168/1996. (XI. 20.) Korm. rendelet
a humán erőforrás menedzser szak képesítési követelményeiről
A Kormány a felsőoktatásról szóló, többször módosított 1993. évi LXXX. törvény 72. §-ának d) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
1. § Humán erőforrás menedzser szakon alapképzésben főiskolai végzettség szerezhető.
2. § A szak képesítési követelményeit e rendelet melléklete tartalmazza.
3. § E rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
Horn Gyula s. k.,
miniszterelnök
Melléklet a 168/1996. (XI. 20.) Korm. rendelethez
Humán erőforrás menedzser szak
1. A képzési cél
Az ökonómiai tudományokban jártas, magas szintű szakmai és általános műveltséggel rendelkező szakemberek képzése, akik az emberi viszonyok kezeléséhez és a harmonikus társadalmi kapcsolatok kialakításához szükséges általános vezetői, pszichológiai, szociológiai, etikai, közigazgatási, jogi és kommunikációs ismereteik birtokában, a humán erőforrás gazdálkodással kapcsolatos munkaügyi, gazdasági, pénzügyi, számítástechnikai eljárások, a korszerű kiválasztási és toborzási módszerek alkalmazásával képesek gazdasági szervezetek humánpolitikájának kialakítására, személyzeti marketingjének fejlesztésére, az adott munkahelyi stratégia megvalósításához szükséges emberi erőforrások biztosítására, munkakörök kialakítására és a betöltésükre alkalmas személyek kiválasztására, a munkaerő fejlesztésére és megtartására, a munkaügyi kapcsolatok ápolására, a munkahelyi érdekegyeztetési folyamatok koordinálására, a fegyelmi eljárások, elbocsátások, nagymértékű létszámcsökkentések végrehajtására, illetve kezelésére.
2. A végzettség szintje és a szakképzettség
A főiskolai szintű végzettséget tanúsító oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése:
humán erőforrás menedzser.
3. A képzési idő
a) Főiskolai szinten:
nappali tagozaton 6, levelező-távoktatási tagozaton 8 félévben legalább 5400 összóra, az ennek megfelelő teljesítmény 180 kredit, ebből a nappali tagozaton legalább 1840 a tanóra (nyelvi és testnevelési tanórák nélkül) és 320 óra a munkahelyi szakmai gyakorlat.
b) Értelmező rendelkezések
E szak képesítési követelményeinek alkalmazásában:
(i) összóra: a tananyag elsajátításához szükséges különféle típusú (szorgalmi és vizsgaidőszakon belüli és azokon kívüli) tanrendszerű és egyéni időráfordítások összessége (tanóra, vizsgára való felkészülés, konzultáció, önálló tanulmányi tevékenység, szakmai gyakorlat, tervezési feladatok és házi feladatok kidolgozása stb.);
(ii) tanóra: a tananyag elsajátításához és szorgalmi időn belüli ellenőrzéséhez oktató közreműködését igénylő idő;
(iii) egy kredit (nappali tagozatos képzésben) átlagosan 12-20 tanóra és az ehhez kapcsolódó mintegy 10-18 óra egyéni munka együttes mennyiségének, azaz mintegy 30 összórának felelhet meg;
(iv) egy félév 15 hét szorgalmi időből és vizsgaidőszakból tevődik össze.
A tanórákban kifejezett képzési idő magába foglalja a kötelező, kötelezően választandó és szabadon választható tantárgyak elméleti és gyakorlati tanóráit.
Az egyes tantárgyak, tantárgyrészek elsajátításához szükséges összórák mennyiségét, illetőleg az ennek megfelelő kredit értéket az intézményi tantárgyprogramok határozzák meg. Egy adott tantárgynak vagy tantárgyrésznek csak egyetlen kredit értéke lehet, amely a tananyag elsajátításához átlagosan szükséges munkamennyiséget fejezi ki, így független egyfelől attól, hogy a tárgy egy adott szakon kötelező, kötelezően (listásan) választandó, vagy választható, másfelől a képzés (nappali, esti, levelező stb.) formájától.
4. A képzés főbb tanulmányi területei
a) Általános alapozó ismeretek
A filozófia és a kultúrtörténet, a közgazdaságtan, a számítástechnika, a gazdasági matematika és statisztika, a pszichológia, az állam- és jogtudomány, valamint a munkatudomány alapjai a tanórákban kifejezett képzési időnek mintegy 24%-át alkotják, illetve az ennek megfelelő teljesítmény legalább 35 kredit.
b) Szakmai törzsanyag
A vállalati gazdaságtan, az alkalmazott pszichológia, az etika, a szervezet-, csoport- és gazdaságszociológia, a vezetési ismeretek, az alkotmányjog, a közigazgatási, a gazdasági, az emberi és állampolgári, a munka- és társadalombiztosítási jog, a szociálpolitika, a munkaszervezés, a pénzügyi és számviteli ismeretek, a kommunikációs technikák, a közkapcsolatok (public relations), az üzleti kommunikáció, a vállalkozás és az emberi erőforrás menedzselés, a szociális készségek fejlesztése, a szervezetfejlesztés, valamint a munkaügyi kapcsolatok a tanórákban kifejezett képzési időnek mintegy 65%-át alkotják, illetve az ennek megfelelő teljesítmény legalább 115 kredit.
c) Differenciált szakmai ismeretek
Az intézmény által felkínáltak közül választható szaktantárgyak - hallgatói menedzsment, munkavédelem, felnőttképzés, pedagógia, munkagazdaságtan, karriertervezés, szervezeti viselkedés, kommunikációs rendszerek, személyiségfejlesztés, vezetéselmélet, ügyvitelszervezés és ellenőrzés - mellett a közigazgatási-önkormányzati specializáció keretében a társadalomtörténeti, vidékfejlesztés szociológiai, területi gazdaságtani, közigazgatási jogi, köztisztviselői jogi és pénzügyi jogi ismeretek, illetőleg a belügyi specializáció keretében az ügyvitel-szervezési, ifjúságvédelmi, büntetőjogi, büntető eljárásjogi, kriminálpszichológiai és kriminológiai ismeretek a tanórákban kifejezett képzési időnek mintegy 11%-át alkotják, illetve az ennek megfelelő teljesítmény legalább 20 kredit.
d) Szakmai gyakorlat
A szakma alapjainak elsajátításához szükséges legalább 8 hetes munkahelyi gyakorlatra fordítandó legalább 10 kredit.
5. Az ismeretek ellenőrzési rendszere
Az ismeretek ellenőrzési rendszere a tantervben előírt - részben egymásra épülő, részben egymástól független - aláírások, gyakorlati jegyek megszerzéséből, vizsgákból - kollokvium, szigorlat, nyelvvizsga -, szakmai gyakorlat elvégzéséből, szakdolgozat elkészítéséből, valamint záróvizsga letételéből tevődik össze.
5.1. Kötelező szigorlatok
A közgazdaságtan, a vezetési ismeretek, valamint a munkajog mellett a 4. c) pontban foglaltak szerint választható specializációknak megfelelően kötelező szigorlati tárgyak a vállalat-gazdaságtan és a pénzügyi jog, illetőleg a kriminálpszichológia és a kriminológia.
5.2. A szakdolgozat
Írásbeli dolgozat, amely a hazai és nemzetközi szakirodalomban való jártasságon túlmenően azt is tanúsítja, hogy a hallgató képes a szakirodalom feldolgozásával ismereteit önállóan egy meghatározott, komplex humán erőforrás menedzseri feladat megoldásában alkalmazni.
5.3. A záróvizsga
5.3.1. A záróvizsgára bocsátás feltételei:
a tantervben előírt valamennyi tanulmányi és vizsgakötelezettség, különösen
- az 5.1. pontban foglaltakra tekintettel legalább öt szigorlat,
- legalább 30 kollokvium és 180 kredit,
- szakmai gyakorlat,
- egy idegen nyelvből legalább alapfokú, állami - vagy azzal egyenértékű - nyelvvizsga,
- bírálattal elfogadott szakdolgozat.
5.3.2. A záróvizsga részei:
- a két szóbeli vizsga tárgya az emberi erőforrás menedzsment, illetőleg komplex jogi ismeretek,
- a szakdolgozat megvédése.
5.3.3. A záróvizsga eredménye
A záróvizsga eredménye annak két szóbeli részére, valamint a szakdolgozatra - a megvédésére is tekintettel - kapott három érdemjegy számtani közepe.