Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

16/1996. (VII. 15.) BM-KTM együttes rendelet

a települési szilárd és folyékony hulladékra vonatkozó helyi közszolgáltatás ellátásáról

Az egyes helyi közszolgáltatások kötelező igénybevételéről szóló 1995. évi XLII. törvény 4. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeljük el:

Általános rendelkezések

1. § A települési szilárd és folyékony hulladékra vonatkozó helyi közszolgáltatás szervezett ellátása a hulladék összegyűjtésére, elszállítására és ártalommentes elhelyezésére terjed ki.

2. § E rendelet alkalmazásában hulladékártalmatlanító hely: a települési szilárd és folyékony hulladéknak a környezet elemeitől való elszigeteléssel vagy anyagi minőségének megváltoztatásával történő elhelyezésére, rendezett lerakására, elégetésére vagy leeresztésére szolgáló telephely, létesítmény, illetve műtárgy.

Általános szakmai követelmények

3. § A gyűjtést és a szállítást úgy kell végezni, hogy az szennyezést ne idézzen elő. Szennyezés esetén az azt okozó köteles a szennyezett területet megtisztítani, illetőleg fertőtleníteni.

4. § (1) A közszolgáltatás eszközeit kizárólag az engedélyezett telephelyen szabad tárolni.

(2) Az eszközök rendszeres tisztítását és fertőtlenítését olyan térburkolattal ellátott, mosótérrel rendelkező területen szabad végezni, ahonnan az elhasznált víz a külön jogszabály szerint végzett előkezelést, előtisztítást követően közműpótló berendezésbe vagy csatornába kerül.

(3) A gépi eszközök tárolóterületének féreg- és rovarmentesítését szükség szerint el kell végezni.

5. § A települési szilárd és folyékony hulladékot kizárólag a külön jogszabály feltételei szerint engedélyezett hulladékártalmatlanító helyen szabad elhelyezni, leereszteni és ártalmatlanítani.

6. § (1) A hulladékártalmatlanító hely üzemeltetésének szabályairól külön jogszabályok rendelkeznek.

(2) A szolgáltató a hulladékártalmatlanító hely tulajdonosának (üzemeltetőjének) köteles a szállított hulladék eredetét igazolni.

7. § A hulladékártalmatlanító hely tulajdonosa (üzemeltetője) nyilvántartást köteles vezetni a beszállított hulladék adatairól. A nyilvántartás tartalmazza a hulladék

a) mennyiségét,

b) minőségét (konyhai hulladék, csomagolóeszköz, zöldhulladék, lom),

c) eredetét (településrész, utca, intézmény, üzem megnevezése, címe).

A települési szilárd és folyékony hulladék gyűjtésére, elszállítására és ártalommentes elhelyezésére irányuló helyi közszolgáltatás szakmai követelményei

8. § (1) A települési szilárd hulladék gyűjtése csak zártan, a keletkező hulladékmennyiség és a gyűjtés gyakorisága alapján a helyi önkormányzat rendeletében meghatározott, a szolgáltató szállítóeszközéhez rendszeresített gyűjtőedényben, illetve más edényzetben, zsákban (a továbbiakban: gyűjtőedény) történhet.

(2) Ha a helyi önkormányzat rendelete ettől eltérően nem rendelkezik, a gyűjtőedények beszerzéséről, javításáról, pótlásáról, az ingatlan tulajdonosa részére történő átadásáról a szolgáltató köteles gondoskodni.

(3) A gyűjtőedényt a szolgáltatással érintett ingatlanon belül kell elhelyezni, közterületen tartósan csak a közterület használatára vonatkozó hatósági engedély alapján szabad.

(4) A szolgáltató a hulladékot elszállítás céljából az ingatlan bejáratának közelében, közterületen veszi át.

9. § (1) Ha a települési szilárd hulladék bomló szerves anyagokat tartalmaz, elszállítását legalább heti egy alkalommal el kell végezni.

(2) A nagyobb méretű berendezési tárgy (lom), továbbá a naponta keletkező hulladék szokásos mennyiségét meghaladó falomb és a kerti hulladék szervezett összegyűjtéséről és elszállításáról (lomtalanítás) évente legalább egy alkalommal kell gondoskodni.

10. § (1) A települési szilárd hulladék szállítása az erre a célra készült zárt rendszerű célgéppel végezhető. Az önkormányzat rendeletében az általa meghatározott területen ettől eltérően is rendelkezhet.

(2) A települési szilárd hulladék szállítása során olyan gondossággal kell eljárni, hogy hulladék a szállítójárműbe való ürítéskor, illetőleg a szállítás folyamán ne szóródjon, és más környezetterhelést ne idézzen elő.

11. § (1) A helyi önkormányzat a rendeletében meghatározott anyagi minőségű és tulajdonságú, elkülönítetten gyűjtött szilárd hulladék begyűjtésére és tárolásának vagy kezelésének mechanikai előkészítésére hulladékgyűjtő udvart létesíthet.

(2) A hulladékgyűjtő udvar önálló telephely vagy telephelyen belüli gyűjtőhely.

(3) A hulladékgyűjtő udvaron történik a hulladék válogatása, aprítása, tömörítése, csomagolása és átrakása.

12. § (1) A települési folyékony hulladékot kizárólag a külön jogszabály feltételei, illetőleg az ingatlan tulajdonosára vonatkozó hatósági előírások szerint szabad gyűjteni.

(2) A települési folyékony hulladék gyűjtése és elszállítása az erre a célra engedélyezett, zárt rendszerű, csepegést és szaghatást kizáró eszközzel végezhető.

A helyi közszolgáltatás ellátására való jogosultság feltételei

13. § (1) A helyi közszolgáltatás ellátását az a szolgáltató végezheti, aki érvényes cégbejegyzéssel vagy vállalkozói igazolvánnyal rendelkezik és megfelel az e rendeletben foglalt feltételeknek.

(2) A szolgáltatónak telephellyel, a helyi körülményeknek megfelelő, a települési önkormányzat által meghatározott mértékű és színvonalú, a feladat szakszerű ellátásához, valamint a tevékenység gyakorlásából a környezetre gyakorolt és azonnali beavatkozást igénylő káros hatás elhárításához szükséges felszereléssel és eszközökkel kell rendelkeznie.

(3) A szolgáltatónak a külön jogszabályban meghatározottak szerint környezetvédelmi megbízottat kell alkalmaznia.

(4) A szolgáltatónak vagy alkalmazottjának a (3) bekezdésben nem szabályozott körben alapfokú iskolai végzettség esetén legalább települési hulladékgyűjtő és -szállító szakképesítéssel kell rendelkeznie.

(5) A települési folyékony hulladék elszállítására irányuló közszolgáltatást végző gépjármű vezetőjének külön jogszabály előírásai szerint az undort keltő anyagok szállítására előírt szabályokból vizsgát kell tennie.

Záró rendelkezések

14. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a köztisztasággal és a települési szilárd hulladékkal összefüggő tevékenységekről szóló, többször módosított 1/1986. (II. 21.) ÉVM-EüM együttes rendelet 9. §-ának (1)-(3), (6) és (7) bekezdése, valamint a 11. §-ának (2) bekezdése.

Tartalomjegyzék