19/1997. (V. 14.) IKIM rendelet
az "Ipari Park" cím elnyerését szolgáló pályázati rendszer működtetéséről
Az ipari parkok létesítésének és támogatásának elősegítése érdekében - tekintettel a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény 4. §-ának 19. pontjában meghatározott fogalomra - az "Ipari Park" címről szóló 185/1996. (XII. 11.) Korm. rendelet 2. §-ában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. § (1) Az "Ipari Park" cím a pályázatban megjelölt területre használható, határozatlan időre szól, illetve a megvonásig érvényes.
(2)[1] Az "Ipari Park" cím elnyerésére irányuló pályázatot a gazdasági és közlekedési miniszter (a továbbiakban: miniszter) évenként egy alkalommal írja ki, legkésőbb január 31-ig. A pályázati felhívás a GKM Internet honlapján jelenik meg.
(3) A pályázatok értékelése alapján a miniszter dönt az "Ipari Park" cím odaítéléséről. Az "Ipari Park" címet elnyert területek és szervezetek (cím viselők) névsorát közzéteszi a Magyar Közlönyben.
2. § (1)[2] Az "Ipari Park" cím elnyerésére pályázhat az az ipari parkot megvalósító és/vagy üzemeltető belföldi székhelyű, jogi személyiségű gazdasági társaság, közhasznú társaság, helyi önkormányzat és - a területfejlesztésről és területrendezésről szóló 1996. évi XXI. törvény 10. (1) bekezdése szerinti - kistérségi társulás (a továbbiakban: Pályázó), amely kedvező infrastruktúrával, szolgáltatásokkal és szakmai háttérrel vonzó befektetési lehetőséget kínál a vállalkozások betelepedéséhez.
(2) Az "Ipari Park" cím elnyerésére pályázhat már meglévő, "ipari park-szerű"-en működő, vagy az ipari park megvalósítását tervező (1) bekezdés szerinti szervezet, amely az e rendeletben és a pályázati kiírásban megfogalmazott követelményrendszernek megfelel. Az ipari park létesülhet rehabilitációs iparterületen vagy zöld mezőn.
(3) Nem pályázhat az "Ipari Park" cím elnyerésére az az (1) bekezdés szerinti szervezet, amely
a) csődeljárás, felszámolási eljárás vagy végelszámolás alatt áll,
b) saját tőkéjét elvesztette vagy saját tőkével nem rendelkezik (kivéve helyi önkormányzat),
c) az államháztartás alrendszereiből juttatott támogatásra vonatkozó szerződésben vállalt valamely kötelezettségét - a pályázat benyújtását megelőző két naptári éven belül - nem teljesítette, illetve
d) amelynek 60 napon túli adó-, vám- vagy adók módjára behajtható köztartozása van.
(4) Az "Ipari Park"-ba betelepülő vállalkozások összességének elő kell segíteni
a) az ipari szerkezet átalakítását új, korszerű, környezetbarát ipari termelő és szolgáltató beruházásokkal,
b) a munkanélküliség csökkentését új munkahelyek létesítésével,
c) az ipari termelés és az export növelését az előállított termékek forgalmazásával,
d) a regionális fejlesztési stratégiák megvalósítását a helyi és térségi erőforrások aktivizálásával,
e) a multinacionális cégek, valamint a kis- és középvállalkozások közötti kapcsolatok fejlesztését, a beszállítói, termelési, informatikai és innovációs hálózatok kialakítását,
f) az érintett térségek térszerkezetének kialakítását, a meglévő ipari és közlekedési infrastruktúrák hasznosításával és összehangolt fejlesztésével.
(5) A pályázat érvényességi követelményei, illetve az "Ipari Park" cím elnyerésének minimális feltételei:
a)[3] a beépíthető/beépített alapterület (telek) legkisebb nagysága 10 hektár, további legalább 10 hektáros fejlesztési terület bevonásának lehetőségével;
b) a terület tulajdonjogával vagy tartós (legalább 25 éves) használati, hasznosítási jogával a Pályázó rendelkezzék, igazolva az ingatlan per-, teher- és igénymentességét (telekkönyvi kivonattal és szerződéssel);
c) a terület az önkormányzati testület által jóváhagyott Település Rendezési Terv szerint kijelölt iparterület legyen, termőföld vagy mezőgazdasági művelés alatt álló belterületi föld céljának megfelelő felhasználása esetén a földügyi hatóság engedélye szükséges;
d) a Pályázó rendelkezzen megvalósíthatósági tanulmánnyal és legalább hároméves üzleti tervvel;
e)[4] a betelepülő/betelepült vállalkozások száma legalább 10, a létesítendő/meglévő munkahelyek (foglalkoztatottak) száma legalább 500 legyen, de a pályázat beadásakor már legalább öt vállalkozás az ipari park területén működjön, vagy öt vállalkozás betelepülésére a Pályázó érvényes szerződéssel rendelkezzen, és ezek foglalkoztatotti létszáma legalább 100 legyen;
f) a Pályázó rendelkezzen a teljes beépítetlen terület környezeti állapotának tényfeltárását tartalmazó dokumentációval, szennyezettség esetén az elsőfokú környezetvédelmi hatóság által jóváhagyott kármentesítési programmal vagy az eredményes kármentesítés elvégzésének igazolásával;
g) a Pályázó rendelkezzen a helyi önkormányzat egyetértő és támogató nyilatkozatával;
h) a tervezett ipari park megvalósítása szerepeljen a megye és a régió fejlesztési stratégiájában, a Pályázó rendelkezzen az illetékes megyei területfejlesztési és regionális fejlesztési tanács egyetértő és támogató nyilatkozatával.
(6)[5] A megvalósíthatósági tanulmánynak és az üzleti tervnek műszaki-gazdasági-piaci-pénzügyi-környezetvédelmi szempontból megalapozottnak kell lennie. Annak tartalmát és előkészítettségét, helyi és regionális támogatottságát, az ipari park területfejlesztésre, munkahelyteremtésre és környezetre gyakorolt hatását, valamint az ipari park által nyújtandó szolgáltatások minőségét és színvonalát az elbírálás során kell figyelembe venni.
(7) Az "Ipari Park" cím pályázat követelményrendszerét, valamint annak értékelését a pályázati kiírás részletezi, amely évente felülvizsgálatra kerül, és a 6. § szerinti Bíráló Bizottság javaslatát is figyelembe véve a miniszter hagyja jóvá és hirdeti meg.
(8) A pályázatok befogadásánál a 10 hektáros alapterületre az érvényességi követelmények maradéktalan teljesítése, a további fejlesztési területre az R. 2. § (5) bekezdésének b) és c) pontjában megfogalmazott érvényességi követelmények teljesíthetőségének jogi lehetősége kerül ellenőrzésre. A tartalmi követelmények pontozással kerülnek értékelésre.
3. § (1) A miniszter és az "Ipari Park" címet elnyerő Pályázó az "Ipari Park" cím használatának feltételeiről szerződésben állapodik meg.
(2)[6] A szerződéses kötelezettségek nem teljesítése, illetve az ipari park megvalósíthatósági tanulmányában és üzleti tervében megfogalmazott fejlesztéstől, működéstől indokolatlan vagy jelentős mértékű eltérés esetén a miniszter - a 6. § (6) bekezdésében foglalt értékelés alapján - dönt az "Ipari Park" cím megvonásáról, és az érintettek névsorát közzéteszi a Magyar Közlönyben.
(3) Amennyiben az "Ipari Park" cím viselőjének személyében változás áll be, az "Ipari Park" cím használatának feltételeit a miniszter a 6. § (6) bekezdése szerint újra felülvizsgálja, és dönt az "Ipari Park" cím használatáról vagy megvonásáról.
4. § (1) Az "Ipari Park" cím elnyerése a jogszabályokban, valamint az elkülönített állami pénzalapok és célelőirányzatok felhasználásra vonatkozó rendeletekben és pályázati rendszerekben megfogalmazott támogatások és preferenciák elnyeréséhez, illetve igénybevételéhez előírt "ipari park minősítés" megszerzését jelenti.
(2) Az "Ipari Park" cím viselője, illetve az "Ipari Park"-ba betelepülő vállalkozások jogosultak a pályázati rendszerekben, valamint a jogszabályokban megfogalmazott feltételek szerint az "ipari park minősítés"-hez kötött támogatások elnyerésére pályázatot benyújtani, illetve preferenciákat igénybe venni.
(3) Az "Ipari Park" címhez tartozó támogatások, illetve kedvezmények a vonatkozó jogszabályok eltérő rendelkezéseinek hiányában az "Ipari Park" cím elnyerése közzétételének napjától, illetve évétől kezdve vehetők igénybe.
(4) Az "Ipari Park" cím megvonása az "Ipari Park" cím viselőjével kötött szerződés felmondását, ezzel járó jogosultságai, illetve az "ipari park minősítés"-hez kötött támogatások és preferenciák további elnyerése lehetőségének elvesztését jelenti, de nem érinti az "Ipari Park"-ba betelepült vállalkozások már megszerzett jogait.
(5) Az "Ipari Park" címmel járó jogosultságok eltérő jogszabályi rendelkezés hiányában az "Ipari Park" cím megvonása közzétételének napjától, illetve évétől kezdve szűnnek meg.
5. § (1) Az "Ipari Park" cím elnyerése kötelezettséget jelent a cím viselője számára az ipari park megvalósíthatósági tanulmány szerinti kivitelezésére és az üzleti terv szerinti működésre, illetve az "ipari park szerű" működés folytatására és tervezett továbbfejlesztésére, mindenekelőtt a betelepülő vállalkozói tőke bevonásával megvalósuló beruházások és munkahelyek, illetve foglalkoztatottság tervezett ütem szerinti megvalósítására.
(2) Az "Ipari Park" cím viselője köteles a személyében, illetve az ipari park megvalósításában/üzemeltetésében beálló változásokat bejelenteni, a fejlesztés előrehaladásának értékelését lehetővé tevő beszámolót évente január 31-ig elkészíteni, és a miniszternek benyújtani.
(3) Az "Ipari Park" cím viselője - a betelepült vállalkozások önállóságának és érdekeinek sérelme nélkül - vállalja az ipari park referenciahelyként szolgáló bemutatását a hazai és külföldi érdeklődők számára.
(4) A kötelezettségek időtartama megegyezik az "Ipari Park" címhez kapcsolódó támogatások és kedvezmények igénybevételének időtartamával, de legalább öt év.
6. § (1) Az "Ipari Park" cím pályázati rendszer működtetését az érintett tárcák és társadalmi szervezetek szakmai képviselőiből álló Bíráló Bizottság segíti.
(2)[7] A Bíráló Bizottság 17 főből áll. A Bizottság elnökét és tagjait a miniszter nevezi ki az érintett tárcák és szakmai, társadalmi szervezetek vezetőinek javaslatai alapján. A Bíráló Bizottságban az érintetteket a következő szervezetek egy-egy szakértője képviseli:
- Belügyminisztérium;
- Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium;
- Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium;
- Gazdasági és Közlekedési Minisztérium;
- Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium;
- Külügyminisztérium;
- Miniszterelnöki Hivatal Nemzeti Területfejlesztési Hivatala;
- Oktatási Minisztérium;
- Pénzügyminisztérium;
- Joint Venture Szövetség;
- Magyar Agrárkamara;
- Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht.;
- Magyar Innovációs Szövetség;
- Magyar Kereskedelmi és Iparkamara;
- Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány;
- Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége;
- Regionális Fejlesztési Holding Rt.
(3)[8] A Bíráló Bizottság elnöke a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium képviselője.
(4) A Bíráló Bizottság működési rendjét maga alakítja ki, és azt a miniszter hagyja jóvá.
(5) A Bíráló Bizottság értékeli a beérkezett pályázatokat, és javaslatot tesz az "Ipari Park" cím odaítélésére.
(6)[9] A Bíráló Bizottság értékeli az "Ipari Park" cím viselőjének 5. § (2) bekezdése szerinti bejelentései, éves beszámolója és működése alapján a Minisztérium képviselője által készített és előterjesztett beszámolókat, javaslatot tehet az "Ipari Park" cím megvonására.
7. § Az "Ipari Park" cím elnyerésére irányuló pályázati rendszer szervezési feladatait az Ipari, Kereskedelmi és Idegenforgalmi Minisztérium látja el. Ennek keretében
a) regisztrálja az "Ipari Park" cím elnyerésére beadott pályázatokat, elvégzi a pályázatok formai ellenőrzését, és gondoskodik a pályázatokkal kapcsolatos nyilvántartások vezetéséről;
b) az "Ipari Park"-ok éves beszámolóinak felhasználásával regisztrálja az elért eredményeket, ellenőrzi a projektek megvalósulását;
c) biztosítja a Bíráló Bizottság munkájának feltételeit.
8. § (1)[10] A pályázat benyújtásakor pályázati díjat kell fizetni, ennek mértéke 50 000 Ft.
(2) A pályázati díjat átutalással kell teljesíteni a Magyar Államkincstárnál vezetett 10032000-01220139-51000008 számú, GM Gazdaságfejlesztési Célelőirányzat felhasználási keret számla javára.
(3) A pályázati díj befizetését igazoló banki terhelési értesítő másolatát a pályázathoz csatolni kell.
9. § Ez a rendelet a kihirdetés napján lép hatályba. A pályázat 1. § (2) bekezdése szerinti kiírásra 1997-ben az e rendelet kihirdetését követő 15 napon belül, a pályázatok eredményének 1. § (3) bekezdése szerinti közzétételére a pályázat kiírásától számított három hónapon belül kerül sor.
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 17/2002. (X. 4.) GKM rendelet 1. § -a. Hatályos 2002.10.12.
[2] Az 19/1997. (V. 14.) IKIM rendelet 2. § 1-4. bekezdése a 23/2000. (VII. 21.) GM rendelet 2. § 1. bekezdésének megfelelően módosított szöveg
[3] Az 19/1997. (V. 14.) IKIM rendelet 2. § 5. bekezdés a) és b) pontja a 23/2000. (VII. 21.) GM rendelet 2. § 2. bekezdésének megfelelően módosított szöveg
[4] Az 19/1997. (V. 14.) IKIM rendelet 2. § 5. bekezdés e), f), g) és h) pontja a 23/2000. (VII. 21.) GM rendelet 2. § 2. bekezdésének megfelelően módosított szöveg
[5] Az 19/1997. (V. 14.) IKIM rendelet 2. § 6., 7., és 8. bekezdése a 23/2000. (VII. 21.) GM rendelet 2. § 3. bekezdésének megfelelően módosított szöveg
[6] Az 19/1997. (V. 14.) IKIM rendelet 3. § 2. bekezdése a 23/2000. (VII. 21.) GM rendelet 3. § -ának megfelelően módosított szöveg
[7] Megállapította a 17/2002. (X. 4.) GKM rendelet 2. § -a. Hatályos 2002.10.12.
[8] Megállapította a 17/2002. (X. 4.) GKM rendelet 2. § -a. Hatályos 2002.10.12.
[9] Az 19/1997. (V. 14.) IKIM rendelet 6. § 6. bekezdése a 23/2000. (VII. 21.) GM rendelet 4. § -ának megfelelően módosított szöveg
[10] Az 19/1997. (V. 14.) IKIM rendelet 8. § 1-3. bekezdése a 23/2000. (VII. 21.) GM rendelet 5. § -ának megfelelően módosított szöveg