Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

13/1997. (V. 8.) PM rendelet

a vám- és pénzügyőrség hivatásos állományú tagjai illetményéről és illetményjellegű juttatásairól

A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Hszt.) 342. §-a (2) bekezdésének e), f) pontjaiban kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

A rendelet hatálya

1. § A rendelet hatálya a vám- és pénzügyőrség hivatásos állományú tagjaira (a továbbiakban: pénzügyőr) terjed ki.

Hatáskör az illetmény megállapítására

(A Hszt. 2. §-ához)

2. § (1)[1] A pénzügyőr állományba vételekor a beosztási illetményének megállapítására tábornok, főtiszt és tiszt esetén - ha jogszabály másként nem rendelkezik - az országos parancsnok, zászlós és tiszthelyettes esetén az állományilletékes parancsnok jogosult.

(2)[2] A beosztási illetmények Hszt. 245/O. §-a szerinti eltérítésére a pénzügyi fedezet biztosítását követően az állományilletékes parancsnok, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (a továbbiakban: VPOP) állományába tartozók esetén az országos parancsnok jogosult.

(3)[3]

(4)[4]

(5)[5]

(6)[6]

(7)[7]

(8)[8]

(9)[9]

Alapilletmény

(A Hszt. 99. §-ához)

3. § (1) A Hszt. 102 § (1) bekezdése alapján magasabb fizetési fokozatba való besorolásokat annak a hónapnak az első napjától kell végrehajtani, amelyik hónapban a várakozási idő letelt.

(2) Az alapilletményt érintő intézkedéseket - így különösen kinevezés, előléptetés, fegyelmi határozat szerinti csökkentés - a változás napjától kell megtenni.

(3) Az állományilletékes parancsnok az irányítása alá tartozó szervek állománytáblája alapján meghatározott beosztási illetmény keretet nem lépheti túl.

Illetménykiegészítés

(A Hszt. 103. §-ához)

4. § (1)[10] A pénzügyőr a Hszt. 103. §-a, 103/A §-a és 245/H. §-ának (4) bekezdése alapján illetménykiegészítésre jogosult.

(2) Vezénylés esetén - amennyiben a vezénylés ideje meghaladja a 30 naptári napot - az illetménykiegészítést a vezénylés első napjától - a (3) bekezdésben foglaltak kivételével - a tényleges szolgálatteljesítés helye szerinti mértékben kell folyósítani.

(3) Amennyiben a vezényeltnek az eredeti szolgálati helyén magasabb illetménykiegészítés jár, részére továbbra is azt kell folyósítani.

Illetménypótlékok

5. § (1)[11] Az illetménypótlék megállapítására és megszüntetésére az állományilletékes parancsnok, a VPOP állományába tartozók esetén az országos parancsnok parancsban intézkedik.

(2) Pótlékra jogosult az is, akit legalább 30 napos időtartamra pótlékra jogosító munkakörbe vezényelnek, vagy pótlékra jogosító munkakör ellátásával megbíznak, és a pótlék folyósításának egyéb feltételei adottak. Ez esetben a pótlék a vezénylés, illetve a megbízás első napjától jár.

(3)

(4)[12] Áthelyezés és vezénylés miatt bekövetkező munkakörváltozás esetén - amennyiben a pénzügyőr korábbi munkaköre alapján megállapított pótlékát meg kell vonni, illetve új munkaköre alapján pótlékra válik jogosulttá - az áthelyező, vezénylő állományilletékes parancsnok köteles a pótlék megszüntetéséről, a fogadó állományilletékes parancsnok pedig köteles az új pótlék megállapításáról parancsban intézkedni.

Az illetménypótlék egyidejűleg több jogcímen is folyósítható.

Idegennyelv-tudási pótlék

(A Hszt. 104. §-ához)

6. § (1) A vám- és pénzügyőrségnél valamennyi szolgálati beosztásban szükséges az idegen nyelv használata.

(2) A ritka idegen nyelv tudása alapján, valamint a kettőnél több idegennyelv-vizsgával rendelkező pénzügyőrt a harmadik és a további nyelvek után kiegészítő nyelvpótlék is megilleti.

(3) A kiegészítő nyelvpótlék mértéke az illetményalap

5%-a alapfokú nyelvvizsga esetén,

10%-a középfokú nyelvvizsga esetén,

20%-a felsőfokú nyelvvizsga esetén.

(4) Az idegennyelv-tudási pótlékra való jogosultságot, a pénzügyőr által benyújtott kérelem és az állami nyelvvizsga eredményét igazoló bizonyítvány vagy az azzal egyenértékű okirat alapján a munkáltatói jogkör gyakorlója állapítja meg.

(5)[13] A vám- és pénzügyőrségnél a Hszt. 104. § (5) bekezdése szerinti mértékű idegennyelv-tudási pótlék folyósítandó a szomszédos országok hivatalos nyelvéből szerzett államilag elismert "A""3" vagy "C" típusú nyelvvizsga megléte esetén.

6/A. §[14] A címzetes vezetői beosztás vezetői illetménypótlékra nem jogosít.

7. § Az ügyeleti pótlék mértéke az illetményalap

7,4%-a az országos parancsnokságon,

5,0%-a területi vámszerveknél, középfokú szervnél,

3,8%-a alsó fokú szervnél és hatósági jogkörrel nem rendelkező középfokú szervnél.

8. §[15] (1) Akciószolgálati pótlékra jogosult a pénzügyőr, ha szolgálati időben a beosztással járó munkaköri feladata alapján akcióban vesz részt.

(2) Az akcióban teljesített túlszolgálati órák után nem jár akciószolgálati pótlék, mivel a túlszolgálatért a pénzügyőrt díjazásban vagy szabadidőben kell részesíteni.

9. §[16] Nyomozói pótlékra jogosultak a nyomozó hatósági feladatokat ellátó szervek hivatásos állományú tagjai, valamint a vámhivatalnál munkaköri leírásuk szerint szabálysértési feladatokat ellátók, továbbá mindezek szakmai felügyeletét ellátó szervek hivatásos állományú tagjai, amennyiben beosztásuk ellátása során közvetlenül bűnüldözési, így különösen felderítői, bűnmegelőzési tevékenységet látnak el.

10. § Utasforgalmi pótlékra jogosult az utasforgalmat ellenőrző vámhivatal parancsnoka és az e tevékenységet felügyelő helyettese is.

11. § Szemlepótlékra jogosult a pénzügyőr, ha a határ- vagy a belterületi vámhivatalnál rendszeresen a kereskedelmi forgalomban vámellenőrzést, illetőleg jövedéki ellenőrzést lát el. Pótlékra jogosult a vámhivatal parancsnoka és az e tevékenységet felügyelő helyettese is.

12. § Egészségkárosító kockázatnak kitett beosztásnak minősül a röntgengép kezelői beosztás, a vám-laboratóriumban a vegyészmérnöki és laboránsi beosztás.

13. § Rendszeresen zeneszolgáltatást végzőnek minősül a zenész, ha szolgálati feladataként a próbákon, rendezvényeken, a zenekar fellépésén közreműködik.

14. § Kutyavezetői pótlék a pénzügyőrt akkor is megilleti, ha a szolgálati feladatát valamilyen oknál fogva átmenetileg nem látja el, de a kutya gondozását változatlanul végzi (pl. szabadság, betegség). Nem jogosult pótlékra, ha a kutya gondozását, annak kórházi ápolása miatt egy naptári hónapot meghaladó időn túl nem végzi.

14/A. §[17] Rendszeresen gépjárművet vezetőnek kell tekinteni azt a pénzügyőrt, aki havonta legalább négy alkalommal szolgálati gépjárművet vezet.

Túlszolgálat

(A Hszt. 87-88. és 320. §-aihoz)

15. § (1) Az elrendelhető túlszolgálat évi 300 óra. A 150 óráig terjedő túlszolgálatot szabadidőben kell kiadni [Hszt 88. § (2) bekezdés]. Ha a túlszolgálat szabadidőben történő kiadása a szolgálat ellátását veszélyeztetné, az állományilletékes parancsnok engedélyezheti a 150 órán belüli túlszolgálat díjazását.

(2) A szolgálatteljesítési idő negyedéves, éves keretben történő meghatározása esetén a túlszolgálati órákat a tárgy negyedévet, illetve a tárgyévet követő hónap illetményével kell elszámolni.

(3) Az eseti pótlékok - akciószolgálati, ügyeleti, készenléti pótlék - elszámolásakor a túlszolgálatért díjazásban és szabadidőben a pénzügyőr nem részesülhet.

Napidíj

(A Hszt. 111. §-ához)

16. §[18]

Megbízás

(A Hszt. 50. §-ához)

17. § (1) Ha a pénzügyőr a megbízást az eredeti beosztásának ellátása mellett látja el:

a)[19] magasabb beosztású helyettesítése esetén az illetményalap 70%-ának,

b) azonos beosztású helyettesítése esetén az illetményalap 50%-ának,

c) alacsonyabb beosztású helyettesítése esetén az illetményalap 30%-ának

megfelelő díjazás illeti meg.

(2) A helyettesítési díj mértékét az (1) bekezdésben foglaltaknál magasabban kell megállapítani,

a) az országos parancsnokságon szolgálatot teljesítők esetében 15%-al,

b) a középfokú szervnél 10%-kal.

(3)[20] A helyettesítés megszűnése esetén a helyettesítési díj visszavonásáról a megállapítónak parancsban kell intézkedni.

Az illetményfolyósítás szabályai

(A Hszt. 105. §-ához)

18. § (1) A szabadságmegváltás kifizetésére kizárólag szolgálati viszony megszűnése esetén van lehetőség. Összegének kiszámításakor az egy munkanapra jutó távolléti díjat kell figyelembe venni, s a szabadságnapok számával szorozni.

(2) Az illetményből történő levonás szabályainak alkalmazása esetén az illetménnyel azonosnak kell tekinteni:

a) a szolgálati beosztásból felfüggesztett részére folyósított csökkentett távolléti díjat is,

b) a nyugállományba helyezett hivatásos állományú tag részére folyósítandó nyugdíjat helyettesítő kéthavi illetményt, kivéve az elhalálozás esetét, amikor az elhalt után nyugdíjra jogosult családtagnak kifizetett illetményből levonásnak nincs helye.

(3) A közép-, illetve alsó fokú szerv a hozzá érkezett, az állományába tartozó pénzügyőr fizetési kötelezettségét elrendelő végrehajtható okiratot (bírósági, hatósági ítélet, végzés, határozat) köteles az érintett egyidejű tájékoztatása mellett a VPOP illetmény-számfejtési egységéhez továbbítani.

Illetményelőleg

(A Hszt. 114. §-ához)

19. § (1) A pénzügyőr kérelmére rendkívül indokolt esetben illetményelőleg folyósítható. Az állományilletékes parancsnok a kérelemben foglalt indokok valódiságát vizsgálni köteles. A kérelem csak abban az esetben fogadható el, ha a folyósítás elmaradása a kérelmet benyújtó családi, szociális körülményeit jelentős mértékben hátrányosan befolyásolná.

(2) Az illetményelőleg összege a folyósításkori minimálbér ötszörösét nem haladhatja meg, a visszafizetés időtartama hat hónapnál nem lehet hosszabb, s a részletek nagysága a levonási korlátokat nem haladhatja meg.

Étkezési hozzájárulás

(A Hszt. 114. §-ához)

20. § (1) Az étkezési hozzájárulás a mindenkori személyi jövedelemadó törvény által meghatározott adómentes mértékig étkezési utalvány formájában illeti meg a pénzügyőrt.

(2) Az étkezési hozzájárulás minden hónapra utólag jár.

(3) Nem adható étkezési hozzájárulás a kedvezményes étkeztetésben részesülőknek.

Jubileumi jutalom

(A Hszt. 110. §-ához)

21. § Amennyiben a jubileumi jutalom kifizetésére esedékességét követően kerül sor, akkor a kifizetéskori távolléti díjat kell alapul venni.

Távolléti díj

(A Hszt. 112. §-ához)

22. § (1) Távolléti díjat az alábbi esetekben kell folyósítani:

a) alap- és pótszabadság,

b) egészségügyi szabadság,

c) munkaszüneti napi munkavégzés,

d) a szerződésben megállapított fizetett tanulmányi munkaidő-kedvezmény idejére,

e) a Hszt 70. § (1) bekezdésében meghatározott esetekben.

(2) Távolléti díjjal kell elszámolni a végkielégítés Hszt. szerinti idejét, a túlszolgálatot, a külön juttatást, a jubileumi jutalmat a Hszt. 112. § szerinti mérték szerint.

Átlagkeresettel díjazott idők

23. § (1) A felmentési időre átlagkeresetet kell fizetni akkor is, ha a felmentési idő egy részében a pénzügyőr ténylegesen munkát végez.

(2) A 30 napnál hosszabb átlagkeresettel díjazott idő jutalmazásnál jogosító időként nem vehető figyelembe.

Nyugdíjat helyettesítő kéthavi illetmény

(A Hszt. 192. §-ához)

24. § A nyugdíjat helyettesítő kéthavi illetményt az országos parancsnokság a nyugdíjazást követő hónapban hivatalból utalja ki.

Értelmező rendelkezések

25. § E rendelet alkalmazásában:

a) középfokú szerv a hatósági jogkörrel rendelkező területi vámszervek; a Vám- és Pénzügyőrség hatósági jogkörrel rendelkező Központi Járőrszolgálat Parancsnoksága; a Vám- és Pénzügyőrség technikai anyagi eszközökkel való ellátása, a vámadatok számítástechnikai feldolgozása és a külkereskedelmi statisztika szolgáltatása, a vámkezeléshez szükséges laboratóriumi vizsgálatok elvégzése, továbbá a pénzügyőrök alapképzése, valamint az egészségügyi, szociális és kulturális ellátás megszervezése érdekében létrehozott vámszervek,

b) szolgálati elöljáró az országos parancsnok, a főigazgató, a főosztályvezető, a középfokú szerv parancsnoka,

c) állományilletékes parancsnok az országos parancsnokság állományába tartozók, valamint a középfokú szervek parancsnokai és helyettesei tekintetében az országos parancsnok.

26. § Ez a rendelet kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 31/2002. (X. 29.) PM rendelet 1. § -a. Hatályos 2002.11.06.

[2] Megállapította a 31/2002. (X. 29.) PM rendelet 1. § -a. Hatályos 2002.11.06.

[3] Hatályon kívül helyezte a 31/2002. (X. 29.) PM rendelet 10. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2002.11.06.

[4] Hatályon kívül helyezte a 31/2002. (X. 29.) PM rendelet 10. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2002.11.06.

[5] Hatályon kívül helyezte a 31/2002. (X. 29.) PM rendelet 10. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2002.11.06.

[6] Hatályon kívül helyezte a 31/2002. (X. 29.) PM rendelet 10. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2002.11.06.

[7] Hatályon kívül helyezte a 31/2002. (X. 29.) PM rendelet 10. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2002.11.06.

[8] Hatályon kívül helyezte a 31/2002. (X. 29.) PM rendelet 10. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2002.11.06.

[9] Hatályon kívül helyezte a 31/2002. (X. 29.) PM rendelet 10. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2002.11.06.

[10] Megállapította a 31/2002. (X. 29.) PM rendelet 2. § -a. Hatályos 2002.11.06.

[11] Megállapította a 31/2002. (X. 29.) PM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2002.11.06.

[12] Beiktatta a 31/2002. (X. 29.) PM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2002.11.06.

[13] Megállapította az 5/2008. (III. 27.) PM rendelet 2. § - a. Hatályos 2008.03.30.

[14] Beiktatta a 31/2002. (X. 29.) PM rendelet 5. § -a. Hatályos 2002.11.06.

[15] Megállapította a 31/2002. (X. 29.) PM rendelet 6. § -a. Hatályos 2002.11.06.

[16] Megállapította a 31/2002. (X. 29.) PM rendelet 7. § -a. Hatályos 2002.11.06.

[17] Beiktatta a 31/2002. (X. 29.) PM rendelet 8. § -a. Hatályos 2002.11.06.

[18] Hatályon kívül helyezte a 22/2001. (VI. 15.) PM rendelet 22. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2001.06.23.

[19] Megállapította a 31/2002. (X. 29.) PM rendelet 9. § (1) bekezdése. Hatályos 2002.11.06.

[20] Beiktatta a 31/2002. (X. 29.) PM rendelet 9. § (2) bekezdése. Hatályos 2002.11.06.

Tartalomjegyzék