Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

25/1997. (VI. 18.) IKIM rendelet

a radioaktív anyagok és készítmények nyilvántartásáról

Az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény 68. §-a (1) bekezdésének b) pontjában az Országos Atomenergia Hivatal felügyeletét ellátó miniszternek adott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és a Magyar Tudományos Akadémia főtitkárával egyetértésben - az alábbiak szerint rendelkezem:

A rendelet hatálya

1. § (1) E rendelet hatálya kiterjed

a) az atomenergia békés célú alkalmazási körébe tartozó minden radioaktív anyagra és készítményre (a továbbiakban: radioaktív anyag),1

b) azon radioaktív anyagokra is, amelyek más jogszabályok szerint egyébként nukleáris anyagnak minősülnek, kivéve a nukleáris üzemanyagot, valamint a szegényített uránból 2 készült árnyékolást, csomagolást, ballasztot és ellensúlyokat.

(2) A rendelet személyi hatálya kiterjed a radioaktív anyagot birtokló, termelő, előállító, belföldön forgalmazó, exportáló, importáló, alkalmazó, átalakító, tároló, átmenetileg vagy véglegesen elhelyező természetes és jogi személyre, valamint jogi személyiség nélküli gazdasági társaságra (a továbbiakban: nyilvántartás vezetésére kötelezett).

(3) E jogszabály hatálya, illetőleg e jogszabály alkalmazásában a birtokló, valamint a használó fogalma nem terjed ki a fuvarozás során a fuvarozó rendelkezése alá került radioaktív anyagokra és készítményekre. 3

1 Lásd az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény hatálya alá nem tartozó radioaktív anyagok, valamint ionizáló sugárzást létrehozó berendezések körét szabályozó kormányrendeletet.

2 Lásd a nukleális anyagok nyílvántartási rendszeréről, nemzetközi ellenőrzéséről és a velük kapcsolatos egyes hatósági jogkörökről szóló IKIM rendeletet.

3 Lásd a radioaktív anyagok szállítását, fuvarozását szabályozó KHVM rendeletet.

A nyilvántartások rendszere

2. § Aki tartósan vagy átmeneti jelleggel e rendelet hatálya alá tartozó anyaggal rendelkezik, ezen készleteiről nyilvántartást köteles vezetni. Ennek elmulasztása esetén az atomenergia alkalmazásához szükséges engedélyt 4 vissza kell vonni, illetve annak visszavonását kell kezdeményezni.

4 Lásd az engedélyezést és ellenőrzést szabályozó NM rendeletet.

3. § (1)[1] A radioaktív anyagok központi nyilvántartását az Országos Atomenergia Hivatal (a továbbiakban: OAH) megbízása alapján a Magyar Tudományos Akadémia Kémiai Kutatóközpont Izotóp- és Felületkémiai Intézete (a továbbiakban: MTA KK IKI) vezeti.

(2) A központi nyilvántartás vezetésében az MTA KK IKI részben saját adataira, részben a nyilvántartás vezetésére kötelezettek jelentéseire támaszkodik.

(3) A központi nyilvántartást az MTA KK IKI akként köteles vezetni, hogy abból bármikor megállapítható legyen időrendben, illetve a nyilvántartás vezetésére kötelezettek szerint a radioaktív anyagok fajtái, készlete, felhasználása, beleértve a belföldön előállított, forgalmazott, az importált, az exportált, az egymásnak átadott radioaktív anyagokat, továbbá a radioaktív hulladékok átmeneti és végleges elhelyezésére szolgáló telepeken (a továbbiakban: hulladéktárolók) elhelyezett zárt sugárforrások, valamint a szilárd hiteles sugárforrások (a továbbiakban: sugárforrások) mennyisége és aktivitása.

(4) Az MTA KK IKI központi nyilvántartást vezet a hulladéktárolókban elhelyezett egyéb (nem sugárforrások) radioaktív hulladékokról is, a tárolók üzemeltetői által kidolgozott és az OAH által jóváhagyott nyilvántartási rendszer alapján.

(5) Az OAH - hatáskörében - megbízást adhat az MTA KK IKI-nek, hogy a nyilvántartás vezetésére kötelezetteknél ellenőrizze a nyilvántartások és üzemeltetési feljegyzések vezetését. Az ellenőrzés során a honvédség intézményeinél a külön jogszabályban meghatározott eljárásrendet kell alkalmazni.

(6) Az MTA KK IKI (1) bekezdés szerinti tevékenységével kapcsolatos költségeket az OAH biztosítja - a radioaktív anyagok központi nyilvántartásával összefüggő igazgatási szolgáltatások igénybevételéért, a vonatkozó jogszabály szerint az OAH részére fizetendő díjazás terhére - az éves terveiben meghatározott módon.

4. § (1) A nyilvántartás vezetésére kötelezetteknek úgy kell saját nyilvántartásukat vezetni, hogy az tartalmazza a központi nyilvántartáshoz szükséges adatokat.

(2) A nyilvántartás vezetésére kötelezetteket - a kötelezett költségére és megkeresésére - az MTA KK IKI látja el hitelesített nyilvántartó könyvekkel. E nyilvántartó könyvekbe a radioaktív anyagok készletét e rendelet 1. számú melléklete szerint és olyan módon kell bejegyezni, hogy az anyagok fajtája, mennyisége, holléte, rendeltetése, valamint folyamatban lévő felhasználása megállapítható és ellenőrizhető legyen.

(3) A (2) bekezdésben foglaltaktól eltérő nyilvántartási rendet - az MTA KK IKI javaslata alapján - az OAH egyedileg engedélyezi.

(4) A nyilvántartásra kötelezett a hitelesített nyilvántartó könyveket nem selejtezheti. Az atomenergia alkalmazásának megszűnése esetén a nyilvántartó könyveket és az 5. § (1) bekezdés szerinti műbizonylatokat - a honvédség intézményei kivételével 5 - az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat területileg illetékes megyei (fővárosi) intézetének (a továbbiakban: ÁNTSZ megyei intézet) kell leadni.

(5) Az ÁNTSZ megyei intézet

a) tájékoztatja az OAH-t a radioaktív anyaggal kapcsolatos tevékenységi engedélyek kiadásáról és visszavonásáról, 4

b) 30 napon belül továbbítja a (4) bekezdés alapján leadott bizonylatokat az OAH-nak, amely azokat a beérkezéstől számított tíz évig megőrzi.

(6) Az MTA KK IKI a központi nyilvántartás adatbázisából félévente, megyénként összesített adatokat küld az ÁNTSZ megyei intézetek számára.

5. § (1) Radioaktív anyagot nyilvántartásba venni csak a forgalmazó által kiállított hivatalos magyar műbizonylat alapján szabad. A műbizonylatnak tartalmaznia kell - a biztonságos alkalmazáshoz szükséges adatokon túlmenően - a központi nyilvántartáshoz szükséges adatokat is (lásd 2. számú melléklet). A műbizonylatot a radioaktív anyag teljes felhasználásától, exportálásától - kivéve a 8. § (1) bekezdését - vagy a (3) bekezdés a) pontjában meghatározott lebomlásától számított öt évig meg kell őrizni.

5 Lásd az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény 26.§-ának (2) bekezdésést.

(2) A sugárforrások hulladéktárolóban történő végleges elhelyezésekor a műbizonylatot át kell adni a hulladéktárolónak, amely azt köteles öt évig megőrizni.

(3) A nyilvántartott készletből leírni csak a következő jogcímeken szabad:

a) a radioaktív anyag a számítások és mérések alapján olyan mértékben lebomlott, hogy az a továbbiakban nem tartozik az atomenergia alkalmazási körébe,

b) a radioaktív anyagot rendeltetésszerűen felhasználták,

c) a radioaktív anyagot más szerv részére átadták, illetve exportálták,

d) a radioaktív anyag más, a nyilvántartásba egyidejűleg felvett új anyag alkotórészévé vált,

e) a radioaktív anyagot hulladékként végleges elhelyezésre átadták,

f) a radioaktív anyagot elveszettnek nyilvánították, vagy az más rendellenes módon visszanyerhetetlenné vált, amit a (4) bekezdés szerinti hatósági határozatokkal igazolni kell.

(4) A nyilvántartott készletekben mutatkozó hiányt vagy többletet haladéktalanul jelenteni kell az ÁNTSZ megyei intézetnek, a honvédség intézményei esetében a Magyar Honvédség Tisztiorvosi Szolgálatának, valamint egyidejűleg az Országos Rendőr-főkapitányságnak (a továbbiakban: ORFK)6 és a Nemzetbiztonsági Hivatalnak. E hatóságok tájékoztatják az általuk hozott határozatokról az OAH-t, amely rendelkezik a nyilvántartás módosításáról.

(5) Az elveszett, ellopott, majd megtalált vagy a büntetőeljárás során lefoglalt radioaktív anyagok tekintetében a külön jogszabályokban foglalt rendelkezések az irányadók.

6. § (1) Az MTA KK IKI e rendeletben meghatározott tevékenységének szakmai irányítása az OAH hatáskörébe tartozik.

(2) Az OAH az (1) bekezdés szerinti szakmai irányító jogkörében

a) felügyeletet gyakorol az MTA KK IKI nyilvántartási tevékenysége felett,

b) figyelemmel kíséri és ellenőrzi a nyilvántartás vezetésével összefüggő jogszabályok betartását,

c) jogszabálysértés esetén intézkedik a megállapított hiányosságok és az azokat előidéző okok megszüntetéséről,

d) adatokat és jelentést kérhet az MTA KK IKI-től.

(3) Az MTA KK IKI tevékenységéről a tárgyévet követő egy hónapon belül éves jelentést készít az OAH részére.

6 Lásd az atomenergia alkalmazásával kapcsolatos rendészeti feladatokat szabályozó BM rendeletet.

Jelentéstételi rendszer

7. § (1) A nyilvántartás vezetésére kötelezettek a központi nyilvántartást vezető MTA KK IKI-nek jelenteni kötelesek az alábbi készletváltozásokat:

a) az importált radioaktív anyagokat,

b) a hazai előállítású és belföldön forgalmazott, valamint az exportált radioaktív anyagokat,

c) a saját célra előállított (forgalomba nem kerülő) sugárforrásokat,

d) a más szerv részére átadott radioaktív anyagokat,

e) a végleges elhelyezésre átadott sugárforrásokat,

f) az elveszettnek nyilvánított radioaktív anyagot.

(2) Az (1) bekezdés a) és b) pontjában meghatározott készletváltozásoknál a hivatalos magyar műbizonylat másolatát vagy a műbizonylat adatait tartalmazó - a központi nyilvántartással egyeztetett - egyéb adathordozót a forgalmazó küldi be az MTA KK IKI-nek.

(3) Az (1) bekezdés c) pontja esetében a 4. § (3) bekezdésében írt nyilvántartási rend szerint kell eljárni.

(4) Az (1) bekezdés d) és e) pontjában felsorolt jelentéstételi kötelezettségeknek e rendelet 2. számú melléklete szerinti jelentés megküldésével kell eleget tenni.

(5) A készletek változását tíz munkanapon belül kell jelenteni az MTA KK IKI-nek.

(6) A hulladéktárolókban elhelyezett radioaktív anyagokról évenként egyszer, a tárgyévet követő negyedév végéig összesített készletváltozási jelentést kell küldeni. A sugárforrásokról azonosíthatóan, az egyéb hulladékokról a tároló nyilvántartási adatai szerint készítendő a jelentés.

(7) A nyilvántartás vezetésére kötelezett az OAH felszólítására leltárt készít a teljes radioaktív anyag készletéről.

8. § (1)[2] Azon nyilvántartás vezetésére kötelezett, aki sugárforrást exportált és kötelezettséget vállalt arra, hogy azt szolgálati idejének lejárta után visszaveszi, köteles ezt bejelenteni az MTA KK IKI-nek a 7. § (5) bekezdés szerinti jelentésével együtt.

(2) Az (1) bekezdés szerinti sugárforrások műbizonylatai az 5. § (1) bekezdés alapján nem selejtezhetők.

(3) Az MTA KK IKI nyilvántartja az (1) bekezdésben írt sugárforrásokat.

Záró rendelkezések

9. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 30. napon lép hatályba.

(2) E rendelet 3. §-ának (6) bekezdésében írt rendelkezés 1998. január 1. napján lép hatályba.

(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a radioaktív anyagok és készítmények nyilvántartásáról szóló 5/1993. (VII. 8.) TNM rendelet.

(4) A nyilvántartás vezetésére kötelezetteknél e rendelet hatálybalépése előtt alkalmazott hiteles nyilvántartó könyvek, valamint a központi nyilvántartás vezetése jogszerűen folytatható, de azokba bejegyzés csak e rendelet szabályai szerint tehető.

1. számú melléklet a 25/1997. (VI. 18.) IKIM rendelethez

ÚTMUTATÓ a radioaktív anyag nyilvántartó könyv kitöltéséhez

A rendelet 4. §-ának (2) bekezdése alapján az MTA KK IKI - a nyilvántartásba kerülő radioaktív anyag jellemzőitől függően - nyitott radioaktív anyagok vagy sugárforrások nyilvántartására alkalmas hitelesített könyvet bocsát a nyilvántartás vezetésére kötelezett rendelkezésére.

1. A nyitott radioaktív anyagok nyilvántartására szolgáló könyv esetében

a) minden szállítmányt új oldalra kell bevezetni, kivéve, ha egy előző szállítmány felhasználása már befejeződött, és az azonos oldalon megmaradt hely elegendő,

b) az egy évnél rövidebb felezési idejű izotópok természetes lebomlását a negyedév végén, az egy évnél hosszabb felezési idejű izotópok természetes lebomlását pedig az év végén kell kiszámítani, és ennek megfelelően a nyilvántartást módosítani; ebben az esetben a "felhasználás célja" rovatba a "lebomlás" szót kell írni.

2. A sugárforrások nyilvántartására szolgáló könyv esetében

a) minden sugárforrást új oldalra kell bevezetni, kivéve, ha a felhasználás jellege az azonos oldalon történő nyilvántartást lehetővé teszi,

b) az egy évnél rövidebb felezési idejű izotópok tényleges aktivitását alkalmazás előtt, de legalább negyedévenként, az egy évnél hosszabb felezési idejű izotópok aktivitását pedig szükség szerint, de legalább minden év végén újra kell számítani, és ennek megfelelően a nyilvántartást módosítani.

2. számú melléklet a 25/1997. (VI. 18.) IKIM rendelethez

TARTALMI KÖVETELMÉNYEK a radioaktív anyagok központi nyilvántartása számára küldendő bizonylatokra

1. Műbizonylat

1.1. Bizonylatszám a radioaktív anyag azonosítására

1.2. A bizonylat kiállításának időpontja

1.3. A radioaktív anyagot termelő, forgalmazó neve, címe

1.4. A megrendelő neve, címe

1.5. A radioaktív anyag, illetve termék megnevezése

1.6. A radioaktív anyag, illetve termék aktivitása

1.7. Különleges formájú radioaktív anyag engedélyokiratának száma

1.8. A sugárforrás azonosító jele és szolgálati ideje

1.9. A szállított mennyiség (db, cm3, g)

2. Átadás-átvételi jegyzőkönyv

2.1. Az átadás dátuma, helyszíne

2.2. Az átadó intézmény megnevezése, címe

2.3. Az átadó intézmény képviselőjének neve

2.4. Az átvevő intézmény megnevezése, címe

2.5. Az átvevő intézmény képviselőjének neve

2.6. Az átadott-átvett radioaktív anyag megnevezése

2.7. A radioaktív anyag aktivitása

2.8. Műbizonylat(ok) száma

2.9. Sugárforrás(ok) jelzése

3. Sugárforrás(ok) végleges elhelyezésének jegyzőkönyve

3.1. Az átvétel dátuma

3.2. Az átadó intézmény megnevezése, címe

3.3. Az átadó intézmény képviselőjének neve

3.4. Az átadott sugárforrás(ok) megnevezése

3.5. A sugárforrás(ok) aktivitása

3.6. Az átadott mennyiség (db)

3.7. Az átadott sugárforrás(ok) eredeti műbizonylatának száma

3.8. Az átvevő személy neve és aláírása

3.9. A végleges elhelyezés helyszíne

4. A hulladéktárolók éves jelentése a tárolókban elhelyezett egyéb (a 3. pont alá nem tartozó) radioaktív anyagok fajtáiról és aktivitásáról

Lábjegyzetek:

[1] A 25/1997. (VI. 18.) IKIM rendelet 3. § 1. bekezdése a 38/1998. (VI. 24.) IKIM rendelet 12. § 4. bekezdésének megfelelően módosított szöveg,egyidejűleg a rendelet egyéb rendelkezéseiben az "MTA IKI" szövegrész "MTA KK IKI" szövegrészre változott

[2] A 25/1997. (VI. 18.) IKIM rendelet 8. § 1. bekezdése a 58/1997. helyesbítésnek megfelelően módosított szöveg

Tartalomjegyzék