246/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet
a franchise-megállapodások egyes csoportjainak a versenykorlátozás tilalma alól történő mentesítéséről
A Kormány a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) 96. §-ában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
1. § (1) E rendelet alapján - a Tpvt. 17. §-ában meghatározott szempontokra figyelemmel - mentesül a gazdasági versenyt korlátozó megállapodás tilalma (Tpvt. 11. §) alól a franchise-megállapodás (a továbbiakban: megállapodás).
(2) Az (1) bekezdés alkalmazhatóságát nem zárja ki, ha a franchise-adó azt is vállalja, hogy a megállapodásban meghatározott területen a megállapodásban meghatározott franchise-t nem hasznosítja, és ott mást sem jogosít fel annak hasznosítására.
(3) Az (1) bekezdés alkalmazhatóságát továbbá nem zárja ki, ha a franchise-vevő azt is elvállalja, hogy üzleti tevékenységét nem terjeszti ki olyan körre, illetve területre, amelyen a franchise-hálózat valamely másik résztvevőjével - a franchise-adót is ideértve - versenyben állna.
(4) A megállapodás e rendelet alapján csak akkor mentesül, ha kizárólag egy franchise-adó és egy franchise-vevő között jön létre.
2. § Az 1. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezés nem alkalmazható, ha
a) a felek azonos vagy a Tpvt. 14. § (2) bekezdése értelmében egymást ésszerűen helyettesítő áru gyártói, és a megállapodás erre az árura vonatkozik;
b)[1] a megállapodás a franchise-adónak az áruszállítással kapcsolatos kötelezettségszegése esetére is megtiltja a franchise-vevőnek, hogy a franchise-adó áruját a franchise-hálózat más vevőjétől, illetve a franchise-adóval szerződéses kapcsolatban álló kereskedőktől is beszerezhesse, illetve, hogy a franchise-adó árujával azonos minőségű árut egyéb forrásból beszerezhessen;
c) a megállapodás közvetve vagy közvetlenül korlátozza a franchise-vevőt a megállapodás alapján forgalmazott áru vagy az annak alapján nyújtott szolgáltatás árának meghatározásában, nem érintve a franchise-adónak azt a jogát, hogy az eladási árakra nézve javaslatot tegyen a franchise-vevőnek;
d) a megállapodás a franchise-vevőt olyan esetben is megakadályozza abban, hogy a megállapodás lejárta után a know-how-t használja, amikor az nem a franchise-vevő kötelezettségszegése folytán vált közismertté vagy könnyen hozzáférhetővé.
3. § E rendelet előírásait megfelelően alkalmazni kell az olyan megállapodásra is,
a) amely a franchise-vevőt feljogosítja arra, hogy harmadik személlyel újabb franchise-megállapodást kössön a franchise hasznosítására;
b) amelyet az a) pontban említett franchise-vevő köt további franchise-vevővel a franchise hasznosítására.
4. § E rendelet alkalmazásában
a) franchise: know-how-hoz és védjegyhez vagy kereskedelmi névhez kapcsolódó, valamint - a megállapodás tárgyától függően - más iparjogvédelmi vagy szerzői jogi jogok együttese, amelyet áru forgalmazása vagy szolgáltatás teljesítése céljából használnak fel;
b) franchise-megállapodás: olyan megállapodás - kivéve a kizárólag nagykereskedelmi megállapodást -, amelyben a franchise-adó ellenszolgáltatás fejében feljogosítja a franchise-vevőt a franchise-nak - a megállapodásban meghatározott áru forgalmazása, illetőleg szolgáltatás teljesítése céljából - meghatározott területen történő hasznosítására, és amely legalább a következőkre vonatkozó kötelezettségvállalást tartalmazza:
ba) közös név, illetve üzleti megjelenés alkalmazása, valamint a megállapodásban meghatározott üzlethelyiség, illetve szállítóeszköz egységes megjelenítése,
bb) a franchise részét képező knov-how-nak a franchise-adó által a franchise-vevő rendelkezésére bocsátása,
bc) folyamatos kereskedelmi vagy műszaki támogatás nyújtása a franchise-vevő részére a franchise-adó által;
c) franchise-adó áruja: olyan termék, amelyet a franchise-adó gyártott, vagy az ő útmutatásai alapján gyártottak, vagy a jóváhagyásával szereztek be, illetőleg, amelyen a franchise-adó neve, védjegye vagy megkülönböztető jele szerepel.
4/A. §[2] Az e rendelet alapján mentesülő megállapodások esetében a Gazdasági Versenyhivatal a Tpvt. 16/A. §-a alapján megállapíthatja, hogy az adott megállapodásra a csoportos mentesülés nem vonatkozik.
5. § E rendelet 1998. január 1-jén lép hatályba, előírásait az ezt követően kötött megállapodásokra kell alkalmazni.
Horn Gyula s. k.,
miniszterelnök
Lábjegyzetek:
[1] A 246/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet 2. §-ának b) pontja a 2/1998. helyesbítésnek megfelelően módosított szöveg
[2] Beiktatta a 246/2000. (XII.24.) Korm. rendelet 1. § (4) bekezdése. Hatályos 2001.02.01.