17/1997. (VII. 18.) HM rendelet
a nem katonai oktatási intézményekből hivatásos állományba felvett személyek tanfolyamrendszerű felkészítéséről
A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Hszt.) 40. §-ának (2) bekezdésében meghatározott feladat végrehajtására, a Hszt. 342. § (2) bekezdésének f) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. § A rendelet hatálya a Honvédelmi Minisztériumra, a HM hivatalaira és háttérintézményeire, a Magyar Honvédségre, a katonai nemzetbiztonsági szolgálatokra, a katonai felsőoktatási intézményekre, valamint a polgári oktatási intézményekben végzett azon személyekre terjed ki, akik a Hszt. 40. § (1) bekezdése szerint a Hszt. hatálybalépése után nyertek felvételt hivatásos állományba (a továbbiakban: katona).
2. § A tanfolyamrendszerű felkészítésre évente felvehetők keretlétszámát és szakok szerinti megosztását úgy kell tervezni, hogy a katona a próbaidő alatt a központi tanfolyamot és az első beosztásra felkészítő szakmai-gyakorlati szaktanfolyamot elvégezhesse.
3. § (1) A központi tanfolyamon folyó képzést
a) a tiszti állományba felvettek esetében a tartalékos parancsnoki képzés programjai szerint annak keretében,
b) a zászlósi állományba felvettek esetében a kétéves katonai szakképzés szakmai és vizsgakövetelményei alapján összeállított programok szerint,
c) a tiszthelyettesi állományba felvettek esetében az egyéves katonai szakképzés szakmai és vizsgakövetelményei alapján összeállított programok szerint
kell megszervezni és végrehajtani.
(2) A hivatásos állományba felvettek alapkiképzését, a zászlósi és tiszthelyettesi állományba felvettek teljes felkészítését a katonai szakképző iskolák végzik. A tiszti állományba felvettek további felkészítése a katonai felsőoktatási intézményekben folyik.
4. § (1) A központi tanfolyam programja tartalmazza:
a) a sorkatonai alapkiképzést,
b) az általános katonai felkészítést,
c) a szakmai felkészítést.
(2) A sorkatonai alapkiképzésben már részesültek esetében az ismételt alapkiképzéstől el kell tekinteni.
(3) A katona a központi tanfolyam elvégzése után katonai-szakmai vizsgát tesz. A sikeresen vizsgázók részére az 1. számú melléklet szerinti törzslap alapján a 2. számú melléklet szerinti igazolást kell kiadni. A törzslap és az igazolás közokirat. A törzslap nem selejtezhető, azt a vizsgát szervező intézmény irattárában kell elhelyezni, és 40 év őrzési idő után az illetékes levéltárnak kell átadni.
(4) A sorkatonai alapkiképzés, valamint az általános katonai és a szakmai felkészítés programjainak a nemek és életkorok sajátosságait is figyelembe vevő összeállítására, a tanfolyamok megszervezésére és végrehajtására, továbbá a vizsgáztatáshoz szükséges nyomtatványok kiadására az MH parancsnoka, vezérkari főnök intézkedik.
5. § (1) A központi tanfolyamok kezdő napja a februári és az augusztusi bevonulás időpontja.
(2) A központi tanfolyamon való részvétel vezényléssel történik.
(3) A tanfolyamon résztvevők elhelyezési és kiképzési feltételeit a tanfolyamot levezető szervezetek biztosítják az éves költségvetésük terhére. A vezényléssel kapcsolatos költségek a beiskolázó szervezetet terhelik.
6. § (1) Az első beosztás ellátására felkészítő szakmai-gyakorlati szaktanfolyamot a munkáltatói jogkört gyakorló szervek vezetői szervezik a próbaidő időtartamán belül.
(2) A szaktanfolyam befejezését követően a felkészítésben résztvevők vizsgát tesznek.
(3) A szaktanfolyam után sikeres vizsgát tettek részére, az adott beosztás betöltésére feljogosító, 3. számú melléklet szerinti igazolást kell kiadni.
7. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.