Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

26/1997. (III. 28.) BM rendelet

a belügyminiszter irányítása alá tartozó szervezetek fontos és bizalmas munkaköreinek megállapításáról és a nemzetbiztonsági ellenőrzéssel kapcsolatos egyes szabályokról

A nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló 1995. évi CXXV. törvény (a továbbiakban: Nbtv.) 71. §-ának (3) és 78. §-ának (3) bekezdéseiben foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. § (1) A rendelet hatálya a Belügyminisztérium hivatali szervezetére, a hivatali tevékenységét segítő szervezetekre, valamint a belügyminiszter irányítása alá tartozó szervekre (a továbbiakban: BM szervek) terjed ki.

(2) Az (1) bekezdésben felsorolt szervek fontos és bizalmas munkaköreit, szolgálati beosztásait (a továbbiakban: fontos és bizalmas munkakörök) az Nbtv. 2. számú melléklete 2-5. és 10-14. pontjaiban meghatározottakon kívül e rendelet melléklete tartalmazza.

2. § (1) A fontos és bizalmas munkakörök pályázattal történő betöltésekor pályázati feltételek között szerepeltetni kell, hogy az fontos és bizalmas munkakörnek minősül, és ennek alapján az Nbtv., illetve e rendelet szerint biztonsági ellenőrzésre kötelezett.

(2) A fontos és bizalmas munkakört betöltő, ha az arra jogosult a biztonsági ellenőrzését kezdeményezi, illetve e munkakörre jelölt vagy jelentkező személynek a biztonsági ellenőrzést megelőzően az Nbtv. 3. számú melléklete szerinti, a munkakörhöz megállapított ("A" vagy "B" vagy "C") típusú kérdőívet kell kitölteni.

(3) Az Nbtv. 70. §-ának (4) bekezdése szerinti előzetes írásbeli hozzájárulásnak kell tekinteni, ha a kitöltött és aláírt kérdőívet a nyilatkozó az arra feljogosítottnak átadta. Nem akadálya a kérdőív továbbításának, a biztonsági ellenőrzés kezdeményezésének, ha a nyilatkozó házastársa (élettársa), illetve a vele közös háztartásban élő nagykorú hozzátartozója a kérdőív aláírását megtagadta, vagy elmulasztotta.

(4) Csak a kérdőív átadását követően lehet intézkedni a kinevezés, megbízás előkészítésére, a munkakörhöz, illetve a foglalkoztatási jogviszony létesítéséhez előírt egyéb alkalmassági feltételek vizsgálatára.

(5) Mellőzhető a biztonsági ellenőrzés kezdeményezése a Belügyminisztérium szervei közötti vagy szerven belüli áthelyezés, magasabb beosztásba helyezés, vezetői munkakörbe kinevezés, megbízás esetén, ha az új betöltendő fontos és bizalmas munkakörre előírt ellenőrzési fokozat a korábban betöltött munkakörhöz előírttal azonosnak vagy enyhébbnek minősül, s az érintett személyt egy éven belül biztonsági ellenőrzés alá vetették, és az ellenőrzés biztonsági kockázatot nem jelzett.

3. § (1) A szervek vezetői a rendelet hatálybalépését követően 60 napon belül írásban tájékoztatják az érintetteket arról, hogy munkakörük fontos és bizalmas munkakörnek minősül és a továbbiakban bármikor biztonsági ellenőrzés alá vethetők. A tájékoztatás tudomásulvételéről szóló iratot személyi anyagban kell elhelyezni. Amennyiben a tájékoztatás alapján az érintett úgy nyilatkozik, hogy a fontos és bizalmas munkakörrel együttjáró kötelezettségeknek nem kívánja magát alávetni, 30 napon belül a munkaköréből fel kell menteni, és olyan a képzettségének és iskolai végzettségének megfelelő munkakörbe kell áthelyezni, amely nem minősül fontos és bizalmas munkakörnek.

(2) Ugyancsak fel kell menteni 30 napon belül a munkaköréből, aki a fontos és bizalmas munkakörrel együttjáró kötöttségeket elfogadja, azonban a munkaköréhez előírt ellenőrzési fokozatnak nem kívánja magát alávetni. Ebben az esetben képzettségének és iskolai végzettségének megfelelő enyhébb megítélésű fontos és bizalmas munkakörbe vagy fontos és bizalmasnak nem minősülő munkakörbe kell áthelyezni.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben meghatározott esetekben, ha az áthelyezés megfelelő munkakör hiányában nem lehetséges, vagy az érintett azt nem fogadja el, a foglalkoztatási jogviszonyra vonatkozó szabályok szerint - az Nbtv.-ben és e rendeletben előírt alkalmazási feltétel hiányára hivatkozással - foglalkoztatási jogviszonyát felmentéssel meg kell szüntetni. A foglalkoztatási jogviszony megszűnésével összefüggő megtérítési kötelezettség, vagy a munkáltatóval szembeni tartozás megfizetése alól egyéni elbírálás alapján a miniszter részben vagy egészben felmentést adhat.

(4) Az (1), illetve a (2) bekezdés szerint kell eljárni, ha az ellenőrzést folytató nemzetbiztonsági szolgálat az Nbtv. 71. §-ának (4) bekezdése alapján a rendeletben meghatározottól eltérő kérdőív kitöltését kezdeményezi, és a javaslattal a kezdeményezésre jogosult is egyetértett.

4. § (1) A rendelet hatálybalépésével fontos és bizalmas munkakört betöltők biztonsági ellenőrzésének kezdeményezését úgy kell ütemezni, hogy arra 5 éven belül mindenkivel szemben sor kerüljön. A sorrend kialakításánál a munkakör fontosságából, lehetőleg a "C" kategóriától az "A" kategória felé haladva kell eljárni.

(2) A Belügyminisztériumban is és a rendészeti szervek országos parancsnokságán nemzetbiztonsági felelőst kell megbízni, aki gondoskodik a kérdőívek kitöltetéséről, továbbításáról, a keletkezett iratok kezeléséről, és együttműködik a nemzetbiztonsági szolgálatokkal az ellenőrzés lefolytatásában. Az 1. § (1) bekezdésében meghatározott egyéb szerveknél ezeket a feladatokat a Belügyminisztérium nemzetbiztonsági felelőse látja el.

(3) A nemzetbiztonsági ellenőrzéssel kapcsolatban keletkezett iratok az államtitokról és a szolgálati titokról szóló 1995. évi LXV. törvény értelmében minősített iratok, azokat a BM Személyzeti és Munkaügyi Főosztály, illetve a kezdeményezésre jogosult vezető személyzeti szerve külön nyilvántartásban zárt anyagként kezeli. A személyi anyagba csak az ellenőrzés tényét és időpontját, valamint a következő ellenőrzés végső határidejét kell bejegyezni.

(4) A személyével kapcsolatban keletkezett zárt anyagban kezelt iratokba - az Nbtv. 72. §-ának (2) bekezdésében meghatározottak kivételével - a fontos és bizalmas munkakört betöltő személy, a minősített iratokra vonatkozó szabályok betartásával betekinthet.

(5) A foglalkoztatási jogviszony létesítését megelőzően, arra tekintettel elrendelt biztonsági ellenőrzéssel összefüggésben keletkezett iratokat, ha a foglalkoztatási jogviszony nem jön létre, 30 napon belül meg kell semmisíteni.

5. § (1) A nemzetbiztonsági ellenőrzést az Nbtv.-ben biztosított kezdeményezési jogosultsággal rendelkező vezető a belügyminiszter útján kezdeményezi a nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszternél.

(2) A biztonsági ellenőrzés kezdeményezésére nem jogosult vezetők a BM nemzetbiztonsági felelőséhez terjesztik elő javaslatukat az irányításuk alatt álló szervnél fontos és bizalmas munkakört betöltők vagy arra jelölt, illetve jelentkezett személyek biztonsági ellenőrzésének kezdeményezésére.

(3) Az Nbtv. 69. §-ának (6)-(8) bekezdésében meghatározott kezdeményezésére jogosult vezetők a keletkezett iratokat a BM nemzetbiztonsági felelőse útján terjesztik fel továbbításra a miniszterhez.

(4) A kérdőív előírás szerinti kitöltését a nemzetbiztonsági felelős vagy megbízottja ellenőrzi, de a tartalmát nem vizsgálhatja. Az általa megismert adatokról az ellenőrzést lefolytató nemzetbiztonsági szolgálat részéről eljáró személy kivételével más személyt nem tájékoztathat, azokat a munkája során nem használhatja fel.

6. § (1) A beérkezett biztonsági szakvéleményről, ha a kezdeményező a miniszter volt, a BM nemzetbiztonsági felelőse tájékoztatja az érintett személyt. Egyéb esetekben a kezdeményezésre jogosult, vagy megbízás alapján a fontos és bizalmas munkakörbe kinevezésre jogosult vezető adja meg a tájékoztatást.

(2) Ha az érintett az Nbtv. 72. §-ának (3) bekezdése alapján a biztonsági szakvélemény megállapításával szemben panasszal kíván élni, annak előterjesztésére és továbbítására a kérdőívre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. Panasz előterjesztése esetén, annak elbírálásáig a fontos és bizalmas munkakör betöltéséről, vagy az abból történő felmentésről dönteni nem szabad.

(3) Ha az érintett a biztonsági szakvéleményben megjelölt biztonsági kockázatra vonatkozó megállapításokat elfogadja, a kinevezésre jogosult vezető az ellenőrzés kezdeményezésére jogosult előzetes állásfoglalása szerint dönthet a munkakör betöltéséről vagy a felmentésről.

7. § E rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba. Az 1. § (1) bekezdésében meghatározott szervek vezetői a hatálybalépést követő 30 napon belül a BM nemzetbiztonsági felelős egyetértésével intézkednek a biztonsági ellenőrzés kezdeményezéséhez e rendelet alapján szükséges személyi, tárgyi és ügykezelési feltételek kialakítására. A feltételek hiányában a biztonsági ellenőrzéssel kapcsolatos ügyintézésről a BM nemzetbiztonsági felelőse gondoskodik.

Melléklet a 26/1997. (III. 28.) BM rendelethez

A BM szervek fontos és bizalmas munkakörei

A BM szervek Nbtv. 2. számú melléklete 2-5. és 10-14. pontjaiban felsorolt vezető beosztású munkakörein kívül az alábbi munkakörök minősülnek fontos és bizalmas munkakörnek:

I.

A Belügyminisztérium hivatali szerveinél

1. "C" típusú kérdőívet kell kitöltenie:

a) a főosztályvezető-helyettesi, osztályvezetői vagy azzal azonos jogállású vezetői munkaköröket, valamint az érintett vezetők munkáját közvetlenül segítő,

b) a Miniszteri Titkárság, a Kabinetiroda, az államtitkári, a helyettes államtitkári titkárságok munkaköreit,

c) az Európa Tanács Határmenti Együttműködés Szakértői Bizottsága, valamint az Európa Tanács Helyi és Regionális Közhatóságok Főbizottságába delegált BM képviselői feladatait

betöltő, illetve ellátó személyeknek.

2. "B" típusú kérdőívet kell kitöltenie:

a) az előzőekben fel nem sorolt valamennyi érdemi ügyintézői munkaköröket,

b) a "T" ügykezelői, valamint titkári, titkárnői feladatra rendszeresített munkaköröket

betöltő, illetve ellátó személyeknek.

3. "A" típusú kérdőívet kell kitöltenie:

az 1. és 2. pontokban meg nem nevezett ügyintézői köztisztviselői, illetve hivatásos munkaköröket betöltő, illetve ellátó személyeknek.

II.

A minisztérium tevékenységét segítő szerveknél

1. "C" típusú kérdőívet kell kitöltenie:

a) Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálata hivatásos szolgálati beosztásait,

b) az Adatfeldolgozó Hivatal vezetői, főosztályvezetői, főosztályvezető-helyettesi, osztályvezetői és érdemi ügyintézői munkaköreit,

c) a Központi Gazdasági Főigazgatóság vezetői és helyettesi munkaköreit,

d) a Központi Kórház és Intézményei vezetője, valamint a személyzeti és gazdasági igazgatója munkaköreit,

e) a Központi Beszerzési Iroda vezetői és helyettesi munkaköreit

betöltő személyeknek.

2. "B" típusú kérdőívet kell kitöltenie:

a) a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálata ügykezelői,

b) az Adatfeldolgozó Hivatal 1. pontban fel nem sorolt ügyintézői, titkárnői, "T" ügykezelői munkaköreit,

c) a Központi Gazdasági Főigazgatóság Ellenőrzési Osztály vezetői, valamint a Főigazgatóság "T" ügykezelői munkaköreit,

d) a Beruházási Iroda vezetői munkakörét,

e) a Költségvetési Hivatal vezetői és osztályvezetői munkaköreit

betöltő, illetve ellátó személyeknek.

3. "A" típusú kérdőívet kell kitöltenie:

a) az Adatfeldolgozó Hivatal 1. és 2. pontban fel nem sorolt ügykezelői és fizikai munkaköreit,

b) a Központi Gazdasági Főigazgatóság 1. és 2. pontban fel nem sorolt vezetői munkaköreit

betöltő, illetve ellátó személyeknek.

III.

A Menekültügyi és Migrációs Hivatalnál

1. "C" típusú kérdőívet kell kitöltenie:

az Igazgatási és a Hatósági Osztály vezetői munkakört betöltő, illetve ellátó személynek.

2. "B" típusú kérdőívet kell kitöltenie:

- a hivatal osztályvezetői vagy azzal azonos besorolású egyéb vezetői,

- a Hatósági Osztály ügyintézői,

- "T" ügykezelői, valamint a főigazgató és helyettesei mellett titkári, titkárnői feladatra rendszeresített munkaköröket

betöltő, illetve ellátó személyeknek.

3. "A" típusú kérdőívet kell kitöltenie:

a Hivatal egyéb vezetői és érdemi ügyintézői munkaköreit betöltő, illetve ellátó személynek.

IV.

A Központi Nyilvántartó és Választási Hivatalnál

1. "C" típusú kérdőívet kell kitöltenie:

a főosztályvezetői, főosztályvezető-helyettesi és osztályvezetői munkaköröket betöltő, illetve ellátó személyeknek.

2. "B" típusú kérdőívet kell kitöltenie:

- a Hivatal ügyintézői munkaköreit,

- a "T" ügykezelői, valamint a hivatal vezetője és az 1. pontban felsorolt vezetők mellett titkári, titkárnői feladatra rendszeresített munkaköröket

betöltő, illetve ellátó személyeknek.

3. "A" típusú kérdőívet kell kitöltenie:

az 1. és 2. pontban nem említett ügykezelői és fizikai munkaköröket betöltő, illetve ellátó személyeknek.

V.

A területi közigazgatási szerveknél

1. "C" típusú kérdőívet kell kitöltenie:

- a Budapest Fővárosi és megyei közigazgatási hivatalok vezetői,

- a megyei TÁKISZ-ok vezetői

munkaköreit betöltő, illetve ellátó személyeknek.

2. "B" típusú kérdőívet kell kitöltenie:

a Budapest Fővárosi és megyei közigazgatási hivatalok főosztályvezetői, osztályvezetői és az állam- vagy szolgálati titoknak minősülő adatokkal rendszeresen foglalkozó ügyintézői és ügykezelői munkaköröket betöltő, illetve ellátó személyeknek.

VI.

A Rendőrtiszti Főiskolán

1. "C" típusú kérdőívet kell kitöltenie:

a Főiskola főigazgató-helyettesi és gazdasági igazgatói, személyügyi osztályvezetői munkaköreit betöltő, illetve ellátó személynek.

2. "B" típusú kérdőívet kell kitöltenie:

- a főiskolai főtitkári,

- tanszékvezetői,

- egyéb vezetői, személyügyi főelőadói,

- "T" ügykezelői

munkaköröket betöltő, illetve ellátó személyeknek.

3. "A" típusú kérdőívet kell kitöltenie:

az 1. és 2. pontban fel nem sorolt munkaköröket betöltő, illetve ellátó személyeknek.

VII.

A Magyar Köztársaság Rendőrségénél

1. "C" típusú kérdőívet kell kitöltenie:

- az ORFK főosztályvezetői, főosztályvezető-helyettesi, osztályvezetői, és velük azonos jogállású vezetői,

- az MRFK vezetőhelyettesi és a területi szervek velük azonos jogállású vezetői,

- az Állami Futárszolgálat vezetői,

- az ORFK Főkapitányi Titkárság valamennyi,

- a Köztársasági Őrezred főosztályvezetői, Titkársági és Ügyeleti Osztály vezetői,

- az ORFK Központi Bűnüldözési Igazgatóság valamennyi,

- a (nemzet)biztonsági megbízotti és helyettesi

munkaköröket betöltő, illetve ellátó személyeknek.

2. "B" típusú kérdőívet kell kitöltenie:

- az ORFK Hivatala Ügykezelési és Titokvédelmi Osztály valamennyi,

- az ORFK Felügyeleti Főosztály valamennyi,

- az ORFK Bűnügyi Főigazgatóság valamennyi,

- az ORFK Személyügyi Főosztály ügyintézői,

- a rendőr-főkapitányságok és területi szervek hivatalvezetői, személyzeti és gazdasági vezetői, a gazdaságvédelmi szerv valamennyi,

- a rendőrkapitányságok bűnügyi vezetői,

- valamint az előzőekben az 1. pontban felsorolt szerveknél "T" ügykezelésre rendszeresített

munkaköröket betöltő, illetve ellátó személyeknek.

VIII.

A Határőrség Országos Parancsnokságánál

1. "C" típusú kérdőívet kell kitöltenie:

- az Országos Parancsnokság és területi besorolású szervei főosztályvezetői, a Hadműveleti, a Felderítő Osztály vezetői,

- határőr igazgatóságok igazgatói, rendészeti és szervezési helyettesi

munkaköröket betöltő, illetve ellátó személyeknek.

2. "B" típusú kérdőívet kell kitöltenie:

- az Országos Parancsnokság és területi besorolású szervei osztályvezetői és velük azonos jogállású vezetői,

- az országos parancsnok és a főigazgató titkársága valamennyi,

- az Országos Parancsnokság Mozgósítási Alosztály ügyviteli, Adatvédelmi Szolgálat valamennyi,

- határőrség Akciószolgálat vezetői,

- Informatikai és Üzemeltetési Központ alosztályvezetői,

- határőr igazgatóságok felderítő osztályai, informatikai központjai valamennyi,

- határőr igazgatóságok állományszervezési és M, határőrizeti-védelmi, határforgalmi osztályvezetői, adatvédelmi szolgálat vezetői,

- az M főelőadói, nemzetközi jogi főelőadói, rejtjelzői,

- a határőr igazgatóságok kirendeltségvezetői és azok felderítő helyettesi

munkaköreit betöltő, illetve ellátó személyeknek.

3. "A" típusú kérdőívet kell kitöltenie:

- az 1. és 2. pontban felsorolt egyéb beosztott vezetői, kiemelt vezetői, kiemelt főelőadói, előadói vagy azzal azonos besorolású ügyintézői és "T" ügykezelői feladatokra rendszeresített munkaköröket betöltő, illetve ellátó személyeknek.

IX.

A Polgári Védelmi Országos Parancsnokságnál

1. "C" típusú kérdőívet kell kitöltenie:

a Nemzetközi Kapcsolatok Irodája valamennyi munkakörét betöltő, illetve ellátó személyeknek.

2. "B" típusú kérdőívet kell kitöltenie:

- a főigazgatói,

- az Országos Parancsnokság főosztályvezetői és osztályvezetői,

- a fővárosi, megyei polgári védelmi parancsnoki,

- az Országos Parancsnokságon "T" ügykezelői

munkakört betöltő, illetve ellátó személyeknek.

3. "A" típusú kérdőívet kell kitöltenie:

- a fővárosi, megyei parancsnokhelyettesi,

- a polgári védelmi referensi,

- a körzeti polgári védelmi parancsnoki,

- a területi szervek "T" ügykezelésre rendszeresített

munkakört betöltő, illetve ellátó személyeknek.

X.

A Tűzoltóság Országos Parancsnokságánál

1. "C" típusú kérdőívet kell kitöltenie:

az Országos Parancsnokság nemzetközi ügyintézői munkakört betöltő, illetve ellátó személyeknek.

2. "B" típusú kérdőívet kell kitöltenie:

a) az Országos Parancsnokság (főigazgatói) főosztályvezetői, osztályvezetői, "T" ügykezelői és főrevizori,

b) Ybl Miklós Műszaki Főiskola Tűzvédelmi és Biztonságtechnikai Intézet igazgatói,

c) a Tűzvédelmi Kiképző Intézet igazgatói, igazgató-helyettesi, tanszékvezetői és "T" ügykezelői,

d) a (fővárosi) megyei tűzoltóparancsnoki

e) a Repülőtéri Tűzoltó-parancsnokság és az Országház Tűzoltó-parancsnokság parancsnoki,

f) fővárosi tűzoltóparancsnok-helyettesi, főosztályvezetői és osztályvezetői, hivatásos önkormányzati tűzoltóparancsnoki

munkakört betöltő, illetve ellátó személyeknek.

XI.

A felsoroltakon túlmenően mindazokban a beosztásokban, amelyeket

1. a belügyminiszter,

2. II-X. fejezetben jelölt szervek vezetői

a titokvédelmi követelményekre tekintettel írásban, egyedi jelleggel a feladat-végrehajtás időtartamára fontos és bizalmas munkakörnek minősít, a nemzetbiztonsági ellenőrzést el kell végezni. A minősítéssel egyidejűleg - az érintett tájékoztatása mellett - a minősítő köteles meghatározni az ellenőrzés szintjét is.

Tartalomjegyzék