása
Synchytrium endobioticum (Schilb.) Percival.Burgonyarák

Baktériumok

Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al.
[= Pseudomonas solanacearum (Smith) Smith]Burgonya pszeudomonászos hervadása

Vírusok

Plum pox potyvírusSzilvahimlő (sarka) vírus

Fonálférgek

Globodera rostochiensis (Woll.) Behrens.Közönséges burgonya-fonálféreg

C) Gyomnövények

Acroptilon repens DC.-
Ambrosia artemisiifolia L.Ürömlevelű parlagfű
Ambrosia psilostachya DC.Évelő parlagfű
Ambrosia trifida L.Háromlevelű parlagfű
Cuscuta sp. sp.Aranka fajok
Solanum rostratum Dun.Tányértüske
Solanum triflorum Nutt.

3. § (1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit azonban 1996. július 5. napjától kell alkalmazni.

(2) A rendelet végrehajtásáról a földművelésügyi miniszter gondoskodik.

Horn Gyula s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 143/2000. (VIII. 17.) Korm. rendelet 1. §-a (ld. Melléklet). Hatályos 2000.08.17.